Jump to content



Αγγελίες , τιμές μεταχειρισμένων - Απόψεις Λαμπιτών


sstav

Recommended Posts

Ποιος ωφελείται από την συγκεκριμένη διαδικασία? Η επιχείρηση ή ο τύπος που θα το πάρει 2ο χέρι από τις αγγελίες? Γιστί αν δεν υπάρχει διαφορά, η επιχείρηση να μην το παίρνει τιμολόγιο αλλά με απόδειξη αγοράς? Βέβαια η επιχείρηση το αγοράζει έτσι για να το χρησιμοποιήσει στην παραγωγική της διαδικασία, όχι για να αποκομίσει κέρδος πουλώντας το μαύρο.

Αφού λοιπόν καταλήξαμε σχετικά με την αμφίβολή νομιμότητα της συναλλαγής αλλά και με την μπερδεμένη εγγύηση του προϊόντος, ας καταλήξουμε και με το θέμα της ενημέρωσης του καταναλωτή σχετικά με το παραστατικό που θα λάβει και αν αυτό θα πρέπει να έχει διαφορά σε τιμή αναλόγως αν είναι απόδειξη ή τιμολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Εμένα με πειράζει ένα άλλο θέμα. Πολλοί λένε πως έχουν και απόδειξη και στην συναλλαγή σου δίνουν τιμολόγιο. Το τιμολόγιο είναι κάτι διαφορετικό και περιέχει κέρδος ΦΠΑ για τον αρχικό αγοραστή αφού το έχει ήδη εκπέσει από την ΔΟΥ. Άρα ένα προϊόν 100+21%ΦΠΑ=121 ευρώ δεν πρέπει να πουληθεί σαν μεταχειρισμένο με βάσει τα 121 ευρώ αλλά με βάσει τα 100, μειώνοντας παράλληλα περισσότερο την αξία βάσει μεταχειρισμένου. Για να μην μιλήσουμε και για τις αποσβέσεις και το χοντρύνουμε το πράγμα.

Το κυριότερο βέβαια νομίζω πως είναι το γεγονός του ότι είναι παράνομο να πουλάς προϊόν που αγόρασες με τιμολόγιο σε τρίτο άνευ νέου παραστατικού.

Θέλω να λέει ο πωλητής στην αγγελία του ξεκάθαρα αν η υποτιθέμενη απόδειξη αγοράς είναι απόδειξη λιανικής ή τιμολόγιο. Αν δεν θέλει, ας αναφέρει πως ΔΕΝ ΕΧΕΙ απόδειξη-εγγύηση. Ας βάλει ότι τιμή θέλει, είναι δικό του θέμα. Αλλά ας είναι ξεκάθαρη η αγγελία για να μην τρέχω ως του διαόλου την μάνα ή να μπλέκω με ταχυδρομεία μόνο και μόνο για να χρειαστεί να ακυρώσω την συναλλαγή.

Γεια σου Έλληνα ακριβοδίκαιε.

Χαχαχαχα ,το ακούσαμε κι αυτό .

Εσυ θες δλδ,επειδη του άλλου του δίνουν πίσω το φπα,να στο δώσει κι εσένα ; αμα του το χαρίσουν ενα πραγμα κάποιου,και το βάλει αγγελία,θα του το ζητάς τσάμπα έτσι;

Παράνομο ειναι να το πουλήσεις αν εχει κατατεθεί το τιμολόγιο στην εφορία για να εκπίπτει το φπα ,αν το έχεις πάρει δλδ για να το πουλήσεις ξανα σαν επιχείρηση,αλλιώς ειναι αλλα μια απόδειξη με πιο πολλα στοιχεία.

