Jump to content



VGA Διαξιφισμοί


astrolabos

Recommended Posts

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply
Ρε Γιαννη παραγματικα απορω με αυτα που ποσταρεις ωρες ωρες και να πω οτι δεν το κατεχεις το πραγμα η δεν εισαι κατοχος καρτων απο το Review που μου δειχνεις παει και ερχεται...

Aπο το Review που μου δειχνεις, η reference 780 φαινεται ΜΟΛΙΣ 12% ΤΑΧΥΤΕΡΗ ΑΠΟ 7970 GHZ EDITION στο συγκεκριμενο παιχνιδι..

Εχεις δωσεις νουμερα και ξερεις οτι κατι τετοιο δεν ισχυει..

Ξερεις οτι 7970ghz vs 780 reference στοκ Vs stock υπαρχει διαφορα 27% υπερ της 780 εδω

Δικα σου νουμερα:

Επισης ξερεις οτι τρομερο ατου της 780 ειναι το παρα πόλυ καλο oc ability που εχει και μπορει να παρει για πλακα αλλο ενα 20% σε επιδοσεις με μαμα ψυξη, μαμα ρευμα, μαμα bios αλλα το προσπερνας και αυτο...

Καλα για παραπερα, δηλαδη με Overvoltage Και καλυτερη ψυξη δεν μιλαμε καν, η 780 μπορει να παρει στις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΕΝΑ +30% σε σχεση με τα νουμερακια που βλεπουμε στα review στα μαμα της ...

Γιατι δεν πουλας δεν καταλαβαινω να παρεις το κοκκινο υπερ-οπλο:hehe:

Να τα παρουμε ενα ενα ... :D

Αυτο που βλεπεις στο anantech και ομως ισχυει.

To 42αρι που βλεπεις στην 780 μου ειναι με fan profile για να μην γονατισει η καρτουλα στα 863MHz λογω temp throttle.

Αρνηθηκα εγω πουθενα οτι η 780 εχει πολυ καλο o/c ;

Μα ειναι ο λογος που δεν εχω σπρωξει μεχρι σημερα της πρασινουλα μου.

Το κοκκινο υπερ-οπλο οπως λες εκανε την πρασινη να βγαλει eol την τατιανα και να περιμενουμε την Ti.

Ελα πες μου τωρα κατι αλλο ...

Εχεις το γειτονακι σου με 550ευρω που θελει να καει στο BF4 και θελει καρτουλα.

Τι του λες ; 780 ή 290X ;

Θελω να σε διαβασω για να καταλαβω ποσο πρασινος εισαι σε σχεση με την μαιμουδοαπατη μου.

Link to comment
Share on other sites

Να τα παρουμε ενα ενα ... :D

Αυτο που βλεπεις στο anantech και ομως ισχυει.

To 42αρι που βλεπεις στην 780 μου ειναι με fan profile για να μην γονατισει η καρτουλα στα 863MHz λογω temp throttle.

Αρνηθηκα εγω πουθενα οτι η 780 εχει πολυ καλο o/c ;

Μα ειναι ο λογος που δεν εχω σπρωξει μεχρι σημερα της πρασινουλα μου.

Το κοκκινο υπερ-οπλο οπως λες εκανε την πρασινη να βγαλει eol την τατιανα και να περιμενουμε την Ti.

Ελα πες μου τωρα κατι αλλο ...

Εχεις το γειτονακι σου με 550ευρω που θελει να καει στο BF4 και θελει καρτουλα.

Τι του λες ; 780 ή 290X ;

Θελω να σε διαβασω για να καταλαβω ποσο πρασινος εισαι σε σχεση με την μαιμουδοαπατη μου.

Nα τα παρουμε ενα-ενα ξανα:p

Προτων δεν ειμαι πρασινος ουτε κοκκινος αυτο που βλεπω λεω...

