Jump to content



Φωτογραφικη Μηχανη


Recommended Posts

Καλησπερα θελω να διαλεξω μια φωτογραφικη μηχανη χωρις υψηλες απαιτησεις

το μπατζετ ειναι 130 μεχρι 150 ευρω

και η Μαρκα κατα προτιμηση μου να ειναι Nikon.

Link to comment
Share on other sites

CANON POWERSHOT SX160 IS SILVER - -

Βγαινει και σε μαυρο ή κοκκινο.

Καλες ληψεις.

ωραιο πολυ ωραιο :D

μπορεις να μου συγκρινεις λιγο

αυτην Nikon Coolpix S6300 | Skroutz.gr

σε σχεση με αυτην που εστειλες και αν ναι τι διαφορες εχουν πανω κατω ;

συγνωμη για τις ασχετες ερωτησεις δεν ειμαι ειδικος σ'αυτο το θεμα και δεν εχω ασχοληθει, ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

ωραιο πολυ ωραιο :D

μπορεις να μου συγκρινεις λιγο

αυτην Nikon Coolpix S6300 | Skroutz.gr

σε σχεση με αυτην που εστειλες και αν ναι τι διαφορες εχουν πανω κατω ;

συγνωμη για τις ασχετες ερωτησεις δεν ειμαι ειδικος σ'αυτο το θεμα και δεν εχω ασχοληθει, ευχαριστω :)

Περα απο τα τεχνικα στοιχεια που μπορεις πολυ ευκολα να δεις, οι μηχανες της Nikon δεν εχουν και τοσο φυσικα χρωματα, ειναι λιγο πιο κορεσμενα απο οτι θα επρεπε. Αντιθετα της canon, τα χρωματα της ειναι γενικα πιο φυσικα. Τωρα βεβαια θα βρεθουν πολλοι που θα σου πουν οτι δεν ισχυει αυτο κτλπ. Ειναι καθαρα θεμα ματιου. Μια δοκιμη θα σε πεισει. Απο θεμα τεχνολογιας-ποιοτητας σε αυτα τα λεφτα δεν υπαρχει καποια ουσιωδη διαφορα. Εκτος απο κατι διαφορες στο οπτικο ζουμ (υπερ της canon) και κατι αλλα...δεν υπαρχει κατι, σε αυτα τα λεφτα. Οσο ανεβαινεις σε τιμη...μεγαλωνουν και οι διαφορες.

http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=canon_sx160is&products=nikon_cps6300

Πολλοι φωτογραφοι ειναι υπερ της μιας ή της αλλης μαρκας. Ειναι με τι εχει μαθει ο καθενας και πως βλεπει γενικως.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τα τεχνικα στοιχεια που μπορεις πολυ ευκολα να δεις, οι μηχανες της Nikon δεν εχουν και τοσο φυσικα χρωματα, ειναι λιγο πιο κορεσμενα απο οτι θα επρεπε.

Δε θα μπω σε αντιπαράθεση, αλλά το αστείο είναι πως οι ιδιοκτήτες Nikon, πιστεύουν ακριβώς το ίδιο για τις Canon.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που είπε ο [MENTION=173]Wizard![/MENTION]

Από αντικειμενικής σκοπιάς πιστεύω, πως οι Nikon από μαμάς έχουνε λίγο υποτονισμένα τα χρώματα, ενώ η Canon έχει λίγο τσιμπημένο το saturation.

όπως και να 'χει και στις δύο εταιρίες στα DSLR μοντέλα τουλάχιστον μπορείς να πας τα χρώματα στα γούστα σου με το πάτημα 3-4 κουμπιών.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι θεμα του πως τα βλεπει ο καθενας με τα δικα του ματια. Απο πολλους φωτογραφους φιλους μου εχω ακουσει-δει αυτο που ειπα. Τωρα βεβαια ο καθενας μπορει να επεμβει στις ρυθμισεις και να αλλαξει τα παντα ωστε να εχουμε μια εντελως διαφορετικη εικονα στο συνολο της. Σε αυτα τα χρηματα ομως που θα δωσει ο φιλος μας πιστευω οτι δεν θα βγει χαμενος ειτε παρει τη μια ειτε την αλλη. Απλα του προτεινα τη canon για πολλους και διαφορους λογους. Ελευθερος ειναι να κανει την επιλογη του, ελευθεροι και εσεις να προτεινετε οτι θελετε.

Αν παντως καποιος εχει τα χρηματα και δεν εχει κατι να τον σταματησει στο να τα σκασει...δεν θα παρει ουτε τη μια ουτε την αλλη...θα παρει κατι απο αυτη την εταιρια: http://www.hasselblad-stellar.com/ http://www.hasselblad.com/

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

At Hasselblad, we’ve been taking image quality to new and unexplored heights for over fifty years now.....

Οποιος ειχε τη τυχη να τις δει απο κοντα και να δουλεψει μαζι τους...ξερει και ασπαζεται πληρως το παραπανω.

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

μου αρεσε ο τροπος που απο τη compact πηδηξες σε μεσαιο φορμα.

