Jump to content



Αγγελίες , τιμές μεταχειρισμένων - Απόψεις Λαμπιτών


sstav

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Ο πωλητης εκδιδει παραστατικο για να αποδοθει ο ΦΠΑ.

Με την αγορα του προιοντος απο το καταστημα, εχει αποδωθει ο ΦΠΑ και συνεπως δεν γινεται να αποδοθει ξανα σε τυχον μεταπωληση, συνεπως στις αγοραπωλησιες μεταχειρισμενων προιοντων δεν χρειαζεται παραστατικο.

Εκτος και αν το αναφερεις για καποιον αλλο λογο, τον οποιο δεν καταλαβα και ζητω προκαταβολικα συγγνωμη.

Σε περιπτωση τιμολογιου η κατασταση αλλαζει και δεν ξερω να σου πω τι γινεται :tomato:.

Έχω την εντύπωση πως λανθάνεις σχετικά με τις αγοραπωλησίες. Καταρχάς το θέμα δεν είναι μόνο ο ΦΠΑ αλλά και η απόκρυψη εισοδήματος στην περίπτωση μη έκδοσης παραστατικού (απόδειξη/τιμολόγιο). Για παράδειγμα κατά την αγοραπωλησία μεταχειρισμένου αυτοκινήτου (μεταξύ ιδιωτών) υποβάλλεται υπεύθυνη δήλωση στην ΔΟΥ όπου αναφέρονται τα στοιχεία του πωλητή καθώς και η αξία της συναλλαγής.

Κατά ΚΒΣ (Κώδικας Βιβλίων και Στοιχείων) λοιπόν δεν προβλέπεται η έκδοση συγκεκριμένου παραστατικού για αγοραπωλησίες αγαθών μεταξύ ιδιωτών (εφόσον δηλαδή κανείς τους δεν είναι επιτηδευματίας) αλλά αρκεί η σύνταξη συμφωνητικών, ανταλλαγή υπευθύνων δηλώσεων κλπ ως απόδειξη της συναλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως λανθάνεις σχετικά με τις αγοραπωλησίες. Καταρχάς το θέμα δεν είναι μόνο ο ΦΠΑ αλλά και η απόκρυψη εισοδήματος στην περίπτωση μη έκδοσης παραστατικού (απόδειξη/τιμολόγιο). Για παράδειγμα κατά την αγοραπωλησία μεταχειρισμένου αυτοκινήτου (μεταξύ ιδιωτών) υποβάλλεται υπεύθυνη δήλωση στην ΔΟΥ όπου αναφέρονται τα στοιχεία του πωλητή καθώς και η αξία της συναλλαγής.

Κατά ΚΒΣ (Κώδικας Βιβλίων και Στοιχείων) λοιπόν δεν προβλέπεται η έκδοση συγκεκριμένου παραστατικού για αγοραπωλησίες αγαθών μεταξύ ιδιωτών (εφόσον δηλαδή κανείς τους δεν είναι επιτηδευματίας) αλλά αρκεί η σύνταξη συμφωνητικών, ανταλλαγή υπευθύνων δηλώσεων κλπ ως απόδειξη της συναλλαγής.

Δεν υπαρχει περιπτωση αποκρυψης εισοδηματος καθως δεν πρεπει να βλεπεις μονο την δευτερη συναλλαγη (οντας μεταχειρισμενο πλεον το προιον), αλλα και την πρωτη συναλλαγη (αγορα του προιοντος απο το καταστημα). Συνεπως, αυτος που πουλαει το μεταχειρισμενο προιον, δεν κρυβει καποιο εισοδημα, αλλα εχει χασουρα.

Τα συμφωνητικα χρειαζονται μονο για να φαινεται σε ποιον ανηκει πλεον το αντικειμενο, για αποφυγη "περιεργων παρεξηγησεων".

