Jump to content



Κατασκεύασα ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΒΑΣΗ με ένα σκαπτικό μηχάνημα.


seismic

Recommended Posts

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Το καταλαβα οτι ειναι δικο σου γτ δεν διεκρινα χαλικι μεσα..να εχεις υποψη σου οτι θα υπαρχει διαφορα στο μπετον που φτιαχνουμε μονοι μας με το μπετον που μια βιομηχανια ριχνει σε μια πολυκατοικια..εκτος απο τις διαφορες στις αναλογιες των αδρανων υλικων προστιθενται επισης ειδικα φαρμακα posolith τα οποια βελτιωνουν την ποιοτητα του μπετον για αυτο θα σου προτεινα να κανεις τα δοκίμια σου με μπετον που χρησιμοποιειτε στις κατασκευες...η ποιοτητα C16/20 πιστευω να ειναι επαρκες...

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα οτι ειναι δικο σου γτ διεκρινα πολυ χαλικι μεσα..να εχεις υποψη σου οτι θα υπαρχει διαφορα στο μπετον που φτιαχνουμε μονοι μας με το μπετον που μια βιομηχανια ριχνει σε μια πολυκατοικια..εκτος απο τις διαφορες στις αναλογιες των αδρανων υλικων προστιθενται επισης ειδικα φαρμακα posolith τα οποια βελτιωνουν την ποιοτητα του μπετον για αυτο θα σου προτεινα να κανεις τα δοκίμια σου με μπετον που χρησιμοποιειτε στις κατασκευες...η ποιοτητα C16/20 πιστευω να ειναι επαρκες...

Το πάχος του τοιχίου είναι μόλις 4 εκατοστά.

Δεν χωράει το χαλίκι του πραγματικού σκυροδέματος να μπει μέσα στο τοιχίο μοντέλο.

Αυτό το μπετό είναι άμμο με τσιμέντο μόνο, και χρησιμοποιείτε για μοντέλα αυτού του μεγέθους και από τα πειραματικά εργαστήρια.

Άλλωστε θα κατασκευάσω ακριβώς το ίδιο μοντέλο ( με την μέθοδο των μηχανικών, χωρίς τις βίδες ) με τα ίδια ακριβώς υλικά, και θα το κουνήσω και αυτό, ώστε να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το σταματάω.

Θα σας πω την γνώμη μου για το πως δημιουργείται ένας σεισμός, και για το πως θα προκαλέσετε έναν σεισμό.

Υπάρχουν τρεις τύποι σεισμών.

1) Αυτοί που δημιουργούνται από τα ηφαίστεια.

2) Αυτοί που δημιουργούνται από το φυσικό αέριο.

3) Αυτοί που δημιουργούνται τεχνητά, ή από τεχνική δραστηριότητα.

Βασικά ο σεισμός είναι αποτέλεσμα της υπερβολικής πίεσης πάνω στον φλοιό της γης.

Οι τεκτονικές πλάκες δεν ευθύνονται για τον σεισμό.

Τα ηφαίστεια έχουν ουρές μάγματος, οι οποίες όταν έλθουν σε επαφή με θύλακες πετρελαίου ή φυσικού αερίου προκαλείται έκρηξη.

Βασικά αν εμείς τρυπήσουμε σε μέρος όπου υπάρχει φυσικό αέριο, και διοχετεύσουμε μέσα στην οπή αέρα, ( που περιέχει οξυγόνο ) θα γίνει έκρηξη, θα εκτονωθεί , προκαλώντας τις τεκτονικές πλάκες στην επιφάνεια της γης να μετακινηθούν.

Συμπέρασμα

Ο σεισμός προκαλείται από πεπιεσμένο αέρα, ο οποίος είναι προιόν έκρηξης αερίων ή πετρελαίου, όταν αυτά έρθουν σε επαφή με μάγμα, αναγκάζοντας τις τεκτονικές πλάκες να μετακινηθούν.

Οπότε όπου υπάρχουν πολλοί μικροσεισμοί, υπάρχει και πετρέλαιο ή φυσικό αέριο.

Για τον λόγο αυτό δεν είναι δυνατόν να υπάρξει ποτέ πρόβλεψη σεισμού.

Τόσο απλά...

Δηλαδή οι κατασκευές που σχεδιάζουμε εδράζονται πάνω σε έδαφος το οποίο δέχεται πιέσεις έκρηξης. ( φαινόμενον πνευματικής πίεσης )

Έτσι σε 18 γραμμές βγάλαμε όλον τον κλάδο της σεισμολογίας άχρηστο. :magic:

Ο σεισμός του 1999 στην Αθήνα από τι προήλθε, από ηφαίστειο (!) από φυσικό αέριο (!) ή από τεχνική (!) δραστηριότητα(!!); :suicide2:

Αναμένω την στιγμή που θα ασχοληθείς και με θερμοδυναμική για να ανακαλύψεις την απόδοση>1.

Link to comment
Share on other sites

και εμας σαν τεχνολογικο φορουμ τι μας ενδιαφερουν αυτα?

μπραβο για την δουλεια σου ναι! αλλα εδω περα τι θα κερδισεις?:...:

Φυσικά δεν θα κερδίσω τίποτα.

Δεν θέλω να κερδίσω διότι δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα.

Με ενδιαφέρει όμως η εργασία μου σαν οικοδόμος, και τσαντίζομαι όταν ο σεισμός μου γκρεμίζει ότι κατασκεύαζα 45 χρόνια.

