Jump to content



Προτάσεις για m atx κουτί ( m atx mobo )


SpirosKGR

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, όπως θα διαπιστώσατε κι από τον τίτλο ψάχνω νέο κουτί, λόγω όγκου, βάρους και χώρου δε μπορώ να κουβαλάω το corsair 650d στο διαμέρισμα (φοιτητικό).

Το διαμέρισμα είναι μικρό σχετικά οπότε ένα μεγάλο κουτί θα λαμβάνει πολύ χώρο.

Σκέφτηκα λοιπόν, λαμβάνοντας υπόψιν και τις διαστάσεις του γραφείου στο σπίτι, ότι χωράει άνετα ένα m atx κουτί μαζί με μια m atx μητρική ώστε και θα είναι εύκολο να το τοποθετήσω, πιο ελαφρύ Αλλά και να το κουβαλάω όταν τελειώσω με τις σπουδές .

Η μητρική θα αγοραστεί αυτές τις μέρες και μέχρι να έρθει θα χω πάρει και το κουτάκι .

Σκέφτομαι για ένα κουτάκι όπως το corsair 350 D σε μέγεθος και όγκο , τι λέτε ; να κινηθώ προς το 350 D ή οχι να δω κάτι άλλο

Η μητρική θα είναι η Asus maximus gene η μικρή για z77 ( η τωρινή μητρική θα μπει σε αγγελία ) και το 650D θα το κρατήσουν οι γονείς μου στην Κέρκυρα.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Πάρε λαπτοπ αν θέλεις να το κουβαλάς, αυτό που λες δεν έχει νόημα. Μία φορά θα μετακομίσεις όταν τελειώσεις τις σπουδές και μάλλον θα έχεις κι άλλα πράγματα οπότε θα τα πάρει ...μεταφορική.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η ειδικότητα και το ταμείο είναι μειων που λένε δε φτάνει για λάπτοπ λέει η τσέπη του πατέρα οπότε πάμε αναγκαστικά με το πλάνο Α :-( ούτε γω θελω να πουλησω τη μητρική μου ούτε να αποχωρηστω το 650 D , το διαμέρισμα είναι 39 τετραγωνικά ίσα που χωράω :-)

Link to comment
Share on other sites

Για ταμειο που ειναι μειον με μια χαρα σπιτι και κουτι ξεκινας.

Τεσπα..2 προτασεις απο μενα.

1)Arc Mini R2 - Fractal Design

2)SilverStone Technology Co., Ltd.- SG09

(υπαρχει και αλλο sugo πιο μικρο ..το SG02-F αλλα αν κρινω απο την gene..μαλλον θα θες και καμποσο απο oc.)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η ειδικότητα και το ταμείο είναι μειων που λένε δε φτάνει για λάπτοπ λέει η τσέπη του πατέρα οπότε πάμε αναγκαστικά με το πλάνο Α :-( ούτε γω θελω να πουλησω τη μητρική μου ούτε να αποχωρηστω το 650 D , το διαμέρισμα είναι 39 τετραγωνικά ίσα που χωράω :-)

Και ενώ το ταμείο είναι μείον θα πας σε αγορές; Και όλα αυτά επειδή δεν χωράει το κουτί στο σπίτι; Ρε συ, πραγματικά υπάρχει προβλημα.

Στο λέω τελευταία φορά, μην γράφεις αυτές τις ιστορίες, θες να αλλάξεις κουτί, μαγκιά σου, αλλά δεν καταλαβαίνεις ότι δεν απευθύνεσαι σε ηλίθιους;

1) Δεν υπάρχουν λεφτά

2) Ενώ δεν υπάρχουν λεφτά, θα δώσω ένα 200αρι για κουτί μητρική.

3) Και θα τα δώσω γιατί δεν χωράει το κουτί στο σπίτι και όταν μετακομίσω δεν θα μπορώ να το κουβαλήσω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με [MENTION=23268]Trexx[/MENTION], δεν υπάρχει πιο αστεία δικαιολογία να αλλάξεις κουτί + μητρική για να σου "χωράει" στην γκαρσονιέρα.

Απλά το συσκευάζεις καλά και το στέλνεις, όταν με το καλό γυρίσεις σπίτι με το πτυχίο, πούλησε το όλο και φτιάξε καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λεω είναι μειων λάθος μου εννοώ είναι ίσα ίσα τα χρήματα , η μητρική θα αγοραστεί με την πωληση της τωρινής και το κουτί με 100κατι ευρώ που χω στην άκρη ξεχωριστά από τα χρήματα των γονιών μου .

Στον συλλογισμό έχει δίκιο ο trexx αλλά ειναι και άλλοι παράγοντες στη μέση. Anyway

Ευχαριστώ πολύ τον φίλο nukleus, arc mini, από ότι βλέπω είναι και παναλαφρο ότι πρέπει .

Ευχαριστώ και πάλι παίδες

Καλό απόγευμα

Υπάρχει και η λύση του στησίματος του υπολογιστή πάνω στο κουτί της μητρικής και μου στέλνουν οι γονείς μου το 650d με μεταφορική .

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξεις τον υπολογιστή της υπογραφής του?

Σε τι θα πας δηλαδή?

Το σκεπτικό ήταν πουλάω την τωρινή μητρική και αγοράζω μια m atx , πχ την Asus z77 gene , και με τα 100κατι ευρώω που χω στην άκρη αγοράζω πιο μικρό κουτί αλλά μάλλον θα πάρω το pc με τα parts θα το χω προσωρινά πάνω στο κουτί της μητρικής και θα περιμένω τους γονείς μου να μου στείλουν το 650D με μεταφορική

Link to comment
Share on other sites

παρε το bitfenix prodigy που το βρισκεις με 75 ευρω. ετσι και αλλιως το 650d το βρισκω πολυ μουντου,τεραστιο και ασχημο.

δευτερον η asus ειναι πολυ ωραια και αξιζει τα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

παρε το bitfenix prodigy που το βρισκεις με 75 ευρω. ετσι και αλλιως το 650d το βρισκω πολυ μουντου,τεραστιο και ασχημο.

δευτερον η asus ειναι πολυ ωραια και αξιζει τα λεφτα

μονο που το κουτι παιρνει itx και η μητρικη θα ειναι matx

Link to comment
Share on other sites

(επειδη βλεπω οτι στην υπογραφη σου δεν αναφερεις SSD)

Απο το να αλλαζει κουτι και μητρικη για "αστειο" λογο, δε βαζεις καλυτερα εναν SSD?

Βγάζεις άκρη; Άλλαξε την 670 με 770 (λεφτά), θέλει να αλλάξει κουτί (λεφτά), θέλει να αλλάξει τροφοδοτικό (δεν του φαίνεται πολύ premium αυτό - λεφτά), θέλει να αλλάξει μητρική (λεφτά) αλλά οι ssd είναι ακόμα ακριβοί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.