Link to comment
Share on other sites

Κρύβει εισόδημα από το κράτος καθώς ναι μεν πλήρωσε Χ ποσό κατά την πρώτη συναλλαγή αλλά μετά εισέπραξη Ψ ποσό από την πώληση. Ως εκ τούτου το εισόδημά του δεν μειώθηκε κατά Χ ποσό αλλά κατά Χ-Ψ. Για να μην θυμηθούμε και τί έγινε με τους σκληρούς όταν οι τιμές τους έπαιρναν την ανιούσα, όπου μπορεί κάποιος να είχε αγοράσει, πολύ πριν την άνοδο των τιμών, έναν σκληρό στα 40 ευρώ και να τον πούλησε 60 επειδή η τρέχουσα τιμή λιανικής ήταν 90.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως λανθάνεις σχετικά με τις αγοραπωλησίες. Καταρχάς το θέμα δεν είναι μόνο ο ΦΠΑ αλλά και η απόκρυψη εισοδήματος στην περίπτωση μη έκδοσης παραστατικού (απόδειξη/τιμολόγιο). Για παράδειγμα κατά την αγοραπωλησία μεταχειρισμένου αυτοκινήτου (μεταξύ ιδιωτών) υποβάλλεται υπεύθυνη δήλωση στην ΔΟΥ όπου αναφέρονται τα στοιχεία του πωλητή καθώς και η αξία της συναλλαγής.

Κατά ΚΒΣ (Κώδικας Βιβλίων και Στοιχείων) λοιπόν δεν προβλέπεται η έκδοση συγκεκριμένου παραστατικού για αγοραπωλησίες αγαθών μεταξύ ιδιωτών (εφόσον δηλαδή κανείς τους δεν είναι επιτηδευματίας) αλλά αρκεί η σύνταξη συμφωνητικών, ανταλλαγή υπευθύνων δηλώσεων κλπ ως απόδειξη της συναλλαγής.

Εισόδημα προκύπτει όταν πουλάμε με κέρδος, δηλαδή τιμή απόκτησης αγαθού + ποσοστό κέρδους = τελική τιμή.

Εκεί το κράτος επεμβαίνει και ζητάει το μερτικό του.

Το μεταχειρισμένο όμως, αφενώς από την αρχική πώληση ου έχει ήδη αποδοθεί ΦΠΑ από τον πωλητή ή και φόροι από τον αγοραστή (τεκμήρια αγοράς για αυτοκίνητα π.χ.), αφετέρου πωλείται πάντα σε κλάσμα της αρχικής του αξίας και όταν η αγοραπωλησία είναι μεταξύ ιδιωτών γίνεται άπαξ. (π.χ. πουλάω ΕΝΑ παλιό κινητό που έχω, δεν το έχω κάνει επάγγελμα)

Επίσης υπό την αίρεση του ΚΒΣ, έτσι όπως το θέτεις, θα έπρεπε για ΚΑΘΕ μία αγοραπωλησία ΚΑΘΕ ενώς είδους αντικειμένου να υπάρχουν δηλώσεις και αποδεικτικά.

Να το καταλάβουμε ότι τα αυτοκίνητα ή τα σκάφη έχουν ταυτότητα, άρα ορθώς δηλώνεται η αγοραπωλησία με τα απαραίτητα αποδεικτικά.

Τα σπίτια, γίνεται συμβολαιογραφική πράξη για την μεταβίβαση και προκύπτουν και φόροι.

Για ένα κινητό τηλέφωνο ή ένα κομπιούτερ ή μία κουζίνα ή ένα μπουφάν ή ένα ...(βάλε ότι θες) τί νόημα έχει να υπάρχουν χαρτιά μεταβίβασης ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Επισης ο ΚΒΣ εχει καταργηθει απο 01-01-2013 και ισχύει ο ΚΦΑΣ (Κώδικας Φορολογικης Απεικόνισης Συναλλαγών) ;)

Sent from my Galaxy S4, using Tapatalk...