Ουτε εγω δεν εχω κανει τετοιο αλμα....

Απο την αλλη ...οι φωτογραφικες ειναι εργαλεια.Ειτε ακριβα ειτε φθηνα.

Αν δεν μπορειτε να τα χειριστειτε μεινετε στα κινητα.

Στη κατηγορια αυτη ο.τι και να παρεις ο αισθητηρας δε φτουραει..

Ειτε κανει 80€ ..ειτε 150€ features αγοραζεις.

Φακο ως προς τη φωτεινοτητα ,ως προς το ευρος ,οθονη (μικρη μεγαλη σε μεγεθος και αναλυση) ,vr (φακο ή αισθητηρα) ,ρυθμισεις (προταιρεοτητα κλειστρου/διαφραγματος κλπ) ,auto iso ,wifi/gps ..και αναλυση στο video.

Τα χρωματα ερχονται παντου και παντα πλεον.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εγώ σκέφτομαι να πάρω φωτογραφική και για να μην ανοίγω άλλο thread, γράφω εδώ.

Εκτός από τις επιλογές όπου αναφέρατε, πήρε το μάτι μου την Olympus VH-520. Έχει κανείς άποψη για αυτήν την φωτογραφική; Για κάποιον λόγο δεν βρίσκω reviews κλπ στο internet (η τουλάχιστον κάποιο με περισσότερη λεπτομέρεια).

Link to comment
Share on other sites

Iσως να μη πρεπει να την παρεις τοτε:p

H ποιοτητα που προσφερουν οι συγκεκριμενοι αισθητηρες (σαν μεγεθος μιλαω) δεν διαφοροποιουνται πολυ.

Η s6500 που προτεινα και παραπανω προσφερει τα περισστορα ..ακομη.

Εναλλακτικα η canon sx160 is (και οχι η 170) μιας και με τις μπαταριες (2χ) ΑΑ που παιρνει εχει την μεγαλυτερη αυτονομια.

Θεωρητικα με μια 2αδα lsd την ξεχνας μεχρι να θυμηθεις να την χρησιμοποιησεις εχοντας ακομα αρκετη (διπλασσια ?) αυτονομια

Link to comment
Share on other sites

Olympus compact δεν θα πρότεινα.

Τουλάχιστον όχι τις 3-4 που έχουν πέσει στα χέρια μου.

Το white balance για να το πιάσουνε σωστά θα πρέπει να είσαι είτε κωλόφαρδος τελείως, είτε απλά να είσαι σε μια άνευ συννεφιάς ηλιόλουστη μέρα.

Ειδικά σε εσωτερικούς χώρους και σε περίεργο καιρό το WB της είναι τραγικό.

Link to comment
Share on other sites

για wb θα επρεπε να ησουν ο τελευταιος που θα επρεπε να μιλαει:p

Γιατί ? Επειδή χρησιμοποιώ wb card ?

Πραγματικά η compact της Olympus ήταν το λιγότερο απογοητευτική σε αυτό.

Και δεν μιλάμε για αντικείμενα αλλά για φωτογραφίες 3-4 ατόμων... άλλα ντ' άλλων τα skin tones.

Φίλη μου που είναι σαν μαυρισμένη όλο τον χρόνο, την έβγαζε πιο λευκή και από τις γάμπες μου :p

Άλλη κοπελίτσα με "κιτρινωπό" δέρμα στην ίδια φώτο την έβγαζε κόκκινη λες και την είχε τσιμπήσει σφίγγα :p

Κλάφτα χαράλαμπε ένα πράγμα το auto wb της.

Link to comment
Share on other sites

γιατι ενω χρησιμοποιεις -οπως λες- καρτα σε καμποσες φωτο ηταν ξεχασμενο απο αλλου ,βιαζοσουν κλπ.

Γενικα παντως ολες καλες και ολες χαλια ειναι ταυτογχρονα.

Αν ξερεις να τα "δουλευεις" προσπερνας τις οποιοες "ανωμαλιες" εχουν.

(γενικα μιλωντας).

Αλλα ναι ..δυσκολα βρισκεις κατι αλλο καλυτερο των οσων προταθηκαν.

Παιζουν καποιες fuji καποιες panasonic καποιες casio (ω ναι) ..αλλα οκ.

canon/nikon εχουν το πλεονεκτημα να μην περιμενουν κερδη απο τις compact...και παιζουν καλα μοντελακια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ πάντα κάρτα, ούτε και το βάζω πάντα στο "σωστό" ( η τελευταία με το σπίτι που έβαλα π.χ. ουδεμία σχέση το wb με το πως ήταν πραγματικά, αλλά αυτό της έδινε αυτή την "moody αίσθηση" ).

Ο περισσότερος κόσμος που παίρνει compact θέλει auto, auto, auto & auto και να βγαίνει photo.

Όχι να παιδεύεται.

Αντίστοιχης τιμής sony, canon, nikon φίλων που έχω δοκιμάσει κλπ τουλάχιστον το WB παίζει αρκετά καλά στο auto σε μη δύσκολες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.