Ειτε κοκκινη ειτε πρασινη καρτα εχω την πληρωνω, δεν μου την κανει δωρο η εκαστοτε εταιρεια για να χρηζει υποστηριξης μου...:p

Αν εχει 550 ευρω το γειτονακι και θελει καρτα για να καει στο bf4 αποκλειστικα, θα του ελεγα 290χ, πρωτον γιατι σε αυτα τα λεφτα θα επαιρνε και το παιχνιδι που καιγεται δωρο και δευτερον μελλοντικα ισως (και λεω ισως γιατι εχουμε δει παρομοια πραματα στο παρελθον και αντι για χρυσο αποδειχτηκε ανθρακας και δεν αναφερομαιο αποκλειστικα στην amd) το παιχνιδι να ετρεχε αρκετα καλυτερα στην καρτα του λογου αυτου που γραφονται σχετικα με το Mantle και την υποστηριξει απο το bf4 απο Δεκεμβριο...

Δευτερον μαλλον μπερδευεσαι, η πρασινη εχει καμποσους μηνες που εχει βγαλει eol την τιταν με την 780 δεν χρειαζοτανε να ερθει και η 780ti για να συμβει αυτο:hehe:

Και τριτων πες μου και συ κατι για να δω ποσο κοκκινος εισαι:hehe:

Λεω να δωσω την γρια μαζι με το μπλοκ και να παρω 290χ και ενα μπλοκακι να την βαλω στο νερακι..

Το Oc ειναι αυτονοητο δεν χρειαζεται να αναφερουμε τα αυτονοητα..

Να το κανω, η να μην το κανω μιας και η 290χ παρουσιαζεται σαν σουπερ καρτα και τιτανοκιλερ?:rubik::flower:

Θα δω αυξηση επιδοσεων all around η οχι, ειναι καλυτερη-ταχυτερη καρτα η 290χ απο 780?:jester:

Link to comment
Share on other sites

Να τα παρουμε ενα ενα ... :D

Αυτο που βλεπεις στο anantech και ομως ισχυει.

To 42αρι που βλεπεις στην 780 μου ειναι με fan profile για να μην γονατισει η καρτουλα στα 863MHz λογω temp throttle.

Αρνηθηκα εγω πουθενα οτι η 780 εχει πολυ καλο o/c ;

Μα ειναι ο λογος που δεν εχω σπρωξει μεχρι σημερα της πρασινουλα μου.

Το κοκκινο υπερ-οπλο οπως λες εκανε την πρασινη να βγαλει eol την τατιανα και να περιμενουμε την Ti.

Ελα πες μου τωρα κατι αλλο ...

Εχεις το γειτονακι σου με 550ευρω που θελει να καει στο BF4 και θελει καρτουλα.

Τι του λες ; 780 ή 290X ;

Θελω να σε διαβασω για να καταλαβω ποσο πρασινος εισαι σε σχεση με την μαιμουδοαπατη μου.

AMAN - Athinaikes pinakides - YouTube

Ρε Πανο τι στο διαολο δεν καταλαβαίνεις παλικάρι μου! ΓΙΑΤΙ ΕXΕΙ AΘΗΝΑΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ!!!!

Ποσο πιο καθαρα να στο πει ο ανθρωπος!!!! Το απολαμβάνει να καίει κοσμο, αρκει τον ποπό του να τον εχει καλυμμένο!

:hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Nα τα παρουμε ενα-ενα ξανα:p

Προτων δεν ειμαι πρασινος ουτε κοκκινος αυτο που βλεπω λεω...

Ειτε κοκκινη ειτε πρασινη καρτα εχω την πληρωνω, δεν μου την κανει δωρο η εκαστοτε εταιρεια για να χρηζει υποστηριξης μου...:p

Αν εχει 550 ευρω το γειτονακι και θελει καρτα για να καει στο bf4 αποκλειστικα, θα του ελεγα 290χ, πρωτον γιατι σε αυτα τα λεφτα θα επαιρνε και το παιχνιδι που καιγεται δωρο και δευτερον μελλοντικα ισως (και λεω ισως γιατι εχουμε δει παρομοια πραματα στο παρελθον και αντι για χρυσο αποδειχτηκε ανθρακας και δεν αναφερομαιο αποκλειστικα στην amd) το παιχνιδι να ετρεχε αρκετα καλυτερα στην καρτα του λογου αυτου που γραφονται σχετικα με το Mantle και την υποστηριξει απο το bf4 απο Δεκεμβριο...

