Jump to content



Κουτί Η/Υ από Νοβοπάν


Harristec

Recommended Posts

Μετά από ερώτησή μου στον DJD για το αν και που, μου είπε να ανοίξω ένα νέο θέμα σαν work log.

Υποθέτω ότι είμαι στο σωστό section, αν όχι, ας γίνει μετακόμιση εκεί που πρέπει.

Και ξεκινάω.

Εδώ και 2 μήνες, όπως καθόμουν και κοίταγα το κουτί του Υπολογιστή, δεν μου άρεσε πλέον ή το βαρέθηκα, ήθελα να κάνω μια αλλαγή, αλλά τι;;

Ψάχνοντας στην αποθήκη, βρήκα μερικά εναπομείναντα κομμάτια Νοβοπάν και ήρθε η ιδέα, θα φτιάξω ένα κουτί από αυτά τα κομμάτια και ξεκίνησε το παιχνίδι και οι απορίες μαζί, πώς να το φτιάξω, που θα το βάλω, πόσο μεγάλο, με τι ύψος……..

Τότε θυμήθηκα ότι κάπου στο πατάρι και στην αποθήκη, έχω παλιά ανεμιστηράκια Υπολογιστή και άλλα εξαρτήματα από παλιούς υπολογιστές, κάτσε να τα μαζέψω όλα πρώτα και βλέπουμε, ύστερα από 3 ημέρες ψάξιμο, βρήκα 2 ανεμιστηράκια 12cm, 2 ανεμιστηράκια 9cm, 5 ανεμιστηράκια 8cm συν ένα 12cm που έχει το κουτί επάνω και πολλά άλλα εξαρτήματα, ωραία, ξεκινάω το κόψιμο των ξύλων με προοπτική να βάλω τα 3 ανεμιστηράκια των 12cm και ότι χωρέσει από τα μικρά. Υδρόψυξη, ΌΧΙ ακόμα.

Τι άλλο θα του βάλω μέσα;;; Ότι έχω στον υπάρχοντα υπολογιστή, βγάζω όλα τα εξαρτήματα από το κουτί και μετά το κάνω βίδες, με σκοπό να χρησιμοποιήσω κάποια από αυτά στο νέο κουτί.

Αυτά είναι ότι απέμειναν από το παλιό κουτί.

j50h.jpg

Ξεκινάω τις μετρήσεις και έχουμε.

Εξωτερικές Διαστάσεις : Μήκος 40cm, Πλάτος 30cm και Ύψος 23cm.

Εσωτερικές Διαστάσεις : Μήκος 37cm, Πλάτος 27cm και Ύψος 20cm, στο περίπου.

Η σκέψη μου είναι να το βάλω στο έπιπλο που έχω την τηλεόραση, ακριβώς από πίσω και να το συνδέσω με HDMI.

Σειρά έχουν οι γειώσεις, τραβάω γειώσεις από το τροφοδοτικό για το DVD την μητρική και τον δίσκο.

ls2a.jpg

ovoz.jpg

Αυτό είναι το κουτί στο σημείο που έχω φτάσει τώρα.

gtt5.jpg

d64g.jpg

Απορίες, συμβουλές, διορθώσεις ……… δεκτά.

Έπεται συνέχεια, ελπίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
καλη αρχή καμάρι :T:

Τι εργαλεία έχεις; Αφού είσαι Αθήνα κάθε βοήθεια απο τη μεριά μου είναι ανοικτή :T:

Ευχαριστώ κούκλα, αν κάνω καμιά μακακία και χρειαστώ κάποιο εργαλείο που δεν έχω, θα στο ζητήσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα!!!

Βλέπω ότι ρούτερ (ή φρέζα) παίζει στα εργαλεία και αυτό είναι καλό!

Απ΄ότι καταλαβαίνω θα κάνεις συναρμογή στο κουτί με λοξοτομή στα πλαϊνά!

Αυτό που μου έκανε την καλύτερη εντύπωση, είναι από την μελέτη των κομματιών, είναι φανερό ότι δεν πας ψάχνοντας, ξέρεις / το έχεις μελετήσει το θέμα! :T: :T:

Καλό και δυνατό, αλλά με το υλικό θα διαφωνήσω!

