Jump to content



Suppliiiiiess..!!! Thread εκπληξη ..μονο για λιγους.


Recommended Posts

Συγχωρήστε μου το συνεχιζόμενο σχόλιο - δε νομίζω ότι είναι εκτός θέματος.

Εγώ έχω το αντίθετο πρόβλημα με το grip:

Οι φτηνές Canon θεωρώ ότι έχουν ένα άβολο και μικρό grip - και δεν έχω ιδιαίτερα μεγάλα χέρια. Αντίθετα, πάντα με βόλευαν οι Nikon που ταίριαζαν καλύτερα στο χέρι μου και είχαν σε βολικά σημεία τις σημαντικές ρυθμίσεις.

Συμπέρασμα: Καλό είναι όποιος πάρει τη μηχανή να δει λίγο και στο χέρι του πριν αποφασίσει :)

οπως ειπα οι φτηνες canon δεν εχουν κατι το φοβερα εξαιρετικο
Δε διαβάζεις και επιμένεις χωρίς να ξέρεις. Η ημιμάθεια, είναι χειρότερη από την αμάθεια.

Δεν είπαμε ότι έχουμε καλύτερη, αν και θα ψάξω να βρω.

Είπαμε ότι αυτή δεν είναι τόσο καλή ώστε να μας εντυπωσιάσει.

Επίσης η φωτογραφία είναι περασμένη με φίλτρο που λέγεται unsharp mask. Αυτό δεν το βλέπεις, αλλά σε κάποιο έμπειρο μάτι κάνει μπαμ. Οπότε, δε μπορείς να την έχεις σα μέτρο σύγκρισης. Αν το κάνει αυτό η Canon, πάει να πει ότι επεξεργάζεται τη φωτογραφία μετά τη λήψη, άρα ως φωτογράφος δεν παίρνω αυτό που θέλω. Αν έχει γίνει στο photoshop, είναι βλακεία της εταιρίας, αφού όπως καταλαβαίνω από το link, την πλασάρει επίσημα από το site της, σα υπόδειγμα ποιότητα και ευκρίνειας.

πολυ ωραια τοτε ας μου δειξει καπιος μια καλυτερη.πολυ απλο δεν ειναι? τα κατεβατα εμενα δε μου λενε κατι εγω ειμαι ανθρωπος των πραξεων... αρα αφου αυτη ειναι πατατα θα μου δειξει καπιος μια καλυτερη και θα το εμπεδωσω :devil: καλα δε τα λεω? επισης ο λογος που επιμενω οτι οτι ακουω πολα λογια και καθολου φωτογραφιες οπιος θελει ας μου κολησει μια φωτογραφια στη μυτη του υπολογιστη μου να μου πει ρε φιλε κανεις λαθος κοιτα
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply
πωωωωω δεν έχετε βαρεθεί αυτές τις άσκοπες συζητήσεις;

Αυτό λέω και γω. κανον νικον Αφού η Fuji μαμαει και είναι η καλύτερη. Δε τα λένε δε τα γράφουν και αναγκάζομαι και τα λέω εγώ.:computer:

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λες καλά, γιατί αν δε βλέπεις το πρόβλημα σε αυτή, τότε δεν ξέρεις τι πρέπει να δεις για να ξεχωρίσεις την καλύτερη.
ναι ομως εγω δεν ειδα καμια χωρις προβλημα πανω σε αυτο το πλανο και ειδα οτι οσες μηχανες επιχειρησαν να τραβηξουν τετιο πλανο την πατησαν αφου δεν εστιασαν.
Link to comment
Share on other sites

Επι χρονια ολοκληρα αναρωτιωμουν γιατι κανεις δε τραβαει μακρινα πλανα δηλαδη ειναι λογος αυτο να μη τραβαει κανεις τιποτα επιδη δε μπωρει να βγει τελεια?

Τελειος ειναι μονο ο θεος.

