Jump to content



Black Hole benchmark


Recommended Posts

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Έλεγα να ανεβάσω κ εγώ.... :p

Αστα να παν, 9500 με το ζόρι, με την πρώτη ευκαιρία ειμαστερ για αναβάθμιση :D

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

επειδη καποιοι ισως δε καταλαβαν τον τροπο που κανουμε σε περιπτωση σφαλματος του εν λογω bench θα προσπαθησω να τον γραψω πιο αναλυτικα !!

παμε εναρξη προγραμματα>βοηθηματα>γραμμη εντολων και με δικαιωματα(διαχειριστη) γραφουμε πρωτα lodctr /s:backup και παταμε enter και στη συνεχεια ξαναγραφουμε μονο το lodctr /r και ξαναπαταμε enter βγαινουμε απο την γραμμη εντολων και λογικα θα ειμαστε ok !!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα επαψα να τρεχω το εν λογω bench στη τωρινη του τελευταια εκδοση 4.2 καθοτι κρινω οτι εχει προβλημα(bug) τουλαχιστον σε μενα !!!

και με intel ι7 860 και με amd fx 8320 που το ετρεξα στα 4 thread δε πηγαινανε πανω απο 50% μαχ (οι 4 πυρηνες )

και στο single κομματι του bench δε πηγαινε πανω απο 13% μαχ

στο multithread πηγαινε κανονικα στο 100%

τωρα αν αλλαξει κατι θα ενημερωσω !!

επισης ο δημιουργος παραδεχτηκε οτι καποιες φορες δε τρεχει σωστα το 4 thread κομματι του εν λογω bench !! απο το support του το αποσπασμα !!

Running the 4 threaded test on only 2 threads of the cpu: this will cause a very low score, this is a problem with some i7 8 threads and FX 8 cores. Normally it should be fixed with a second run.

edit 1 επισης εχω ποσταρει στο θεμα του δημιουργου @smile man και του εχω ζητησει να μου απαντησει στις αποριες μου !!

edit 2 υπαρχει φυσικα και το εδεχομενο να μετραω εγω λανθασμενα !!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα επαψα να τρεχω το εν λογω bench στη τωρινη του τελευταια εκδοση 4.2 καθοτι κρινω οτι εχει προβλημα(bug) τουλαχιστον σε μενα !!!

και με intel ι7 860 και με amd fx 8320 που το ετρεξα στα 4 thread δε πηγαινανε πανω απο 50% μαχ (οι 4 πυρηνες )

και στο single κομματι του bench δε πηγαινε πανω απο 13% μαχ

στο multithread πηγαινε κανονικα στο 100%

τωρα αν αλλαξει κατι θα ενημερωσω !!

επισης ο δημιουργος παραδεχτηκε οτι καποιες φορες δε τρεχει σωστα το 4 thread κομματι του εν λογω bench !! απο το support του το αποσπασμα !!

Running the 4 threaded test on only 2 threads of the cpu: this will cause a very low score, this is a problem with some i7 8 threads and FX 8 cores. Normally it should be fixed with a second run.

Μπορεί κάποιος με επεξεργαστή ι5 που έχει 4 cores και 4 threads να μας πει αν στο πρώτο τεστ που τεστάρει τα 4 treads αν του πάει στο 100% η στο 50% και στο single αν του λέει 25% ????

Γιατί εγώ το βρίσκω λογικό αν το bench στρεσάρει μόνο τα 4 από τα 8 threads να δείχνει ότι πάει στο 50% του σύνολου της cpu και όταν στρεσάρει το 1 thread να δείχνει 12-13% .Άλλωστε το σκορ που βγάζει είναι κι αυτό λογικό μιας και είναι το μισό στα 4 threads από αυτό των 8.Σε αυτό όμως που λέει ο δημιουργός είναι ότι πολλές φόρες στο τεστ των 4 threads τεστάρει μόνο τους δυο βγάζοντας μικρότερο σκορ και ότι αν το ξανατρέξεις θα το βγάλει κανονικά.

I see what your problem is, 4threaded should be 1500 points higher. It's a common bug that only 2 cores run the 4threaded test. This will be fixed in the next version.

You can just run the bench a second or a third time to fix it, it's a weird bug, but I fixed it.