Το νοβοπάν ...πως να στο πω ...δεν .... :)

Όμως, αν είναι το πράγμα πέραν του "σημείου μη επιστροφής", μπορείς να το ενισχύσεις περνώντας το, "βαφή" με ρητίνη που θα το εμποτίσει και θα το ισχυροποιήσει!

Και μια συμβουλή που θα βοηθήσει το φιλοθεάμον κοινό:

Για τις φωτό, φρόντιζε να τραβάς και μερικές υπό γωνία τέτοια, που να φαίνεται το ανάγλυφο των κομματιών, και βάζε και κάνα κοντινό στις λεπτομέρειες, για να μπορούμε να καταλαβαίνουμε καλά τι κάνεις, και να το ευχαριστιόμαστε καλύτερα :)!!

Καλή συνέχεια λοιπόν και όπου χρειαστείς βοήθεια, θα βρεθούμε πρόθυμα δίπλα!:)

:yes4:

Υ.Γ. Η συναρμογή των πλαϊνών του κουτιού θα είναι μόνιμη , με κόλα?

Link to comment
Share on other sites

Εχθές, επάνω στη βιασύνη μου, ξέχασα να βάλω και αυτές της 2 φωτογραφίες.

0q9x.jpg

ykcc.jpg

Πιο είναι το σκεπτικό μου, το εμπρός το πίσω και το κάτω μέρος, να είναι κολλημένα μεταξύ τους (σταθερά) και τα πλαϊνά με το καπάκι να είναι αφαιρούμενα.

Εκεί που έχω βάλει τα μικρά κομμάτια ξύλου, είχα σκοπό να βάλω 2 ξύλα, από μπροστά μέχρι πίσω, για να είναι πιο σταθερό το κουτί, αλλά σε μια δοκιμή που έκανα εχθές το πρωί, είδα ότι το ένα ξύλο, είναι ακριβώς πάνω από τον ανεμιστήρα της ψύκτρας του επεξεργαστή.

Αφού δεν μου καθόταν όπως το είχα σκεφτεί, κολλάω αυτά τα κομματάκια ξύλου και σήμερα το πρωί που στέγνωσε η κόλλα, κόψιμο στο ύψος της υπόλοιπης πρόσοψης.

Μετά με την σέγα, κόψιμο και για δεύτερο dvd στο εμπρός μέρος και έπειτα τρίψιμο όλης τις πρόσοψης για να φύγει η επικάλυψη τις μελαμίνης και να μείνει καθαρό νοβοπάν.

Σειρά έχει το κάτω μέρος.

Ξεκινάω απευθείας με 8mm τρυπάνι για να γίνουν οι τρύπες και στις πρώτες 6 τρύπες, βλέπω ότι το τρυπάνι κατά την έξοδο του από το ξύλο, μου πέταγε πολύ υλικό, οι τρύπες έγιναν στον αέρα διότι δεν είχα δεύτερο ξύλο για να βάλω από κάτω.

Οπότε τη κάνω; Τρύπημα σε όλες τις τρύπες με 3mm τρυπάνι για κέντρο και μετά με το 8mm μέχρι τη μέση του ξύλου, αναποδογύρισμα του ξύλου και τελείωμα με το τρύπημα.

f58l.jpg

Αλλά δεν σταμάτησα εκεί, σειρά πήρε το ρούτερ, όπου και έφαγα το ξύλο 7mm στα σημεία που θα βάλω την μητρική και το τροφοδοτικό.

rnk6.jpg

Τέλος για σήμερα, κουράστηκα, αύριο πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Τι τρυπάνι έβαλες για τα τρυπήματα;

btw εδώ προφανώς θες να περάσεις το i/O της μητρικής. Κάτι μου λέει ότι στη πράξη θα έχεις θέμα αν μείνει έτσι. Το έχεις σκεφτεί έτσι;

http://imageshack.us/a/img547/4662/ykcc.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Πενία τέχνας κατεργάζεται!"