Edit:

Εγω καταλαβα ,ότι το τοπικ αυτο ξεκίνησε να πει τη γνώμη του ο κάθε πικραμένος stocker των αγγελιών,και ότι υπάρχουν άτομα που κοιτανε πως θα γδυσουν τον πωλητή ,ποιον θα πιασουν στην ανάγκη,αν ειναι παράνομος ,και είχε κάνει το ποινικό αδίκημα και αγόρασε με τιμολόγιο, να τον δώσουν γιατί δεν τους το δίνει αυτο που πουλάει κοψοχρονιά,και θέλουν 50% της τιμής σε προϊόντα 3 μηνών.

Απο γκατζετακηδες γινόμαστε τσιπρεοι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Έλληνα ακριβοδίκαιε.

Χαχαχαχα ,το ακούσαμε κι αυτό .

Εσυ θες δλδ,επειδη του άλλου του δίνουν πίσω το φπα,να στο δώσει κι εσένα ; αμα του το χαρίσουν ενα πραγμα κάποιου,και το βάλει αγγελία,θα του το ζητάς τσάμπα έτσι;

Παράνομο ειναι να το πουλήσεις αν εχει κατατεθεί το τιμολόγιο στην εφορία για να εκπίπτει το φπα ,αν το έχεις πάρει δλδ για να το πουλήσεις ξανα σαν επιχείρηση,αλλιώς ειναι αλλα μια απόδειξη με πιο πολλα στοιχεία.

Edit:

Εγω καταλαβα ,ότι το τοπικ αυτο ξεκίνησε να πει τη γνώμη του ο κάθε πικραμένος stocker των αγγελιών,και ότι υπάρχουν άτομα που κοιτανε πως θα γδυσουν τον πωλητή ,ποιον θα πιασουν στην ανάγκη,αν ειναι παράνομος ,και είχε κάνει το ποινικό αδίκημα και αγόρασε με τιμολόγιο, να τον δώσουν γιατί δεν τους το δίνει αυτο που πουλάει κοψοχρονιά,και θέλουν 50% της τιμής σε προϊόντα 3 μηνών.

Απο γκατζετακηδες γινόμαστε τσιπρεοι.

Εγώ κατάλαβα πως θα πρέπει πριν πω την γνώμη μου να ρωτήσω τον κάθε τύπο αν θα του αρέσει αυτό που θα πω ή αν του φανεί γελοίο, μην αντιλαμβανόμενος το ποιος τελικά γελοιοποιείται ή όχι. Κάτσε εσύ να σου πιάνουν τον κώλο όσοι θέλουν, εκτός αν συμμετέχεις κι εσύ βέβαια στην διαδικασία. Επέτρεψέ μου εμένα να έχω διαφορετική άποψη. Το να ζητώ πληροφορίες γι αυτό που θα αγοράσω είναι δικαίωμά μου, όπως είναι και δικό σου δικαίωμα να καθορίζεις την τιμή που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ωφελείται από την συγκεκριμένη διαδικασία? Η επιχείρηση ή ο τύπος που θα το πάρει 2ο χέρι από τις αγγελίες? Γιστί αν δεν υπάρχει διαφορά, η επιχείρηση να μην το παίρνει τιμολόγιο αλλά με απόδειξη αγοράς? Βέβαια η επιχείρηση το αγοράζει έτσι για να το χρησιμοποιήσει στην παραγωγική της διαδικασία, όχι για να αποκομίσει κέρδος πουλώντας το μαύρο.

Αφού λοιπόν καταλήξαμε σχετικά με την αμφίβολή νομιμότητα της συναλλαγής αλλά και με την μπερδεμένη εγγύηση του προϊόντος, ας καταλήξουμε και με το θέμα της ενημέρωσης του καταναλωτή σχετικά με το παραστατικό που θα λάβει και αν αυτό θα πρέπει να έχει διαφορά σε τιμή αναλόγως αν είναι απόδειξη ή τιμολόγιο.

