Jump to content



Xiaomi MiPhone 3


panos444

Recommended Posts

400 κάτι δολλάρια είδα για το κινέζικο, μπορεί να μπερδεύτηκα, όμως αυτό που λες ισχύει για τα κινητά χαμηλότερων τιμών της Sony. Δεν θα έπαιρνα Xperia των 200 ευρώ με τίποτα όντως.

Ξεκολλατε λιγο τον εγκεφαλο σας απο την λεξη κινεζικο. Το Xiaomi Mi3 ειναι κινεζικο. Επισης κινεζικο ειναι το OPPO Find5. Σε σχεση με το hyperglaze-sh1t της Scumsung που ειναι κινεζιά, ειναι και τα δυο υπερ ποιοτικοτατα. Ειδικα το OPPO ειναι αριστη συσκευη

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η μόνη "αντίσταση" που συναντάω είναι στο θέμα εγγύησης. Κατά τα άλλα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από πιο καθιερωμένα στην Ευρώπη ονόματα.
Βασικά service. Δεν είναι το ίδιο να στέλνεις το κινητό σου κίνα/ευρώπη για επισκευή ενώ μπορείς να πεταχτείς να το αφήσεις στο germano/wind/voda που είναι 4-5 στενά πιο κάτω.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και τώρα που έχω HTC έμεινα χωρίς κινητό κάποια στιγμή για 2 μήνες(!!!), χωρίς να φταίω εγώ, αλλά ευτυχώς κ χωρίς να πληρώσω τίποτα. Γιατί; Γιατί δεν έδωσα 700€ να πάρω το κινητό από εδώ, μα το πήρα από ebay μεταχειρισμένο στη μισή τιμή. Έτσι, η συσκευή ήταν αγγλική κι έπρεπε να μου βάλουν "αγγλική" πλακέτα. Δηλαδή "δεν το πήρες από εμάς;; ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΕΙΣ!"

Όσο πουλάνε κάποιοι τις "επώνυμες" συσκευές εδώ, με τα έξτρα "κερατιάτικα", τόσο θα μας κάνουν να κοιτάμε προς κατασκευαστές όπως η oppo και η xiaomi.

Το συγκεκριμένο κινητό θεωρώ πως είναι πολύ καλό κ το μόνο που του λείπει, αν μπορεί να πει κανείς κάτι τέτοιο, είναι η μικρότερη κάμερα, σε σχέση με κάποια άλλα που ανεβάζουν αρκετά τον πήχη.. προσωπικά το έπαιρνα ΧΘΕΣ!

Όσο για τα τελωνεία κλπ, άλλο ένα πράγμα που ίσως δεν γνωρίζετε, είναι πως μπορείτε κι εσείς οι ίδιοι ή κάποιος δικός σας, να πάει να εκτελωνίσει το προϊόν. Έπαθε κάτι ανάλογο κάποτε φίλος από τη δουλειά για μια συσκευή αγορασμένη από ebay αξίας ~100€ και του ζητούσαν άλλα τόσα για εκτελωνισμό. Σηκώθηκε μια μέρα πουρνό πουρνό, πήγε στο αεροδρόμιο, πήρε 2 χαρτιά από το ένα γραφείο, τα πήγε σε ένα άλλο, πλήρωσε κ κάνα 5ευρω κ έφυγε κύριος. Αυτό είναι το νταβατζιλίκι των τελώνων. Κι είπαν στο φίλο μου που γκρίνιαξε τότε: "Φίλε εμείς κάθε μέρα βγάζουμε το εξτραδάκι μας. Τώρα μπορεί μια μέρα να έρθουν 2 παλέτες λάστιχα αυτοκινήτων κ να "χτυπήσουμε" αυτά, μια άλλη να μην έρθει τπτ μεγάλο κ να "χτυπήσουμε" 2-3 μικρά πακετάκια. Ας έρχονταν όλοι να τα εκτελωνίσουν!" :dots:

Link to comment
Share on other sites

γιατί;

Αν ρωτήσεις εμένα: γιατί από κάποιο σημείο και μετά δε μπορείς να πιάσεις το κινητό χωρίς να πατήσεις την ενεργή επιφάνεια. Ειδικά το edge-to-edge που ευαγγελίζονται κάποιοι, εμένα σίγουρα δε με βολεύει.

Από πάνω και κάτω που κατά κανόνα έχει χώρο, ας κόψουν ελεύθερα :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά όταν είναι αναμμένη η οθόνη, το έχετε στην παλάμη σας; Άρα τι πατάτε;;

Όταν είναι σβηστό κ πάτε να το πιάσετε, τι πειράζει από που θα το "αρπάξετε";; Ας μη βγαίνω κ άλλο εκτός θέματος.. μάλλον θέμα γούστου κ βολέματος είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτήσεις εμένα: γιατί από κάποιο σημείο και μετά δε μπορείς να πιάσεις το κινητό χωρίς να πατήσεις την ενεργή επιφάνεια. Ειδικά το edge-to-edge που ευαγγελίζονται κάποιοι, εμένα σίγουρα δε με βολεύει.