Edited by SmileMan - 8/16/13 at 3:33am

Με αυτή τη λογική λοιπόν την ώρα που στρεσάρει τα 2 threads στους 8πυρηνους θα πρέπει να δείχνει 25%.Εκτος και αν κάνω τόσο λάθος που δεν αποκλείετε.Αλλά κι έτσι να είναι όλοι με το ίδιο 50% και 12-13%τρέχουμε το Bench.Όποτε δεν βγαίνει κανένας χαμένος.Τι θα αλλάξει το 20.000 θα γίνει 25.000?? Μα όλη με τα 8 threads θα πάρουν παραπάνω.

Το κακό που βρήκα εγώ στο bench είναι ότι,ξεκινώντας τα τρία διαφορετικά τεστ ανεξάρτητα το ένα από το άλλο και όχι να τα βγάζει και τα τρία μαζί με ένα οκ,μπορείς να κάνεις πολλές αλχημείες με τα Ghz, ενδιάμεσα και να βγάλεις μεγαλύτερο σκορ.Αυτό βέβαια θα φανεί αν είναι μεγάλη η διαφορά σε ένα από τα τρία,αλλά αν το ανεβάσεις λίγο μπορεί και να περάσει σαν σωστό.

Link to comment
Share on other sites

αρχικά έβγαζε error και δεν έτρεχε

bherror.jpg

έκανα ότι έγραψε παραπάνω ο ultraex2005 και έτρεξε

bhfix.jpg

8320 @ 5.3 παρα λίγο

2400+ @ 10-11-11-28 (stock)

το περίεργο στο 4 Threads βγάζει πάντα τριψήφιο νούμερο με 50% cpu (100% τα 4 από τα 8 cores) οποτε φαίνεται να τρέχει κανονικά .?

κάτι παρόμοιο και στο total score αντί για πενταψήφιο δίνει τετραψήφιο

bh1585_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

αρχικά έβγαζε error και δεν έτρεχε

bherror.jpg

έκανα ότι έγραψε παραπάνω ο ultraex2005 και έτρεξε

bhfix.jpg

8320 @ 5.3 παρα λίγο

2400+ @ 10-11-11-28 (stock)

το περίεργο στο 4 Threads βγάζει πάντα τριψήφιο νούμερο με 50% cpu (100% τα 4 από τα 8 cores) οποτε φαίνεται να τρέχει κανονικά .?

κάτι παρόμοιο και στο total score αντί για πενταψήφιο δίνει τετραψήφιο

bh1585_2.jpg

ναι τον εχω ρωτησει και μου απαντησε οτι ετσι πρεπει να δειχνει στα 4 thead 50 %

και στο single καπου εκει στο 13% για ενα core οποτε ειναι ενταξει το ολο θεμα !!

τωρα για τα συνολικα σκορ μπορεις να δεις τα δικα μου με τον 8320 και να κρινεις πανω κατω !!

Link to comment
Share on other sites

αρχικά έβγαζε error και δεν έτρεχε

έκανα ότι έγραψε παραπάνω ο ultraex2005 και έτρεξε

8320 @ 5.3 παρα λίγο

2400+ @ 10-11-11-28 (stock)

το περίεργο στο 4 Threads βγάζει πάντα τριψήφιο νούμερο με 50% cpu (100% τα 4 από τα 8 cores) οποτε φαίνεται να τρέχει κανονικά .?

κάτι παρόμοιο και στο total score αντί για πενταψήφιο δίνει τετραψήφιο

bh1585_2.jpg

Εδώ κατι άλλο συμβαίνει.Σε κανέναν δεν το έχει κάνει αυτό.

Κανε αυτό που θα σου πω.πρέπει να φτιάξει.

Μην μπεις πουθενά σε τίποτα.Ούτε σαν Administrator.Απλά....

Πάτα εναρξη και στο αναζήτηση προγραμμάτων και αρχείων γράψε η κανε αντιγραφή και επικόλληση το

lodctr /s:backup

και πάτα enter.

Μετά γραψε

lodctr /r

και ξαναπάτα enter

Τώρα λογικα θα είναι όλα οκ.

Πες μας τι έγινε.

Τι να δει ρε Νίκο από το δικό σου.Εδώ του έχει βγάλει τελείως λάθος τα πάντα.Ούτε την πρόσθεση των τριών δεν του έβγαλε στο συνολικό σκορ.

Link to comment
Share on other sites

Εδω κατι αλλο συμβαινει.Σε κανεναν δεν το εχει κανει αυτο.

Κανε αυτο που θα σου πω.πρεπει να φτιαξει.

