Jump to content



Suppliiiiiess..!!! Thread εκπληξη ..μονο για λιγους.


Recommended Posts

αυτο ακριβως ενοω οτι μου επισημενεις τα σφαλματα της φωτογραφιας ενω δεν υπαρχει καλυτερη και ενω με αλλες μηχανες βγενουν εκτος εστιασης.. αρα αυτο τι νοημα εχει αφου καλυτερη δε γινετε?

Αμα γινετε να τη δω...

κοιτα την αποδοση της στα κτηρια...

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=485216814878606&set=a.482902278443393.1073741828.479612658772355&type=1&theater

ημουν ετοιμος να σου δειξω την συγκεκριμενη σε μεγαλο μεγεθος , αλλα προλαβες την φωτογραφια μου απο το fb

επειδη το παιζεις εξυπνος , θα πρεπει να ξερεις οτι το fb πετσοκοβει την αναλυση και την ποιοτητα.

ελεος πια.

mega troll

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply
ημουν ετοιμος να σου δειξω την συγκεκριμενη σε μεγαλο μεγεθος , αλλα προλαβες την φωτογραφια μου απο το fb

επειδη το παιζεις εξυπνος , θα πρεπει να ξερεις οτι το fb πετσοκοβει την αναλυση και την ποιοτητα.

ελεος πια.

mega troll

ναι αυτο το ειχα ξεχασει. ε τοτε τι περιμενεις για να μου τη διξεις?? διξτη μου.επισης το παιζω εξυπνος επιδη ειχα ξεχασει οτι κοβει σε ποιοτητα αυτο δεν εχει καπια σχεση με εξυπναδα εχει σχεση με μνημη...
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο το ειχα ξεχασει. ε τοτε τι περιμενεις για να μου τη διξεις?? διξτη μου.επισης το παιζω εξυπνος επιδη ειχα ξεχασει οτι κοβει σε ποιοτητα αυτο δεν εχει καπια σχεση με εξυπναδα εχει σχεση με μνημη...

κοιτα να σου πω , δεν εχω να σου αποδειξω τπτ...αν θελω το κανω , αλλα σιγουρα εχουμε πιο σημαντικα πραγματα να κανουμε...και απο τις 7 το πρωι ΜΟΛΙΣ μπηκα σπιτι γτ δουλευα..Δε ξερω αν εισαι αργοσχολος αλλα καλυτερα ψαξου αλλιως.

Θα το εκανα με ολη μου τη καλη καρδια και θα σε παιρνα απο το χερακι να στα δειχνα και απο κοντα , αλλα δυστηχως δε μοιραζω τις γνωσεις μου σε ξερολες.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να σου πω , δεν εχω να σου αποδειξω τπτ...αν θελω το κανω , αλλα σιγουρα εχουμε πιο σημαντικα πραγματα να κανουμε...και απο τις 7 το πρωι ΜΟΛΙΣ μπηκα σπιτι γτ δουλευα..Δε ξερω αν εισαι αργοσχολος αλλα καλυτερα ψαξου αλλιως.

Θα το εκανα με ολη μου τη καλη καρδια και θα σε παιρνα απο το χερακι να στα δειχνα και απο κοντα , αλλα δυστηχως δε μοιραζω τις γνωσεις μου σε ξερολες.

απλα εσυ μου ειπες οτι ετοιμαζοσουν να μου τη διξεις και δε μου την εδειξες επηδη (!!) σε προλαβα εγω δεν εθεσα τετοιο θεμα...
Link to comment
Share on other sites

9723174775_c4bcb41a1f_o.jpg

JSN_6200 by Jason Rap, on Flickr

παρε 24μεγαπιξελ ολα δικα σου.

για να προλαβω τους ξερολες..

ΚΑΜΜΙΑ επεξεργασια

απευθειας κονβερτ , γιαυτο και η θολουρα του jpg.

Επισης ΛΟΓΙΚΟ ειναι τα πισω σπιτια να ειναι πιο θολα , γτ εχω εστιασει μπροστα..

αν δε σαρεσει αυτο , σου βαζω οσα κιλα οξυνση θες οπως το sample που μου δειξες..η αλλιως το raw..προσεξε , ουτε πανοραμα ουτε τπτ.

70-200 nikon vr1 (serial θες ; ) @D600 nikon να σταζει λαδι

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4655]racer[/MENTION] δεν εχει νοημα..

εδω δε μπορει να καταλαβει οτι το αρχειο που ποσταρει ειναι σα πινελιες απο νερομπογια.

anyway ζητησες κατι , σου εδειξα οτι πιο τοπ υπαρχει..(στις dslr γενικοτερα)ειπες θα αναθεωρησεις αν το δεις..τωρα αν εσυ αρνεισαι να πιστεις ειναι δικο σου προβλημα αλλα και ΦΑΚΟ να σε κανουμε να τα δεις , ανεστιαστα θα τα βλεπεις..

Εγω δε το συνεχιζω..παρακαλω πισω στο θεμα μας..

D3200 απο μενα με παζαρι απο μαγαζια για να πλησιασει την 400αρα

Link to comment
Share on other sites

μα καλα πλακα μου κανεις τωρα δε βλεπεις οτι η μηχανη ζοριστικε να τα βγαλει ολα αυτα? τοτε αμα μπωρεις καντο και εσυ το ιδιο με νερομπογια και αμα το κανεις ιδιο εγω θα σου πω ναι εχεις δικιο. τα εχει βγαλει γκρι ολα.. ειμαι γραφιστας και σου λεω οτι αυτο που λες δε γινετε σε καμια περιπτωση αν βαψεις κατι με νερομπογια απο πανω θα φαινετε σαν μια ασχετη μπογια που δεν εχει σχεση με τη φωτογραφια.. οπως τα γκραφιτι στους τοιχους

Link to comment
Share on other sites

το οτι προσπαθουμε να προσωμοιασουμε το βαθος πεδιου ενος tilted φακου @24mm με εναν @82mm ειναι ενα θεμα ..(ακρως τεχνικο και ελαφρως αδυνατο).