Οπότε τη κάνω; Τρύπημα σε όλες τις τρύπες με 3mm τρυπάνι για κέντρο και μετά με το 8mm μέχρι τη μέση του ξύλου, αναποδογύρισμα του ξύλου και τελείωμα με το τρύπημα.

Ωραίος!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλό και δυνατό, αλλά με το υλικό θα διαφωνήσω!

Το νοβοπάν ...πως να στο πω ...δεν .... :)

Το ξέρω για το νοβοπάν αλλά τη στιγμή που έψαχνα στην αποθήκη για να βρω κάποιο υλικό για την μόντα, αυτό ήταν το μόνο που ξέμεινε.

Όμως, αν είναι το πράγμα πέραν του "σημείου μη επιστροφής", μπορείς να το ενισχύσεις περνώντας το, "βαφή" με ρητίνη που θα το εμποτίσει και θα το ισχυροποιήσει!

Αυτό σκεφτόμουν να κάνω.

Και μια συμβουλή που θα βοηθήσει το φιλοθεάμον κοινό:

Για τις φωτό, φρόντιζε να τραβάς και μερικές υπό γωνία τέτοια, που να φαίνεται το ανάγλυφο των κομματιών, και βάζε και κάνα κοντινό στις λεπτομέρειες, για να μπορούμε να καταλαβαίνουμε καλά τι κάνεις, και να το ευχαριστιόμαστε καλύτερα :)!!

0rg1.jpg

Αυτή βοηθάει καθόλου για αρχή; Πάντως στις επόμενες φωτογραφίες, θα ακολουθήσω την συμβουλή σου.

Υ.Γ. Η συναρμογή των πλαϊνών του κουτιού θα είναι μόνιμη , με κόλα?

Πιο είναι το σκεπτικό μου, το εμπρός το πίσω και το κάτω μέρος, να είναι κολλημένα μεταξύ τους (σταθερά) και τα πλαϊνά με το καπάκι να είναι αφαιρούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Τι τρυπάνι έβαλες για τα τρυπήματα;

8mm ξύλου το οποίο το είχα αγοράσει με το κιλό, (από τα φθηνά) και μετά από 12 τρυπήματα περίπου, ζεσταινόταν, μύριζε καμένο και αναγκαστικά σταμάταγα για κάνα 10λεπτο ξεκούρασης.

btw εδώ προφανώς θες να περάσεις το i/O της μητρικής. Κάτι μου λέει ότι στη πράξη θα έχεις θέμα αν μείνει έτσι. Το έχεις σκεφτεί έτσι;

http://imageshack.us/a/img547/4662/ykcc.jpg

Αύριο θα ασχοληθώ με αυτό, μάλλον θα το κόψω για να παίρνει το σιδεράκι της i/O.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται πιο μουράτο όπως το σκέφτεσαι και έτσι επέλεξα και εγώ να το κάνω στο δικό μου Project :)

Μετά απο ένα χρόνο βέβαια το μάτι μου μου λέει ότι έκανα προχειροδουλειά και παίρνει διόρθωση αλλά χρόνο δεν έχω για να το κάνω :hehe:

Οπότε άστο και αφού υπάρχει το ρουτέρι δώσε του να νιώσει :yes4:

Για τα τρυπάνια του κιλού το φθηνό βγαίνει ακριβότερο του ακριβού :)

Link to comment
Share on other sites

Για τα τρυπάνια του κιλού το φθηνό βγαίνει ακριβότερο του ακριβού :)

Το ξέρω και το πρωί, έψαχνα να βρω μια κασετίνα με τρυπάνια της Bosch που έχω, αλλά πουθενά η @*#%, τελικά την βρήκα τώρα το βράδυ που τελείωσα.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι οι φωτό αυτές είναι πιο κατατοπιστικές!

Να σε ρωτήσω κάτι, το τροφοδοτικό το έχεις βάλει να έχει την γρίλια του και το καλώδιο τροφοδότησής του στο πλαϊ του κουτιού!

Με το καλώδιο τροφοδότησης τι θα κάνεις , θα είναι ορατό από το πλάι , η παίζει καμιά πατέντα που δεν έχει αποκαλυφθεί ακόμα?