Πατα εναρξη και στο αναζητηση προγραμματων και αρχειων γραψε η κανε αντιγραφη και επικοληση το

lodctr /s:backup

και πατα enter.

Μετα γραψε

lodctr /r

και ξαναπατα enter

Τωρα λογικα θα ειναι ολα οκ.

Πες μας τι εγινε.

Τι να δει ρε Νικο απο το δικο σου.Εδω του εχει βγαλει τελειως λαθος τα παντα.Ουτε την προσθεση των τριων δεν του εβγαλε στο συνολικο σκορ.

δε το προσεξα το σκορ το τελικο !!

τωρα ο διας αφου αναφερει στο ποστ του οτι τα εχει κανει ολα αυτα που του λες και τελικα ετρεξε το ρημαδοbench !! κατι αλλο θα φταιει !!

κανε μια επανεκινηση και δοκιμασε να το τρεξεις 2 φορες τη μια πισω απο την αλλη μερικες φορες σε μενα δε μου δειχνει σωστα το 4 thread ( δε μου δειχνει σωστα νουμερα )με τη 1η φορα !!

εισαι ενταξει σταθερος απο cpu- μνημες -ρευματα ; κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κατι άλλο συμβαίνει.Σε κανέναν δεν το έχει κάνει αυτό.

Κανε αυτό που θα σου πω.πρέπει να φτιάξει.

Μην μπεις πουθενά σε τίποτα.Ούτε σαν Administrator.Απλά....

Πάτα εναρξη και στο αναζήτηση προγραμμάτων και αρχείων γράψε η κανε αντιγραφή και επικόλληση το

lodctr /s:backup

και πάτα enter.

Μετά γραψε

lodctr /r

και ξαναπάτα enter

Τώρα λογικα θα είναι όλα οκ.

Πες μας τι έγινε.

το έκανα 3 φορες σύνολο αλλα δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι παρα μονο ότι το πρόγραμμα αρχικά δεν έτρεχε και μετά το πρώτο counter rebuild έτρεξε

έχω κάνει επανεκκινήσεις load default στο bios και διαφορες συχνότητες 4.2, 5.0, 5.1, 5.2, 5.3 και διαφορα settings π.χ. χαμηλότερες συχνότητες NB, HT, RAM στα 5.3 το έτρεχα 3-4 φορες απανωτές

πάντα δίνει παρόμοια αποτελέσματα συγεκριμενα ασχετα με τα ποσα runs στα ιδια settings το score στο 4 thread είναι πάντα το ίδιο τριψήφιο νούμερο και το final score τετραψήφιο

8320@ 4.2

2133@ 9-11-11-28 (χρονισμοί ram στο auto)

3x απανωτα runs

4200_3.jpg

Link to comment
Share on other sites

το έκανα 3 φορες σύνολο αλλα δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι παρα μονο ότι το πρόγραμμα αρχικά δεν έτρεχε και μετά το πρώτο counter rebuild έτρεξε

έχω κάνει επανεκκινήσεις load default στο bios και διαφορες συχνότητες 4.2, 5.0, 5.1, 5.2, 5.3 και διαφορα settings π.χ. χαμηλότερες συχνότητες NB, HT, RAM στα 5.3 το έτρεχα 3-4 φορες απανωτές

πάντα δίνει παρόμοια αποτελέσματα συγεκριμενα ασχετα με τα ποσα runs στα ιδια settings το score στο 4 thread είναι πάντα το ίδιο τριψήφιο νούμερο και το final score τετραψήφιο

8320@ 4.2

2133@ 9-11-11-28 (χρονισμοί ram στο auto)

3x απανωτα runs

4200_3.jpg

αυτο δε το εχω ξανασυναντησει και το χω τρεξει ακομα και σε λαπτοπ στο κατεβαστηρι κλπ μαλλον για χονδρο κολλημα του bench σε σενα μου μοιαζει !!

ποσταρισε τα αποτελεσματα στο θεμα του @ smile man να τα δει μηπως και σου δωσει λυση οπως ειχε δωσει και σε μενα αρχικα !!!

