Jump to content



Υδροψυξη με Water Chiller


skipper758

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply
Περίπου ότι διάβασα τα βρήκα εδώ:

Hailea HC-500A Water Chiller Review

Aquarium water chiller for PC?

Water chiller liquid cooling

Εεεεχμμμμ και κάτι ακόμα.

Τα ψυγεία τα έχεις σε χρήση ακόμα στο κύκλωμα; Το ξέρεις ότι κάνουν κακό έτσι;

Ψύχεις εσύ το νερό στους 15C και προσπαθείς με τα ψυγεία να το ξαναγυρνάς σε θερμοκρασία δωματίου..

Μη σε βάζω σε μπελάδες τώρα να τα αφαιρείς από το κύκλωμα, μα έτσι έχω διαβάσει στα λινκ κι ακούγεται κ λογικό.

Έχεις ένα θέμα εδώ....θα κάνω ένα τεστ να δω....βασικά στις 3 μικρές αντλίες (για CPU, M/O, και το Ψυγείο) έχω βάλει κοντρόλερ, οπότε μπορώ να απενεργοποιήσω την αντλία του ψυγείου να δώ αν θα έχει κάποια σημαντική αλλαγή.

post-31255-1416077912,4348_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

skipper συγνωμη αν ειμαι αδιακριτος ρωταω απο περιεργια τ δουλεια κανεις ρε φιλε?Γιατι εκανα εναν υπολογισμο τα οσα εχεις παρει και ειναι παρα πολλα λεφτα 3500 χιλιαρικα περιπου οχι αστεια για τις μερες μας.Αλλα ενταξ..υπερ τουμπανο μη λεμε μ@@ες μπραβο..

Link to comment
Share on other sites

skipper συγνωμη αν ειμαι αδιακριτος ρωταω απο περιεργια τ δουλεια κανεις ρε φιλε?Γιατι εκανα εναν υπολογισμο τα οσα εχεις παρει και ειναι παρα πολλα λεφτα 3500 χιλιαρικα περιπου οχι αστεια για τις μερες μας.Αλλα ενταξ..υπερ τουμπανο μη λεμε μ@@ες μπραβο..

τι 3500 χιλιάρικα....εγώ τα υπολογίζω κοντά στα 5.

βασικά μάζευα χρήματα εδώ και 1.5 χρόνια.

σιγά σιγά όμως, όταν είχα αγόραζα και κάτι.

μόλις μάζεψα αρκετά, άρχισα την κατασκευή.

...και τελικά πριν 1-2 μήνες την τελείωσα...επιτέλους.

2 από τις οθόνες τις είχα ήδη, καθώς και όλα τα flight controls.

είναι ακριβό σπορ παντως...έχεις δίκιο, αλλά αν έχεις την τρέλα, γιατί όχι...

...στο κάτω κάτω, κρίση ξε κρίση, έκανα κάτι που μου αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έκανες πάρα πολύ δουλειά και έδωσες πάρα πολλά λεφτά για να έχεις τέτοιο keyboard :boxed:. Tο συγκεκριμένο το είχα μάλιστα και γώ και μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι ήταν το χειρότερο keyboard που έχει περάσει απο τα χέρια μου στα 17 χρόνια που ασχολούμαι.

Νομίζω οτι το κόστος του συστήματος σου δικαιολογεί την αγορά ενός καλού μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

τι 3500 χιλιάρικα....εγώ τα υπολογίζω κοντά στα 5.

βασικά μάζευα χρήματα εδώ και 1.5 χρόνια.

σιγά σιγά όμως, όταν είχα αγόραζα και κάτι.

μόλις μάζεψα αρκετά, άρχισα την κατασκευή.

...και τελικά πριν 1-2 μήνες την τελείωσα...επιτέλους.

2 από τις οθόνες τις είχα ήδη, καθώς και όλα τα flight controls.

είναι ακριβό σπορ παντως...έχεις δίκιο, αλλά αν έχεις την τρέλα, γιατί όχι...

...στο κάτω κάτω, κρίση ξε κρίση, έκανα κάτι που μου αρέσει...

