Jump to content



Γνώμες για Γερμανικά καταστήματα


music

Recommended Posts

On 7/5/2016 at 5:40 ΜΜ, το μέλος Van Gerokost έγραψε:

Όλα καλά με τις αγορές απ έξω παιδιά. Σε περίπτωση που χρειαστεί κάτι RMA ή τώρα ή στο μέλλον, τί γίνεται ?

Έχουν ευρωπαϊκή εγγύηση τα προϊόντα? Πού θα αλλάξω μια κάρτα γραφικών ή μια CPU άν πάθει τίποτα ?

πέρα από το κόστος μεταφοράς, που καμιά φορά, κυρίως στο έλα, το πληρώνουν εκείνοι...

Έχεις κάνει ποτέ RMA στην ελλάδα; Γιατί εγώ όποτε το έχω κάνει, δεν έχω ξεμπερδέψει ποτέ σε μία βδομάδα... πάντα πάνω από δύο παιδευόμουν και με απειλές και πίεση καθημερινή.

Επίσης κάρτα γραφικών και cpu δε μου έχει χαλάσει ποτέ. Αλλά 1000 φορές από έξω, παρά από ελλάδα... τέλος κι από ελλάδα που έχω ψωνίσει, το κατάστημα με ανάγκασε να τα στείλω έξω εγώ στην εταιρεία, αλλιώς αυτό θα έκανε μήνα++... (corsair h100).

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2016 at 3:05 PM, Delijohn said:

πέρα από το κόστος μεταφοράς, που καμιά φορά, κυρίως στο έλα, το πληρώνουν εκείνοι...

Έχεις κάνει ποτέ RMA στην ελλάδα; Γιατί εγώ όποτε το έχω κάνει, δεν έχω ξεμπερδέψει ποτέ σε μία βδομάδα... πάντα πάνω από δύο παιδευόμουν και με απειλές και πίεση καθημερινή.

Επίσης κάρτα γραφικών και cpu δε μου έχει χαλάσει ποτέ. Αλλά 1000 φορές από έξω, παρά από ελλάδα... τέλος κι από ελλάδα που έχω ψωνίσει, το κατάστημα με ανάγκασε να τα στείλω έξω εγώ στην εταιρεία, αλλιώς αυτό θα έκανε μήνα++... (corsair h100).

 

Ναί, έχω κάνει RMA κάρτα γραφικών 2 φορές μέσω γνωστού καταστήματος στο Ν.Κόσμο και ξεμπέρδεψα γρήγορα, μέσα στην εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχει ψωνίσει κανείς από γερμανικό Amazon? Με ενδιαφέρει να μάθω το χρόνο που θα κάνει, καθώς και τον τρόπο που έρχεται το δέμα (για κάρτα γραφικών μιλάμε). Δηλαδή έρχεται ειδοποίηση και παραλαμβάνεις από ΕΛΤΑ ή έρχεται στην πόρτα σου?

Επίσης γενικά είναι προτιμότερο το γερμανικό ή το αγγλικό Amazon? Έχει κάποια διάφορα όσον αφορά το χρόνο παραλαβής?

Link to comment
Share on other sites

To Αγγλικό με την τιμή που έχει η λίρα, μάλλον δε σε συμφέρει.

Δεν έχει και τόση διαφορά με το γερμανικό. 507€ χωρίς τα μεταφορικά η msi gaming x που κυτάζω στο γερμανικό, 515 στο αγγλικό.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, virus777 said:

Δεν έχει και τόση διαφορά με το γερμανικό. 507€ χωρίς τα μεταφορικά η msi gaming x που κυτάζω στο γερμανικό, 515 στο αγγλικό.

Μη βασίζεσαι στο ΧΕ.com για την τιμή. Η τράπεζά σου, αν πληρώσεις σε λίρες, ή το Amazon, αν πληρώσεις σε €, αποφασίζει την ισοτιμία που θα σου πουλήσει. Τρελή διαφορά δε θα είναι, αλλά αν δεις 530€, μην παραξενευτείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός, δεν το είχα σκεφτεί. Οπότε εγκαταλείπω την ιδέα της Αγγλίας.

 

Για το άλλο σκέλος της ερώτησης ξέρει κανένας να απαντήσει?

