Jump to content



Θερμοαγώγιμες "πάστες" και ο ρόλος τους σε θερμοκρασίες κάτω του μηδενός....


hipro5

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από backgman [08-10-2004 11:02]

Καλησπέρα, η Arctic Silver υποστηρίζει οτι η AS5 θέλει 200 ώρες "στρώσιμο" στο οποίο η πάστα θα πρέπει να έρχεται και σε θερμοκρασία περιβάλλοντος για αρκετές ώρες.

Στην αερόψυξη που οι θερμοκρασίες είναι 45-60oC φαίνεται οτι το "στρώσιμο" δε παιζει και τόσο ρόλο (άντε να κερδίσεις 1-2 βαθμούς), μπορεί σε θερμοκρασίες <0 να παίζει μεγάλο ρόλο το "στρώσιμο".

Όσο αναφορά την αερόψυξη ξέρω οτι η AS5 είναι η καλύτερη μετά τη ceramic με πολύ μικρή διαφορά 1-2 βαθμούς. Να αναφέρω οτι δεν έχω δοκιμάσει την Shin Echu και δε ξέρω την απόδοσή της στην αερόψυξη.

Επππ..........Τώρα το είδα αυτό......... :)

Όλες οι θερμοαγώγιμες έμειναν πάνω στη CPU γιά πολύ παραπάνω από μία βδομάδα............Η μόνη "λογική" - κατ'εμέ - εξήγηση που μπορεί να δωθεί για την "αποτυχία" των AS3 και AS5 σε θερμοκρασίες υπό του μηδενός , είναι ότι θα πρέπει το ασήμι που περιέχουν να επιδέχεται κάποιο είδος "οξύδωσης" κατά συνέπεια να "χάνει" τις ιδιότητές του..........

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 10:32]

Επππ..........Τώρα το είδα αυτό......... :)

Όλες οι θερμοαγώγιμες έμειναν πάνω στη CPU γιά πολύ παραπάνω από μία βδομάδα............Η μόνη "λογική" - κατ'εμέ - εξήγηση που μπορεί να δωθεί για την "αποτυχία" των AS3 και AS5 σε θερμοκρασίες υπό του μηδενός , είναι ότι θα πρέπει το ασήμι που περιέχουν να επιδέχεται κάποιο είδος "οξύδωσης" κατά συνέπεια να "χάνει" τις ιδιότητές του..........

Βασικά για να έχεις οξύδωση θες οξυγόνο. Ανάμεσα στο block και τον επεξεργαστή, που βρίσκεται η θερμοαγώγιμη, αν είχες αέρα σε τέτοιες θερμοκρασίες και λόγω της υγρασίας που περιέχει ο αέρας θα είχες πρόβλημα. Υποθέτω οτι σε τέτοιες θερμοκρασίες έχει βάλει μονωτικά υλικά για να αποφύγεις την υγροποίηση οπότε δεν υπάρχει περίπτωση η θερμοαγώγιμη να έρχεται σε επαφή με τον αέρα.

Να ρωτήσω πως μετράς τις θερμοκρασίες ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από backgman

Υποθέτω οτι σε τέτοιες θερμοκρασίες έχει βάλει μονωτικά υλικά για να αποφύγεις την υγροποίηση οπότε δεν υπάρχει περίπτωση η θερμοαγώγιμη να έρχεται σε επαφή με τον αέρα.

Να ρωτήσω πως μετράς τις θερμοκρασίες ?

λες να εχει κενο αερος μεταξυ μονωσης και AS? :Dδε νομιζω. αν οντως η υποθεση του hipro5 ειναι σωστη τοτε ο λιγοστος αερας που υπαρχει ειναι αρκετος για την οξυδωση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlienHack [Σήμερα, στις 10:15]

Ο backgman εχει δίκιο, για την αερόψυξη η ceramique ειναι καλυτερη για 1-2 βαθμούς απο την AC5.. το έχω διαβάσει ΑΛΛΑ το έχω τεστάρει κιολασ (παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο παρεξηγημένα τα προιοντα αυτά. Η ceramique ειναι ποιο φθινή παρολο που ειναι καλύτερη. και στα μαγαζια ολοι οι ασχετοι πωλητές-τεχνικοι πουλάνε την AC5 ως καλύτερη.)