Άλλος θέλει χρήματα, και άλλος γνώση και έρευνα.

Εγώ ανήκω στο δεύτερο σπάνιο είδος.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι σε 18 γραμμές βγάλαμε όλον τον κλάδο της σεισμολογίας άχρηστο. :magic:

Ο σεισμός του 1999 στην Αθήνα από τι προήλθε, από ηφαίστειο (!) από φυσικό αέριο (!) ή από τεχνική (!) δραστηριότητα(!!); :suicide2:

Αναμένω την στιγμή που θα ασχοληθείς και με θερμοδυναμική για να ανακαλύψεις την απόδοση>1.

Την γνώμη μου είπα.

Κανένας δεν ξέρει πως δημιουργείτε ένας σεισμός.

Εικασίες είναι όλα.

Link to comment
Share on other sites

ε καλα οχι και ικασιες....

επιστημη ειναι οχι πιστη

Πάντως οι κατασκευές κατασκευάζονται εμπειρικά, και ας έχουν επιστήμη μέσα τους

Δεν μπορούμε να έχουμε την κατάλληλη θεραπεία, όταν δεν έχουμε την σωστή διάγνωση.

Την έχουμε αυτήν την διάγνωση ως προς την φόρτιση του σεισμού, και την απόκριση του φέροντα?

Εγώ πιστεύω ότι δεν την έχουμε, διότι ...

Oι συντελεστές που καθορίζουν τη σεισμική συμπεριφορά των κατασκευών είναι πολυάριθμοι, και εν μέρει πιθανοτικού χαρακτήρα.

(Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της.)

Ακόμα η μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, έχουν πιθανότητα

υπέρβασης, μεγαλύτερης του σχεδιαζόμενου 10%

Ο συσχετισμός των ποσοτήτων (αν μπορούμε να το δούμε έτσι) «αδρανειακές εντάσεις - δυνάμεις απόσβεσης - ελαστικές δυνάμεις - δυναμικά χαρακτηριστικά κατασκευής - αλληλεπίδραση εδάφους κατασκευής - επιβαλλομενη κίνηση εδάφους»

είναι μη γραμμικής κατεύθυνσης , και ανεξερεύνητες στη δυναμική των κατασκευών.

Συμπέρασμα.

Σχεδιάζουμε τις κατασκευές εμπειρικά και όχι με διάγνωση και εξειδικευμένη θεραπεία.

Διότι πως αλλιώς μπορείς να υπολογίσεις όλες αυτές τις ασύμμετρες παραμέτρους?

Το ίδιο συμβαίνει και με την σεισμολογία και με τους σεισμο-προφήτες.

Είναι πάρα πολύ οι παράγοντες που καθορίζουν έναν σεισμό.

Link to comment
Share on other sites

μπρουμε να γινουμε ολοι thread bans να μη του γραφει κανενας ; :hehe:

Τι να μου απαντήσεις εσύ ? :hehe:

Εδώ δεν μπορεί να μου απαντήσει κανένας καθηγητής Πανεπιστημίου σε όλο τον κόσμο.

Εδώ σε αυτό το φόρουμ των μηχανικών είμαι level: max

http://www.3dr.eu/forum/viewtopic.php?f=3&p=2637

Παντού σε όλα τα φόρουμ είμαι πρώτο θέμα σε επισκέψεις, και ας μην μου απαντάει κανείς. Π.Χ 68000 ΕΠΙΣΚΈΨΕΙΣ ΕΔΩ

Συζητήσεις » Κατηγορία: Επιστήμη, Τεχνολογία | MY.aegean.gr Community

και πρώτο θέμα στην αναζήτηση των μηχανών της Google.

Link to comment
Share on other sites

καλα μιλαμε εισαι διασημος

ουστ

Είμαι αυτός που είμαι.

Στην Ελλάδα πρέπει επιτέλους να αναγνωρίζουμε αυτούς που προσπαθούν και δεν τα περιμένουν όλα από την Μέρκελ.

Άσχετα αν πετύχουν ή όχι.

Αν φυσικά θέλουμε να μας σέβονται οι ξένοι και να μην μας λένε αυτοί... ούστ

Link to comment
Share on other sites

παντως με τα λογια δεν θα πετυχεις τιποτα. το να γραφεις στο φορυμς τα κατορθωματα σου απαντωντας σε καθε ερωτηση ουτε.

γτ εφωσον σου αρεσει τοσο πολυ,δεν συνεργαζεσαι με καποια μεγαλη κατασκευαστικη?

καθεσε χρονια στα φορουμς γραφοντας τεραστια κειμενα ενω θα μπορουσες να ειχες βρει χρηματοδοτη και να πετυχαινες αυτο που θες

Link to comment
Share on other sites

παντως με τα λογια δεν θα πετυχεις τιποτα. το να γραφεις στο φορυμς τα κατορθωματα σου απαντωντας σε καθε ερωτηση ουτε.

γτ εφωσον σου αρεσει τοσο πολυ,δεν συνεργαζεσαι με καποια μεγαλη κατασκευαστικη?

Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί....Δυστυχώς δεν θέλει συνεργασία καμία κατασκευαστική μαζί μου.

Αυτό που γίνετε στην Ελλάδα δεν το πιστεύω??

Μόνο για κομπίνες ενδιαφέρονται.:slap:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.