Jump to content



Suppliiiiiess..!!! Thread εκπληξη ..μονο για λιγους.


Recommended Posts

ειμαι βεβαιος οτι ο λογος που ειναι φτηνη ειναι οτι ολοι δε κοιτανε απολυτως τιποτα αλλο εκτος απο nikon...

Ο λογος που στραβωσα με τη nikon ηταν οτι σε ολες της μηχανες της εχουν βαλει σχεδον την ιδια χειρολαβη απο τη φτηνοτερη μεχρι την ακριβοτερη...

Σε αυτο στην αρχη δεν εδινα σημασια αλλα οταν βρεθηκα σε ενα ταξιδι στη φρανκφουρτη κατω απο βροχη απο τη μια η βροχη και απο την αλλη οτι δε μπορουσα να πιασω καλα τη μηχανη εκανα λαθη και εκοψα τις μυτες απο τους πυργους.

Αλλα αυτη τη μηχανη την ειχα παρει 300ε οποτε δεν ειχα εξωφρενικες απαιτησεις.. αλλα το να δωσω 1000 ευρω για να παρω μια μηχανη με αυτη τη χειρολαβη που δεν ειναι κακη ενταξει καλη ειναι αλλα ουτε και εξαιρετικη εγω για να δωσω τοσα λεφτα ειμαι πολυ απαιτιτηκος και ψαχνω τα παντα... Δε χαριζομαι σε απολυτος τιποτα....

να με συγχωρεσεις αλλα θα το βαλω στις ατακες

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply
να με συγχωρεσεις αλλα θα το βαλω στις ατακες
δε με πειραζει δεν εχω κομπλεξ για να κρυψω τι δε πηγε καλα... οταν κατι δε παει καλα το λεω και μονος μου...

Εχω αποδεχτει πολυ τον εαυτο μου με τα καλα του τα ασχημα του και τις παραξενιες του

Link to comment
Share on other sites

Άνθρωπε μου τι λες;
αυτο δεν ειναι επιχειρημα

Για παραδειγμα καθε φορα που πηγενω σε ενα μαγαζι με φωτογραφικα βλεπω οτιδηποτε εχει σχεση με nikon να πουλαει ακαταπαυστα compact dslr τα παντα...

Link to comment
Share on other sites

Για παραδειγμα καθε φορα που πηγενω σε ενα μαγαζι με φωτογραφικα βλεπω οτιδηποτε εχει σχεση με nikon να πουλαει ακαταπαυστα compact dslr τα παντα...

Επειδή όπως καταλαβαίνεις, δεν είσαι στατιστικό δείγμα και το "βλέπω" απέχει πολύ από την πραγματικότητα, καλό διάβασμα:

Examining Fiscal Year 2012 Sales for Olympus, Sony, Nikon and Canon | Fstoppers

Link to comment
Share on other sites

Ναι sorry, φταίει το ότι δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω.
εγω μιλω με επιχειρηματα παντα... για παραδειγμα κοιτα αυτο και παρατηρισε σε zoom την ευκρινεια που εχει αυτη η φωτογραφια πανω σε εκατο χιλιαδες σπιτια.... ειναι sample images δεν ειναι δικη μου. http://web.canon.jp/imaging/eosd/samples/eos7d/downloads/005.jpg
Link to comment
Share on other sites

εγω μιλω με επιχειρηματα παντα... για παραδειγμα κοιτα αυτο και παρατηρισε σε zoom την ευκρινεια που εχει αυτη η φωτογραφια πανω σε εκατο χιλιαδες σπιτια.... ειναι sample images δεν ειναι δικη μου. http://web.canon.jp/imaging/eosd/samples/eos7d/downloads/005.jpg

απο τοτε που ξεκινησες να γραφεις για φωτογραφικα , εχεις πει πολλα μαργαριταρια..

Σε παρακαλω σκεψου 3 φορες αυτο που θα πεις την επομενη φορα..Αλλιως ολα θα ειναι για ατακες και κανενας δε θα σε παιρνει στα σοβαρα..

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δε ξερεις τι βλεπεις..

Κοιτας 18mpx @100iso με αυτον τον φακο-> TS-E24mm f/3.5L II @f7.1

Που και αν ο φακος ειναι σχεδον στη τριπλασια τιμη απο οτι ψαχνει ο τραγικος...με ελαχιστους φακους θα ειχε τρομερα χειροτερο αποτελεσμα.