Αν κατι δε πετυχει ακριβως δε πετυχε απλα δεν ειναι

Εχω τραβηξει μακρυνα πλανα και με αλλη μηχανη τη sony290 τελεια δε βγηκαν αλλα το παλεψα δε παραιτηθηκα..

Link to comment
Share on other sites

Κάπου το έχεις χάσει, έτσι... :wassat:

Δοκίμασε Μοναστήρι Σαολίν...

Αυτο δεν εναι απαντηση περιμενω να μου δειξεις καλυτερο μακρυνο πλανο απο αυτο που εδειξα. Κ αμα μου το δειξεις ελα και σφυρα μου και ολας
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν εναι απαντηση περιμενω να μου δειξεις καλυτερο μακρυνο πλανο απο αυτο που εδειξα. Κ αμα μου το δειξεις ελα και σφυρα μου και ολας

Αυτό δεν είναι απαίτηση γιατί το πλάνο που μου έδειξες είναι πειραγμένο και μέτριο. Φέρε μου καλό πλάνο και άμα μου φέρεις, σφύρα μου.

Link to comment
Share on other sites

επισης εγω καθε φορα που δεν εχω τι να απαντησω δε λεω οτι μου κατεβει λεω ναι δεν εχω τιποτα να απαντησω..

Αφου εγω δε κολαω μπρικια εχω επιχηριματα και φωτογραφιες

Αν μπωρεις βρες μου μια καλυτερη φωτογραφια απο αυτη πιο ευκρινεστερη και πιο καθαρη

Σε προκαλω.

Αυτό δεν είναι απαίτηση γιατί το πλάνο που μου έδειξες είναι πειραγμένο και μέτριο. Φέρε μου καλό πλάνο και άμα μου φέρεις, σφύρα μου.
Ε εσυ δειξε μου ενα απειραχτο παραπανω δεν παει καταλαβε το
Αυτό δεν είναι απαίτηση γιατί το πλάνο που μου έδειξες είναι πειραγμένο και μέτριο. Φέρε μου καλό πλάνο και άμα μου φέρεις, σφύρα μου.
μα δε μπορω να βρω ενα πλανο που δεν υπαρχει αφου δεν παει παραπανω και επιδη σου χαλασα το οραμα της τελειας φωτογραφιας επιδη ασχολουμαι με μακρυνα πλανα δε ξερεις πως να μου τη πεις. επισης εγω παραδεχομαι οτι δεν υπαρχει καλυτερο πλανο απο αυτο και βγηκε μετρια εσυ θελεις να βγαλεις τη φωτογραφια μαπα επιδη δε καταλαβενεις οτι τεχνολογικη δυνατοτητα να βγει καλυτερο δεν υπαρχει.
Link to comment
Share on other sites

Στο είπα και πριν, η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια. Όταν νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα και τύχει να συνομιλήσεις με κάποιους που ξέρουν λίγα περισσότερα, καταλαβαίνουν πότε λες μπούρδες. Ήδη κάποιοι γνώστες και σοβαροί φωτογράφοι γελάνε μαζί σου, σε λίγο θα γελάνε και οι πέτρες. Δε θέλεις να καταλάβεις, και συνεχίζεις να επιμένεις στο ίδιο "επιχείρημα" που απλά είναι άτοπο. Από εκεί και πέρα, δε μπορώ να συνεχίσω τη συζήτηση με τοίχο. Οι υπόλοιποι που διαβάζουν, πήραν τις πληροφορίες που έπρεπε και εγώ θα διαθέσω το χρόνο μου σε άλλα πιό ουσιώδη πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Στο είπα και πριν, η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια. Όταν νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα και τύχει να συνομιλήσεις με κάποιους που ξέρουν λίγα περισσότερα, καταλαβαίνουν πότε λες μπούρδες. Ήδη κάποιοι γνώστες και σοβαροί φωτογράφοι γελάνε μαζί σου, σε λίγο θα γελάνε και οι πέτρες. Δε θέλεις να καταλάβεις, και συνεχίζεις να επιμένεις στο ίδιο "επιχείρημα" που απλά είναι άτοπο. Από εκεί και πέρα, δε μπορώ να συνεχίσω τη συζήτηση με τοίχο. Οι υπόλοιποι που διαβάζουν, πήραν τις πληροφορίες που έπρεπε και εγώ θα διαθέσω το χρόνο μου σε άλλα πιό ουσιώδη πράγματα.
αυτο δε με απασχολει καν αφου μακρυνα πλανα δε προκειται να υπαρξουν και εσυ θα λες κατεβατα χωρις να δειξεις καμια φωτογραφια επισης ακομα δεν εχω καταλαβει τι λυση προτεινεις να σταματησω να τραβαω πανοραμικα τοπια για να μη γελατε μαζι μου?
Link to comment
Share on other sites