Αυτό σου λέω φίλε μου, ότι δηλαδή δεν πρέπει να υπάρχει διαφορά στην τιμή! Διότι, αφού θέλεις να το πάμε έτσι, και με την απόδειξη είναι φορολογικά ευνοημένος ο πωλητής αφού την χρησιμοποίησε για να πετύχει μείωση του φόρου εισοδήματος. Τί θα του πούμε δηλαδή; Γλίτωσες 10 ευρώ φόρο άρα ρίξε 10 ευρώ την τιμή; Άσε που φορολογικά είναι εντελώς παράνομη η συναλλαγή μιας και απαγορεύεται ρητά η πώληση αγαθών χωρίς έκδοση παραστατικού (κι όχι, δεν καλυπτόμαστε από την πρώτη απόδειξη αγοράς).

Στάλθηκε από το κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Οσο και να το θέλετε ,κομμουνισμός στα μεταχειρισμένα δεν υπάρχει.

Το κάθε τι,πωλειται στην τιμη που του αξίζει,αλλιώς δε θα πωλούνταν ποτέ.

Αν κάποιος πιάνεται κορόιδο μιση ντροπή δική του,μιση του πωλητή.

Οσο και να εκφράζετε ευσεβείς ποθους υπάρχει κάτι που δε θα επιτρέψει ποτε να πραγματοποιηθούν.

Θα πως τη λεξη που μισούν ολοι αυτοί που τρέφουν ελπίδες να αγοράζουν τσάμπα και να τους χαρίζουν:

Ελεύθερη αγορα baby!:D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ο φίλος ταμτακος εχει ψιλό μπερδευτεί, απο τη μια ζητάει να του αφαιρεθεί το ΦΠΑ γτ ο πωλητής είχε κόψει τιμολόγιο άρα εχει γλιτώσει το ΦΠΑ και απο την αλλη σκέφτεται κατα πόσο νόμιμη ειναι η συναλλαγή γτ δεν εχει απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω μπερδευτεί καθόλου και ουδέποτε ζήτησα να αποποιηθεί ένα προϊόν της αξίας του. Αυτό που ήθελα να πω το διατύπωσα και ο καθένας μπορεί να το εκλάβει όπως θέλει. Για τα υπόλοιπα απευθυνθείτε στην Lehman Brothers.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα πως θα πρέπει πριν πω την γνώμη μου να ρωτήσω τον κάθε τύπο αν θα του αρέσει αυτό που θα πω ή αν του φανεί γελοίο, μην αντιλαμβανόμενος το ποιος τελικά γελοιοποιείται ή όχι. Κάτσε εσύ να σου πιάνουν τον κώλο όσοι θέλουν, εκτός αν συμμετέχεις κι εσύ βέβαια στην διαδικασία. Επέτρεψέ μου εμένα να έχω διαφορετική άποψη. Το να ζητώ πληροφορίες γι αυτό που θα αγοράσω είναι δικαίωμά μου, όπως είναι και δικό σου δικαίωμα να καθορίζεις την τιμή που θέλεις.

κατσε ρε μεγαλε, ποιος σου πιανει τον κωλο???

αμα θελεις αγοραζεις κατι..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με πειράζει ένα άλλο θέμα. Πολλοί λένε πως έχουν και απόδειξη και στην συναλλαγή σου δίνουν τιμολόγιο. Το τιμολόγιο είναι κάτι διαφορετικό και περιέχει κέρδος ΦΠΑ για τον αρχικό αγοραστή αφού το έχει ήδη εκπέσει από την ΔΟΥ. Άρα ένα προϊόν 100+21%ΦΠΑ=121 ευρώ δεν πρέπει να πουληθεί σαν μεταχειρισμένο με βάσει τα 121 ευρώ αλλά με βάσει τα 100, μειώνοντας παράλληλα περισσότερο την αξία βάσει μεταχειρισμένου. Για να μην μιλήσουμε και για τις αποσβέσεις και το χοντρύνουμε το πράγμα.

Το κυριότερο βέβαια νομίζω πως είναι το γεγονός του ότι είναι παράνομο να πουλάς προϊόν που αγόρασες με τιμολόγιο σε τρίτο άνευ νέου παραστατικού.