Από πάνω και κάτω που κατά κανόνα έχει χώρο, ας κόψουν ελεύθερα :)

Σωστά, άσε που δεν υπάρχει και χώρος για μεγάλη μπαταρία ...

Link to comment
Share on other sites

Specific absorption rate - Wikipedia, the free encyclopedia

Είναι ο δείκτης απορρόφησης ακτινοβολίας από το κινητό και μετράται σε διάφορα σημεία του σώματος.

Φοβάμαι πως ρωτάει πόσο είναι κι όχι τι είναι.

Δυστυχώς, δεν γίνεται να ήταν τόσο τέλειο... :nono: και να γιατί το λέω αυτό:

zfbb.png

Συνεπώς θα είναι σαν να κουβαλάτε μαζί σας 3-4 galaxy s4 ή 2-3 iphone..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION] την πηγή αυτήν την έψαξες ή ήταν το πρώτο που σου έβγαλε το google ?

Έψαξα πολύ πριν πάρω το mi2s και βρήκα αυτά, που δεν έχουν καμιά σχέση με τις τιμές sar που δίνει το "αγοράστε το sar protector" site που παρέθεσες:

What is the SAR value for Xiaomi MI-2? | MIUI Android - Redefining Android

OKWap factory measured millet over whether mobil - http://tkexq3144.skyrock.com/

και Xiaomi Mi-Two : Σελίδα 75 :: myphone forum

Link to comment
Share on other sites

οτιδηποτε πανω απο 1 ειναι μη αποδεκτο απο μενα. αν εχει 1.2 θα αποκλειστει η επιλογη του για αυτο τον λογο. νομιζα πως opppo & xiaomi ηταν "σωστες" σε ενα τοσο σημαντικο ζητημα. θα δω ποσο μεγαλο ειναι το oppo N1 μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

oppo & xiaomi φτιάχνουν τα ποιοτικότερα κινητά, και όχι ψευτο-αντιγραφές στυλ Note3 με 1GB ram & MTK6589 αμφιβόλου ποιότητας και ασφάλειας.

Υπάρχουν Κινέζικα και κινέζικα, με μόνη ομοιότητα την χώρα προέλευσης.

Link to comment
Share on other sites

oppo & xiaomi φτιάχνουν τα ποιοτικότερα κινητά, και όχι ψευτο-αντιγραφές στυλ Note3 με 1GB ram & MTK6589 αμφιβόλου ποιότητας και ασφάλειας.

Υπάρχουν Κινέζικα και κινέζικα, με μόνη ομοιότητα την χώρα προέλευσης.

και τα μισα σαμσουνγκ εκει φτιαχνονται και ολα τα απλ, το θεμα ειναι οτι επρεπε να ειχαν μελετησει καλυτερα το θεμα σαρ. δωσανε 6 εκατ. δολλαρια για την δονηση δεν μπορουσαν να τα δωσουν στο σαρ τα μισα?το οτι εχουν ποιοτητα κατασκευης δεν αναιρει το γεγονος οτι εκμπεμπουν ακτινοβολια με το "τσουβαλι".

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION] την πηγή αυτήν την έψαξες ή ήταν το πρώτο που σου έβγαλε το google ?

Έψαξα πολύ πριν πάρω το mi2s και βρήκα αυτά, που δεν έχουν καμιά σχέση με τις τιμές sar που δίνει το "αγοράστε το sar protector" site που παρέθεσες:

What is the SAR value for Xiaomi MI-2? | MIUI Android - Redefining Android

OKWap factory measured millet over whether mobil - http://tkexq3144.skyrock.com/

και Xiaomi Mi-Two : Σελίδα 75 :: myphone forum

Έκανα αυτό που λέει στο πρώτο link που έδωσες.. πήγα στο gsmarena κ έψαξα για sar στα opinions και με πήγε σε ένα ποστ που έβγαζε εκεί. Έβαλα και 2-3 άλλα τηλέφωνα κ είχε πανομοιότυπες τιμές SAR με αυτές που λέει το gsmarena.

Επίσης το πώς μετράει το μηχάνημα του τυπά στο myphone δεν ξέρω, ούτε αν έκανε με τον ίδιο τρόπο τις μετρήσεις με τον τρόπο που τις κάνουν όσοι δίνουν την πιστοποίηση sar.

To μόνο που ξέρω είναι πως δεν έχω μετοχές ούτε της xiaomi, ούτε κανενός sar protector. Έτσι σαν τελικός καταναλωτής κοιτάω πρώτα να μην ψήνεται ο εγκέφαλός μου κ μετά πόσο θα πληρώσω. Κι όσο να'ναι, τώρα θα προσέξω διπλά πριν πάρω το mi3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.