Καλα εκανες φιλαρακι χαιρομαι για την απαντηση "κρίση ξε κρίση, έκανα κάτι που μου αρέσει".Και εγω αυτη της αποψης ειμαι μια ζωη την εχουμε προσπαθουμε να την χαρουμε οπως θελουμε.Ετσι και εγω! Εφτασα 27 χρονων και εκανα ενα πραγμα που το ηθελα χρονια ενα "home cinema" ετσι οπως το ηθελα..Για να μην χαλασω ομως το θεμα σταματαω εδω με εμενα!:agree:

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για τη δουλειά σου!

Δεν είναι κάτι που το βλέπουμε κάθε μέρα!

Η για να το θέσω πιο συγκεκριμένα, είναι κάτι που θέλουμε να το βλέπουμε ...

ακόμα και κάθε μέρα! ;)

Ελπίζω να το 'πιασες το υπονοούμενο!!! :cool:

Δεν ξέρω πόσες φωτό έχεις και πόσο documentation έχεις, και ιδιαιτέρως πόσο χρόνο έχεις, γιατί από κέφι , -μετά από αυτά που μας επέτρεψες να δούμε- το έχω σίγουρο ότι υπάρχει!

Αλλά πραγματικά, σε όλους θα άρεσε μια αναλυτική (βήμα προς βήμα) παρουσίαση!

Ξέρω καλά ότι με καινούριο σύστημα , μόλις φτιαγμένο , δεν είναι ώρες για να κάνεις τον συγγραφέα, αλλά η δουλειά σου αξίζει πράγματι και θα ήταν πολύ όμορφο , να την μοιραστείς μαζί μας!

Καλοτάξιδο το "σκάφος" και πάντα κέφια! ! !

:T::T::T::T:

εδιτ: Το ανακλινόμενο ροδάκι ...με πέθανε !! ! ! :D

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να γκρινιάξω.:)

Προτείνω να ανοίξεις ένα θέμα να μας παρουσιάσεις την κατασκευή, και να προλογίσεις τις φωτο.

Δεν είναι ανάγκη να σηκώσεις όλες τις φωτο μεμιάς, σπάσε το σε κομμάτια. Έχει πολυ ενδιαφέρον η κατασκευή σου, και είναι κρίμα να παρουσιάζεται έτσι. Όσοι συμφωνείτε, like να τον πείσουμε!:)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έκανες πάρα πολύ δουλειά και έδωσες πάρα πολλά λεφτά για να έχεις τέτοιο keyboard :boxed:. Tο συγκεκριμένο το είχα μάλιστα και γώ και μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι ήταν το χειρότερο keyboard που έχει περάσει απο τα χέρια μου στα 17 χρόνια που ασχολούμαι.

Νομίζω οτι το κόστος του συστήματος σου δικαιολογεί την αγορά ενός καλού μηχανικού.

Όντως, ωστόσο ήθελα φωτιζόμενο και όσο το δυνατόν μικρότερο για να μην πιάνει χώρο.

Τα ποιό μικρά (για κινητά και ipad) δέν είχαν numpad, οπότε κατέληξα σε αυτό τελικά.

Εξού και το Toucpad...δέν υπήρχε χώρος για βάση με κανονικο ποντίκι.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για τη δουλειά σου!

Δεν είναι κάτι που το βλέπουμε κάθε μέρα!

Η για να το θέσω πιο συγκεκριμένα, είναι κάτι που θέλουμε να το βλέπουμε ...

ακόμα και κάθε μέρα! ;)

Ελπίζω να το 'πιασες το υπονοούμενο!!! :cool:

Δεν ξέρω πόσες φωτό έχεις και πόσο documentation έχεις, και ιδιαιτέρως πόσο χρόνο έχεις, γιατί από κέφι , -μετά από αυτά που μας επέτρεψες να δούμε- το έχω σίγουρο ότι υπάρχει!

Αλλά πραγματικά, σε όλους θα άρεσε μια αναλυτική (βήμα προς βήμα) παρουσίαση!