Καλα μου τα ειπες. :T:

Δευτερον μαλλον μπερδευεσαι, η πρασινη εχει καμποσους μηνες που εχει βγαλει eol την τιταν με την 780 δεν χρειαζοτανε να ερθει και η 780ti για να συμβει αυτο:hehe:

Αφου ξεζουμισε τους πελατες της και μη οντως την εβγαλε eol. :T:

Την Ti αληθεια γιατι την βγαζει ; Μαγκια ή marketing ;

Και τριτων πες μου και συ κατι για να δω ποσο κοκκινος εισαι:hehe:

Λεω να δωσω την γρια μαζι με το μπλοκ και να παρω 290χ και ενα μπλοκακι να την βαλω στο νερακι..

Το Oc ειναι αυτονοητο δεν χρειαζεται να αναφερουμε τα αυτονοητα..

Να το κανω, η να μην το κανω μιας και η 290χ παρουσιαζεται σαν σουπερ καρτα και τιτανοκιλερ?:rubik::flower:

Θα δω αυξηση επιδοσεων all around η οχι, ειναι καλυτερη-ταχυτερη καρτα η 290χ απο 780?:jester:

Μεινε οπως εισαι. Ετσι και αλλιως στα 1080p που παιζεις εχεις ηδη την απαραιτητη δυναμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλα μου τα ειπες. :T:

Αφου ξεζουμισε τους πελατες της και μη οντως την εβγαλε eol. :T:

Την Ti αληθεια γιατι την βγαζει ; Μαγκια ή marketing ;

Μεινε οπως εισαι. Ετσι και αλλιως στα 1080p που παιζεις εχεις ηδη την απαραιτητη δυναμη.

Εσυ δεν μου τα ειπες καλα ομως, που απαντας "δικηγοριστικα" η αλλιως "στριβειν δια του αρραβωνος":hehe:

Δεν σε ρωτησα αν εχω η οχι αρκετη δυναμη για 1080p, για τους λογους μου θελω More power, θα μου δωσει η 290χ αν την παρω η οχι?

Αυτος ξεχασε να κλεισει το tessaletion:hehe:

1100/1350mhz

[Official] AMD R9 290X / 290 Owners Club - Page 104

ouq2.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Δωσε γκαζι μωρη αναπηρη:hehe::hehe:

Περιμενοντας τις ολοφρεσκες 770 καποιων φιλων.

valley20130602125615263.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν μου τα ειπες καλα ομως, που απαντας "δικηγοριστικα" η αλλιως "στριβειν δια του αρραβωνος":hehe:

Δεν σε ρωτησα αν εχω η οχι αρκετη δυναμη για 1080p, για τους λογους μου θελω More power, θα μου δωσει η 290χ αν την παρω η οχι?

Αυτος ξεχασε να κλεισει το tessaletion:hehe:

1100/1350mhz

[Official] AMD R9 290X / 290 Owners Club - Page 104

ouq2.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Μεινε οπως εισαι αφου ετσι και αλλιως απο οτι βλεπω οτι νουμερα και να δεις απο την 290Χ πανω απο σενα θα μου λες περι κλειστου tessaletion και αλλα παρομοια.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν ειναι μαγκια αυτο, Marketing το λενε.

Το ιδιο "μαρκετιστικο" τρικ ειχε κανει ξανα η amd με την 7970 Ghz edition, που επι τις ουσιας ειτανε μια 7970 reference, με σηκωμενα ρολογια, με σκοπο να βγει μπροστα στα review απο reference 680.