Έκανα ένα λάθος σε αυτό που έγραψα, η AS5 είναι καλύτερη απο τη Ceramic με διαφορά 1-2 βαθμούς.

Το έχω δοκιμάσει σε ένα P4 2.4@3.5 (1.55 Vcore). Είχα 1 βαθμό διαφορά με τη AS5 και μετά απο 3-4 μέρες έπεσε και άλλο ένα βαθμό. Η Ceramic έχει το καλό οτι δε θέλει στρώσιμο σαν την AS5, δεν είναι ηλεκτρικά αγώγιμη και επιπλέον είναι πολύ πιο φτηνή.

Γενικά χρησιμοποιώ την AS5 μόνο στους επεξεργαστές και σε όλα τα άλλα (μνήμες, GPU, VRAM, mosfet) βάζω Ceramic.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 13:40]

αν οντως η υποθεση του hipro5 ειναι σωστη τοτε ο λιγοστος αερας που υπαρχει ειναι αρκετος για την οξυδωση

Κάτι τέτοιο πιστεύω κι εγώ........

Link to comment
Share on other sites

H Artic Silver λέει οτι η AS5 θέλει 200 ώρες στρώσιμο κατα το οποίο η πάστα να έρχεται και σε θερμοκρασίες δωματίου/περιβάλλοντος.

Επίσης πιστεύω οτι στρώνεται καλύτερα και πιο γρήγορα όταν οι θερμοκρασίες είναι υψηλές (πάλι λόγω κιν. ενέργειας μορίων).

Πάντως το πρόβλημα σίγουρα είναι στο στρώσιμο. Αν μπορείς με κάποιο τρόπο να τη δουλεύεις για 4-5 μέρες σε υψηλές θερμοκρασίες (30-50) και μετά να τη δοκιμάσεις σε υπό το μηδέν θερμοκρασίες πιστεύω οτι θα έχει καλύτερη συμπεριφορά απο τις άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από backgman

Έκανα ένα λάθος σε αυτό που έγραψα, η AS5 είναι καλύτερη απο τη Ceramic με διαφορά 1-2 βαθμούς.

Το έχω δοκιμάσει σε ένα P4 2.4@3.5 (1.55 Vcore). Είχα 1 βαθμό διαφορά με τη AS5 και μετά απο 3-4 μέρες έπεσε και άλλο ένα βαθμό. Η Ceramic έχει το καλό οτι δε θέλει στρώσιμο σαν την AS5, δεν είναι ηλεκτρικά αγώγιμη και επιπλέον είναι πολύ πιο φτηνή.

Γενικά χρησιμοποιώ την AS5 μόνο στους επεξεργαστές και σε όλα τα άλλα (μνήμες, GPU, VRAM, mosfet) βάζω Ceramic.

Εγω διαφωνω τοτε μαζι σου ;-)

Και απο προσοπικες δοκιμες και απο reviews στο νετ η ceramique μου βγαζει 1-2 C χαμηλοτερα. Ισως παιζει ρολο το στροσιμο. δεν καθησα να αλειψω την AC5 οπως το βουτηρο στο ψωμι. Ενω την ceramique την εβαλα μια σταγονα και αλιφθηκε μονη της οπως πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Και η AS5 μια σταγόνα βάζεις στο κέντρο και απλώνεται μόνη της.

Όταν λέμε στρώσημο εννοούμε οτι θέλει 200 ώρες για να φτάσει στη μέγιστη απόδοση. Σε αυτές τις 200 ώρες η παστα θα πρέπει να έρχεται και σε θερμοκρασίες περιβάλλοντος (να κλείνει ο υπολογιστής). Σύμφωνα με την εταιρία και η Ceramic θέλει αντίστοιχο στρώσημο αλλα για 25 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

hipro πολυ καλο το test congrats!

