Jump to content



Κατασκεύασα ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΒΑΣΗ με ένα σκαπτικό μηχάνημα.


seismic

Recommended Posts

Με καλή διάθεση ....θα με θυμηθείτε με τον πρώτο μεγάλο σεισμό.

Τότε θα θυμηθείτε πόσο πολύ ενδιαφέρεται η πολιτεία για τους πολίτες.

Δεν είναι και λίγο να βρεθούν πολίτες κάτω από τα συντρίμμια.

Προπαντός τα παιδιά.

Δεν είναι και λίγο να πληρώνεται επισκευές μετά από κάθε σεισμό.

Για αυτό γράφω.

Δεν είναι για μένα τίποτα άλλο, από το να σώσω ζωές.

Θεωρώ έγκλημα της πολιτείας να μην με βοηθάει σε αυτήν την μεγάλη ιδέα.

Το Θεωρώ καθήκον μου να συνεχίσω.

Τώρα αν δεν κατεβείτε στο σύνταγμα, .... δεν θα φταίω εγώ.

Εγώ το καθήκον μου, θα το έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply
Με καλή διάθεση ....θα με θυμηθείτε με τον πρώτο μεγάλο σεισμό.

Τότε θα θυμηθείτε πόσο πολύ ενδιαφέρεται η πολιτεία για τους πολίτες.

Δεν είναι και λίγο να βρεθούν πολίτες κάτω από τα συντρίμμια.

Προπαντός τα παιδιά.

Δεν είναι και λίγο να πληρώνεται επισκευές μετά από κάθε σεισμό.

Για αυτό γράφω.

Δεν είναι για μένα τίποτα άλλο, από το να σώσω ζωές.

Θεωρώ έγκλημα της πολιτείας να μην με βοηθάει σε αυτήν την μεγάλη ιδέα.

Το Θεωρώ καθήκον μου να συνεχίσω.

Τώρα αν δεν κατεβείτε στο σύνταγμα, .... δεν θα φταίω εγώ.

Εγώ το καθήκον μου, θα το έχω κάνει.

Κοτζαμ level max επιστήμονας και στην επιχειρηματολόγηση σου κάνεις επίκληση στο συναίσθημα?

Link to comment
Share on other sites

Κοτζαμ level max επιστήμονας και στην επιχειρηματολόγηση σου κάνεις επίκληση στο συναίσθημα?

Απαντώ σε ότι με ρωτάνε.

Να μιλήσω όμως και λίγο σαν επιστήμονας... και αν καταλάβεις πες μου..!

Η συνεργασία μεταξύ σκυροδέματος και χάλυβα σε μια κατασκευή από Ο.Σ. επιτυγχάνεται με τη συνάφεια.

Με τον όρο συνάφεια ορίζεται η συνδυασμένη δράση των μηχανισμών που παρεμποδίζουν τη σχετική ολίσθηση μεταξύ των ράβδων του οπλισμού και του σκυροδέματος που τις περιβάλλει.

Οι επιμέρους μηχανισμοί της συνάφειας είναι η πρόσφυση, η τριβή και, για την περίπτωση ράβδων χάλυβα με νευρώσεις, η αντίσταση του σκυροδέματος το οποίο εγκλωβίζεται μεταξύ των νευρώσεων.

Η συνδυασμένη δράση των μηχανισμών αυτών θεωρείται ισοδύναμη με την ανάπτυξη διατμητικών τάσεων στη διεπιφάνεια επαφής σκυροδέματος και χάλυβα.

Όταν οι τάσεις αυτές φθάσουν στην οριακή τιμή τους επέρχεται καταστροφή της συνάφειας με τη μορφή διάρρηξης του σκυροδέματος κατά μήκος των ράβδων και αποκόλλησης των ράβδων χάλυβα.

1) Το ερώτημα είναι αν η συνάφεια μεταξύ χάλυβα και Ο.Σ είναι μικρότερη από την εφελκυστική ικανότητα του χάλυβα.

Αν είναι μικρότερη, τότε δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει ο επιπλέον οπλισμός ( για την παραλαβή μεγαλύτερων εφελκυστικών τάσεων ) πέραν της αντοχής της συνάφειας μεταξύ χάλυβα και Ο.Σ.

Βέβαια η μείωση των τάσεων επιτυγχάνεται με αύξηση της επικάλυψης και μείωση της διαμέτρου των ράβδων του οπλισμού.

Η αύξηση της οριακής τιμής τους επιτυγχάνεται με αύξηση της αντοχής του σκυροδέματος.

