Jump to content



Γνώμες για Γερμανικά καταστήματα


music

Recommended Posts

αν κοιτάτε για γερμανικά καταστήματα να τσεκάρετε και αυτό τα έξοδα αποστολής είναι 15€+1€ ανά κιλό. Είναι το ίδιο κατάστημα με το hoh.de και νομίζω δέχεται Paypal

Οι Γερμανοί είναι συνήθως διαφορετικοί από εμάς σε θέματα πληρωμής επειδή εκεί αρκετοί αγοράζουν με το αντίστοιχο της χρεωστικής κάρτας (debit card) και συχνά χρεώνουν επιπλέον αν χρησιμοποιηθεί πιστωτική κάρτα (credit card), δεν είναι δε απίθανο να βρει κάποιος «μεγάλα» μαγαζιά όπου σου λένε ότι δε δέχονται πιστωτικές. Είναι και περισσότερο δύσκαμπτοι από τους Βρεττανούς με αποστολές εξωτερικού. Για να αξίζει η όλη βαβούρα πρέπει είτε το προϊόν να μην υπάρχει καθόλου εδώ είτε η διαφορά τιμής να είναι μεγάλη, ας πούμε πάνω από 15% αφού υπολογιστούν κι όλα τα κόστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γνωρίζει κανένας γιατί η τιμή ενός προϊόντος (συγκεκριμένα στο hardwareversand.de) είναι διαφορετική, εάν το ίδιο

προϊόν το βρεις μέσω Geizhals EU και το ανοίξεις θα το βρεις 10-15€ φθηνότερα?

Παράδειγμα τυχαία μια κάρτα γραφικών (το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα προϊόντα με το συγκεκριμένο κατάστημα).

Την gtx770 MSI N770 Twinfrozr 2GD5/OC, 2GB DDR5 την έχει 286,95€

Αν την κάνετε αναζήτηση στο Geizhals EU και την ανοίξετε μέσω αυτής της ιστοσελίδας MSI N770 TF 2GD5/OC Twin Frozr Gaming, GeForce GTX 770, 2GB GDDR5, 2x DVI, HDMI, DisplayPort (V282-052R) Preisvergleich | Geizhals EU την έχει στα 270€.

Γενικά όποιο προϊόν το ανοίγετε με τον τρόπο αυτό το βρίσκετε περίπου 10€ φθηνότερα, γνωρίζετε τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

το πιο ωραίο: ακολουθώ το πρώτο link του παραδείγματος, τιμή όπως γράφεις 286,95. Το κλείνω. Ακολουθώ το δεύτερο, μέσω geizahls, τιμή 270. Ενώ το έχω ανοικτό ξαναπατάω το πρώτο σου link που έδινε 286,95, τώρα δίνει 270 :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Την προηγούμενη Δευτέρά έκανα παραγγελία αυτήν την οθόνη (computer universe)

και ενώ είχε μπει η παραγγελία κ.λ. τραβήξαν τα λευτά από paypal (χρεώθηκαν στη κάρτα κανονικά δλδ) μέχρι προχθες που έκανα login στο site έβλεπα την εξέλιξη της παραγγελίας (to status ήταν checking) .Από εχθες μπαίνω και βλέπω αυτό:

No entries identified

Unfortunatley, at present the "Order administration" does not have details of your online account. As soon as you have placed your first order you will find out more about your orders in this overview.

You have already placed an order #AtPrepositionDE#] bei but still cannot find any entries in the order administration?

In this case please contact our customer service (info@computeruniverse.net) and arrange the release for this service by e-mail. To that end you will need your computeruniverse customer number, the alias you use to log into your online customer account (N.B.: NOT the personal password you have created) and your current address data.

Many thanks,

Your computeruniverse Team

Τους έχω στείλει mail αλλά ούτε φωνή ουτε ακρόαση ...και το τηλέφωνο που δίνουν δε παίζει...ή έγω παίρνω λάθος?!? Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση να ανοίξω case στο paypal ??? Αρχίζω και ανυσηχώ...:help::help1:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κατάφερα να μιλήσω μαζί τους , μου είπαν πως περιμένουν νέα παραλαβή και θα τους έρθούν 20 Μαρτιού , όσο αναφορά το μήνυμα που μου βγάζει στο site τους είναι λόγω αναβάθμισης του συστήματος που κάνουν...τρέχα γύρευε...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κατάφερα να μιλήσω μαζί τους , μου είπαν πως περιμένουν νέα παραλαβή και θα τους έρθούν 20 Μαρτιού , όσο αναφορά το μήνυμα που μου βγάζει στο site τους είναι λόγω αναβάθμισης του συστήματος που κάνουν...τρέχα γύρευε...

Το website τους σέρνεται λίγο τις τελευταίες μέρες και πολλά κομμάτια του δεν δουλεύουν σωστά (όπως το προσωπικό account).

Έχω μιλήσει 2-3 φορές μαζί τους και δεν είχα κάποιο θέμα (απαντάνε αμέσως). Σίγουρα πάντως δεν ανοίγεις κατευθείαν case για ένα κατάστημα σαν αυτό.. πρώτα μιλάς με την εξυπηρέτηση κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Το website τους σέρνεται λίγο τις τελευταίες μέρες και πολλά κομμάτια του δεν δουλεύουν σωστά (όπως το προσωπικό account).

