Jump to content



Κουτί Η/Υ από Νοβοπάν


Harristec

Recommended Posts

Χαράς την υπομονή σου καμάρι :)

Πέρα απο τα παραπάνω στα οποία συμφωνώ.

Επειδή ασχολήσε πολύ με το ξύλο σε αυτό το προτζεκτ, κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και πάρε ένα πιο καλό σκαρπέλο και πιο καλά κοπίδια.

Οταν το κόψιμο το αντικαθιστά η πίεση, επειδή το εργαλείο δεν,,,, τότε έχεις ατυχήματα. :)

Παθούσα εδώ....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
Χαράς την υπομονή σου καμάρι :)

Πέρα απο τα παραπάνω στα οποία συμφωνώ.

Επειδή ασχολήσε πολύ με το ξύλο σε αυτό το προτζεκτ, κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και πάρε ένα πιο καλό σκαρπέλο και πιο καλά κοπίδια.

Οταν το κόψιμο το αντικαθιστά η πίεση, επειδή το εργαλείο δεν,,,, τότε έχεις ατυχήματα. :)

Παθούσα εδώ....

Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να πάρω καλύτερα σκαρπέλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το σκέφτηκα μετά, όταν τελείωσα και ηρέμησα.

Πολύ μεγάλη κουβέντα αυτό! ! :T:

Το έχω ξαναπεί, η διαφορά ανάμεσα σε ένα "Παλιό Μάστορα" και σε ένα "Νεώτερο Μάστορα" είναι απλά, ότι ο πρώτος είχε περισσότερο χρόνο στην διάθεσή του, έτσι "μπόρεσε" να την πατήσει πολύ περισσότερες φορές από την δεύτερο! :unsure::hmm: :-O :slap::rubik:

Με άλλα λόγια : "Γηράσκω αεί διδασκόμενος! ! !" :p

Link to comment
Share on other sites

Χαράς την υπομονή σου καμάρι :)

Πέρα απο τα παραπάνω στα οποία συμφωνώ.

Επειδή ασχολήσε πολύ με το ξύλο σε αυτό το προτζεκτ, κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και πάρε ένα πιο καλό σκαρπέλο και πιο καλά κοπίδια.

Οταν το κόψιμο το αντικαθιστά η πίεση, επειδή το εργαλείο δεν,,,, τότε έχεις ατυχήματα. :)

Παθούσα εδώ....

Παρά το ότι τα κοπίδια της ξυλογλυπτικής, θα μπορούσαν να τροχιστούν (καθώς και το σκαρπέλο βέβαια) αν δεν είναι από καλό μέταλλο , δεν αξίζει τον κόπο!

Τώρα που το λές για την πίεση.... έχεις δίκιο, παρατήρησε την γωνία της αιχμής του σκαρπέλου, δεν σου φαίνεται ότι είναι περισσότερο αμβλεία , από ότι είναι συνήθως στα σκαρπέλα?

Link to comment
Share on other sites

Αν απευθύνεσαι σε μένα Στέλιο το έχω το σκαρπέλο. Το είχα πάρει μαζί με ένα πριόνι (μαύρο φόντο ένα πράμα) νομίζω 3 ευρώ έκανε. Το άλλαξα πριν αλλάξω πριόνι :p

Link to comment
Share on other sites

:p:p:p

Τώρα μάλιστα!!!!

Κατάλαβα ! ! !:slap:

Το πριόνι το έχω δεί, οπότε για να ξαποστείλεις με συνοπτικές ( :yu: ) το σκαρπέλο πρίν από το πριόνι είναι σαφές δείγμα της υψηλής ποιότητάς του!!! :p:p :-O

Ε ρε αθάνατη Κίνα τι σου έχουν κάνει τα παιδιά σου!! :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το μεσημέρι, τα ξύλα που είχα κολλήσει για το στήριγμα του dvd, τα έβγαλα από τους σφιγκτήρες και τους έριξα μια πρώτη ματιά, πως βγήκαν και πως κάθονται στο κουτί με το dvd.

pbq.JPG

c95e.jpg

1k4g.jpg

kmhm.jpg

d8wi.jpg

03zz.jpg

bke3.jpg

Σήμερα ξεκίνησα την περαιτέρω επεξεργασία αυτών τον ξύλων και μετά δοκιμή στο κουτί.

Εμφανισιακά δεν είναι και οι καλύτερες συνδέσεις, αλλά για πρώτη φορά, (που έκανα αυτές τις συνδέσεις) μια χαρά είναι, είναι και λειτουργικές, αυτό που ήθελα δηλαδή.

1aet.jpg

r3v1.jpg

hj6l.jpg

bua5.jpg

um8k.jpg

9g9y.jpg

Μετά έβαλα και μερικά πράγματα ακόμα στο κουτί, να δω τι γίνεται.