Η παρουσία εγκάρσιου οπλισμού (συνδετήρων) δρα ευνοϊκά περιορίζοντας το άνοιγμα των αναπτυσσόμενων ρωγμών στη διεπιφάνεια οπλισμού και σκυροδέματος.

2) Ερώτημα...καλά όλα αυτά αλλά, πως αντιμετωπίζουμε την διαφορετικότητα της ελαστικότητας του σκυροδέματος και του χάλυβα πάνω στην ακτίνα καμπυλότητας?

Δηλαδή κατά την ταλάντωση του φέροντα τα κάθετα στοιχεία ( κολόνες ) εμφανίζουν την ακτίνα καμπυλότητας η οποία εξωτερικά των στοιχείων τείνει να μεγαλώσει, αξιώνοντας από την επικάλυψη του σκυροδέματος να είναι πιο πλάστιμη και από τον χάλυβα αν δεν θέλουμε την αστοχία του.

Αφού ξέρουμε ότι η πλαστιμότητα του Ο.Σ είναι κατά πολύ μικρότερη της πλαστιμότητας του χάλυβα, αυτό δεν είναι μεγάλο πρόβλημα συμβάλλοντας στην αστοχία?

Για εμένα είναι μεγάλο πρόβλημα για τρεις βασικούς λόγους.

α) διότι το σκυρόδεμα αδυνατεί να είναι τόσο ελαστικό ώστε να επιμηκυνθεί όσο απαιτεί η ακτίνα καμπυλότητας, και αφετέρου

β) η συνάφεια καταστρέφεται διότι δημιουργούνται μεγάλες διατμητικές τάσεις μεταξύ χάλυβα και σκυροδέματος λόγο

διαφορετικής ακτίνας καμπυλότητας που έχουν αυτά τα υλικά λόγο της θέσεως που κατέχουν στο υποστύλωμα.

και γ) Αν ένα υλικό είναι πλάστιμο όπως είναι ο χάλυβας, και το άλλο υλικό είναι μη πλάστιμο όπως είναι το σκυρόδεμα,...πιστεύω ότι αυτή η σχέση δημιουργεί μεγάλες ακτινωτές διατμητικές τάσεις στην συνάφεια των δύο υλικών.

Τελικά η πλαστιμότητα δεν είναι τόσο πλάστιμη σε υλικά διαφορετικής πλαστιμότητας.

Μήπως οι υπερστατικοί ( προτεταμένοι με το έδαφος ) φορείς είναι καλύτεροι ?

Υ.Γ

Ξέρουμε ότι σε έναν φορέα εάν αρχίσει το φαινόμενο του λυγισμού, ο οπλισμός τείνει να επιμηκυνθεί, για να ακολουθήσει τον λυγισμό του κάθετου στοιχείου.

Επειδή όμως ο χάλυβας υπόκεινται σε μεγάλες εφελκυστικές τάσεις, αντιδρά στην παραμόρφωση που του επιβάλουν τα εξωτερικά φορτία του σεισμού.

Ερώτημα που αντιδρά ακριβώς ο οπλισμός?

Αντιδρά

α) στην συνάφεια που υπάρχει μεταξύ αυτού και του σκυροδέματος

β) στο περισφιγμένο σκυρόδεμα, που προσπαθεί πλάγιο αξονικά με καμπτικές τάσεις να του μεγαλώσει την ακτίνα καμπυλότητας.

Ερώτημα

Αν αυτό εφαρμόζει το περισφιγμένο σκυρόδεμα στον χάλυβα το ίδιο δεν εφαρμόζει και ο χάλυβας στην επικάλυψη του σκυροδέματος?

Αυτό με την σειρά του εγκρίνεται.

Για τους λόγους αυτούς, θα ήταν καλό να περιορίσουμε την πλαστιμότητα

Βλάπτει σοβαρά τις κατασκευές, αν αυτές δεν είναι κατασκευασμένες από λάστιχο.

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ σε ότι με ρωτάνε.

Να μιλήσω όμως και λίγο σαν επιστήμονας... και αν καταλάβεις πες μου..!

Η συνεργασία μεταξύ σκυροδέματος και χάλυβα σε μια κατασκευή από Ο.Σ. επιτυγχάνεται με τη συνάφεια.

Με τον όρο συνάφεια ορίζεται η συνδυασμένη δράση των μηχανισμών που παρεμποδίζουν τη σχετική ολίσθηση μεταξύ των ράβδων του οπλισμού και του σκυροδέματος που τις περιβάλλει.