Κοινως μη το ψαχνεις..εν ετη 2013 εχουμε ξεφυγει πολυ απο το σκετο canon-nikon που σχεδον αναφερεις συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Ότι καλύτεροι φακοί από τον 18-55 προορίζονται μόνο για F1, ότι το grip της Nikon κόβει τις κορυφές των κτηρίων, ότι οι ακριβές Canon είναι απίστευτα καλές μηχανές σε σχέση με Nikon (LOL). Βέβαια τι ξέρω εγώ, δεν έχω βγάλει ούτε καν "150 χιλιαδες φωτογραφιες με τον 55αρη στο εξωτερικο"

Και φυσικά το sample δε μου λέει κάτι.. όταν με ένα απλό export από το RAW παίρνω αυτό :)

ATA_1043.jpg~original

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Ότι καλύτεροι φακοί από τον 18-55 προορίζονται μόνο για F1, ότι το grip της Nikon κόβει τις κορυφές των κτηρίων, ότι οι ακριβές Canon είναι απίστευτα καλές μηχανές σε σχέση με Nikon (LOL). Βέβαια τι ξέρω εγώ, δεν έχω βγάλει ούτε καν "150 χιλιαδες φωτογραφιες με τον 55αρη στο εξωτερικο"

Και φυσικά το sample δε μου λέει κάτι.. όταν με ένα απλό export από το RAW παίρνω αυτό :)

ATA_1043.jpg~original

με τη λεπτομερεια ομως οτι αυτο ειναι κοντινο πλανο και εγω εχω χορτασει να βλεπω κοντινα πλανα...
Η αληθεια ειναι οτι δε ξερεις τι βλεπεις..

Κοιτας 18mpx @100iso με αυτον τον φακο-> TS-E24mm f/3.5L II @f7.1

Που και αν ο φακος ειναι σχεδον στη τριπλασια τιμη απο οτι ψαχνει ο τραγικος...με ελαχιστους φακους θα ειχε τρομερα χειροτερο αποτελεσμα.

Κοινως μη το ψαχνεις..εν ετη 2013 εχουμε ξεφυγει πολυ απο το σκετο canon-nikon που σχεδον αναφερεις συνεχεια.

απο τη στιγμη που δε ξερω τι βλεπω οπιοσδηποτε μου παραθεσει μακρυνο πλανο και οχι κοντινο που να ειναι τοσο ευκρινες και εχει τοσα πολα σπιτια στο πλανο του δινω το λογο μου οτι θα αλλαξω γνωμη.
Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που δε ξερω τι βλεπω οπιοσδηποτε μου παραθεσει μακρυνο πλανο και οχι κοντινο που να ειναι τοσο ευκρινες και εχει τοσα πολα σπιτια στο πλανο του δινω το λογο μου οτι θα αλλαξω γνωμη.

To δεν ξέρεις τι βλέπεις πηγαίνει στο ότι η φωτογραφία δεν έχει κάποια ιδιαίτερη καθαρότητα και επίσης, είναι περασμένη με φίλτρο, είτε από την Canοn σα hardware/επιλογή, είτε από το Photoshop.

Link to comment
Share on other sites

To δεν ξέρεις τι βλέπεις πηγαίνει στο ότι η φωτογραφία δεν έχει κάποια ιδιαίτερη καθαρότητα και επίσης, είναι περασμένη με φίλτρο, είτε από την Canοn σα hardware/επιλογή, είτε από το Photoshop.
εγω δεν εχω δει καμια μα καμια αλλη φωτογραφια πανω σε αυτο το θεμα με τοσο πολα σπιτια και εχει βγει καθαροτερη.αν αυτη ειναι τραγικη περιμενω να δω τη καλυτερη πανω στο ιδιο θεμα και θα αλλαξω αμεσως γνωμη και θα πω ναι εκανα λαθος.
Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που δε ξερω τι βλεπω οπιοσδηποτε μου παραθεσει μακρυνο πλανο και οχι κοντινο που να ειναι τοσο ευκρινες και εχει τοσα πολα σπιτια στο πλανο του δινω το λογο μου οτι θα αλλαξω γνωμη.

δε χρειαζεται να αλλαξεις γνωμη...και ουτε οφειλουμε να στο αποδειξουμε.

Απλα 5-6 ανθρωποι απλα λενε οτι κανεις λαθος.

Η φωτο ειναι οντως οπως τραβηχτηκε αλλα με φακο που το πιο πιθανο δεν θα δεις ποτε σου.Οχι επειδη ειναι ακριβος ,αν και εχει ~1200Ε.Απλα επειδη λιγοι αγοραζουν tilt and shift.

Και ναι..η εικονα που παρεθεσες ειναι tilted περα του οτι ο φακος ψιλοσφαζει ουτως η αλλως.Oποτε δεν παιζει να βρουμε κατι αναλογο.