πριν 9 ώρες, το μέλος virus777 έγραψε:

Έχει ψωνίσει κανείς από γερμανικό Amazon? Με ενδιαφέρει να μάθω το χρόνο που θα κάνει, καθώς και τον τρόπο που έρχεται το δέμα (για κάρτα γραφικών μιλάμε). Δηλαδή έρχεται ειδοποίηση και παραλαμβάνεις από ΕΛΤΑ ή έρχεται στην πόρτα σου?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συγνώμη που απαντάω καθυστερημένα, αλλά ίσως έχεις ακόμη την απορία και θες μια απάντηση. 

 

Ἐχω ψωνίσει και από αγγλικό και από γερμανικό amazon, εδώ και 15 περίπου χρόνια, χωρίς πρόβληαμ. Τα ίδια είναι, δεν έχουν διαφορά. Αν θα επιλέξεις απλή αποστολή, έρχονται με το ταχυδρομείο και σου έχεται ειδοποίηση να πας να παραλάβεις(είχα πάρει πέρυσι την άνοιξη μητρική, επεξεργαστή, μνήμες, πάστα, led κ.α. που τα βρήκα σε καλή τιμή) και όλα ήρθαν μια χαρά. Με express courier δεν έχω πάρει από κανένα, πληρώνεις παραπάνω για να στο φέρουν στην πόρτα, λογικό.

 

Τον χρόνο παραλαβής στο περίπου, σου το λέει το amazon.

 

Προχθές όμως, με πήρε τηλέφωνο μια κούριερ (δεν θυμάμαι και όνομα τώρα, είναι και... αργά) και μου είπε ότι έχει δέμα από Γαλλία (φαντάζομαι ότι είναι το πληκτρολόγιο που περιμένω και το έστειλαν, όπως και άλλα πράγματα άλλες φορές, από E.U. Sarl) . Απλή αποστολή είχα επιλέξει, γιατί να εμπλακεί η κούριερ από το Κορωπί, δεν ξέρω(μάλλον θα παραλάβω σήμερα) .

Μου κάνει εντύπωση πάντως, γιατί μου ήρθε κοτζάμ i7, μητρική, μνήμες, κ.λ.π. (και ότι άλλο έχω πάρει) σε απλό δέμα και θα μου φέρει η κούριερ το πληκτρολόγιο(τι άλλο να είναι δεν ξέρω, τα άλλα πράγματα που πήρα τα παρέλαβα) των 100-κάτι ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αν και την κάρτα που ήθελα την πήρα από το computeruniverse.

Αυτό που δεν κατάλαβα με το Amazon.de ήταν οτί σε παραγγελία 2 καρτών γραφικών (1050€ περίπου) εκτός από τα μεταφορικά μου έβαζε και άλλα 25-30 € κερατιάτικα, τα οποία δεν κατάλαβα ποτέ γιατί ήτανε.

Μετατροπή από άλλο νόμισμα δεν έκανα, φόροι έξτρα από Γερμανία υποτίθεται δεν υπάρχουν. Οπότε τί ήταν αυτά;

Link to comment
Share on other sites

24% Ελληνικός ΦΠΑ.

Το amazon αναγκάζεται να στον χρεώσει λόγω ότι κάνει πωλήσεις >30k τον χρόνο στην Ελλάδα και ως εκ τούτου έχει και ελληνικό Α.Φ.Μ.

Να συμπληρώσω πως ειμαι της εντύπωσης ότι δεν πληρώνουμε 24% παραπάνω, αλλά τη διαφορά απο το φπα της εκάστοτε χώρας ως το δικο μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Έφυγε παραγγελία για rtx 2080 duke. στα 840€ (+20€ μεταφορικά τα υπόλοιπα τα συμπληρώνει φίλος που έκανε αγορά κι αυτός, όχι κάρτα :p) από mindfactory.

 Για asus ήθελα να πάω αλλά με το που είδα την τιμούλα στην duke έφυγε στο καπάκι η παραγγελία.

1623435903_Lx8dmzcas.thumb.jpg.78c380992f617ea7e695a0eba457a434.jpg

 

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Στοιχεία, κύριε. Θέλουμε στοιχεία......