Τα ίδια ή και χειρότερα σκ@τά είναι και αυτός... :slap:

Link to comment
Share on other sites

Κρύβει εισόδημα από το κράτος καθώς ναι μεν πλήρωσε Χ ποσό κατά την πρώτη συναλλαγή αλλά μετά εισέπραξη Ψ ποσό από την πώληση. Ως εκ τούτου το εισόδημά του δεν μειώθηκε κατά Χ ποσό αλλά κατά Χ-Ψ. Για να μην θυμηθούμε και τί έγινε με τους σκληρούς όταν οι τιμές τους έπαιρναν την ανιούσα, όπου μπορεί κάποιος να είχε αγοράσει, πολύ πριν την άνοδο των τιμών, έναν σκληρό στα 40 ευρώ και να τον πούλησε 60 επειδή η τρέχουσα τιμή λιανικής ήταν 90.

Την απαντηση στο ποστ σου, την εδωσε ο [MENTION=416]dpolal[/MENTION] (τα ιδια εννοω και εγω μεσες-ακρες)

Το περιστατικο με τους σκληρους ειναι εντελως διαφορετικη περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο τοπικ, εκπαιδευτικοτατο αν καποιος θελει να γινει αρχιλογιστης κανενος δικτατορα στη δυτικη Αφρικη, ουτε οι τροικανοι δεν ασχολουνται τοσο με τετοιες νομικιστικες μαλ...ες :suicide:

Νομιζω μετα τον τελειο και αναλυτικοτατο πινακα του Volrath δε θα σηκωνε αλλο συζητηση...

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως ο καθένας κάνει οτι θέλει και φυσικα κοιτάει την τσέπη του όλοι πιστεύω θελουμε να πουλάμε βγάζοντας κέρδος έτσι είναι ο σωστός έμπορος μέγιστο κέρδος με τη μικρότερη δυνατή ζημιά...Το αρχικό θέμα έχει να κάνει με αυτούς που θέλουν να βάλουν συν ένα 50ρικακι ακόμα στη τσέπη τους...μπορει να είναι επαγγελματίες μπορει να έχουν Μαγαζι μπορει μπορει χίλια δυο... Όταν όμως βλέπεις πως ο άλλος γνωρίζει την αγορα μην τον παίζεις με ύφος 100 καρδιναλιων λες και εσυ είσαι ο μέγιστης πωλητής...Για εμένα προϊόν χωρίς εγγύηση 50%κάτω αν είναι δυνατόν να το παίρνουμε 10%χωρις εγγύηση επειδη είναι sample άμα χαλάσει ποιος το αλλάζει;;; Βέβαια όταν τα λες αυτα γίνεσαι κακός και δεν ξερις τι σου γίνεται ενώ το καλοπαιδο που πουλάει έτσι είναι σωστός...Μια ζωή τσακώνονται στα διάφορα φόρουμς με τέτοια άτομα εγω οτι και αν έχω δώσει ένας δε γύρισε να με κρίνει αρνητικά πουλαω όσο αγοράζω και πολλές φορές χανω κιόλας

τουλάχιστον ένα 15%της αρχικής τιμής επίσης δεν πουλαω τίποτα χωρίς εγγύηση και όλοι μου λένε με πως εσυ το δίνεις τόσο με εγγύηση και ο άλλος χωρίς το δείνει ποιο ακριβά απο εσένα;;Δεν θέλει μυαλό πιστεύω....εγω δεν ψάχνω θύματα και μετα να κλεινω τηλέφωνα η να παίζω τον Αλεκο εγω θέλω άψογη συνεργασία και χαμογελά και απο τις 2 μεριές...επίσης ΓΙ αυτο είναι ανοιχτός και ο σχολιασμός στις αγγελίες για να μην μπορει ο καθένας να βάζει οτι τιμη γουστάρει εγω προσωπικά όταν βλέπω τέτοια κουλα σχολιάζω για να μην την πατήσει κάποιος που δεν ξέρει...και το κάνω κυρίως για να μην αφήνω αυτο το καλοπαιδο ανενόχλητο να το ξανακάνει...Δυστηχως οι αγγελία μτχ είναι μια πονεμένη ιστορία σε όλα τα φόρουμ