Οι επιμέρους μηχανισμοί της συνάφειας είναι η πρόσφυση, η τριβή και, για την περίπτωση ράβδων χάλυβα με νευρώσεις, η αντίσταση του σκυροδέματος το οποίο εγκλωβίζεται μεταξύ των νευρώσεων.

Η συνδυασμένη δράση των μηχανισμών αυτών θεωρείται ισοδύναμη με την ανάπτυξη διατμητικών τάσεων στη διεπιφάνεια επαφής σκυροδέματος και χάλυβα.

Όταν οι τάσεις αυτές φθάσουν στην οριακή τιμή τους επέρχεται καταστροφή της συνάφειας με τη μορφή διάρρηξης του σκυροδέματος κατά μήκος των ράβδων και αποκόλλησης των ράβδων χάλυβα.

1) Το ερώτημα είναι αν η συνάφεια μεταξύ χάλυβα και Ο.Σ είναι μικρότερη από την εφελκυστική ικανότητα του χάλυβα.

Αν είναι μικρότερη, τότε δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει ο επιπλέον οπλισμός ( για την παραλαβή μεγαλύτερων εφελκυστικών τάσεων ) πέραν της αντοχής της συνάφειας μεταξύ χάλυβα και Ο.Σ.

Βέβαια η μείωση των τάσεων επιτυγχάνεται με αύξηση της επικάλυψης και μείωση της διαμέτρου των ράβδων του οπλισμού.

Η αύξηση της οριακής τιμής τους επιτυγχάνεται με αύξηση της αντοχής του σκυροδέματος.

Η παρουσία εγκάρσιου οπλισμού (συνδετήρων) δρα ευνοϊκά περιορίζοντας το άνοιγμα των αναπτυσσόμενων ρωγμών στη διεπιφάνεια οπλισμού και σκυροδέματος.

2) Ερώτημα...καλά όλα αυτά αλλά, πως αντιμετωπίζουμε την διαφορετικότητα της ελαστικότητας του σκυροδέματος και του χάλυβα πάνω στην ακτίνα καμπυλότητας?

Δηλαδή κατά την ταλάντωση του φέροντα τα κάθετα στοιχεία ( κολόνες ) εμφανίζουν την ακτίνα καμπυλότητας η οποία εξωτερικά των στοιχείων τείνει να μεγαλώσει, αξιώνοντας από την επικάλυψη του σκυροδέματος να είναι πιο πλάστιμη και από τον χάλυβα αν δεν θέλουμε την αστοχία του.

Αφού ξέρουμε ότι η πλαστιμότητα του Ο.Σ είναι κατά πολύ μικρότερη της πλαστιμότητας του χάλυβα, αυτό δεν είναι μεγάλο πρόβλημα συμβάλλοντας στην αστοχία?

Για εμένα είναι μεγάλο πρόβλημα για τρεις βασικούς λόγους.

α) διότι το σκυρόδεμα αδυνατεί να είναι τόσο ελαστικό ώστε να επιμηκυνθεί όσο απαιτεί η ακτίνα καμπυλότητας, και αφετέρου

β) η συνάφεια καταστρέφεται διότι δημιουργούνται μεγάλες διατμητικές τάσεις μεταξύ χάλυβα και σκυροδέματος λόγο

διαφορετικής ακτίνας καμπυλότητας που έχουν αυτά τα υλικά λόγο της θέσεως που κατέχουν στο υποστύλωμα.

και γ) Αν ένα υλικό είναι πλάστιμο όπως είναι ο χάλυβας, και το άλλο υλικό είναι μη πλάστιμο όπως είναι το σκυρόδεμα,...πιστεύω ότι αυτή η σχέση δημιουργεί μεγάλες ακτινωτές διατμητικές τάσεις στην συνάφεια των δύο υλικών.

Τελικά η πλαστιμότητα δεν είναι τόσο πλάστιμη σε υλικά διαφορετικής πλαστιμότητας.

Μήπως οι υπερστατικοί ( προτεταμένοι με το έδαφος ) φορείς είναι καλύτεροι ?

Υ.Γ

Ξέρουμε ότι σε έναν φορέα εάν αρχίσει το φαινόμενο του λυγισμού, ο οπλισμός τείνει να επιμηκυνθεί, για να ακολουθήσει τον λυγισμό του κάθετου στοιχείου.

Επειδή όμως ο χάλυβας υπόκεινται σε μεγάλες εφελκυστικές τάσεις, αντιδρά στην παραμόρφωση που του επιβάλουν τα εξωτερικά φορτία του σεισμού.

Ερώτημα που αντιδρά ακριβώς ο οπλισμός?