Ξέρω καλά ότι με καινούριο σύστημα , μόλις φτιαγμένο , δεν είναι ώρες για να κάνεις τον συγγραφέα, αλλά η δουλειά σου αξίζει πράγματι και θα ήταν πολύ όμορφο , να την μοιραστείς μαζί μας!

Καλοτάξιδο το "σκάφος" και πάντα κέφια! ! !

:T::T::T::T:

εδιτ: Το ανακλινόμενο ροδάκι ...με πέθανε !! ! ! :D

Ευχαριστώ...γενικά μου φτιάξατε το κέφι, γιατί μετά από τόσους μήνες δουλειάς, είναι πολύ ωραίο να ακούς καλά λόγια για αυτό που έφτιαξες.

Οκ, θα κοιτάξω να βάλω σημειώσεις για την πορεία της δουλειάς καθώς και με φωτογραφίες στη σειρά.

Θα το ετοιμάσω σιγά-σιγά και θα το ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάτι που ανακάλυψα μόλις την τελευταία εβδομάδα...

Πρώτα από όλα η Gigabyte (Nvidia) GTX660Ti είναι καλή κάρτα, ωστόσο ακόμα και στην ΕΚ λένε πως δέν υπάρχει συμβατό water block (μίλησα μαζί τους). Δοκίμασα το block της GTX660 και δεν κάνει - το επέστρεψα.

Τελικά δοκίμασα χτες το block της 670 και ταιριάζει απόλυτα.

Το δεύτερο είναι πως στην υδρόψηξη βάλτε βάνες (τουλάχιστον 2 - μία στην είσοδο και μία στην επιστροφή.

Ο λόγος ? Κλείνοντας τις βάνες, "προφανώς" δημιουργείται αναρόφηση και όταν αποσυνδέσετε κάποιο σωλήνα για επισκευή (όπως εγώ χτες που έβαλα τα GPU blocks) θα τρέξει ελάχιστο νερό καθώς το κενό στους σωλήνες (με κλειστές βάνες) δέν το αφήνει να βγεί.

Πρίν βάλω βάνες, κάθε φορά που έβγαζα έναν σωλήνα, άκουγα όλο το σύστημα να "βογγάει" και να βγάζει σχεδόν όλο το υγρό έξω.

Χτες, τίποτα, λίγες σταγόνες, που με λίγο χαρτί από κάτω, δέν χρειάστηκε τίποτα άλλο.

.....αααα και τα ΑΝΑΔΙΠΛΟΥΜΕΝΑ ΡΟΔΑΚΙΑ....

καλά αυτό το σκεφτόμουνα επί μήνες....το τραπέζι είναι αρκετά βαρύ....φαντάζομαι κοντά στα 60 κιλά.

Οπότε ο σκοπός ήταν να μπορεί να μεταφερθεί χωρίς να το κρατάνε στα χέρια συνέχεια.

Τελικά προς το τέλος κατέληξα σε αυτό το σύστημα....το σηκώνεις λιγάκι, σπρώχνεις με το πόδι το ροδάκι, και εκείνο παίρνει όλο το βάρος του τραπεζιού....οπότε δεν σε νοιάζει αν αντέχουν οι μεντεσέδες κλπ.

Έτσι το αφήνεις στις ρόδες (περιστρεφόμενες) και το πας όπου θες.

Link to comment
Share on other sites

2 κυκλώματα νερού δεν έχει; Ένα στην μητρική για όλα τα εξαρτήματα και ένα για το chiller;

Βασικά η ακολουθία του νερού έχει ώς εξής:

Ρεσερβουάρ >> Αντλία D5 στα 1200 λίτρα/λεπτό >>

>> Ψυγείο Ενυδρείου (water chiller) >>

>> τριπλός διαχωριστής (συνδετικά Bitspower)

>> (1) Αντλία 400 λίτρα/λεπτό >> Επεξεργαστής

>> (2) Αντλία 400 λίτρα/λεπτό >> Μητρική

>> (3) Ανλτία 400 λίτρα/λεπτό >> Ψυγείο (Radiator) με 2 120μμ Ανεμιστήρες Κουτιού >>

>> Κάρτες Γραφικών με Παράλληλη Γέφυρα

...>>όλα συνδέωνται στο τέλος πάλι με τριπλό συνδετικό και επιστρέφουν στο Ρεσερβουάρ με την D5.

