Jump to content



Φωτογραφικη Μηχανη


Recommended Posts

Ο περισσότερος κόσμος που παίρνει compact θέλει auto, auto, auto & auto και να βγαίνει photo.

Όχι να παιδεύεται.

Και ποιος θα αγόραζε τότε μηχανή κόμπακτ χωρίς αυτοματισμούς , χωρίς διπλά νούμερα μεγκαπιξελ , χωρίς χμμ.. οτι φορτώνουν απάνω όπως wifi , gps , οθόνες αφής ( σε φωτογραφική , δε φτάνει που πρέπει να την κρατάς μπροστά και με τα δαχτυλάκια , λες και τη σιχαίνεσαι ενα πραμα )

αμα ηταν να παιδευτεί ; κανένας μυστήριος σαν του λόγου μου μπορεί ,για να την έχει μαζί ( μόνο για την ευκολία να την έχεις μαζί σου )

Κι όχι μόνο αυτό άλλα με την "ευκολία " αποκτάς και κακές συνήθειες , άντε να πείσεις τον άλλο που πέρασε από κόμπακτ σε dslr οτι δεν φταίει η μηχανή που πήρε πριν ένα μηνά ( και δεν του είναι αρκετή τον περιορίζει παιδί μου και θέλει κάτι καλύτερο ) και άντε θεωρητικά ασχολήθηκε στα πεταχτά να μάθει τι είναι διάφραγμα , ταχύτητα κλείστρου, φωτομετρηση , κι αυτά ένα πασάλειμμα στα γρήγορα , άλλα άσε μωρέ τώρα , γιατί να παιδευόμαστε , βάλτο στο P και τράβα ( true story ) .... ε μια φορά δύο θα κάνεις το λάθος να πεις τη γνώμη σου , άλλα μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

:happy2:[MENTION=31341]4197[/MENTION]"...δε φτάνει που πρέπει να την κρατάς μπροστά και με τα δαχτυλάκια , λες και τη σιχαίνεσαι ένα πραμα ) "

Καλά έμεινα !!! :o

Αυτό είναι που με ενοχλεί τόσο καιρό! ! ! :rant::rant:

:clap::clap::clap::clap:

Edit: Δε μπορώ. λιώνω!!!! γελάω μόνο με τη σκέψη της σιχασιάς!!!:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος θα αγόραζε τότε μηχανή κόμπακτ χωρίς αυτοματισμούς , χωρίς διπλά νούμερα μεγκαπιξελ , χωρίς χμμ.. οτι φορτώνουν απάνω όπως wifi , gps , οθόνες αφής ( σε φωτογραφική , δε φτάνει που πρέπει να την κρατάς μπροστά και με τα δαχτυλάκια , λες και τη σιχαίνεσαι ενα πραμα )

αμα ηταν να παιδευτεί ; κανένας μυστήριος σαν του λόγου μου μπορεί ,για να την έχει μαζί ( μόνο για την ευκολία να την έχεις μαζί σου )

Κι όχι μόνο αυτό άλλα με την "ευκολία " αποκτάς και κακές συνήθειες , άντε να πείσεις τον άλλο που πέρασε από κόμπακτ σε dslr οτι δεν φταίει η μηχανή που πήρε πριν ένα μηνά ( και δεν του είναι αρκετή τον περιορίζει παιδί μου και θέλει κάτι καλύτερο ) και άντε θεωρητικά ασχολήθηκε στα πεταχτά να μάθει τι είναι διάφραγμα , ταχύτητα κλείστρου, φωτομετρηση , κι αυτά ένα πασάλειμμα στα γρήγορα , άλλα άσε μωρέ τώρα , γιατί να παιδευόμαστε , βάλτο στο P και τράβα ( true story ) .... ε μια φορά δύο θα κάνεις το λάθος να πεις τη γνώμη σου , άλλα μέχρι εκεί.

Αυτό λέω, ότι οι κόμπακτ είναι για τον mr auto, που δεν θέλει κόπο να βγάλει την αναμνηστική φωτογραφία του, κλπ.

Νόμισες ότι εννοούσα το ακριβώς αντίθετο ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι , καθόλου ...ίσα ίσα πήρα αφορμή και το συνέχισα

και με συγχωρείς :

1)που απομόνωσα ένα κομμάτι από το ποστ σου

2) που ίσως δεν είναι ξεκάθαρο από το γραπτό μου.

:)

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] , γέλα .. άλλα άμα κάνεις τη σκέψη , πάει έγραψε:p ..θα μου πεις τώρα κι εσυ ρε πως θα την κρατήσεις; ελα ντε , αναγκαστικά έτσι , τι να κάνω ;

Να βάλω την παλάμη να κλείσω το αριστερό μάτι και να καδράρω ; :jester: άσε που μερικές high end από αυτές έχουν και ροδελίτσα στη βάση του φακού ( αλλάζουν ρυθμίσεις από κει ) αυτό πως στο δαιμονα βολεύει να τη δουλεψεις; Αλλο ρε παιδί μου μια μηχανή με το φακό της που θα ζουμάρεις η θα εστιάσεις χειροκίνητα (ΜF ) έχει πράμα να χουφτώνεις ( χουφτωστη χουφτωστη .. ) και το φχαριστιεσαι :sarcastic:

