Jump to content



Υδροψυξη με Water Chiller


skipper758

Recommended Posts

Αφού έχεις ένα μεγάλο κύκλωμα που το σπας στα 3, το ψυγείο με τους ανεμιστήρες τι το θες; Απλά ζεσταίνει πάλι το κρύο νερό.

Μου το ξανα-ειπαν αυτο πριν λιγες μερες, και μαλιστα πιστευα πως τελικα εκανα βλακεια με το rad.

Οπότε έκανα δοκιμές να δω τι γινεται....στην τελική, και πριν αλλα και τώρα που έβαλα και water block στις κάρτες γραφικών, το σύστημα λειτουργεί τέλεια.

Βασικά, η αρχική μου ιδέα ήταν να ψύξω το κουτί που θα έφτιαχνα με κρύο αέρα.

Μέχρι που κοίταξα για κλιματιστικά σκαφών.

Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά πλέον είναι πως "για κάποιον ανεξήγητο λόγο" (δέν είμαι τεχνικός) το ψυγείο/Radiator λειτουργεί εντελώς διαφορετικά στο σύστημα το δικό μου.

Τώρα ένα σύστημα είναι - αντλία > RAD > κάρτες γραφικών.

Όταν βάζω μπρός το chiller η θερμοκρασία και στο RAD και στις κάρτες πέφτει περίπου στους 15-17 βαθμούς και στα δύο ταυτόχρονα.

Το αποτέλεσμα....?

Εχω κρύες κάρτες γραφικών, και αν βάλεις το χέρι στην αλλη άκρη του κουτιού, ο αέρας βγαίνει κρύος.....οπότε όλο το κουτί είναι κρύο (συμπεριλαμβανομένου του τροφοδοτικού, των 2 SSD, και οτιδήποτε βρίσκεται εκεί μέσα.

Χτες έκανα δοκιμή το X-plane σε "extreme resolution"...καρεδιασε λιγάκι (πρέπει να διαβάσω για περεταίρω overcklocking γι αυτο)....

Έκανα 2-3 πτήσεις, και οι θερμοκρασίες????....15-17 παντού !

...δεν ειν'κακό, εε?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply
Αφού έχεις ένα μεγάλο κύκλωμα που το σπας στα 3, το ψυγείο με τους ανεμιστήρες τι το θες; Απλά ζεσταίνει πάλι το κρύο νερό.

Μου το ξανα-ειπαν αυτο πριν λιγες μερες, και μαλιστα πιστευα πως τελικα εκανα βλακεια με το rad.

Οπότε έκανα δοκιμές να δω τι γινεται....στην τελική, και πριν αλλα και τώρα που έβαλα και water block στις κάρτες γραφικών, το σύστημα λειτουργεί τέλεια.

Βασικά, η αρχική μου ιδέα ήταν να ψύξω το κουτί που θα έφτιαχνα με κρύο αέρα.

Μέχρι που κοίταξα για κλιματιστικά σκαφών.

Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά πλέον είναι πως "για κάποιον ανεξήγητο λόγο" (δέν είμαι τεχνικός) το ψυγείο/Radiator λειτουργεί εντελώς διαφορετικά στο σύστημα το δικό μου.

Τώρα ένα σύστημα είναι - αντλία > RAD > κάρτες γραφικών.

Όταν βάζω μπρός το chiller η θερμοκρασία και στο RAD και στις κάρτες πέφτει περίπου στους 15-17 βαθμούς και στα δύο ταυτόχρονα.

Το αποτέλεσμα....?

Εχω κρύες κάρτες γραφικών, και αν βάλεις το χέρι στην αλλη άκρη του κουτιού, ο αέρας βγαίνει κρύος.....οπότε όλο το κουτί είναι κρύο (συμπεριλαμβανομένου του τροφοδοτικού, των 2 SSD, και οτιδήποτε βρίσκεται εκεί μέσα.

Χτες έκανα δοκιμή το X-plane σε "extreme resolution"...καρεδιασε λιγάκι (πρέπει να διαβάσω για περεταίρω overcklocking γι αυτο)....

Έκανα 2-3 πτήσεις, και οι θερμοκρασίες????....15-17 παντού !

...δεν ειν'κακό, εε?

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ένα μεγάλο κύκλωμα που το σπας στα 3, το ψυγείο με τους ανεμιστήρες τι το θες; Απλά ζεσταίνει πάλι το κρύο νερό.

Μου το ξανα-ειπαν αυτο πριν λιγες μερες, και μαλιστα πιστευα πως τελικα εκανα βλακεια με το rad.

Οπότε έκανα δοκιμές να δω τι γινεται....στην τελική, και πριν αλλα και τώρα που έβαλα και water block στις κάρτες γραφικών, το σύστημα λειτουργεί τέλεια.

Βασικά, η αρχική μου ιδέα ήταν να ψύξω το κουτί που θα έφτιαχνα με κρύο αέρα.

Μέχρι που κοίταξα για κλιματιστικά σκαφών.

Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά πλέον είναι πως "για κάποιον ανεξήγητο λόγο" (δέν είμαι τεχνικός) το ψυγείο/Radiator λειτουργεί εντελώς διαφορετικά στο σύστημα το δικό μου.

Τώρα ένα σύστημα είναι - αντλία > RAD > κάρτες γραφικών.

Όταν βάζω μπρός το chiller η θερμοκρασία και στο RAD και στις κάρτες πέφτει περίπου στους 15-17 βαθμούς και στα δύο ταυτόχρονα.

Το αποτέλεσμα....?