Και BTW και μένα μου φαίνεται καλύτερο να μην φαίνεται το IO panel της μητρικής, αλλά με το υλικό που έχεις , σα λίγο δύσκολο το βλέπω να μπορείς να πετύχεις την απαιτούμενη ακρίβεια , για ένα σωστό αισθητικά αποτέλεσμα!

Μια συμβιβαστική λύση είναι να κόψεις παραλληλόγραμμη οπή εκεί και αντί για το μεταλλάκι , να φτιάξεις ένα ΙΟ plate από κόντρα πλακέ που θα το δουλέψεις με σεγάκι.

Έτσι και ακρίβεια θα έχεις και περιθώριο να δουλέψεις με λιμακια και γυαλόχαρτα για την ακρίβεια.

Και επί πλέον όταν τελειώσεις μπορείς να το κολλήσεις στην πλάτη του κουτιού*, στοκάρισμα , τρίψιμο , και... όλα καλά!!

Και για τα τρυπάνια που μια χαρά ειπώθηκε το "ρητό", σε επόμενη περίπτωση , αλλά και γενικά, να ξέρεις ότι στο ξυλοτρύπανο , που την δουλειά την κάνουν οι αιχμές απόσχισης που έχει στις άκρες του το τρυπάνι, δεν χρειάζεται μεγάλη πίεση , απαλά και σταθερά και αυτό θα κάνει την δουλειά του, ιδιαίτερα σε ένα "ψαθυρό " υλικό όπως το νοβοπάν!!

Καλή συνέχεια!! :T:

* Edit:

Τώρα που το σκέφτομαι είναι καλό το πλακάκι αυτό, από κόντρα πλακέ, να είναι μεγαλύτερο από ότι χρειάζεται και στην πλάτη να κόψεις με το ρουτερ μια εσοχή , να πηγαίνει να χωνεύει μέσα το πλακάκι, οπότε και σταθερό θα είναι και πολύ καλή συναρμογή θα έχει !

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι οι φωτό αυτές είναι πιο κατατοπιστικές!

Να σε ρωτήσω κάτι, το τροφοδοτικό το έχεις βάλει να έχει την γρίλια του και το καλώδιο τροφοδότησής του στο πλαϊ του κουτιού!

Με το καλώδιο τροφοδότησης τι θα κάνεις , θα είναι ορατό από το πλάι , η παίζει καμιά πατέντα που δεν έχει αποκαλυφθεί ακόμα?

Κάτι θα γίνει και εκεί.

Και BTW και μένα μου φαίνεται καλύτερο να μην φαίνεται το IO panel της μητρικής, αλλά με το υλικό που έχεις , σα λίγο δύσκολο το βλέπω να μπορείς να πετύχεις την απαιτούμενη ακρίβεια , για ένα σωστό αισθητικά αποτέλεσμα!

Μια συμβιβαστική λύση είναι να κόψεις παραλληλόγραμμη οπή εκεί και αντί για το μεταλλάκι , να φτιάξεις ένα ΙΟ plate από κόντρα πλακέ που θα το δουλέψεις με σεγάκι.

Έτσι και ακρίβεια θα έχεις και περιθώριο να δουλέψεις με λιμακια και γυαλόχαρτα για την ακρίβεια.

Και επί πλέον όταν τελειώσεις μπορείς να το κολλήσεις στην πλάτη του κουτιού, στοκάρισμα , τρίψιμο , και... όλα καλά!!

Πολύ καλή η ιδέα σου.

Και για τα τρυπάνια που μια χαρά ειπώθηκε το "ρητό", σε επόμενη περίπτωση , αλλά και γενικά, να ξέρεις ότι στο ξυλοτρύπανο , που την δουλειά την κάνουν οι αιχμές απόσχισης που έχει στις άκρες του το τρυπάνι, δεν χρειάζεται μεγάλη πίεση , απαλά και σταθερά και αυτό θα κάνει την δουλειά του, ιδιαίτερα σε ένα "ψαθυρό " υλικό όπως το νοβοπάν!!