[MENTION=10952]phm[/MENTION] , περίμενε μήπως γράψει και κανένας χρήσιμη πληροφορία η πρόταση ( γιατί μερικοί δεν είμαστε για να προτείνουμε ) αλλά αν κατέληξες η αν καταλήξεις σε κάτι άλλο

Βρες οτιδήποτε κυκλοφορεί σε review ,εγώ κρατάω πάντα και κάποιες πισινές για τελικά συμπεράσματα και βαθμολογίες , αλλά υπάρχουν πολλά χρήσιμα στοιχεία μέσα σε αυτά που δεν μπορούμε εύκολα να τα έχουμε διαθέσιμα διαφορετικά.

Πήγαινε να την πιάσεις στα χέρια σου και να την δοκιμάσεις .

Κατέβασε , από τώρα ,το μανιουαλ από τη σελίδα του κατασκευαστή και διάβασε το ( πολλοί θα έλυναν αρκετές βασικές απορίες για τις λειτουργίες και τις δυνατότητες αν το διάβαζαν κάποια στιγμή)

Η μηχανή είναι εργαλείο , μόνη της δεν κάνει τίποτα και κάποια στιγμή θα το αλλάξεις το βασικότερο και αυτό που πάντα θα εξελίσσεται μαθαίνοντας είναι πίσω από αυτή

α ναι... και να την ευχαριστηθείς :)

Φτου γαμωτ' πολύ "φιλοσοφία" έπεσε δεν το απέφυγα , sorry , για μπείτε ρε κανονικονοσονακηδες πιάστε τα ταμπούρια να έρθει στα ίσα του το θέμα !!!

Καλημέρα σας !!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10952]phm[/MENTION] , περίμενε μήπως γράψει και κανένας χρήσιμη πληροφορία η πρόταση ( γιατί μερικοί δεν είμαστε για να προτείνουμε ) αλλά αν κατέληξες η αν καταλήξεις σε κάτι άλλο

Βρες οτιδήποτε κυκλοφορεί σε review ,εγώ κρατάω πάντα και κάποιες πισινές για τελικά συμπεράσματα και βαθμολογίες , αλλά υπάρχουν πολλά χρήσιμα στοιχεία μέσα σε αυτά που δεν μπορούμε εύκολα να τα έχουμε διαθέσιμα διαφορετικά.

Πήγαινε να την πιάσεις στα χέρια σου και να την δοκιμάσεις .

Κατέβασε , από τώρα ,το μανιουαλ από τη σελίδα του κατασκευαστή και διάβασε το ( πολλοί θα έλυναν αρκετές βασικές απορίες για τις λειτουργίες και τις δυνατότητες αν το διάβαζαν κάποια στιγμή)

Η μηχανή είναι εργαλείο , μόνη της δεν κάνει τίποτα και κάποια στιγμή θα το αλλάξεις το βασικότερο και αυτό που πάντα θα εξελίσσεται μαθαίνοντας είναι πίσω από αυτή

α ναι... και να την ευχαριστηθείς :)

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Το θέμα είναι ότι αφενός βιάζομαι, γιατί από βδομάδα φεύγω ταξίδι και αφετέρου θα την πάρω από το media markt γιατί έχω δωροκάρτα, οπότε στα λεφτά που σκέφτομαι να δώσω οι επιλογές μου είναι περιορισμένες. Η μία πχ ήταν η Olympus που ανέφερα, αλλά για αυτήν δεν βρίσκω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ 4197 απο τη μια εν'ολιγοις βγαζεις ολους οσους παιρνουν compact mr.auto

και απο την αλλη λες..

Η μηχανή είναι εργαλείο , μόνη της δεν κάνει τίποτα και κάποια στιγμή θα το αλλάξεις το βασικότερο και αυτό που πάντα θα εξελίσσεται μαθαίνοντας είναι πίσω από αυτή

Διαλεξε κατι απο τα δυο :p

Για να το πω και ολιγο διαφορετικα ..σε μια συγχρονη compact δεν προκειται να βρεις διαφορες περα απο τις πολυ μικρες που κανει ο φακος.(καποιες διαφορες κανει και ο σενσορας ..bsi-cmos/ccd αλλα συνηθως διαχωριζονται απο την τιμη).

Αλλα σε ultra zoom compcat μη περιμενεις θαυματα.Δε μπορει να διαφοροποιησει και πολυ τα πραματα.

Οποτε το μονο που μενει ειναι τα features ωστε να την κανουν αρεστη-ευχρηστη κλπ.

Αν εισαι (γενικα μιλωντας πλεον) ο mr.auto παιρνεις μια nikon L28/ιxus 132 και τελειωνεις εκει με 80€.

Αλλιως πας για κατι ελαφρως καλυτερο στα ~140€

και χαζευεις μια εξ'αυτων sony wx80/ixus 310/nikon s6500 ειτε σε κατι ενδιαμεσο(σε τιμη) με την sx160 (και τις ΑΑ)

υ.γ

ειμαι και canonakias...(με την εννοια οτι απλα εχω canon)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.