Καποιοι παρουσιαζαν τοτε την 7970 Ghz edition με φανφαρες, λες και επροκυτω για νεα καρτα και δεν ειχαμε να κανουμε με 7970:tomato:

Η 7970GHz είχε άλλο asic quality! Και κατά γενική ομολογία ήταν η πιο δουλεμένη κάρτα της AMD τον τελευταίο καιρό, εξού και ότι με 2 drivers η κάρτα απογειώθηκε. Η σύγκριση με την GTX 680 είναι πολύ σωστή αλλά πλέον η 7979GHz είναι μπροστά. Δεν το λέω εγώ αλλά τα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Μεινε οπως εισαι αφου ετσι και αλλιως απο οτι βλεπω οτι νουμερα και να δεις απο την 290Χ πανω απο σενα θα μου λες περι κλειστου tessaletion και αλλα παρομοια.

Βρε γω θελω την γνωμη σου για το αν η 290χ θα μου δωσει Boost στις επιδοσεις, γιατι απο οτι βλεπω πολλοι γραφουν οτι ειναι τιτανοκιλλερ στην μιση τιμη της τιταν και οτι την 780 δεν την βλεπει πουθενα και συ μου λες αλλα λογια να αγαπιομαστε...:hehe:

Αν ειναι πες μου να την δωσω και να παρω 290χ, μου εκανε καλη προσφορα ο [MENTION=22471]Da_KiLLA[/MENTION] για την καρτα και το σκεφτομαι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση με την GTX 680 είναι πολύ σωστή αλλά πλέον η 7979GHz είναι μπροστά. Δεν το λέω εγώ αλλά τα νούμερα.

Ειπα εγω πουθενα ανθρωπε μου οτι η 7970ghz edition Out of the box ειναι πισω απο 680 reference?

Διαβαζετε πριν γραψετε η απλα πετατε κατι ετσι για να το λετε?

Σε όλα τα παιχνίδια έχει throttling(απλά δεν το είχα καταλάβει).

Εύκολα φτάνει τους 95 βαθμούς και ρίχνει το gpu clock από τα 1000 στα 830.

Στην ουσία λειτουργεί στα 830 εκτός εάν ρυθμιστεί ο ανεμιστήρας στο 60% με 70%.

Απαράδεκτα πράγματα.

Τα φλασακια να φλασαρουμε την κοκκινη υπερκαρτα με μαιμου βιοσ γρηγορα :hehe::hehe::hehe:

attachment.php?attachmentid=59011&stc=1&d=1382870769
Link to comment
Share on other sites

Ειπα εγω πουθενα ανθρωπε μου οτι η 7970ghz edition Out of the box ειναι πισω απο 680 reference?

Διαβαζετε πριν γραψετε η απλα πετατε κατι ετσι για να το λετε?

οκ μπορεί να μην το διάβασα σωστά. Δεν σχολίασες κάτι όμως για την 7970GHz και το asic...

Επίσης,

Για μενα δεν ειναι μαγκια αυτο, Marketing το λενε.

Η 290Χ ειναι μια καρτα με σαφως πιεσμενα ρολογια απο τον κατασκευστη με προφανη σκοπο να φανει η καρτα στα Review ταχυτερη απο 780 reference stock και κοντα στα επιπεδα stock titan.

Imo δεν μπορείς να συγκρίνεις πλέον κάρτες, και το λέω αυτό γτ έχουν διαφορετικά tesseletors και διαφορετική αρχιτεκτονική.

ΤουλΑχιστον η Nvidia στην 780ti "αναβαθμιζει" καποιες specs της 780, ενω μπορουσε πολυ απλα να βγαλει μια "780 π@π@ρο-Boost edition" στα 1100Mhz πυρηνα (ετσι και αλλιως απο ρολογια ο πυρηνας τραβαει σαν γαιδουρι) και να στειλει την 290χ για βρουβες "οut of the box", και δωωωωσε αρμεγμα, αλλα ευτυχως δεν το εκανε:T:

αναβαθμίζει, εννοείς ότι ξεκλειδώνει τον πυρήνα? Δλδ παραδέχεσαι ότι δίκαια χαρακτηρίζεται κουτσή η 780!

