Jump to content



Ποιά διανομή ;;;;


dpolal

Recommended Posts

Project: επαναφορά ΡΙΙΙ σε μάχιμη κατάσταση...

H/W:

images?q=tbn:ANd9GcReqWMwR4s0bcZ4-Yw4oPs-CPeL1RcYtFkgaavFy3aJ7xJsSdn6

Dell Optiplex του 1990κάτι με

ΡΙΙΙ@500 slot-1 παρακαλώ :dirol:

2 θέσεις μνήμης με 2 χ 128ΜΒ sdram (περιορίζει λίγο το board)

10Gb quantum fireball ide

cd-rom ide

pci card adaptor με 4 θύρες usb 2 (μάλλον)

on-board network adapter (ή 10 ή 10/100 είδωμεν)

Έξτρα h/w:

160GB Western Digital ide δίσκος

1 x 256MB sd-ram PC133 sdram (την έχω κάνα 4χρόνια και κάθεται περιμένωντας κάτι τέτοιο :) )

Διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις αν το BIOS θα καταφέρει να τα «δεί» αλλά παραπάνω μνήμη δεν έβλαψε ποτέ κανέναν και ο δίσκος θα είναι (μάλλον) ποιό γρήγορος από τον 10άρι.

Αποστολή:

Να τοποθετηθεί σε κατάστημα με φωτοτυπικά για να παρέχει ελαφρύ ίντερνετ browsing σε πελάτες, για εκτύπωση email και για να δέχεται παντώς είδους στικάκια από τα οποία θα εκτυπώνονται word/excel έγγραφα.

Η εύκολη λύση να μπουν ΧΡ και office2003 απορρίφθηκε καθότι το ΣΔΟΕ καραδοκεί και άδειες χρήσης δεν υπάρχουν.

Θέλω να του φορτώσω μία ελαφριά , ΠΑΡΑ πολύ ελαφριά διανομή linux, καθότι όμως η χρήση θα γίνεται από παντελώς άσχετα άτομα διαφόρων ηλικιών η διανομή θα πρέπει να πληρεί τα παρακάτω:

- Πλήρως εξελληνισμένο περιβάλλον χρήσης.

- Σχετικά εύκολα στο στήσιμο. (για μένα αυτό καθότι δεν θα πληρωθώ και δεν θέλω να φάω τα νιάτα μου εκεί)

- Ευκολία στο βάλε/βγάλε usb sticks από άποψη πλοήγησης του στύλ βάζω το stick και ανοίγει παράθυρο πλοήγησης.

- Δυνατότητα να συνδεθεί εύκολα σε δικτυακούς εκτυπωτές ή έστω εκτυπωτές που μοιράζωνται από άλλο πισί με windows.

- UI που να φέρνει κάπως σε ΧΡ.

- Να στηθεί και να λειτουργήσει (κατά το δυνατόν) standalone καθότι δεν θα υπάρχει κάποιος εκεί που να ξέρει να xειρίζεται το λειτουργικό.

Προτάσεις ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βρεις κατι που να στα καλυπτει ολα.

Θα προτεινα CentOS, 5.xx και στησιμο των printer μεσω CUPS. Το στησιμο δεν ειναι παιχνιδακι οπως τα συγχρονα Ubuntu κλπ, αλλα αρκετα ευκολο αν εχεις 5 βασικες γνωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το Lubuntu το έχω τεστάρει αρκετά σε μηχανάκια με Ρ4 και μνήμη από 512ΜΒ και πάνω.

Παρόλο που αναφέρει αρκετά χαμηλότερα minimum reqs με τα 512 φαίνεται να ζορίζονται κάπως οπότε με τα 256 ή 378MB (αν κάτσει το 256άρι) και τον PIII που πάω ο Καραμήτρος ;;;

To puppy το συμπαθώ αλλά είναι αρκετά περίεργο και αν θυμάμαι καλά μόνο το puppel ήταν σχετικά εξεληνισμένο (όχι πλήρως)

Δεν θα βρεις κατι που να στα καλυπτει ολα.