Black Hole benchmark V4.1 Download - Guru3D.com Forums

Link to comment
Share on other sites

το έκανα 3 φορες σύνολο αλλα δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι παρα μονο ότι το πρόγραμμα αρχικά δεν έτρεχε και μετά το πρώτο counter rebuild έτρεξε

έχω κάνει επανεκκινήσεις load default στο bios και διαφορες συχνότητες 4.2, 5.0, 5.1, 5.2, 5.3 και διαφορα settings π.χ. χαμηλότερες συχνότητες NB, HT, RAM στα 5.3 το έτρεχα 3-4 φορες απανωτές

πάντα δίνει παρόμοια αποτελέσματα συγεκριμενα ασχετα με τα ποσα runs στα ιδια settings το score στο 4 thread είναι πάντα το ίδιο τριψήφιο νούμερο και το final score τετραψήφιο

8320@ 4.2

2133@ 9-11-11-28 (χρονισμοί ram στο auto)

3x απανωτα runs

4200_3.jpg

Ότι είναι πρόβλημα δεν το συζητάμε.

Μετά όμως από λίγους υπολογισμούς κατόρθωσα να βγάλω τουλαχιστον τα σωστά σκορ του παιδιού.

Δεν ξέρω όμως να δώσω την λύση στο πρόβλημα.

Από ότι κατάλαβα τα σκορ είναι κανονικά.Όμως λείπει το τελευταίο νούμερο από το 4thread που είναι ενα απο τα 0-1-2-3 .Το σύνολο δηλαδή στο 4 thread είναι 4.200-1-2-3

Επίσης λείπει το τελευταίο νούμερο στο τελικό σκορ(μπλε)που είναι ένα από τα 6-7-8-9 και το σωστό νούμερο γίνετε 15.856-7-8-9

Όλα τα σκορ είναι φυσιολογικότατα βάζοντας αυτούς τους δυο αριθμούς που λείπουν

----------------------------1585------------------

--------------------8544----420------3112--------Με τους αριθμούς που λείπουν

----------------------------15856-7-8-9-----------------

--------------------8544 ---4200-1-2-3-----3112--------Με τους αριθμούς σωστούς.

Αυτό είναι από το πρώτο σκορ που έβαλε ο Deus και μπορεί νομίζω αν θέλει να τα γράψει κάτω από το σκριν που έβαλε στο ποστ 50.Ας διαλέξει ενα από τα τέσσερα.Μικρή σημασία έχουν οι διαφορά των τεσσάρων πόντων'

Είναι σωστότατο,φυσιολογικότατο για την συχνότητα που έβαλε ,και πολύ καλό νούμερο.Like από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι πρόβλημα δεν το συζητάμε.

Μετά όμως από λίγους υπολογισμούς κατόρθωσα να βγάλω τουλαχιστον τα σωστά σκορ του παιδιού.

Δεν ξέρω όμως να δώσω την λύση στο πρόβλημα.

Από ότι κατάλαβα τα σκορ είναι κανονικά.Όμως λείπει το τελευταίο νούμερο από το 4thread που είναι το 9.Το σύνολο δηλαδή στο 4 thread είναι 4.209

Επίσης λείπει το νούμερο μεταξύ τελευταίου και προτελευταίου στο τελικό σκορ(μπλε)που ειναι το 6 και το σωστό νούμερο γίνετε 15.865

Όλα τα σκορ είναι φυσιολογικότατα βάζοντας αυτούς τους δυο αριθμούς που λείπουν

----------------------------1585------------------

--------------------8544----420------3112--------Με τους αριθμούς που λείπουν

----------------------------15865-----------------

--------------------8544 ---4209-----3112--------Με τους αριθμούς σωστούς.

Αυτό είναι από το πρώτο σκορ που έβαλε ο Deus και μπορεί νομίζω αν θέλει να τα γράψει κάτω από το σκριν που έβαλε στο ποστ 50.

Είναι σωστότατο,φυσιολογικότατο για την συχνότητα που έβαλε ,και πολύ καλό νούμερο.Like από μένα.

[MENTION=24247]venex58[/MENTION] οτι μας βολευει δηλαδη απο νουμερο βαλε 9 αντι για 8 και 6 αντι για 5) πιστευω οτι ειναι μεσοβεζικα πραγματα αυτα !! αφου δεν του δουλευει σωστα τι νουμερο να βαλουμε ετσι υποθετικα ;

εγω πιστευω οτι το καλυτερο που μπορει να κανει ειναι να ζητησει την βοηθεια απο τον @smile man !!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν βγει εκδοση που να δουλευει σωστα το βλεπουμε..

Απορω τι καθεστε και συζητατε για ενα Bench που στα μισα συστηματα δεν δουλευει καν, παει το error συννεφο:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.