Και παντα αυτο γίνεται κανένας Admin/Mod δεν μπορει να παρακολουθεί τα παντα και πόσο όταν σε κάποια απο αυτα έχουν και έμμεσο συμφέρον απο διάφορους""εμπόρους"" που υπάρχουν μεσα σε κάθε κοινότητα

Link to comment
Share on other sites

Μην μπλέξουμε τώρα με τον ορισμό του κέρδους καθώς πέρα από τον νομικό ορισμό μπορεί να πει κανείς ότι αφού δεν το πετάς αλλά το πουλάς τότε βγάζεις κέρδος. Από την μεριά μου ήθελα να καταδείξω ότι αν πιάσουμε να μιλάμε για παρανομίες στις πωλήσεις τότε καταλήγουμε σε ατέρμονες συζητήσεις ενώ στην ουσία τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά: αν με συμφέρει αγοράζω, αν όχι προσπερνώ.

Στάλθηκε από το κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην θυμηθούμε και τί έγινε με τους σκληρούς όταν οι τιμές τους έπαιρναν την ανιούσα, όπου μπορεί κάποιος να είχε αγοράσει, πολύ πριν την άνοδο των τιμών, έναν σκληρό στα 40 ευρώ και να τον πούλησε 60 επειδή η τρέχουσα τιμή λιανικής ήταν 90.

Καλωσήρθες στην παγκοσμιοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν έχετε πρόβλημα να βλέπετε αγγελίες που ζητούν 1 ευρω παρακάτω από τιμή αγοράς; Η αυτορύθμιση της αγοράς δεν δουλεύει στο λιανικό εμπόριο δεν δουλεύει και στις αγγελίες...Πάντα θα βρεθεί το "αρρωστάκι" που νομίζοντας ότι γλιτώνει τελικά το 20άρικο θα δώσει τα 380 αντί για 400 ευρώ για καινούργιο προιόν...εντωμεταξύ τα έχει φάει σε βενζίνες/τηλέφωνα/χρόνο/αγχος να δουλεύει στο σύστημά του κτλ ..το παράδειγμα με τις κάρτες το ανέφερα γιατί ίσως είναι το προιόν που αλλάζουν οι τιμές τους από μήνα σε μήνα από εβδομάδα σε εβδομάδα, ειδικά αυτήν την περίοδο...Δεν μίλησα για ευκαιρίες αλλά για αγγελίες μεταχειρισμένων. Αγοράζουν με απόδειξη στα 400 ευρώ και πουλάνε στα 359,99 όταν η τρέχουσα τιμή είναι στα 299...ποιά η λογική πίσω απ'αυτό; Θα μου πεις θέλει να του μείνει απούλητο; Οχι απλα θέλει να εκμεταλλευτεί την έλλειψη ενημέρωσης του χρηματιστηρίου τιμών. Αλλά είμαι εγώ παράλογος;

Δεν είναι είσαι παράλογος. Παράλογος ή πονηρός είναι αυτός που κάνει αυτό που περιγράφεις. Όμως ο αγοραστής θα πρέπει πριν προβεί σε μία αγορά να ενημερωθεί για το δικό του καλό, για τις τιμές που παίζουν στην αγορά. Αν δεν το κάνει επιβραβεύει τον πονηρό πωλητή. Δε μπορείς όμως να πιάσεις από το λαιμό τον πωλητή που θέλει να πουλήσει τον κούκο για αηδόνι. :no:

Link to comment
Share on other sites

Καθε αλλο απο παραλογος δεν ειναι ο πωλητης. Εδωσε ενα μαθημα καταναλωτικης συνειδησης για 60 Ε στον ανυποψιαστο βαριεστημενο αγοραστη .Λογικοτατη τιμη την βρισκω.Ασε την εκδοχη να θελει να κανει σοπινγκ θεραπυ ο αγοραστης.Καθε αλλο παρα θετικη ειναι η προστατευτικοτητα απο τριτους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.