3kzd.jpg

ghx9.jpg

m3k2.jpg

09v1.JPG

Η απόσταση της βάσης του dvd με το τροφοδοτικό είναι οριακή και το ξυλάκι για τον διακόπτη είναι καλή προς τσίμα τσίμα.

Μην χρειαστεί να αλλάξω τροφοδοτικό μόνο.

tdnp.JPG

x7vf.jpg

Μετά έβγαλα τις βάσης του dvd και βλέπω πολύ καλώδιο εκεί.

Τις προεκτάσεις του τροφοδοτικού δεν τις χρειάζομαι όλες και τα υπόλοιπα καλώδια (αφού φύγουν οι προεκτάσεις) πρέπει να γίνουν Sata.

Τις ξεχώρισα και λίγο, αυτά που θέλω αριστερά και αυτά που θέλω πάνω από το τροφοδοτικό, κάπως ξελάσκαραν τα καλώδια.

kh98.jpg

yfev.jpg

dxms.jpg

Σήμερα αγόρασα και αυτόν τον σωλήνα που θα χρειαστεί στην επόμενη μόντα.

cj6y.jpg

11x2.jpg

57b3.jpg

e1jc.jpg

7v3m.jpg

ur1p.jpg

Αν και έχω προχωρήσει κάπως με το κουτί, έχω δρόμο ακόμα, για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ότι θα έβλεπα συνδέσεις χελιδονοουράς σε κουτί για PC, το ομολογώ, δεν το περίμενα!!! :o

Πολύ ωραία σκέψη και ακόμα καλύτερη εκτέλεση! :T: :T:

Καλή συνέχεια!!!:happy2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχθές ήρθαν και κάποια πράγματα πού είχα παραγγείλει από eworld.

Βέβαια οι φωτογραφίες είναι από κινητό οπότε sorry για την χάλια ανάλυση.

5p24.jpg

muj1.jpg

ekdz.jpg

xa8r.jpg

Εδώ μία σύγκριση, το sleeve αριστερά και δεξιά το paracord.

8k9p.jpg

rghq.jpg

Τελικά είναι αρκετά δύσκολο να κάνεις upload τής φωτογραφίες μέσω κινητού και μετά να τής βάλεις και εδώ.

et87.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχει γίνει πρόοδος, αλλά επειδή τώρα κάνω τη μοντα στο τροφοδοτικό και δεν έχω υπολογιστή, πρέπει να τελειώσω πρώτα και μετά θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα μετά από αρκετό καιρό και επιστροφή με πρόβλημα.

Κατ' αρχάς συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά, την πρώτη εβδομάδα που είχα καθημερινό update ήταν γιατί είχα άδεια, δεν πήγα κάπου διακοπές και έκατσα να ασχοληθώ με το pc.

Μετά, όταν γύρισα στη δουλειά, τα ξεχάσαμε αυτά. Μια Κυριακή έμενε και αυτή μισή, ότι προλάβαινα.

Είχα μείνει στη μόντα του τροφοδοτικού (ιδέα του Seafalco) και αφού σκέφτηκα (για ένα Μήνα περίπου) πως και τι θέλω να κάνω, ξεκινάω σιγά σιγά για να φτιάξω ένα μεγαλύτερο κουτί τροφοδοτικού, ως προς το μήκος.

Ξηλώνω το παλιό τροφοδοτικό, παίρνω ένα πλαϊνό από το κουτί που βγήκε το pc αρχής εξ' αρχής, μετράω, κόβω και μετά σημαδεύω για την συνέχεια, αλλά ήρθαν τα Χριστούγεννα, πήρα και άδεια και την έκανα για διακοπές.

yh28.jpg

4zjm.jpg

belm.jpg

9qe7.jpg

telh.jpg

Όσο ήμουν διακοπές, μου Καρφώθηκε η ιδέα, να κάνω μια δοκιμή να δω πως δουλεύει το pc, καλά λέω, όταν τελειώσω με το τροφοδοτικό, θα το δοκιμάσω.

Γυρίζοντας από τις διακοπές, η ιδέα να κάνω μια δοκιμή να δω πως δουλεύει το pc, είχε καρφωθεί για τα καλά.

Βάζω χύμα το τροφοδοτικό μέσα στο κουτί, δίσκο, ανεμιστήρες, δοκιμή, ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΆΕΙ ΤΟ PC.

w1ns.jpg

Άρχισα να βγάζω ένα ένα, ότι είχα συνδέσει στο pc, για να δω ποιό μου κολλάει το pc και δεν ξεκινάει.

Και το πρόβλημα, ο ανεμιστήρας που είναι πάνω δεξιά στην πιο πάνω φωτογραφία, όπως βάζει αέρα μέσα, δεν αφήνει το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή να δουλέψει, με αποτέλεσμα να μην ξεκινάει το pc.