Ναι.
εγω στη ζωη μου εκανα τοσα ταξιδια πηγα σε τοσες χωρες τραβηξα τοσες φωτογραφιες ειδαν τοσα τα ματια μου.

Τωρα αν αυτο σου φαινετε τοσο αστειο το οτι τραβηξα τοσες φωτογραφιες για να θυμαμαι ολα οσα ειδα και το οτι με ενδιαφερει μια μηχανη να τραβαει καλα μακρυνα αν αυτο ειναι τοσο αστειο τι να σου πω μπωρεις να γελασεις οσο θες με αυτο... αν εισουν και εσυ στη θεση μου και πηγενες Γερμανια για μια φορα στη ζωη σου θα καταλαβενες τι ενοω.

Παντως μεσα απο αυτη τη συζητιση καταλαβα πολα πραγματα που πριν δεν ηξερα οπως το πως βλεπουν οι αλλοι τη φωτογραφια αφου πριν δε το κατανοουσα καθολου.

Δεν αμφισβητω οτι υπαρχουν πολες καλες μηχανες που τραβανε τελεια κοντινα και οσες δυνατοτητες και αν εχουν εγω δε καλυπτομαι απο αυτες εγω παντως απο τη ζωη μου ειμαι πολυ ευχαριστημενος..

τωρα αν οι αλλοι καλυπτονται απο αυτες ειναι δικαιομα τους...

Οστοσο υπαρχουν αρκετα πραγματα στη παραδοσιακη φωτογραφια που διαφωνο καθετα με αυτα... ισως επιδη ζητω παρα πολα ειναι επιλογη μου.

Link to comment
Share on other sites

Οστοσο υπαρχουν αρκετα πραγματα στη παραδοσιακη φωτογραφια που διαφωνο καθετα με αυτα... ισως επιδη ζητω παρα πολα ειναι επιλογη μου.

Εγω..προσκυνω.Σου ευχομαι να το τιμησεις αυτο .

Τεσπα...αφου συνηθιζεις να τραβας αντιστοιχες φωτος ..και μιας και εχεις και την 7δ..δεν μας δειχνεις στο αντιστοιχο thread τι φωτογραφιζεις?Και οχι ..χωρις να με νοιαζει αν ειναι ιδια με το sample της canon.

Link to comment
Share on other sites

Εγω..προσκυνω.Σου ευχομαι να το τιμησεις αυτο .

Τεσπα...αφου συνηθιζεις να τραβας αντιστοιχες φωτος ..και μιας και εχεις και την 7δ..δεν μας δειχνεις στο αντιστοιχο thread τι φωτογραφιζεις?Και οχι ..χωρις να με νοιαζει αν ειναι ιδια με το sample της canon.

τη πρωτη φωρα εστιασα λαθος και δε τη πετυχα στη δευτερη ναι ειναι το ιδιο... τραβηξα ενα δρομο με τεραστια πρωοπτικη και εστιασε απο μπρωστα μεχρι τερμα πισω... για την ωρα εχω αυτη τη τραβηξα στη ρουμανια στο μαυρο σκοταδι.. πιο δυσκολες συνθηκες φωτογραφισης δε γινετε.. http://www.flickr.com/photos/99758393@N05/9435177610/in/photostream/lightbox/
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.