Θα προτεινα CentOS, 5.xx και στησιμο των printer μεσω CUPS. Το στησιμο δεν ειναι παιχνιδακι οπως τα συγχρονα Ubuntu κλπ, αλλα αρκετα ευκολο αν εχεις 5 βασικες γνωσεις.

Δεν έχω δοκιμάσει CentOS, θα του ρίξω μια ματιά αλλά μάλλον πρέπει να σηκώσω μανίκια και να «λερωθώ» για να το βάλω. (δεν έχω ιδέα τί είναι τo CUPS :o )

EDIT: για το CentOS5 βρήκα minimum RAM reqs: 128M CLI/512M GUI per logical CPU

Θα τρέχει με τα 256 ή 384ΜΒ ;;;

Link to comment
Share on other sites

Lubuntu θα ειναι τραγικα αργο. Θελει 800Mhz-1Ghz για να ειναι αν οχι ανετο, ευκολο σε χρηση.

Cups ειναι o πιο διαδεδομενος print server του linux.

Δεν γλιτωνεις το "λερωμα", μιας και εχεις παλιο μηχανακι και για αυτα που θελεις, δεν τα βρισκεις σε 1 μονο διανομη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς windows ui, και να πηγαίνει αποδεκτά σε pIII με τόσο λίγη μνήμη και να μην φας τα νιάτα σου, είναι ουτοπικό. :p

Θα κοίταγα σε κάποια διανομή που έρχεται "γυμνή" απο την αρχή, πχ(archlinux) με κανένα openbox. Πέραν ότι πολλά πράγματα θα τα βρείς απο το κορυφαίο wiki που έχουν, δεν θα φορτωθείς υπηρεσίες που δεν χρειάζεσαι.

Αλλά τονίζω ότι το μηχάνημα δεν είναι για browsing, αν σκεφτείς ότι όλα τα sites είναι τίγκα στο σκουπιδαριό με flash,js και μ@....ίες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλά να ΤΟΝΙΣΩ ότι η κύρια δουλειά θα είναι να εκτυπώνονται emails, ή επισυναπτώμενα από emails, ή αρχεία word/excel από usb sticks.

Το σκεπτικό είναι, μπαίνει πελάτης, τυπώνει, πληρώνει, φεύγει...

Για browsing σε youtube κλπ δεν παίζει, το ποιό πιθανό είναι αν χρειαστεί να βρεί και κάποια πληροφορία σε κάποιο site ή να δεί κάποια είδηση, ή κάποια διεύθυνση κλπ.

Ελαφριά πράματα δηλαδή.

Για το Archlinux:

System requirements

Arch Linux should run on any i686 compatible machine with a minimum of 64 MB RAM.

Με τον ΡΙΙΙ (Katmai) slot-1 μάλλον τον ήπιαμε ;;;

Link to comment
Share on other sites

Για το Archlinux:

Με τον ΡΙΙΙ (Katmai) slot-1 μάλλον τον ήπιαμε ;;;

+1 για Archlinux κι από εμένα.

Επίσης δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τον PIII:

http://en.wikipedia.org/wiki/P6_(microarchitecture)

Pentium III - Wikipedia, the free encyclopedia

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και το crunchbang που είναι και πολύ ελαφρύ

Debian από κάτω με το openbox ως GUI.

Όπως ανέφερε και ένας χρήστης από το crunchbang forum το τρέχει άνετα με το εξής μηχάνημα:

" 'm running #! 8.10.01 on my old Dell laptop--started with the light version of 8.4--but I'm having no problems with new version. Here's my system:Name: Dell Latitude CPi A

Processor: Pentium II 366XT

Screen: 13.3" TFT

RAM: 256 SDRAM (maxed out)

HDD: 60 GB

Optical Drive: CD-R

Graphics: N/A

Sound: N/A

Network: D-Link DWL-G630 802.11g laptop adapter

Other: 1 x USB 2.0

Comments: A little slow smile.png but everything works great!"