Και για να ξεκαθαρισω τι θελω να πω.

Πιστευω ξεκαθαρα οτι η 290χ δεν μπορει να βγει μπροστα απο 780 reference σε oc καταστασεις, ειτε σε αερα ειτε σε νερο συγκρινεις τις καρτες..

Πολύ ενδιαφέρον αυτό, που το στηρίζει?

Για χτύπα ένα hwbot.org στο φυλλομετρητή σου και κοίτα τι μπορεί να κάνει η κάρτα στα κρύα!

Link to comment
Share on other sites

Βρε γω θελω την γνωμη σου για το αν η 290χ θα μου δωσει Boost στις επιδοσεις, γιατι απο οτι βλεπω πολλοι γραφουν οτι ειναι τιτανοκιλλερ στην μιση τιμη της τιταν και οτι την 780 δεν την βλεπει πουθενα και συ μου λες αλλα λογια να αγαπιομαστε...:hehe:

Αν ειναι πες μου να την δωσω και να παρω 290χ, μου εκανε καλη προσφορα ο [MENTION=22471]Da_KiLLA[/MENTION] για την καρτα και το σκεφτομαι :hehe:

Εγω περιμενω να δω νουμερα στα νερα σου λεω και παλι.

Εσυ απο οτι καταλαβα ηδη τα ξερεις.

Αλλα λογια να αγαπιομαστε εγω ;

Την υπαρξη των μαιμουδοbios του TechInferno και του Skynet τα θεωρεις μαγκια για την nvidia ή marketing ;

Αφου ξεζουμισε τους πελατες της και μη οντως την εβγαλε eol. :T:

Την Ti αληθεια γιατι την βγαζει ; Μαγκια ή marketing ;

Link to comment
Share on other sites

αναβαθμίζει, εννοείς ότι ξεκλειδώνει τον πυρήνα? Δλδ παραδέχεσαι ότι δίκαια χαρακτηρίζεται κουτσή η 780!

Απο την πολη ερχομαι και στην κορφη κανελα..

Η 780 εχει κομμενους shaders σχεση με την τιταν, αν εσυ θες να την πεις κουτση πες την κουτση..

Απλα με την λογικη σου το ιδιο κουτση ειναι και η 290 συγκριση με την 290χ, το ιδιο και η 7950 συγκριση με την 7970 κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Καλα μου τα ειπες. :T:

Αφου ξεζουμισε τους πελατες της και μη οντως την εβγαλε eol. :T:

Την Ti αληθεια γιατι την βγαζει ; Μαγκια ή marketing ;

την ti την βγαζει για να κλεισει στοματα και να μην ξαναγινει το ιδιο σηριαλ 680/7970 οπως καλη ωρα

και προφανως εχει μαζεψει πυρινες εδω και τοσους μηνες μην πω χρονο και θελει να τους αξιοποιησει μιας και οδευουμε σιγα σιγα στους maxwell

Link to comment
Share on other sites

Απο την πολη ερχομαι και στην κορφη κανελα..

Η 780 εχει κομμενους shaders σχεση με την τιταν, αν εσυ θες να την πεις κουτση πες την κουτση..

Απλα με την λογικη σου το ιδιο κουτση ειναι και η 290 συγκριση με την 290χ, το ιδιο και η 7950 συγκριση με την 7970 κτλ..

δεν μου απάντησες σε τίποτα από όσα είπα αλλά δεν πειράζει.

Η 7950 και πιθανώς η 290 δεν είναι κουτσές για τον απλό λόγο ότι έχουν άλλο board!

Link to comment
Share on other sites

280x - GRA PCX GBT R9 28XOC-3GD( GV-R928XOC-3GD ) σε ελληνικό μαγαζί στα 283 euro nice try man !!!

?

Αν δεν εχεις καταλαβει ειναι μια, ελαχιστα, καλυτερη HD 7970 GHz Edition, η οποια μεχρι προτινος εκανε ~450€+ (custom υλοποιηση).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.