Θέλω να λέει ο πωλητής στην αγγελία του ξεκάθαρα αν η υποτιθέμενη απόδειξη αγοράς είναι απόδειξη λιανικής ή τιμολόγιο. Αν δεν θέλει, ας αναφέρει πως ΔΕΝ ΕΧΕΙ απόδειξη-εγγύηση. Ας βάλει ότι τιμή θέλει, είναι δικό του θέμα. Αλλά ας είναι ξεκάθαρη η αγγελία για να μην τρέχω ως του διαόλου την μάνα ή να μπλέκω με ταχυδρομεία μόνο και μόνο για να χρειαστεί να ακυρώσω την συναλλαγή.

Γενικά είναι παράνομες οι συναλλαγές στις αγγελίες.

Και εν πασει περιπτώσει σε νοιάζει τι κέρδισε ο πωλητής ή πόσο θα κερδίσεις εσυ από αυτόν?

Αν μπορείς κόψε και εσύ ΤΠΥ από καινούριο προϊόν. Ο καθένας τα ζυγίζει τι συμφέρει, από Ελλάδα, eBay, μεταχειρισμένο και αποφασίζει.

Δηλαδή έχεις ακυρώσει συναλλαγή με ανταγωνιστική τιμή, επειδή σου έδωσαν ΤΠΥ?

Και αυτος που παίρνει κινητά από αναβάθμιση με 0€ στην αποδειξη πρέπει να στο χαρίσει έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Το είχα αναφέρει προηγουμένως ότι δηλαδή η οποιαδήποτε αγοραπωλησία πρέπει να συνοδεύεται από παραστατικό που εκδίδει ο πωλητής. Στις αγγελίες κάτι τέτοιο δεν υφίσταται άρα...

Στάλθηκε από το κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Σημασία δεν έχει πόσο πήρε\αγόρασε κάποιος κάτι και το πουλάει.

Μπορεί να του το χάρησαν, μπορεί να το βρήκε στο δρόμο, μπορεί να το κέρδισε σε έναν διαγωνισμό.

Τι σημαίνει αυτό?Ότι πρέπει και αυτός να το χαρίσει?

ΌΧΙ βέβαια.

Απλά να το πουλήσει σε τιμή ανάλογη της κατάστασης του προιόντος.

Δλδ αν είναι καινούριο, αν είναι μεταχειρισμένο, αν έχει ή όχι εγγύηση κ.τ.λ. Να κρίνει και αφού ελεγχθεί η τιμή του πόσο κάνει του καινούριου, να αποφασίσει μία τιμή.

ΔΕ θα το χαρίσει κιόλας!

Απλά άλλη τιμή άμα είναι καινούριο θα το δώσει άλλη άμα έχει ακόμα εγγύηση, άλλη άμα δεν έχει, άλλη άμα είναι μεταχειρισμένο κ.τ.λ.

Το πόσο όμως είναι του καθενός απόφαση.Και το αν είναι λογική στο τέλος η τιμή πώλησης του, για τον καθένα μας είναι διαφορετικά τα κριτήρια.Σε άλλον μπορεί να είναι καλή, σε άλλον γ.τ.π. και σε άλλο μέτρια.Έτσι είναι αυτά.Από κει και πέρα ο καθένας αποφασίζει αν το αγοράζει από τον εκάστοτε πωλητή ή όχι.

Αυτά είχα να πω.

Link to comment
Share on other sites

Σημασία δεν έχει πόσο πήρε\αγόρασε κάποιος κάτι και το πουλάει.

Μπορεί να του το χάρησαν, μπορεί να το βρήκε στο δρόμο, μπορεί να το κέρδισε σε έναν διαγωνισμό.

Τι σημαίνει αυτό?Ότι πρέπει και αυτός να το χαρίσει?

ΌΧΙ βέβαια.

Απλά να το πουλήσει σε τιμή ανάλογη της κατάστασης του προιόντος.