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όποιαδήποτε γυμνή διανομή με icewm/{open,flux,black}box (και στα μεγάλα κέφια awesome/xmonad/i3 :p ) θα δουλέψει καλά. Το θέμα είναι πόσο θέλεις να ασχοληθείς (ανάλογα και με τον χρόνο που διαθέτεις) και πόσα γνωρίζεις πάνω στο θέμα για να διαλέξεις. Άντε καλή τύχη (και στους πελάτες σου που θα έχουν συνηθίσει το Windows και θα τους βάλεις στα βαθιά.. :upside: )

Link to comment
Share on other sites

Το arch είναι όντως πολύ ελαφρύ αλλά είναι δύσκολο στην εγκατάσταση και άτομο που δεν έχει ξαναπιάσει λινουξ δεν θα τα βγάλει πέρα.

Διαφωνώ, δεν είναι δύσκολο απλά δεν είναι χωρίς διάβασμα - τυφλοσούρτι! Θέλεις να κάτσεις να ασχοληθείς και να σε ενδιαφέρει. Το βρίσκω αρκετά απλό ακόμα και στην εγκατάσταση. Επιπλέον έχει το καλύτερο Wiki που έχω δει ανάμεσα σε διάφορες γνωστές διανομές και πολύ καλό mailing-list και IRC κανάλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινω το Zorin OS.

Εχει ιδια σχεδον επιφανεια εργασιας με τα windows, αρκετα απλο στην εγκατασταση του. Πιστευω θα σε καλυψει απολυτα.

For the GNOME based versions (non Lite):

700 MHz x86 processor

3GB of Hard Drive space

376 MB of system memory (RAM)

Graphics card capable of 640x480 resolution

Sound card

For the LXDE based versions (Lite):

266 MHz x86 processor

2GB of Hard Drive space

128 MB of system memory (RAM)

Graphics card capable of 640x480 resolution

Sound card

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινω το Zorin OS.

Εχει ιδια σχεδον επιφανεια εργασιας με τα windows, αρκετα απλο στην εγκατασταση του. Πιστευω θα σε καλυψει απολυτα.

For the GNOME based versions (non Lite):

700 MHz x86 processor

3GB of Hard Drive space

376 MB of system memory (RAM)

Graphics card capable of 640x480 resolution

Sound card

For the LXDE based versions (Lite):

266 MHz x86 processor

2GB of Hard Drive space

128 MB of system memory (RAM)

Graphics card capable of 640x480 resolution

Sound card

Γελάω για το gnome...Δεν ισχύουν με τίποτα αυτά. Ειδικά σε ubuntοειδή διανομές.

No offense.

[MENTION=17024]frozen[/MENTION]: Πρώτη μου σκέψη ήταν το crunchbang, αλλά και αυτό σηκώνει αρκετά services, οπότε ίσως είναι too much για την μνήμη του. Είναι όμως καλό να το δοκιμάσει, γιατί είναι "έτοιμο".

[MENTION=4080]darien[/MENTION]: Για αυτό μπορούμε είτε εμείς, είτε το wiki(που πραγματικά έχει τα πάντα) να βοηθήσουμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι linux οπότε ίσως είμαι offtopic αλλά προσωπικά θα έβαζα στο μηχάνημα windows 2000.

To θέμα είναι ότι είτε με ΧΡ είτε με win2000 βαριέμαι να κάθομαι να ψάχνω drivers για τόσο παλιό μηχάνημα.

Ειδικά με win2000 δεν θα παίζει τίποτα.

Εκτός αυτού η λύση τώρα των λίγο πειραγμένων ΧΡ είναι η ποιό εύκολη και γρήγορη για μένα αλλά δεν μιλάμε για πισί που θα μπεί σε σπίτι ή άντε σε κάνα σχολείο αλλά σε μαγαζί και δεν θέλω να με κυνηγάει ο ιδιοκτήτης αν γίνει κάνας έλεγχος...

Για να επανέλθω στο θέμα θα δοκιμάσω με Lubuntu (που το έχω ολόφρεσκο και όπως έλεγε η διαφήμιση αυτό ξέρω αυτό εμπιστεύομαι :whistling ) και ίσως με Zorin και βλέπουμε. Για να κάτσω τώρα να ασχοληθώ με arch από το μηδέν δεν το βλέπω εφικτό... :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.