Jump to content



Recommended Posts

34 minutes ago, zyx said:

οταν το εχεις να μπουσταρει μονο του ( που αυτο προτεινεται για τους ryzen) to cpu σε low workload  φτανει μεχρι 1.5v που ειναι safe.

 

Το γνωρίζω

 

34 minutes ago, zyx said:

οταν ομως θα τρεξεις cinebench πχ το cpu δεχεται κατω απο 1.2 για heavy workloads.

Στο CPU μου δεν ισχύει αυτό. Παίρνω χαμηλότερες τάσεις full load με all core και καρφωτό ρεύμα σε σχέση με μαμά + PBO.

Εδώ πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι εννοούμε και "τάση στο CPU" γιατί υπάρχουν πολλές ενδείξεις. π.χ. στο hwinfo64 βλέπω per core τάση 1.1v σε full load που είναι μικρότερη από μαμά τάσεις σε full load.

 

Υπάρχει και μια μέτρηση όμως της μητρικής (Asus) που δείχνει τα VRM τι τάση στέλνουν συνολικά στο τσιπ (δεν θυμάμαι τώρα πώς την ονομάζει) και αυτή ταυτίζεται με το καρφωτό ρεύμα που δίνω (αυτή τη στιγμή 1.319 και πειραματίζομαι να κατεβάσω και άλλο). Αλλά ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΤΑΣΗ εμφανίζεται μικρότερη με το καρφωτό ρεύμα που δίνω σε σχέση με μαμά + PBO, σε full load πάντα.

 

Αν αφήσουμε το hardinfo64 και πάμε στο Ryzen Master και πάλι βλέπω τις τάσεις να είναι χαμηλότερες (καρφωτό 1.319 vs μαμά + PBO).

 

Θα ποστάρω συγκριτικά screenshots κάποια στιγμή το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι

 

Σε idle, δεν συζητάμε. Με καρφωτό ρεύμα το τσιπ τρώει πολύ μικρότερες τάσεις σε σχέση με μαμά. Αν και βλέπω λιγότερα drops <1v με μαμά ρεύμα, ενώ με καρφωτό τα drops αυτά υπάρχουν μεν αλλά είναι λιγότερα.

34 minutes ago, zyx said:

γιατι το cpu σου πχ μπορει να πηγαινει 4.5 single core με το boost

Όχι. Το δικό μου μαμά πάει 4.375. Μαμά + PBO πάει 4.4 + 30-40ΜΗz . 4.5 δεν το έχω δει σε καμία περίπτωση. (ενδεχομένως εδώ παίζει ρόλο και το B350 mobo μου. Με νεότερο chipset και καλύτερα VRM πιθανόν να είχα καλύτερα μπουσταρίσματα)

 

Για αυτό επέλεξα το all core OC καθώς πετυχαίνω σε όλους τους πυρήνες σταθερά το max boost.

 

34 minutes ago, zyx said:

ο 3800χ που ειχα με 1.262 πηγαινε 4350 μετα ηθελε πολυ ρευμα με pbo ομως single πηγαινε 4550 πιστευεις οτι ειχε καμια τυχη το all core σε single thread bench-gaming?

Εφόσον επιανες 4.550 σε boost (για gaming) εννοείται ότι είναι καλύτερο το μαμά boost παρά το all core OC. Βέβαια και πάλι χρειάζεται τεστάρισμα γιατί το boost είναι σε έναν πυρήνα συνήθως και για μικρά χρονικά διαστήματα. Πολλά παιχνίδια χρησιμοποιούν ισάξια αρκετούς πυρήνες και εκεί ίσως παίρνεις καλύτερες επιδόσεις με all core ΟC. Εγώ που τεστάρω στο Warzone, οι διαφορές είναι ΣΑΦΕΙΣ και ΔΙΑΚΡΙΤΕΣ υπέρ του all core OC, στο δικό μου τσιπ με το δικό μου mobo.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gdp77 μιλαω παντα για το vcore. με το pbo πρεπει να βρεις τις καταλληλες ρυθμισεις ειναι αδυνατον να πηγαινει all core 4.4 και να μην ανεβαινει πανω απο 4375 με pbo απλα θελει tricks και μενα ο 5900 με auto pbo παει μεχρι 4850 4900 με ολα τα καλουδια ομως φευγει πανω απο 5ghz με pbo auto το cpu μου παει 4.3 cinebench με το curve φτανει 4.5 all core στο cinebench

Έγινε επεξεργασία από zyx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, zyx said:

@gdp77 μιλαω παντα για το vcore. με το pbo πρεπει να βρεις τις καταλληλες ρυθμισεις ειναι αδυνατον να πηγαινει all core 4.4 και να μην ανεβαινει πανω απο 4375 με pbo απλα θελει tricks και μενα ο 5900 με auto pbo παει μεχρι 4850 4900 με ολα τα καλουδια ομως φευγει πανω απο 5ghz με pbo auto το cpu μου παει 4.3 cinebench με το curve φτανει 4.5 all core στο cinebench

 

Σαν γενική λογική έχεις δίκιο. Το cpu το έχω λίγες μέρες στα χέρια μου και με PBO έκανα βασικούς μόνο πειραματισμούς... Λίγο που έπαιξα με τα limits, το γράφω και πιο πάνω, είδα PBO boost κάτι λιγότερο από 4.450MHz, δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς. Το θέμα είναι ότι το είδα σε ΕΝΑΝ ΜΟΝΟ πυρήνα και για 1-2 δευτερόλεπτα, μετά έπεφτε αρκετά και μετά από λίγη ώρα ξαναμπούσταρε. Σε single core benchmarks όλα αυτά. 

 

1) Μπορεί να είναι και τα ελάχιστα VRM του B350 μου, που δεν δίνει παραπάνω.

2) Τόσο σε benchmarks (single core), όσο και σε gaming, έχω μετρήσει καλύτερο performance με το καρφωτό OC 4.4 all core

3) Επίσης τα ρεύματα είναι χαμηλότερα.

 

Πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθώ άλλο με το PBO, τι στιγμή που το chip στέκεται @ 4.4 με εξαιρετικά χαμηλά ρεύματα για τέτοια συχνότητα και με καλύτερες επιδόσεις σε κάθε workload. Εν τω μεταξύ δεν έχω δοκιμάσει 4.5 all core γιατί το θεωρούσα αδύνατο για 3700Χ, αλλά με αυτά τα δεδομένα ίσως και να είναι εφικτό!

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.