Jump to content



Θερμοαγώγιμες "πάστες" και ο ρόλος τους σε θερμοκρασίες κάτω του μηδενός....


hipro5

Recommended Posts

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από LoWRiDeR [Σήμερα, στις 13:57]

Δεν εχω λινκ..το προιον ειναι το εξης παντως

Cooler Master Premium PTK-U02

Που γράφει μέχρι τους πόσους μείον ότι δουλεύει?..........Η Arctic Ceramic τουλάχιστον λέει ο κακόμιρος ο κατασκευαστής ότι δουλεύει μέχρι τους -150*C........και - 40 έως -50*C για τις άλλες(Silver-Aloumina) ;)

Link to comment
Share on other sites

Well, αν ο hipros έχει όρεξη για δοκιμές, θα πάρω κάνα κιτάκι :)

"It is liquid at room temperature (like mercury), however, is non-poisonous and has a high moistening capability for the most different materials."

Σε subzero τι να κάνει άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 16:41]

however, is non-poisonous and has a high moistening capability for the most different materials."

τωρα που ρο ξαναδιαβαζω μου δημιουργηθηκαν 2 αποριες.

α)ειναι υγρο...δεν περιεχει μεταλλα, ειναι ακινδυνο σε καταποση και θεριμικα αγωγιμο πολυ περισσοτερο απο κεραμικα υλικα..........καποιος που να ξερει απο χημεια να μας διαφωτισει λιγο.........εχω μπερδευτει ασχημα.

β)επισης λεει οτι απαγορευεται η χρηση του με αλουμινενιες επιφανειες..........θυμηστε μου ποια υλικα εχουν προβλημα κατα την επαφη με αλουμινιο.......

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μιας και αρχησε να γινεται συζητηση με τις θερμοαγωγιμες εντελως τυχαια ειχα παρει απο ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα την παρακατω παστα την οποια μου την συστησαν ως την καλυτερη που ηξεραν-ειχαν.

out1.jpg

ingrediends.jpg

η παστα εχει μια ενα ασημενιο χρωμα και απλωνεται ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ευκολα και ομοιομορφα!

δημιουργοντας ενα πολυ λεπτο φιλμ στην επιφανεια του IHS!

IHS-titan.jpg

IHS-titan-1.jpg

επισης εκανα και ενα τεστακι που μου ειχε πει ο hipro οτι ειχε κανει παλιοτερα, δηλ να βαλει στο evap διαφορα ειδη παστας και να τις 'παγωσει'... ετσι εβαλα και εγω

artic ceramique

Titan ttg-s101

Coolermaster (που ερχεται μαζι με την hyper6 ψυκτρα)

και απλη σιλικονη

αφου ξεκινησα το Phase και κατεβηκε στο max του εριξα μια ματια στο evap να δω σε τι κατασταση ηταν οι παστες (υγρη ή κοκαλο)

αυτο που ειχα ηταν οτι οι 3 λευκες ειχαν γινει πετρα (ακομα και η ceramique) εκτος απο την titan που ειχε ακομα μια αρκετα ρευστη μορφη και αφηνε πολυ ευκολα σημαδι στο χερι μου οταν την ακουμπαγα ...

conditions.jpg

atevap.jpg

την titan δεν την εχω βαλει ακομα σε CPU αλλα ισως την δοκιμασω με το επομενο CPU

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το στρώσιμο θα πρέπει να γίνεται αρχικα με σχετικα υψηλές θερμοκρασίες ώστε να ρεύσει η παστα εκει που πρέπει και μετά να εσουν. Απο την άλλη όμως έτσι μπορεί να μαζέψει και να αφήσει κενά.

Οπότε μια άλλη ιδέα είναι αν έχεις κάποια πάστα που σε χαμηλές θερμοκρασίες παραμένει ρευστή, να την βαλεις στον επεξεργαστή, να "ακουμπησεις" το evaporator πανω, να την παγώσεις, και μετά να την σφίξεις ώστε να γεμίσει τα κενά ώντας "μάζεμενη".

Βεβαιως σε ενα καλα γυαλισμενο (και επιπεδο) evaporator / ψύκτρα / waterblock (με αντίστοιχα καλά γυαλισμένο και επίπεδο CPU) οι διαφορες ειναι αμελητεες καθώς ουτως η αλλως η πάστα εκτοπίζεται κατα 99%

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

cpu-socket οχι βεβαια.Αν θελεις το μονο που μπορεις να βαλεις ειναι μεταξυ πυρηνα-ihs(καπακι επεξεργαστη).

Σε γενικες γραμμες μονο αναμεσα στον επεξεργαστη και την "ψυξη"(ψυκτρα-Block-evap) βαζουμε..

Link to comment
Share on other sites

1) Η Asetek αναφέρεται στην ειδική περίπτωση που χρησιμοποιείς phase change ψύξη οπότε έχει θερμοκρασίες χαμηλότερες του περιβάλοντος κα πρέπει να καλύψεις όλα τα κενά γύρω απο τη CPU ώστε να μην μείνει αέρα που θα οδηγήσει σε υγροποίηση υδρατμών κατά τη λειτουργία.

2)Το υλικό που πρέπει να μπει εκει δε χρειάζεται να ειναι πολύ θερμοαγώγιμο, πρέπει οπωσδήποτε όμως να είναι κακός αγωγός του ηλεκτρισμού ωστε να μην προκαλέσει βραχυχκύκλωμα. Εχω ακουσει οτι κάποιο χρησιμοποιούν πχ βαζελίνη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βαζελίνη [η μπορεις να πάρεις στο εμπόριο dielectric grease - διηλεκτρικο γράσο] χρησιμοποιώ εγώ παίρνεις μια μικρή ποσότητα και καλύπτεις τις τρύπες του soket και μετα κουμπώνεις το cpu . Mε αυτό αποφεύγεται η υγροποίηση πίσω απο το cpu και κατα συνέπεια και κάποιο βραχυκύκλωμα .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πολλοί τρέχουν καθημερινά σε θερμοκρασίες μικρότερες του 0 και ακόμα περισσότεροι πιάνουν αρκετά χαμηλά όταν benchάρουν.

Όχι, δε γίνεται με αέρα. Ούτε με υδρόψυξη. Για <0 πας σε Chiller και πάνω. Αν ψάξεις στο forum θα το διαπιστώσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.