Άρα, με αυτή την διάταξη, οι 2 ανεμιστήρες από δεξιά να βάζουν αέρα & από αριστερά να βγαίνει ο αέρας, το ξεχνάμε.

Σκέφτηκα να γυρίσω τους 2 ανεμιστήρες που είναι στην μητρική, ο αριστερός να βάζει αέρα & ο δεξιός να βγάζει, αλλά θα είχα στροβιλισμούς του αέρα μέσα στο κουτί, έτσι σκέφτηκα να βάλω ένα χώρισμα στην μέση του pc, για να μην έχω στροβιλισμούς, αλλά μου φάνηκε βλακεία μετά.

Άλλη ιδέα είναι, το δεξί πλαϊνό να πάει αριστερά, να φτιάξω νέο πλαϊνό για την δεξιά πλευρά & αναγκαστικά, το τροφοδοτικό θα πάει εκεί που είναι ο δίσκος & ο δίσκος θα έρθει στη θέση του τροφοδοτικού.

Κάποια άλλη ιδέα, βοήθεια, κάτι.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και "ψυχραιμία" ! :)

Όταν λες:

"Άρχισα να βγάζω ένα ένα, ότι είχα συνδέσει στο pc, για να δω ποιό μου κολλάει το pc και δεν ξεκινάει.

Και το πρόβλημα, ο ανεμιστήρας που είναι πάνω δεξιά στην πιο πάνω φωτογραφία, όπως βάζει αέρα μέσα, δεν αφήνει το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή να δουλέψει, με αποτέλεσμα να μην ξεκινάει το pc."

Τι ακριβώς εννοείς?

1. Ότι μηχανικά ο ανεμιστήρας εισαγωγής εμποδίζει τον ανεμιστήρα της CPU να δουλέψει; ("βρίσκουν" μεταξύ τους;)

Ή ότι :

2. Το ρεύμα αέρα που προέρχεται από τον εισαγωγής παρεμποδίζει την λειτουργία του ανεμιστήρα της CPU ?? (!!!)

ΑΝ είναι το πρώτο, απλά θα βάλεις έναν πιο λεπτό ανεμιστήρα, η θα δεις αν υπάρχει περιθώριο να φας λίγο την κάσα του πλευρικού ανεμιστήρα εισαγωγής (έχει λίγο περιθώριο μέχρι να φτάσεις στο σημείο που κινούνται τα πτερύγιά του , αν και αυτό θα φέρει ενδεχομένως κάποιο θόρυβο)

ΑΝ είναι το δεύτερο (που μου φαίνεται περίεργο) θα κάνεις ένα μικρό χαρτονένιο δαχτυλίδι και θα το βάλεις γύρω από την φτερωτή της CPU έτσι ώστε το ρεύμα αέρα από τον εισαγωγής να μην μπορεί να πέσει κατ ευθείαν πάνω στον της CPU !

Αν δεις ότι αυτό βοηθάει κάνεις το δαχτυλίδι από πιο στιβαρό υλικό !

Αλλά εδώ σταματώ να κάνω υποθέσεις (:) )

Καλή συνέχεια!!!!! :T:

Edit: Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά η ανάλυση που ανεβάζεις τις φωτό, την "σκίζουν" τη σελίδα, τώρα είμαι με λίγο αργή σύνδεση και κάνει 5 λεπτά να κατέβει η κάθε σελίδα!!!!:) (δοκίμασε σε μικρότερη ανάλυση )

Link to comment
Share on other sites

2. Το ρεύμα αέρα που προέρχεται από τον εισαγωγής παρεμποδίζει την λειτουργία του ανεμιστήρα της CPU ?? (!!!)

Ακριβώς αυτό γίνεται.

ΑΝ είναι το δεύτερο (που μου φαίνεται περίεργο) θα κάνεις ένα μικρό χαρτονένιο δαχτυλίδι και θα το βάλεις γύρω από την φτερωτή της CPU έτσι ώστε το ρεύμα αέρα από τον εισαγωγής να μην μπορεί να πέσει κατ ευθείαν πάνω στον της CPU !

Αν δεις ότι αυτό βοηθάει κάνεις το δαχτυλίδι από πιο στιβαρό υλικό !

Τώρα που το είπες, τέτοιο στρογγυλό δαχτυλίδι είχε το παλιό κουτί μέσα, αρκεί να το βρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βάλτε thumbs αντί για τις κανονικές φωτογραφίες...

Έλεος δλδ.

Πως βάζω thumbs;;

Καλημέρα και "ψυχραιμία" ! :)

Edit: Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά η ανάλυση που ανεβάζεις τις φωτό, την "σκίζουν" τη σελίδα, τώρα είμαι με λίγο αργή σύνδεση και κάνει 5 λεπτά να κατέβει η κάθε σελίδα!!!!:) (δοκίμασε σε μικρότερη ανάλυση )

Όλες τις φωτογραφίες ή απο εδώ & πέρα;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.