Το συγκεκριμένο τρυπάνι που χρησιμοποίησα σήμερα, το έχω κάμποσα χρόνια και δεν ήθελε να κόψει, γι' αυτό είχα αγοράσει πριν κανένα 3μηνο την κασετίνα της Bosch, αλλά το πρωί που την χρειαζόμουνα, δεν την έβρισκα.

Καλή συνέχεια!! :T:

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πάλι.

Καταρχάς, την προηγούμενη Δευτέρα, αφού είχα διαβάσει το άρθρο της Karmen1983 για το sleeve, αποφάσισα να παραγγείλω μερικά μέτρα paracord από το eworld και κάποια άλλα πραγματάκια για δοκιμή εγκατάστασης αλλά, όταν ήταν να γίνει η πληρωμή με πιστωτική κάρτα, το σύστημα δεν δεχόταν με τίποτα, ε τότε μου την “έδωσε” και μπήκα στο site του emil και παρήγγειλα κάποια πραγματάκια τα οποία ήρθαν εχθές.

h1zm.jpg

35q6.jpg

4j1y.jpg

xuvz.JPG

και αυτά είναι κάποια δείγματα που έβαλε μέσα ο emil και τον ευχαριστώ γιατί όντως, καμία σχέση τα χρώματα πως φαίνονται στις φωτογραφίες και πως είναι πραγματικά.

r4n5.jpg

Συνέχεια με το κουτί.

Σειρά είχε το κάτω μέρος, όπου εκεί που είχα κάνει μια μικρή πατούρα για την μητρική, την πήγα πιο κάτω, διότι, εκεί θα βάλω την γείωση για την μητρική και από πάνω θα βιδωθούν οι αποστάτες της μητρικής.

fnp5.jpg

i1t.JPG

Επόμενο το εμπρός μέρος, όπου έγιναν οι τρύπες για τα μπροστινά usb.

nsv5.jpg

Σειρά έχουν αυτά τα ξύλα τα οποία, τα μακριά θα είναι το στήριγμα του εμπρός με το πίσω μέρος και τα υπόλοιπα, το στήριγμα του dvd και πρέπει να κολληθούν μεταξύ τους .

boqy.jpg

Άρα έχουμε.

Σημάδεμα

ub8t.jpg

Τρύπημα

7uch.jpg

Σημάδεμα για το βάθος και κόψιμο, να φύγουν τα πλαϊνά και να μείνει μόνο το μεσαίο κομμάτι.

dmt.JPG

ujty.jpg

u4tb.jpg

v7zy.jpg

Τώρα πρέπει να ανοιχτεί η τρύπα για να χωρέσει να μπει μέσα το άλλο κομμάτι και να κολληθεί αλλά μας πήρε η νύχτα.

r3q9.jpg

2yrw.jpg

yd9o.jpg

Το επόμενο πρωί, άνοιγμα το βάθους, δοκιμή ότι εφαρμόζουν, κόλλημα και αναμονή μέχρι αύριο που θα στεγνώσει η κόλλα.

aj3j.jpg

n73u.jpg

wbme.jpg

vs4t.jpg

jfav.jpg

ows0.jpg

Επόμενο το πίσω μέρος, όπου ΤΕΛΙΚΑ κόπηκε όλο το σημείο που θα μπει η I/O της μητρικής και κόψιμο μερικών slot.

xafz.jpg

Σειρά έχουν αυτά τα στρογγυλά ξύλα, τα οποία θα χρησιμοποιηθούν για τους διακόπτες ON/OFF και RESET.

m2os.JPG

Το σημάδι με το μολύβι είναι για να πάρουν τα ξύλα, το κέντρο της τρύπας. Σημάδεμα και στην προσπάθεια να ανοίξω λίγο το σημαδεμένο σημείο με τον σουγιά για να μπει πιο εύκολα το πριόνι, έγινε η μακακία και μου έσπασε ένα κομματάκι.