Αρχική απάντηση από unseen [08-10-2004 09:32]

δηλαδη εγω που βαζω απλο τζατζικι πρεπει να ξανακοιταξω το συστημα εε?

Ρε κλειστε τον μεσα αυτοοοοοοοοοοοννννννννννν!!!!!!!!!:jump: :jump: :jump: :jump:

Link to comment
Share on other sites

θα μου επιτρέψετε να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου για χάριν της συζήτησης

ένα σχόλιο που θα ήθελα να κάνω είναι ότι το στρώσιμο υποθέτω ότι έχει να κάνει με το γεγονός ότι η θερμοκρασία αυξάνει και το "mobility" της πάστας αυξάνει, δηλαδή όταν ο επεξεργαστής λειτουργεί και παράγει θερμότητα, η πάστα ρέει, και υπό την πίεση της ψύκτρας που είναι ομοιόμορφη (υποτίθεται), απλώνεται ομοιόμορφα. αν έχεις τέτοιο σύστημα ψύξης, με τέτοια απαγωγή θερμότητας και σε τόσο χαμηλή θεμροκρασία, η πάστα είναι πιό δύσκολο να ρεύσει από ότι όταν δεν λειτουργεί. γι' αυτό δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα να περιμένει κανείς άπλωμα της πάστας στους -20.

το δεύτερο που θέλω να σχολιάσω είναι η πιθανή οξείδωση του αργύρου που υπάρχει μέσα στην πάστα. η οξείδωση του αργύρου είναι αυθόρμητη διαδικασία κάτω από τους 468Κ οπότε ότι παρατηρείται στην περίπτωση των θερμοκρασιών του hipro (-20) θα έπρεπε να παρατηρείται και στους υπόλοιπους χρήστες (+40 πχ). αυτό γιατί θερμοδυναμικά δεν αλλάζει τίποτα. και προφανώς ο αέρας που παγίδευσε ο hipro μέσα είναι ίδιος με αυτόν που παγιδεύουμε όλοι όταν βάζουμε πάστα... επίσης η πάστα δεν περιέχει μόνο άργυρο αλλά και οξείδιο του ψευδαργύρου, οξείδιο του αλουμινίου και νιτρίδιο του βορίου, οπότε ακόμα και να γίνεται οξείδωση η παρουσία των άλλων θερμικά αγώγιμων στοιχείων κάνει λιγότερο έντονη τη μείωση της απόδοσης.

ίσως από την άλλη μεριά η διαφορά της θερμοκρασίας ανάμεσα στους -20 και τους +40-50 κάνει τη διαδικασία της οξείδωσης πιό γρήγορη, πράγμα που θεωρητικά γίνεται (η κινητική της αντίδρασης ευνοείται καθώς η οξείδωση είναι εξώθερμη και αφού μειώνουμε τη θερμοκρασία μετατοπίζουμε την ισορροπία...) αυτή η εξήγηση όμως μου φαίνεται πολύ τραβηγμένη καθώς η διαφορά θερμοκρασίας είναι πολύ μικρή για να διακαιολογεί τέτοια τραγική διαφορά στην συμπεριφορά.

η πρώτη σκέψη μου ήταν ότι αν αποκλείσουμε την εξήγηση της οξείδωσης ίσως το binder της κάθε πάστας είχε διαφορετικές ιδιότητης αλλά στο site της arctic silver λέει και για τις δύο πάστες "The suspension fluid is a proprietary mixture of advanced polysynthetic oils that work together to provide three distinctive functional phases." οπότε ίσως να είναι και τα ίδια και η εκδοχή μου να αποκλείεται :)

links

http://www.chem.umn.edu/services/lecturedemo/info/Silver_oxide.html

http://www.arcticsilver.com/as5.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ ενδιαφέρον τέστ. Έβλεπα τις προάλες έναν τιμοκατάλογο από γνωστό κατάστημα και είδα ότι την Arctic Silver 5 την είχε 7 euro. Πεταμένα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.