Το αλλο θεμα ειναι να πετυχεις καθαρη ατμοσφαιρα πανω απο την αθηνα.(ακρως αδυνατο).

Eπισης μη κολλατε στην οξυνση .Το πιο πιθανο ειναι να μην εχει υποστη το παραμικρο περα απο καποιες ρυθμισεις στην μηχανη που τις κανει ο οποιοσδηποτε την εχει στα χερια του.

(να (ξανα)σημειωσω οτι ο 24 f3.5 TS ειναι απο τους πιο οξυς φακους που μπορει να βρει καποιος )

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο ειναι να μην εχει υποστη το παραμικρο περα απο καποιες ρυθμισεις στην μηχανη

Μπορεί ο φίλος μας να δηλώνει γραφίστας, μπορεί να μην καταλαβαίνει τι λέμε όπως τη

νερομπογιά" που ανέφερε ο [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] (γιατί δε θέλει να καταλάβει), αλλά το Unsharp mask που είναι περασμένη η φωτό, όχι μόνο δεν το αναγνωρίζει ενώ βγάζει μάτια, αλλά δεν ξέρει και τι είναι. Εγώ τον κόβω ότι είναι περασμένη με um η φωτογραφία που έβαλε, είτε μετά, είτε το κάνει hw η Canon, κάτι πολύ πιθανό, αφού έχω δει πολλές με το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο φίλος μας να δηλώνει γραφίστας, μπορεί να μην καταλαβαίνει τι λέμε όπως τη

νερομπογιά" που ανέφερε ο [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] (γιατί δε θέλει να καταλάβει), αλλά το Unsharp mask που είναι περασμένη η φωτό, όχι μόνο δεν το αναγνωρίζει ενώ βγάζει μάτια, αλλά δεν ξέρει και τι είναι. Εγώ τον κόβω ότι είναι περασμένη με um η φωτογραφία που έβαλε, είτε μετά, είτε το κάνει hw η Canon, κάτι πολύ πιθανό, αφού έχω δει πολλές με το ίδιο πρόβλημα.

και παλι ακομα και αν υποθεσουμε οτι μια φωτογραφια ειναι φωτισμενη στο φωτοσοπ που αυτο γινετε πρεπει να ειναι φοβερης ποιοτητας για να μπωρει να φωτιστει αλλιως η επεξεργασια της ειναι φοβερα δυσκολη
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι προβλημα ..ειναι ποσο θα ανεβασεις το αντιστοιχο slider στη μηχανη.

Σαν raw το ανεβοκατεβαζεις κατα βουλησιν με το dpp ..αλλα στo jpg περναει αυτοματα οποτε δεν εκπλησσομαι απο το ο,τι βλεπω ουτε θεωρω απιθανο να βγηκε ετσι.(για την ακριβεια θεωρω πολυ πιθανο να βγηκε ετσι.Τα samples δεν ειναι τυχαιες εικονες..σιγουρα δεν ειναι επεξργασμενες εκ των υστερων).

Το μονο που χρειαζεται ειναι μια καθαρη ατμοσφαιρα ενας ts φακος για να μεταβαλει το εστιακο επιπεδο ..and voila.

(και καποιος που ξερει να χειριζεται την μηχανη.Δεν θα εκπλαγω αν εχει καμμια 15αρια ιδια καρε με διαφορες ρυθμισεις για να επιλεξει).

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το thread τώρα τρώγοντας το βραδυνό μου...

ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο από το troll-thread της troll-Apple με το ΦΘΗΝΟ iPhone 5C @ 600euro.

Μάθαμε ότι οι Nikon είναι καλές μόνο για κοντινές photo και ότι δεν κάνουνε για μακρυνές λήψεις.

Link to comment
Share on other sites

για παραδειγμα κοιτα αυτο και παρατηρισε σε zoom την ευκρινεια που εχει αυτη η φωτογραφια πανω σε εκατο χιλιαδες σπιτια....

http://web.canon.jp/imaging/eosd/samples/eos7d/downloads/005.jpg

εγω δεν εχω δει καμια μα καμια αλλη φωτογραφια πανω σε αυτο το θεμα με τοσο πολα σπιτια και εχει βγει καθαροτερη.αν αυτη ειναι τραγικη περιμενω να δω τη καλυτερη πανω στο ιδιο θεμα και θα αλλαξω αμεσως γνωμη και θα πω ναι εκανα λαθος.

Κάτι τέτοιο σου κάνει; Πρέπει να φαίνονται τουλάχιστον τριακόσιες πενήντα χιλιάδες σπίτια, με 10MP και 200mm.

Κάνε κλικ πάνω της για να ανοίξει σε νέο TAB και μετά ξανά κλικ πάνω της (στο νέο TAB) για να γίνει μεγάλη.

000_6773.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απλα θα πω κατι μιας και δεν εχω διαβασει ολο το θεμα,εκτος απο τα πρωτα ποστ

Η Nikon εχει κανει πολυ διαφημηση στα μοντελα της και στο brand ,του στυλ lifestyle καμερα κλπ, σε σχεση με την canon που δεν εχω δει ποτε μου διαφημηση της. Γιαυτο ολοι οι ασχετοι αγοραζουν τα entry levels της nikon.

Το επιχειρημα οτι ολοι αγοραζουν νικον αρα ειναι καλυτερη ειναι τουλαχιστον γελειο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.