Δλδ αν είναι καινούριο, αν είναι μεταχειρισμένο, αν έχει ή όχι εγγύηση κ.τ.λ. Να κρίνει και αφού ελεγχθεί η τιμή του πόσο κάνει του καινούριου, να αποφασίσει μία τιμή.

ΔΕ θα το χαρίσει κιόλας!

Απλά άλλη τιμή άμα είναι καινούριο θα το δώσει άλλη άμα έχει ακόμα εγγύηση, άλλη άμα δεν έχει, άλλη άμα είναι μεταχειρισμένο κ.τ.λ.

Το πόσο όμως είναι του καθενός απόφαση.Και το αν είναι λογική στο τέλος η τιμή πώλησης του, για τον καθένα μας είναι διαφορετικά τα κριτήρια.Σε άλλον μπορεί να είναι καλή, σε άλλον γ.τ.π. και σε άλλο μέτρια.Έτσι είναι αυτά.Από κει και πέρα ο καθένας αποφασίζει αν το αγοράζει από τον εκάστοτε πωλητή ή όχι.

Αυτά είχα να πω.

ρε venom στο στομα μας φτυσανε...? :rofl::rofl::rofl:

http://www.thelab.gr/ti-pou-poso/aggelies-times-metaxeirismenwn-apopseis-lampiton-128319.html#post1063589521

Link to comment
Share on other sites

Το είχα αναφέρει προηγουμένως ότι δηλαδή η οποιαδήποτε αγοραπωλησία πρέπει να συνοδεύεται από παραστατικό που εκδίδει ο πωλητής. Στις αγγελίες κάτι τέτοιο δεν υφίσταται άρα...

Με αυτή τη λογική αυτοκίνητα μπορούν να πουλήσουν μόνο οι αντιπροσωπείες και οι μαντράδες και κανένας άλλος;

Και οι ιδιώτες έχουν δικαίωμα να πωλούν και μόνο στην ειδική περίπτωση του αυτοκινήτου που αναφέρω είναι υποχρεωμένοι να συντάσσουν υπεύθυνη δήλωση ότι το "μεταβίβασαν σε άλλον" και όχι να κόβουν απόδειξη.

Αυτό που λές ισχύει μόνο για τις επιχειρήσεις (και ειδικά για αυτές που έχουν ως ΚΑΔ κάτι σχετικό με εμπορία) και όχι για τους ιδιώτες,εκτός και αν μπορέσει το ΣΔΟΕ να αποδείξει ότι πουλάς μεγάλες ποσότητες με σκοπό το κέρδος,κάτι το οποίο δεν συμβαίνει στο 99% των αγγελιών.

Επίσης αν π.χ. κάποιος έχει μια ατομική επιχείρηση και έχει αγοράσει αντικείμενα που κοστίζουν κάτω από 300 ευρώ και δεν καταχωρούνται ως πάγια έξοδα στην κατάσταση πελατών-προμηθευτών μπορεί να τα "μεταβιβάσει" όπως νομίζει,δεν χρειάζεται να κόψει κάποια απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα αναφέρει προηγουμένως ότι δηλαδή η οποιαδήποτε αγοραπωλησία πρέπει να συνοδεύεται από παραστατικό που εκδίδει ο πωλητής. Στις αγγελίες κάτι τέτοιο δεν υφίσταται άρα...

Στάλθηκε από το κινητό μου.

Ο πωλητης εκδιδει παραστατικο για να αποδοθει ο ΦΠΑ.

Με την αγορα του προιοντος απο το καταστημα, εχει αποδωθει ο ΦΠΑ και συνεπως δεν γινεται να αποδοθει ξανα σε τυχον μεταπωληση, συνεπως στις αγοραπωλησιες μεταχειρισμενων προιοντων δεν χρειαζεται παραστατικο.

Εκτος και αν το αναφερεις για καποιον αλλο λογο, τον οποιο δεν καταλαβα και ζητω προκαταβολικα συγγνωμη.

Σε περιπτωση τιμολογιου η κατασταση αλλαζει και δεν ξερω να σου πω τι γινεται :tomato:.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.