Jump to content



Μητρική για fx 8320


Volrath

Recommended Posts

Θα φτιάξω του bro ένα AMD Budget συστηματάκι με τον 8320. Θέλω να πάει κάνα 4-4.2G στο προσεχές μέλλον όμως.

Ψάχνω μητρική με κάνα 100ρικο - δε με νοιάζει sli/cf κτλ:

Να πάω σε Asrock 990FX Extreme3; 4+2 power phase θα την παλέψουν με τον 8320 στα 4;

Ή καλύτερα να πάω σε MSI 990FXA-GD65 που έχει 8+2

Ή να αφήσω το 990 και να πάω σε Asus M5A97 R2.0 που είναι πιο σίγουρη λύση με 6+2;

Για ρίχτε προτάσεις. Δε θέλω να πάω στα 130 της 990ud3 γιατί μετά θα πω να πάω για sabretooth και μέτα βράστα πάρε i5 καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν παίζει και τέτοιο θέμα τότε πάω πάσο αν και αυτό το καφετί PCB που έχουν οι παραπάνω προσωπικά δε μου πολυαρέσει :p

Όλες θα την παλέψουν στα 4-4.2GHz πάντως οπότε μπορείς να πας και σε κάποια με 970 να για πιο value for money.

Αν ο αδερφός το θέλει για παιχνίδια πάντως θα πρότεινα αφού θα γίνει oc να πάει σε 63xx και καλύτερη μητρική ή ακόμη καλύτερα σε μεταχειρισμένο σετάκι 1155 με K i5.

Έγινε επεξεργασία από Hodad
Link to comment
Share on other sites

Την έχω στα υπ'όψιν μου - άμα δε βρω κάτι άλλο μάλλον για εκεί με βλέπω. Απλά θέλει black pcb....Τον έπιασε το κομπλεξικό του :p

Οι gigabyte δεν εχουν καλες ψυκτρες στο κεντρικο τσιπ,εχω διαβασει καποιες κριτικες στο νετ,αν θελεις τη γνωμη μου καλυτερα να πας σε asrock,αν θελεις να δωσεις και μερικα φραγκα παραπανω κοιτα και την asus.....

Link to comment
Share on other sites

Οι gigabyte δεν εχουν καλες ψυκτρες στο κεντρικο τσιπ,εχω διαβασει καποιες κριτικες στο νετ,αν θελεις τη γνωμη μου καλυτερα να πας σε asrock,αν θελεις να δωσεις και μερικα φραγκα παραπανω κοιτα και την asus.....

Οι gb έχουν τα περισσότερα phases σε αυτά τα λεφτά. Το μόνο θέμα το οποίο είχαν ήταν με το llc το οποίο και λύθηκε με τα νέα revisions. Αν βγαίνεις οικονομικά [MENTION=1199]Volrath[/MENTION] ασυζητητί ud3 990fxa. Και με την προσθήκη ψύκτρας από το πρώτο boot τα έχεις άνετα τα 4.2 με όλα στοκ πάρα μόνο αλλαγή multi

Sent from my GNeX4

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

λοιπον εχω παρομοια θεμα και ειμαι αναμεσα σε gigabyte 990xa ud3 & asus m5a99x R2.

Αν και γενικα ειναι μαλλον προσωπικο θεμα γιατι πανω κατω ειναι τα ιδια, εσεις ποια θα προτειναται?

Θα προσπαθησω oc εως 4,κατι

Γενικα asus βλεπω uefi bios,2 cpu_fan για να συνδεσεις, πιο ομορφη, η τιμη μεχρι 120.

αλλα gigabyte βλεπω την εχει ο μισος κοσμος που εχει fx cpu.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως ειναι ισαξιες μητρικες. Το μοναδικο που βρηκα ειναι οτι η gigabyte εχει λιγο καλυτερο chip ηχου. Αλλα γενικα και σε ξενα fora ειδα πως και οι 2 κλοκαρουν πολυ καλα (5+).

Παντως αν εισαι διατεθειμενος να πας μεχρι τα 120 ευρω, γιατι οχι μια Asrock 990FX Fatal1ty Killer που εχει και M.2 θυρα??

Link to comment
Share on other sites

με τον ηχο δε εχω θεμα, μιας και εχω καρτα ηχου creative, δε θα χρησιμοποιω το chip της mobo.

Ειχα asus και μαλλον λόγω ονοματος και μονο μαλλον θα ξαναπαω σε asus.

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte 970A-UD3P | Skroutz.gr

Mαύρη και δοκιμασμένη με καλό αέρα να κρατάει για 24/7 8320 στα 4700. Kαι ο χειρότερος 8320 να σου κάτσει αν βάλεις καλό αέρα έχεις σίγουρα τα 4500.

Έγινε επεξεργασία από SkaL-
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.