100 iso δεν ειναι προβλημα για καμμια μηχανη ..την οποια ευκρινεια παρατηρεις εχει να κανει με τα 18μπχ (οχι απο μονα τους..δλδ σε κινητο χαλια θα ηταν) αλλα εκ των πραγματων τα 24 της 3200 πχ καλυτερα θα ηταν.To μονο που μενει ειναι βρεις φακο ανταξιο του 24mm t-s f3.5 II

Για την ιστορια τα jpg της δ3200 εχουν αναλυτικοτητα κατελαχιστον 3000 ln/mm ενω της 7d παιζουν καπου στα 2500.Οπως και να εχει επειδη τα νουμερα ξεγελουν και τα δυο ειναι αρκετα καλα..απλα τυπικα η 3200 εχει by default καλυτερη ευκρινεια.

Να μην αναφερουμε τα 36μπχ της d800(E)..στα ακριβα μοντελα..τι αναλυτικοτητα προσφερουν...ιδιως @100iso.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω δει καμια μα καμια αλλη φωτογραφια πανω σε αυτο το θεμα με τοσο πολα σπιτια και εχει βγει καθαροτερη.αν αυτη ειναι τραγικη περιμενω να δω τη καλυτερη πανω στο ιδιο θεμα και θα αλλαξω αμεσως γνωμη και θα πω ναι εκανα λαθος.

Δε διαβάζεις και επιμένεις χωρίς να ξέρεις. Η ημιμάθεια, είναι χειρότερη από την αμάθεια.

Δεν είπαμε ότι έχουμε καλύτερη, αν και θα ψάξω να βρω.

Είπαμε ότι αυτή δεν είναι τόσο καλή ώστε να μας εντυπωσιάσει.

Επίσης η φωτογραφία είναι περασμένη με φίλτρο που λέγεται unsharp mask. Αυτό δεν το βλέπεις, αλλά σε κάποιο έμπειρο μάτι κάνει μπαμ. Οπότε, δε μπορείς να την έχεις σα μέτρο σύγκρισης. Αν το κάνει αυτό η Canon, πάει να πει ότι επεξεργάζεται τη φωτογραφία μετά τη λήψη, άρα ως φωτογράφος δεν παίρνω αυτό που θέλω. Αν έχει γίνει στο photoshop, είναι βλακεία της εταιρίας, αφού όπως καταλαβαίνω από το link, την πλασάρει επίσημα από το site της, σα υπόδειγμα ποιότητα και ευκρίνειας.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=O9xTjF0r0zQ]Ημισκούμπρια-Καταλάβατε Ή Να Κάνω Και Κακά? - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

δε χρειαζεται να αλλαξεις γνωμη...και ουτε οφειλουμε να στο αποδειξουμε.

Απλα 5-6 ανθρωποι απλα λενε οτι κανεις λαθος.

Η φωτο ειναι οντως οπως τραβηχτηκε αλλα με φακο που το πιο πιθανο δεν θα δεις ποτε σου.Οχι επειδη ειναι ακριβος ,αν και εχει ~1200Ε.Απλα επειδη λιγοι αγοραζουν tilt and shift.

Και ναι..η εικονα που παρεθεσες ειναι tilted περα του οτι ο φακος ψιλοσφαζει ουτως η αλλως.Oποτε δεν παιζει να βρουμε κατι αναλογο.

100 iso δεν ειναι προβλημα για καμμια μηχανη ..την οποια ευκρινεια παρατηρεις εχει να κανει με τα 18μπχ (οχι απο μονα τους..δλδ σε κινητο χαλια θα ηταν) αλλα εκ των πραγματων τα 24 της 3200 πχ καλυτερα θα ηταν.To μονο που μενει ειναι βρεις φακο ανταξιο του 24mm t-s f3.5 II

Για την ιστορια τα jpg της δ3200 εχουν αναλυτικοτητα κατελαχιστον 3000 ln/mm ενω της 7d παιζουν καπου στα 2500.Οπως και να εχει επειδη τα νουμερα ξεγελουν και τα δυο ειναι αρκετα καλα..απλα τυπικα η 3200 εχει by default καλυτερη ευκρινεια.

Να μην αναφερουμε τα 36μπχ της d800(E)..στα ακριβα μοντελα..τι αναλυτικοτητα προσφερουν...ιδιως @100iso.

Κατά φωνή, μόλις το έβαλε φίλος στο Fb

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0HRYlJUwzYA]What is Tilt-Shift? (Feat. Canon TSE 17mm f/4) - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.