Αντιδρά

α) στην συνάφεια που υπάρχει μεταξύ αυτού και του σκυροδέματος

β) στο περισφιγμένο σκυρόδεμα, που προσπαθεί πλάγιο αξονικά με καμπτικές τάσεις να του μεγαλώσει την ακτίνα καμπυλότητας.

Ερώτημα

Αν αυτό εφαρμόζει το περισφιγμένο σκυρόδεμα στον χάλυβα το ίδιο δεν εφαρμόζει και ο χάλυβας στην επικάλυψη του σκυροδέματος?

Αυτό με την σειρά του εγκρίνεται.

Για τους λόγους αυτούς, θα ήταν καλό να περιορίσουμε την πλαστιμότητα

Βλάπτει σοβαρά τις κατασκευές, αν αυτές δεν είναι κατασκευασμένες από λάστιχο.

tldr_by_shawnodese28-d3ctie0.png

Link to comment
Share on other sites

Αφού βαριέσαι να διαβάζεις.....το πάρα πάνω κείμενο, διάβασε αυτό το σύντομο. :dirol:

Αν έχεις δύο κολόνες πάνω στο έδαφος.

Η μία να πατάει απλός πάνω στο έδαφος, και η άλλη να είναι βιδωμένη με το έδαφος με κάποιον μηχανισμό.

Αν δέσουμε αυτές τις κολόνες με ένα συρματόσχοινο και τις τραβήξουμε με έναν φορτωτή, θα παρατηρήσουμε ότι η κολόνα που είναι βιδωμένη με το έδαφος, θα αντέξει περισσότερο στην έλξη, από ότι θα αντέξει η άλλη που απλός πατάει πάνω στο έδαφος.

Ο σεισμός εφαρμόζει πλάγιες φορτίσεις στις κολόνες λόγο αδράνειας της κατασκευής στην φορά του σεισμού.

Το ίδιο ακριβώς κάναμε και εμείς στις κολόνες όταν τις τραβήξαμε με τον φορτοτή

Εφαρμόσαμε μία πλάγια δύναμη.

Συμπέρασμα

Αφού η βιδωμένη κολόνα στο χώμα αντέχει περισσότερο στην πλάγια φότριση που εφάρμοσε ο φορτωτής, θα αντέχει περισσότερο και την πλάγια φ'ορτιση που εφαρμόζει ο σεισμός.

Αυτό σημαίνει μικρότερη παραμόρφωση ή μικρότερη ταλάντωση μεγαλύτερη ακαμψία της κατασκευής, οπότε και λιγότερες ζημιές.

Ως τώρα οι κατασκευές απλός πατάνε πάνω στο έδαφος.

Είναι η πρώτη φορά παγκοσμίως που προτείνεται από εμένα να τις ενώσουμε με το έδαφος.

Αυτή η ανακάλυψη για τις κατασκευές ( αν και ξανά ανακαλύπτουμε τι κάνει η βίδα ) ) θεωρώ ότι είναι η μεγαλύτερη

ανακάλυψη που έχει γίνει για τον αντισεισμικό σχεδιασμό των κατασκευών, και θα το αποδείξω στα πειράματα που θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που νόμιζα ότι τα κτήρια έχουν θεμέλια. Τι άλλο έχω να μάθω μέσω του thelab; Που θα χωρέσει όλη αυτή η γνώση; Τι είναι ο άνθρωπος; Πότε θα τελειώσει η βάρδια ρε φούστη;

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι είναι η μεγαλύτερη

ανακάλυψη που έχει γίνει για τον αντισεισμικό σχεδιασμό των κατασκευών, και θα το αποδείξω στα πειράματα που θα κάνω.

Και για αυτά τα πειράματα θα γράψεις επιστημονικές δημοσιεύσεις φαντάζομαι, θα τα στείλεις για peer review ,Double-blind, θα κυκλοφορήσουν στα αντίστοιχα επιστημονικά περιοδικά του χώρου και θα κάνεις παρουσίαση στα αντίστοιχα συνέδρια του χώρου, σωστά; :yes4:

Και δεν θα ζαλίζεις μόνο όλα τα ελληνικά φόρουμς για τα αποτελέσματα σου. :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που νόμιζα ότι τα κτήρια έχουν θεμέλια. Τι άλλο έχω να μάθω μέσω του thelab; Που θα χωρέσει όλη αυτή η γνώση; Τι είναι ο άνθρωπος; Πότε θα τελειώσει η βάρδια ρε φούστη;

Όπου υπάρχει κόμβος και συντελείται σεισμός, δημιουργείται ροπή στον κόμβο.