Έχω μιλήσει 2-3 φορές μαζί τους και δεν είχα κάποιο θέμα (απαντάνε αμέσως). Σίγουρα πάντως δεν ανοίγεις κατευθείαν case για ένα κατάστημα σαν αυτό.. πρώτα μιλάς με την εξυπηρέτηση κτλ...

Αυτό έκανα όπως ανέφερα και πιο πάνω, τηλεφωνική επικοινωνία και όλα διευκρινίστηκαν...Τώρα το μένω που έχω να κάνω είναι υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

@zapata

Παράθεση

 

Να ρωτησω κατι για καποιον που ξερει σιγουρα....Απο mindfactory ποσο ειναι τα μεταφορικα 30e;

Απο computeruniverse ποσο ειναι 10e;

Και αν γινει παραγγελια με gpu-pc case-psu τα μεταφορικα πιανονται σαν ενα;

 

Στο γράφω εδώ για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος της rx480.

 

mindfactory 

μεταφορικά 30€, αποστολή με απλό ταχυδρομείο (dhl γερμανίας και ΕΛΤΑ όταν έρθει Ελλάδα) και πας και παραλαμβάνεις, 3 βδομάδες περίπου για να σου έρθει το δέμα. Παράδειγμα: cpu-mb-ram-psu κόστος μεταφορικών 30€, αν στην ίδια παραγγελεία βάλεις και κουτί θα σε χρεώσει επιπλέον 30€.

*τώρα γράφει ups για μεταφορικά δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, πάντως το κόστος είναι ίδιο 30+30.

 

computeruniverse

μεταφορικά 12-13€ αποστολή με απλό ταχυδρομείο (dhl γερμανίας και ΕΛΤΑ όταν έρθει Ελλάδα) και πας και παραλαμβάνεις, 3 βδομάδες περίπου για να σου έρθει το δέμα ή μεταφορικά 25€ αποστολή με ups, πιο γρήγορη αποστολή και παραλαμβάνεις στην πόρτα σου.

παράδειγμα: cpu-mb-ram-psu και κουτί όποιον τρόπο αποστολής και να επιλέξεις δεν σε χρεώνει παραπάνω μεταφορικά.

 

μπορείς να δεις τα παραδείγματα παρακάτω στις φωτογραφίες

Spoiler

mindfactory 

mind1.png mind2.png

 

computeruniverse

comp1.png

dhl →→ comp dhl.png  ups→→comp ups.png

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο το mindfactory που ειχα παραγγειλει τα χριστουγεννα, ηρθαν τα πραγματα σε λιγο παραπανω απο μια βδομαδα απο την dhl στο σπιτι.

Για τα μεταφορικα, στην ουσια καθε χαρτοκιβωτιο που στελνουν κοστιζει 30ευρω. Για παραδειγμα σε μενα χωρεσαν ενα ups(πρεπει να ειναι πανω απο 10 κιλα), mobo, hdds, ram, και αρκετα καλωδια σε ενα πακετο και σιγουρα χωρουσε αρκετα ακομα...

Link to comment
Share on other sites

ComputerUniverse: Παράγγειλα 2 φορές μέχρι τώρα προσωπικά και 1 φορά κάποιος φίλος μου (μόνο αυτό στέλνει στην Κύπρο, οπότε δεν είχα εμπειρία με τα άλλα Γερμανικά καταστήματα). Απόλυτα ευχαριστημένος και με την πληρωμή (paypal) και με την παράδοση. Χρόνος αναμονής και τις 3 φορές περίπου 2-3 εβδομάδες. Επειδή παραγγείλαμε διάφορα είδη όπως cpu, mobo, κάρτες κτλ η συσκευασία ήταν ένα μεγάλο κουτί με εφημερίδες μέσα για να είναι ασφαλή τα προϊόντα τουλάχιστον από κραδασμούς. Οι τιμές γύρω στα 100-150€ πιο φτηνά από Κύπρο.

Έγινε επεξεργασία από aloutos
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με τις αγορές απ έξω παιδιά. Σε περίπτωση που χρειαστεί κάτι RMA ή τώρα ή στο μέλλον, τί γίνεται ?

Έχουν ευρωπαϊκή εγγύηση τα προϊόντα? Πού θα αλλάξω μια κάρτα γραφικών ή μια CPU άν πάθει τίποτα ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, junior-21- said:

το στελνεις πισω στο καταστημα :p

 

20 με 30 ευρω παει συνηθως το κοστος :/

Και άλλα 20-30 να σου ξαναστείλουν το "σωστό" ? :)

Σύν 6-7 μερες η κάθε αποστολή ? Πόσοι μπορούν να μείνουν χωρίς VGA/CPU/MOBO 15 μέρες minimum ?

Δεν θα το ρίσκαρα παιδιά.. Μέσα σε 2 χρόνια όλο και κάποιο part παίζει να βγεί εκτός εγγύησης..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.