Jump to content



Πρόβλημα με DELL XPS L502x


bluray

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ. Πριν αναφερθώ στο πρόβλημά μου θα ήθελα να σας γνωστοποιήσω τα specs του laptop μου:

- Intel i7 2630QM @ 2,00 GHz

- 4 GB RAM τα οποία θα γίνουν 8 πολύ σύντομα

- 500GB Seagate H.d.

- NVidia 540M 2GB + Intel HD Graphics Family

- O.S. Windows 7 Home Pr. Edition 64 bit

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω αφορά freeze σε όλα τα games που προσπαθώ να παίξω ανεξάρτητα από τα settings αυτών, γεγονός που με οδηγεί σε hard reset κάθε φορά. Έχω δοκιμάσει διάφορες λύσεις όπως:

- nvidia drivers update (με και χωρίς clean install)

- bios update

- διαφορετικά resolutions από το εκάστοτε games setting

- graphic settings σε low level

- απενεργοποίηση εξομάλυνσης ορίων μέσα από τον πίνακα ελέγχου της Nvidia

- format

- re-install σε όλα τα games

Σε μια προσπάθεια να ανακαλύψω αν το πρόβλημα έχει σχέση με αυξημένες θερμοκρασίες σας παραθέτω τις θερμοκρασίες max και min του cpu kai gpu σε κατάσταση idle:

CPU: 50(min) 68(max)

GPU 45(min) 47(max)

Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη παιδιά! Η κατάσταση έχει γίνει απελπιστική!

Υ.Γ. Για τα games έχω ορίσει την nvidia ως βασική επιλογή

Link to comment
Share on other sites

furmark για να τεσταρω την vga laptop;;; Παράτολμο πολύ. Άσε που μου αναγνωρίζει για κάποιο λόγο μόνο την Intel όταν πάω να το τρέξω...

Καθόλου παράτολμο. Αν είναι να βγάλει πρόβλημα θα το βγάλει είτε το τρέξεις είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να ανοιξεις και να καθαρήσεις το λαπτοπ εσωτερικα καντο, προληπτικα, οπως ελεγξε αν ολα ειναι κουμπουμενα καλα στην θεση τους. Αν είναι να τρεξεις το furmark καντο με προσοχη αν δεις οτι ανεβαινει πολυ η θερμοκρασια σταματα το, και μην το τρεξεις πολλες φορες μια με δυο φορες αρκουν, πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.