Ακόμα και στον πεδιλοδοκό Ναι ή όχι?

Απάντησε αν συμφωνείς για να συνεχίσω.

Link to comment
Share on other sites

Και για αυτά τα πειράματα θα γράψεις επιστημονικές δημοσιεύσεις φαντάζομαι, θα τα στείλεις για peer review ,Double-blind, θα κυκλοφορήσουν στα αντίστοιχα επιστημονικά περιοδικά του χώρου και θα κάνεις παρουσίαση στα αντίστοιχα συνέδρια του χώρου, σωστά; :yes4:

Και δεν θα ζαλίζεις μόνο όλα τα ελληνικά φόρουμς για τα αποτελέσματα σου. :toomuchne

Κοίτα...ή εγώ είμαι χαζός, ή εσύ.

Το πείραμα που κάνω είναι ακριβώς για αυτόν τον λόγο....για να αποδείξω ότι είσαι χαζός.

Link to comment
Share on other sites

Αν σας δείξω αποτελέσματα εφαρμοσμένης έρευνας από το Μετσόβιο θα με πιστέψετε?

Αμα εισαι σιγουρος για την ορθότητα των αποτελεσμάτων σου να τα δειξεις εκει που πρεπει , είτε ειναι ελλαδα ειτε εξωτερικο...

Link to comment
Share on other sites

Αμα εισαι σιγουρος για την ορθότητα των αποτελεσμάτων σου να τα δειξεις εκει που πρεπει , είτε ειναι ελλαδα ειτε εξωτερικο...

Αυτό.

Λες και άλλες ειδικότητες δεν έχουμε, πρέπει να ερευνήσουμε τα του κλάδου που δραστηριοποιείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι τον seismic,

Ποσο πιστευεις οτι ειναι το κοστος του μηχανισμου σου σε σχεση με την ολη κατασκευη;

Δηλαδη ποσο θα ανεβασει τον προυπολογισμο μιας νεας οικοδομης; Εγω δεν εχω τις γνωσεις για να αξιολογησω αυτα που γραφεις, απλα η κατασκευη σου απο τα βιντεο στο youtube μου φαινεται αρκετα πολυπλοκη για να μπορει να εφαρμοστει πχ σε μια μονοκατοικια.

Επισης εχω την εντυπωση οτι με τα νεα υλικα που χρησιμοποιουνται, πλεον οι οικοδομες αντεχουν ακομη και σε πολυ μεγαλους σεισμους.

Πιθανοι λογοι που μπορω να σκεφτω στα γρηγορα που δεν κανουν το προιον σου ελκυστικο σε εταιριες:

-Το x επιπλεον κοστος της κατασκευης σου

-Η αναμφιβολη αποτελεσματικοτητα της σε πραγματικες συνθηκες(αληθινο σεισμο οχι εξωμειωση)

-Δεν ειναι αρκετες οι χωρες της ευρωπης που βρισκονται σε σεισμογενεις ζωνες υψηλου κινδυνου και αυτο περιοριζει το αγοραστικο κοινο σου

-Η ερευνα στο αντικειμενο απο εναν και μονο ανθρωπο(εσενα) και οχι ομαδα μηχανικων

-Η μεγαλη πτωση στον αριθμο νεων οικοδομων λογω κρισης αρα και λιγοτερων υποθετικων πελατων

-Τελος οπως προειπα οτι με τους ηδη υπαρχοντες κανονισμους σχεδιασης-υλοποιησης για νεες οικοδομες και με τα νεας γενειας μπετα - σιδερα οι οικοδομες αντεχουν αρκετα μεγαλους σεισμους.

Ναι μπορει η πατεντα σου να δουλευει αλλα αν για να δει καποιος τα οφελη της θα πρεπει να γινει σεισμος 7-8 ριχτερ και να εχει σπιτι στο επικεντρο τοτε καταλαβαινεις οτι περιοριζονται αρκετα οι ενδιαφερομενοι.

Νομιζω πρεπει να καταλαβεις οτι αυτο με το οποιο ασχολησε ειναι πολυ συγκεκριμενο πεδιο και θα πρεπει να βρεις τους καταλληλους ανθρωπους που πιθανον θα εκτιμησουν τις ιδεες και τον χρονο που αφιερωνεις. Δυστυχως δεν νομιζω να τους βρεις στo internet, ποσο μαλλον σε ενα τεχνολογικο forum.

Στα λεω φιλικα και σε παρακαλω να μην μου απαντησεις με ενα κατεβατο ερωτησεων τεχνικου θεματος γιατι δεν προκειται να καταλαβω για να σου απαντησω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.