Ωστόσο θα κάνω μία αλλαγή σύντομα...

1α αντλία για επεξεργαστή παραμένει

2η αντλία για κάρτες γραφικών ΜΟΝΟ

3η αντλία για ψυγείο και μητρική

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, κυρίως για να μαθαίνω, γιατί δεν έγιναν όλα ΕΝΑ κύκλωμα αλλά το χωρίζεις σε 3; Με αντλία 1200 λίτρα/λεπτό, χρειαζόταν κάτι άλλο;

Θα σου πω....έκανα δοκιμη στην αρχη για να μην τα αγοράζω όλα, και με την D5 στα 1500 λιτρα το λεπτο, δεν μπορουσε να στειλει νερο κατω, μετα πανω και σε όλα τα μηχανήματα (επεξεργαστής, κλπ).

Το Chiller είναι περίπου μισό μέτρο κάτω από την αντλία, και οι σωλήνες πάνε λίγο ποιό ψηλά από την D5 για να πάνε στα μηχανήματα.

Οπότε συνδύασα την D5 κυρίως για το Chiller, και 3 χ 400άρες για τα μηχανήματα.

Βάζοντας την D5 στην θέση 4 (αντί για 5 που είναι το max) πέτυχα αριθμησμένες αποδόσεις (3 χ 400 = 1200, και η D5 στο 4 αποδίδει ακριβώς το ίδιο 1200 λίτρα το λεπτό).

Οπότε έτσι το πέτυχα....αν το έχω κάνει σωστά.....πάντως λειτουργεί πολύ καλά.

...και το βασικότερο, έχω backup plan,.....4 αντλίες ασφάλεια...

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ένα μεγάλο κύκλωμα που το σπας στα 3, το ψυγείο με τους ανεμιστήρες τι το θες; Απλά ζεσταίνει πάλι το κρύο νερό.

Μου το ξανα-ειπαν αυτο πριν λιγες μερες, και μαλιστα πιστευα πως τελικα εκανα βλακεια με το rad.

Οπότε έκανα δοκιμές να δω τι γινεται....στην τελική, και πριν αλλα και τώρα που έβαλα και water block στις κάρτες γραφικών, το σύστημα λειτουργεί τέλεια.

Βασικά, η αρχική μου ιδέα ήταν να ψύξω το κουτί που θα έφτιαχνα με κρύο αέρα.

Μέχρι που κοίταξα για κλιματιστικά σκαφών.

Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά πλέον είναι πως "για κάποιον ανεξήγητο λόγο" (δέν είμαι τεχνικός) το ψυγείο/Radiator λειτουργεί εντελώς διαφορετικά στο σύστημα το δικό μου.

Τώρα ένα σύστημα είναι - αντλία > RAD > κάρτες γραφικών.

Όταν βάζω μπρός το chiller η θερμοκρασία και στο RAD και στις κάρτες πέφτει περίπου στους 15-17 βαθμούς και στα δύο ταυτόχρονα.

Το αποτέλεσμα....?

Εχω κρύες κάρτες γραφικών, και αν βάλεις το χέρι στην αλλη άκρη του κουτιού, ο αέρας βγαίνει κρύος.....οπότε όλο το κουτί είναι κρύο (συμπεριλαμβανομένου του τροφοδοτικού, των 2 SSD, και οτιδήποτε βρίσκεται εκεί μέσα.

Χτες έκανα δοκιμή το X-plane σε "extreme resolution"...καρεδιασε λιγάκι (πρέπει να διαβάσω για περεταίρω overcklocking γι αυτο)....

Έκανα 2-3 πτήσεις, και οι θερμοκρασίες????....15-17 παντού !

...δεν ειν'κακό, εε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.