γύρω γύρω από την 2080ti είσαι, δεν τα χρειάζεσαι θα πουλήσεις τον Πασχάλη..:hehe:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

Έφυγε παραγγελία για rtx 2080 duke. στα 840€ (+20€ μεταφορικά τα υπόλοιπα τα συμπληρώνει φίλος που έκανε αγορά κι αυτός, όχι κάρτα :p) από mindfactory.

 Για asus ήθελα να πάω αλλά με το που είδα την τιμούλα στην duke έφυγε στο καπάκι η παραγγελία.

1623435903_Lx8dmzcas.thumb.jpg.78c380992f617ea7e695a0eba457a434.jpg

 

γύρω γύρω από την 2080ti είσαι, δεν τα χρειάζεσαι θα πουλήσεις τον Πασχάλη..:hehe:

Αυτοί δεν είναι που ήθελαν εταιρικό αφμ;

Το άλλαξαν πάλι; 

Είπαμε: 10 φορες τη μέρα λέω το ''πάτερ ημών'' και το ''δεν θα πουλήσω τη 1080ti, για να πάρω τη 2080''....

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αυτοί δεν είναι που ήθελαν εταιρικό αφμ;

Το άλλαξαν πάλι; 

Είπαμε: 10 φορες τη μέρα λέω το ''πάτερ ημών'' και το ''δεν θα πουλήσω τη 1080ti, για να πάρω τη 2080''....

έτσι είχα ακούσει κι εγώ και εσφαλμένα χωρίς να το κοιτάξω περισσότερο έλεγα σε άλλους ότι χρειάζεται εταιρικό ΑΦΜ.

Αν διαβάσεις προσεκτικότερα το μήνυμα αν επιθυμείς τιμολόγιο βάζεις το εταιρικό αφμ, αλλιώς βάζεις το αφμ στον λογαριασμό 

που έχεις στο mindfactory και το αργότερο σε μια μέρα θα το εγκρίνουν. 

611541376_Lx8dmzcassd.thumb.jpg.67957046d0f570688aa05c94fde60e51.jpg

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος idonthave έγραψε:

έτσι είχα ακούσει κι εγώ και εσφαλμένα χωρίς να το κοιτάξω περισσότερο έλεγα σε άλλους ότι χρειάζεται εταιρικό ΑΦΜ.

Αν διαβάσεις προσεκτικότερα το μήνυμα αν επιθυμείς τιμολόγιο βάζεις το εταιρικό αφμ, αλλιώς βάζεις το αφμ στον λογαριασμό 

που έχεις στο mindfactory και το αργότερο σε μια μέρα θα το εγκρίνουν. 

Άρα: δημιουργείς λογαριασμό, βάζεις το αφμ σου (το προσωπικό σου αφμ), στο εγκρίνουν και αγοράζεις ό,τι θες, χωρίς να χρειάζεται εκ νέου έγκριση του αφμ (σε επόμενη αγορά, ας πούμε). 

Τα λέω καλά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Άρα: δημιουργείς λογαριασμό, βάζεις το αφμ σου (το προσωπικό σου αφμ), στο εγκρίνουν και αγοράζεις ό,τι θες, χωρίς να χρειάζεται εκ νέου έγκριση του αφμ (σε επόμενη αγορά, ας πούμε). 

Τα λέω καλά;

ναι, δες και την εικόνα πάνω,

το αφμ πριν κάνα 2μινο το είχα βάλει και σήμερα έκανα την αγορά

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Μα να μην εχουν αγγλικη εκδοση του site...koloγερμαναραδες :hehe:

chrome (αυτόματη μεταφραση τα germany... στην γλώσσα που θέλεις :jester:

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος idonthave έγραψε:

ναι, δες και την εικόνα πάνω,

το αφμ πριν κάνα 2μινο το είχα βάλει και σήμερα έκανα την αγορά

Άντε, να έρθει η κάρτα και να μας πεις εντυπώσεις. Να τρέξουμε και κάνα bench, ώστε να δούμε τις διαφορές μεταξύ τους.

Ποτέ έρχεται η duke;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Άντε, να έρθει η κάρτα και να μας πεις εντυπώσεις. Να τρέξουμε και κάνα bench, ώστε να δούμε τις διαφορές μεταξύ τους.

Ποτέ έρχεται η duke;

με ups courier έρχεται, λογικά Πέμπτη-Παρασκευή,

χρειάζομαι και cpu...για να τρέξει (το bench) manager :hehe:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.