Καινούργιο κομμάτι, κόψιμο, τρίψιμο, δοκιμή ότι είμαστε στο κέντρο, όλα καλά.

ucjg.jpg

68tb.jpg

li5g.jpg

8j5.JPG

za8x.jpg

txsx.jpg

Μετά έγιναν αυτές οι τρυπούλες για να μπαίνουν τα ποδαράκια του διακόπτη και έπεται συνέχεια αύριο, δεν έχω τελειώσει ακόμα μαζί τους.

gw4j.jpg

d8eo.jpg

crdi.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, όλη την ημέρα την έφαγα με τους διακόπτες, τώρα θα μου πεις γιατί δεν αγοράζεις 2 διακόπτες και να τους βιδώσεις επάνω;;

Γιατί μου αρέσει να παιδεύομαι, να δω, θα τα καταφέρω ή όχι;

Θέλω να βάλω στον κουτί, τους διακόπτες από το παλιό μηχάνημα που έχω κάνει βίδες, αυτούς που είναι στη φωτογραφία.

mdqt.jpg

x9p1.jpg

Άρα, από την πίσω πλευρά, πρέπει να ανοίξω ένα τετραγωνάκι για να μπει ο διακόπτης και εκεί άρχισαν τα ζόρια.

Ξεκίνησα με το μικρό κοπίδι, σιγά σιγά, να ανοίγω την τρύπα και όταν είχα προχωρήσει λίγο με το άνοιγμα, χρησιμοποίησα το μεγάλο κοπίδι.

i088.jpg

akzu.jpg

15h2.jpg

Όλα καλά μέχρι εδώ και σκέφτηκα, αφού δουλεύει και το μεγάλο κοπίδι, άσε στην άκρη αυτό το ξυλάκι που έχει προχωρήσει λίγο και ξεκίνα με το δεύτερο αλλά κατευθείαν με το μεγάλο κοπίδι.

Έλα μου όμως που στο δεύτερο ή τρίτο χτύπημα μου λέει το ξυλάκι “που πας ρε καραμητρο”

j5pd.jpg

9nyn.jpg

Εντάξει λέω, έχω το άλλο ξυλάκι που κόπηκε λίγο στην αρχή, μου κάνει σε πάχος, διπλή δουλειά θα μου πεις αλλά δεν πειράζει.

m6cj.jpg

Ας τελειώσω πρώτα με το άλλο που είναι στη μέση και μετά ξεκινάω με το νέο ξυλάκι.

Έλα μου όμως που εμφανίστηκε πάλι ο “καραμητρος”.

gkqp.jpg

Φτου κι απ’ την αρχή.

Καινούργιο ξυλάκι και ξεκινάμε πάλι, αλλά τώρα, πρώτα θα γίνει η τετράγωνη τρύπα και μετά οι μικρότερες.

Εδώ σε παράταξη όλα τα ξυλάκια.

3is6.jpg

Έγιναν οι τετράγωνες τρύπες πρώτα, μετά οι μικρότερες, τρόχισμα, δοκιμή, όλα καλά αλλά μας πήρε το βράδυ πάλι.

e5zx.jpg

dp2.JPG

0uzg.jpg

alsg.jpg

Έπεται συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Όσο το προχωράς γίνεται και πιο ενδιαφέρον!

Καλό θα ήταν όταν δείχνεις κομμάτια που έχουν κάποια ιδιαιτερότητα (π.χ. διακόπτης και ξυλάκια που θα συναρμοστεί πάνω τους ) να βάζεις και κάποιο σκαρίφημα για να καταλαβαίνουμε τι θες να κάνεις!

Βέβαια υπάρχει και η άλλη άποψη εδώ (μυστήριο να κρατάμε την αγωνία ψηλά! :))

Τώρα για τα σκασμένα τα ξυλάκια που έσπασαν και στην έσπασαν!

Εδώ νομίζω ότι έκανες την δουλειά φυσιολογικά, αλλά ανάποδα από ότι χρειαζόταν στην περίπτωση και στο ξύλο που διάλεξες!

Τι θέλω να πω:

Το ξύλο που έχεις είναι πολύ μαλακό και ασθενές (κάτι σε λεύκα , η σε σουηδικό μου μοιάζει), οπότε απλά, δεν έχει τις αντοχές να αντέξει την επεξεργασία που θες να κάνεις, όταν είναι εξωτερικά σε τελική μορφή!

