Jump to content



Κατασκεύασα ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΒΑΣΗ με ένα σκαπτικό μηχάνημα.


seismic

Recommended Posts

Θέλοντας να κάνω πειράματα σε κατασκευαστικά δομικά μοντέλα συγκρίνοντας ένα αντισεισμικό σύστημα που διαθέτω δίπλωμα ευρεσιτεχνίας, με τις σημερινές κατασκευές, κατασκεύασα αυτήν την αντισεισμική βάση για να πειραματιστώ.

Η μετάδοση κίνησης στην βάση πραγματοποιείται με την βοήθεια ενός σκαπτικού μηχανήματος 10HP

Περισσότερα στο πάρα κάτω φόρουμ.

Aντισεισμικό σύστημα τοποθετημένο σε φρεάτιο του φέροντα

Το Βιντεο

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

big words... "θεωρώ ότι είναι η μεγαλύτερη

ανακάλυψη που έχει γίνει για τον αντισεισμικό σχεδιασμό των κατασκευών, και θα το αποδείξω στα πειράματα που θα κάνω"

τρέμουνε οι Ιάπωνες σχεδιαστές ουρανοξυστών. ( ή μάλλον όχι ).

Το παλιό thread δεν αρκεί ?

Link to comment
Share on other sites

To παλιό thread είναι κλειδωμένο.

Θα λάμψη όλη η αλήθεια με τα πειράματα που θα κάνω.

Έχω αρχίσει είδει τις κατασκευές μοντέλα.

Σχετικό βίντεο

Που είναι ο φίλος μου ο cne να βάλουμε στοίχημα?

Οι Ιάπωνες με έχουν αντιγράψει.

Link to comment
Share on other sites

To παλιό thread είναι κλειδωμένο.

Θα λάμψη όλη η αλήθεια με τα πειράματα που θα κάνω.

Έχω αρχίσει είδει τις κατασκευές μοντέλα.

Σχετικό βίντεο

Που είναι ο cne να βάλουμε στοίχημα?

Οι Ιάπωνες με έχουν αντιγράψει.

Θα λάμψη η αλήθεια γιατί πρέπη. Γιατί το αξίζης.

Προχώρα φίλε, το lab είναι μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Πέραν του video στο YT πρέπει να δείξεις με πιο απτά παραδείγματα τι θα συμβεί σε περίπτωση

που και σαφώς να το προωθήσεις στα κατάλληλα κανάλια του χώρου.

Προληπτικά πάντως ...

inbeforethelock.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι της γνωμης ομως να μην ειρωνευεστε τον ανθρωπο γιατι φαινεται να εχει αφιερωσει αρκετο χρονο και χρημα,αν σας ειναι τελειως αδιαφορα αυτα που λεει αλλαξτε thread....

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι εδω και χρονια το ποσταρει παντου σε φορουμς μηχανικων κλπ και ολοι του λενε οτι καπου κανεις λαθος και σε πραγματικες συνθηκες δε λειτουργει

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι εδω και χρονια το ποσταρει παντου σε φορουμς μηχανικων κλπ και ολοι του λενε οτι καπου κανεις λαθος και σε πραγματικες συνθηκες δε λειτουργει

Έχεις δίκιο αυτό μου λένε.

Το γιατί το λένε όμως μπορεί να κρύβει πολλά.

Π.χ Να θίγει συμφέροντα πολλά.

Εγώ θα τους αποδείξω ότι κάνουν λάθος.

Θα κουνήσω μοντέλα ίδια, με και χωρίς την μέθοδό μου.

Αυτό το μοντέλο είναι το πρώτο ( τριών ορόφων εξολοκλήρου από οπλισμένο σκυρόδεμα ) και θα είναι με την μέθοδο την δική μου.

Θα κάνω άλλο ένα ακριβώς το ίδιο με την μέθοδο που κατασκευάζουν σήμερα οι μηχανικοί.

Θα τα κουνήσω με την ίδια ταχύτητα και την ίδια συχνότητα.

Αν το δικό μου αντέξει καλύτερα από ότι το δικό τους μοντέλο, τότε τι άλλο θα έχουν να πουν?

Είναι τόσο γκα-γκά οι άνθρωποι, που αμφισβητούν και τα αποτελέσματα της εφαρμοσμένης έρευνας που έγιναν από επιφανείς καθηγητές στο Μετσόβιο πανεπιστήμιο, με καταπληκτικά αποτελέσματα.

Το μοντέλο έτοιμο για την πρώτη πλάκα.

Από τις τρις που θα κατασκευαστούν συνολικά.

post-14269-1416077792,5719_thumb.jpg

post-14269-1416077792,8578_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το σταματάω.

Θα σας πω την γνώμη μου για το πως δημιουργείται ένας σεισμός, και για το πως θα προκαλέσετε έναν σεισμό.

Υπάρχουν τρεις τύποι σεισμών.

1) Αυτοί που δημιουργούνται από τα ηφαίστεια.

2) Αυτοί που δημιουργούνται από το φυσικό αέριο.

3) Αυτοί που δημιουργούνται τεχνητά, ή από τεχνική δραστηριότητα.

Βασικά ο σεισμός είναι αποτέλεσμα της υπερβολικής πίεσης πάνω στον φλοιό της γης.

Οι τεκτονικές πλάκες δεν ευθύνονται για τον σεισμό.

Τα ηφαίστεια έχουν ουρές μάγματος, οι οποίες όταν έλθουν σε επαφή με θύλακες πετρελαίου ή φυσικού αερίου προκαλείται έκρηξη.

Βασικά αν εμείς τρυπήσουμε σε μέρος όπου υπάρχει φυσικό αέριο, και διοχετεύσουμε μέσα στην οπή αέρα, ( που περιέχει οξυγόνο ) θα γίνει έκρηξη, θα εκτονωθεί , προκαλώντας τις τεκτονικές πλάκες στην επιφάνεια της γης να μετακινηθούν.

Συμπέρασμα

Ο σεισμός προκαλείται από πεπιεσμένο αέρα, ο οποίος είναι προιόν έκρηξης αερίων ή πετρελαίου, όταν αυτά έρθουν σε επαφή με μάγμα, αναγκάζοντας τις τεκτονικές πλάκες να μετακινηθούν.

Οπότε όπου υπάρχουν πολλοί μικροσεισμοί, υπάρχει και πετρέλαιο ή φυσικό αέριο.

Για τον λόγο αυτό δεν είναι δυνατόν να υπάρξει ποτέ πρόβλεψη σεισμού.

Τόσο απλά...

Δηλαδή οι κατασκευές που σχεδιάζουμε εδράζονται πάνω σε έδαφος το οποίο δέχεται πιέσεις έκρηξης. ( φαινόμενον πνευματικής πίεσης )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.