Jump to content



Όταν ο Η/Υ και το OS αποφασίζουν τι θα "τρέξει"!!!


Recommended Posts

Όταν γράφεις κάτι τέτοιο:

Φωνάζεται για το METRO αλλά έχετε κάνει γαργάρα το UNITY από το 2011 ; :hmm:

Έκαναν port το Ubuntu One για win & mac αλλά άφησαν εκτός όλες τις άλλες linux distros ; :slap:

Κάτι ιστορίες για bloatware, Amazon κλπ διαφημισούλες που έχουν χωθεί στο Dash δεν τις έχετε ακούσει ;

To legal notice που έχει μπεί κάτω δεξά στο Dash και μιλά περί collection and use of data από την canonical το έχετε αποδεκτεί αβάδιστα ; :slap:

Όταν το ubuntu εγκαθίσταται δεν κουβαλάει ήδη μαζί του διάφορα προεπιλεγμένα προγράμματα ;

Δηλαδή ένας noob χρήστης που πρωτοεγκαταστήσει το ubuntu θα τρέξει ότι έχει ήδη προαποφασίσει η canonical ή όχι ;

Τα παραδείγματά σου είναι τελείως ασυνάρτητα. Δεν μπορείς να συγκρίνεις κάτι που είναι ΦΙΞ και δεν αλλάζει (εκτός αν θες να μου πεις ότι μπορεί να αλλάξει (όχι τροποποιηθεί) το γραφικό των windows) με το γραφικό περιβάλλον στο linux. Οσο για τα bloat το ότι μπούταρες ubuntu μερικές φορές και είδες 2 εικονιδιάκια δε σημαίνει ότι έχει διαφημίσεις και bloatware στο ubuntu. Αυτή τη στιγμή γράφω από 14.04 οπότε μάλλον ξέρω καλά αν υπάρχουν ή όχι ειδικά σε αυτή τη διανομή.

Αλλά εγώ δεν είμαι μέσος χρήστης. Η μάνα μου και η γιαγιά μου όμως που στον πρώτο υπολογιστή που τους έφτιαξα για να μιλάω μαζί τους από skype με ubuntu 9.10, 10.04, 12.04 και τώρα με 14.04 επίσης τους είναι μια χαρά το περιβάλλον και μάλιστα τους φαίνεται και πολύ απλό.

Το θέμα για το 99.99% των χρηστών δεν είναι το OS, το θέμα είναι οι εφαρμογές και το περιβάλλον εργασίας του χρήστη (τι έχει ο φίλος, ο συνεργάτης, ο γείτονας, κτλ και πόσο εύκολα συνεργάζεσαι με αυτόν και τις εφαρμογές του).

Όσο για τις 500 διανομές linux που ειπώθηκε ότι υπάρχουν για να διαλέξεις, νομίζω ότι αυτό είναι και το πρόβλημα του linux. οι 500 διανομές. Με τι κριτήρια να διαλέξει ο απλός χρήστης? Και άντε μετά να του εξηγήσεις ότι κάθε φορά που ζητάει κάτι θα πρέπει να λέει και τι διανομή έχει γιατί ως γνωστό και η java τρέχει παντού αλλά μόνο αφού το θέλει η ίδια! :snap:

Δε θέλω να είμαι δογματικός ούτε στο φίλο που κάνω quote ούτε σε όσους απαντάνε σχετικά με αυτό, αλλά θα είμαι :)

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΤΙ ΤΡΕΧΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ

και όσοι διαφωνείτε, θυμηθείτε με την επόμενη φορά που θα σας φέρουν μηχάνημα με ΧΠ ή βίστα και θα σας πουνε "ρε σύ έχω ένα πρόβλημα με τον υπολογιστή, είναι πολύ αργός" και θα αναρωτηθείτε "μα καλά, είναι δυνατόν να το έχει αφήσει τόσα χρόνια με ΧΠ/βίστα;".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η αλήθεια είναι ότι

ο μέσος χρήστης(basic user), που ξεπερνά το 80% του συνόλου δεν ξέρει καν πως να μπει στο bios

το 18% του συνόλου που είναι o προχωρημένος χρήστης(Adv. user) ο γνωστός "φίλος που ξέρει"

είναι αυτοί που θα δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό και θα επηρεάσουν και τον μέσο χρήστη

αυτό το 18% λοιπόν είναι ο εχθρός τον εταιριών στο μονοπώλιο που θέλουν και αυτός που θα πολεμήσουν

βάζοντας φραγμούς στην δυνατότητα παρέμβασης σε αυτά που πουλάνε

Το 2% που είναι ο υπέρ-προχωρημένος (extreme και pro user) που θα μπορεί να παράκαμψη τα κλειδώματα

όσο πολύπλοκα και να είναι, δεν αποτελεί όμως κίνδυνο για το μονοπώλιο

1ον γιατί σαν ποσοστό είναι πολύ μικρο

και 2ον γιατι υπάρχει όφελος (και οικονομικό φυσικά) το να είναι μια αλλαγή στον υπολογιστή

( π.χ εγκατάσταση προγράμματος εκτός store) δουλειά για κάποιον πολύ εξειδικευμενο

τα ποσοστά είναι τυχαία αλλά νομίζω ότι είναι κοντά στην πραγματικοτητα

αυτό που περιμένω στο μέλλον είναι pre-install on board windows OS τύπου android

και να πρέπει να φλασαρουμε ROM για να βγάλουμε τα windows 10x :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.