Πας να πιέσεις με το σκαρπέλο και το ξυλάκι τόσο μικρό που είναι ανοίγει! ! !

Αυτό που θα σε βοήθαγε θα ήταν το εξής:

1. Κάνεις τις τρύπες σε ένα κομμάτι ξύλο μεγάλο, κόβεις με το σκαρπέλο ότι θες πάνω του, το ξύλο δεν θα ανοίξει γιατί έχει "ψαχνό" γύρω από την περιοχή που υφίσταται την κατεργασία!

2. Αφού τελειώσεις σημαδεύεις ένα κύκλο με κέντρο την κεντρική τρύπα και διάμετρο λίγο μεγαλύτερη από αυτήν που χρειάζεσαι.

Έτσι αποκόπτονται δύο κουμπιά που είναι λίγο ποιο μεγάλα από ότι θες , αλλά έχουν πλήρως κατεργασμένο το εσωτερικό τους που είναι και το σημαντικό!

3. Στερεώνεις λοιπόν το κομμάτι πάνω σε μια βίδα που να περνάει εφαρμοστά την στρόγγυλη τρύπα που έχει στο κέντρο του και με ροδέλες και παξιμάδια σφίγγεις καλά το ξυλάκι / μπουτόν έτσι ώστε η επίπεδη επιφάνειά του να είναι κάθετη προς τον άξονα της βίδας.

Και φυσικά η βίδα να περνάει από το κέντρο του μπουτόν αυτού.

4. Η βίδα έχει φροντίσει να είναι 5 - 6 πόντους πιο μακρυά από το κουμπί , σφίγγεις λοιπόν την βίδα πάνω σε ένα δράπανο και περιστρέφοντας το δράπανο ελέγχεις άν πράγματι το μπουτόν έχει στερεωθεί συμμετρικά πάνω στην βίδα!

5. Εφόσον είναι τότε με το δράπανο να περιστρέφει την βίδα και το ξυλάκι μαζί, τρίβεις την εξωτερική κυλινδρική επιφάνεια με ένα γυαλόχαρτο στερεωμένο πάνω δε ένα τάκο, και ελέγχουμε η επιφάνεια να γίνει κυλινδρική και συμμετρική ώς προς τον άξονα περιστροφής!

Έτσι στο τέλος με λίγη δουλειά΄θα έχεις ένα τέλειο κουμπί και χωρίς φόβο να διαλυθεί!

Πω πω σεντόνι βγήκε πάλι :hmm: , αλλά ελπίζω να ήταν σαφές αυτό που είπα και να σε βοηθήσει!

Καλή συνέχεια και μέχρι το επόμενο update......καλή διασκέδαση!! ! ! ! :T::)

Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο που έχεις είναι πολύ μαλακό και ασθενές (κάτι σε λεύκα , η σε σουηδικό μου μοιάζει), οπότε απλά, δεν έχει τις αντοχές να αντέξει την επεξεργασία που θες να κάνεις, όταν είναι εξωτερικά σε τελική μορφή!

Πας να πιέσεις με το σκαρπέλο και το ξυλάκι τόσο μικρό που είναι ανοίγει! ! !

Το ξύλο είναι Σουηδικό Έλατο.

Αυτό που θα σε βοήθαγε θα ήταν το εξής:

1. Κάνεις τις τρύπες σε ένα κομμάτι ξύλο μεγάλο, κόβεις με το σκαρπέλο ότι θες πάνω του, το ξύλο δεν θα ανοίξει γιατί έχει "ψαχνό" γύρω από την περιοχή που υφίσταται την κατεργασία!

Αυτό το σκέφτηκα μετά, όταν τελείωσα και ηρέμησα.

Πω πω σεντόνι βγήκε πάλι :hmm: , αλλά ελπίζω να ήταν σαφές αυτό που είπα και να σε βοηθήσει!

Καλή συνέχεια και μέχρι το επόμενο update......καλή διασκέδαση!! ! ! ! :T::)

Σαφέστατο και πολύ καλή συμβουλή. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.