Εχω κρύες κάρτες γραφικών, και αν βάλεις το χέρι στην αλλη άκρη του κουτιού, ο αέρας βγαίνει κρύος.....οπότε όλο το κουτί είναι κρύο (συμπεριλαμβανομένου του τροφοδοτικού, των 2 SSD, και οτιδήποτε βρίσκεται εκεί μέσα.

Χτες έκανα δοκιμή το X-plane σε "extreme resolution"...καρεδιασε λιγάκι (πρέπει να διαβάσω για περεταίρω overcklocking γι αυτο)....

Έκανα 2-3 πτήσεις, και οι θερμοκρασίες????....15-17 παντού !

...δεν ειν'κακό, εε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

ετοιμάζω σιγά σιγά την περιγραφή της κατασκευής βήμα-βήμα όπως ζητήσατε.

Δέν έχω πολλές φωτό, αλλά θα κοιτάξω να βάλω όσες είναι σημαντικές, με υπο-σημειώσεις.

Έχω 2 ιδέες...η μία είναι εδώ κομμάτι κομμάτι, και η 2η σε ένα pdf....

Τί λέτε?

Τί προτιμάτε?

Επίσης, θα κοιτάξω να μην είναι πολύ περιγραφικό....μόνο τα κυριότερα σημεία, για να είναι εύκολο στην ανάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

...φωτο με τα GPU blocks...πήρα το ρίσκο να συνδυάσω το πορτοκαλί με το μπλέ....νομίζω πως βγήκε αρκετά καλό.

post-31255-1416077924,5037_thumb.jpg

post-31255-1416077924,6463_thumb.jpg

post-31255-1416077924,6787_thumb.jpg

post-31255-1416077924,7055_thumb.jpg

post-31255-1416077924,7289_thumb.jpg

Τώρα μένει να αλλάξω λίγο το σύστημα ώστε...η η 2η αντλία να ασχολείται ΜΟΝΟ με τις κάρτες γραφικών (που τραβάνε ζόρια), και η 3η με Radiator και μετά Μητρική.

.......και να διαβάσω ξανά και ξανά για να μάθω πως κάνεις περεταίρω overcklocking στον 4770k.

..από ότι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, Z87X-OC και Intel 4770K, μπορούν να φτάσουν πάνω από τα 5Ghz αρκεί να μπορείς να κρατάς τον επεξεργαστή κρύο....το οποίο το έχω....

Link to comment
Share on other sites

To ψυγείο θα πρέπει να το βγάλεις.

Απο θόρυβο πως τα πάει το chiller? Ολα όσα έχω ακούσει κάνουν σαν τρένα.

Μια χαρά είναι....ούτε και το προσέχεις...ειδικά όταν παίζεις και έχεις ήχο...αλλά και χωρίς δέν είναι ενοχλητικός.

Link to comment
Share on other sites

To ψυγείο θα πρέπει να το βγάλεις.

Απο θόρυβο πως τα πάει το chiller? Ολα όσα έχω ακούσει κάνουν σαν τρένα.

Γενικά αυτό που λές τηρουμένων των απαραίτητων μέτρων, είναι σωστό, αλλά!....

Υπάρχει ένα αλλά, σκέψου ότι με τον τρόπο αυτό που το έχει τώρα, έχει πετύχει με ένα "σμπάρο δυο τρυγόνια"!

Τι θέλω να πω:

1. Με θερμοκρασίες 15 και 17 βαθμούς έχει μια χαρά θερμοκρασίες να κάνει ότι θέλει.

2. Ψύχει και τα υπόλοιπα εξαρτήματα του κουτιού του και -το πιο σημαντικό - ψύχει και τον αέρα και έτσι >>>>

3. Μένει πάνω από το όριο συμπύκνωσης υδρατμών ! ! !

Για να δούμε στο παράδειγμα που ακολουθεί και το έφτιαξα με έναν online Dew Point Calculator ( Dew Point Calculator)

Στην αριστερή φωτό ας πούμε ότι έχουμε την παρούσα κατάσταση του συστήματος, η θερμοκρασία του αέρα στο κουτί είναι 20 βαθμοί και με δεδομένη την υγρασία στο 50% , οι υδρατμοί θα αρχίσουν να σχηματίζουν σταγονίδια στις επιφάνειες του κουτιού (και του συστήματος ψύξης συμπεριλαμβανομένου!) αν η θερμοκρασία τους πέσει κάτω από τους 9 βαθμούς! (Αυτό λέγεται "Σημείο δρόσου" η "Dew point" )

Πράγμα που είναι "αδύνατο", οπότε όλα μια χαρά!

Ashampoo_Snap_2013.11.25_20h43m27s_003_.png?m=1385405195 Ashampoo_Snap_2013.11.25_20h44m21s_004_.png?m=1385405197

Στην δεξιά φωτό έχω αλλάξει την θερμοκρασία του αέρα γιατί το βγάλαμε το ψυγείο, οπότε ο αέρας είναι θερμότερος, είναι ας πούμε 35 βαθμούς!

Το δε σημείο δρόσου, έχει μετακινηθεί στους 23 βαθμούς!

Ότι έχει θερμοκρασία κάτω από 23 βαθμούς είναι ένα καλό σημείο, για να σχηματιστούν επάνω του σταγονίτσες δροσιάς!

Ε καλά θα μου πείτε όλα είναι πιο ζεστά τώρα!

Ναι όλα εκτός από ένα σημείο, το σύστημα ψύξης της CPU και οι επιφάνειες του block της!!!

Αυτά είναι τώρα πολύ πιο κρύα από ότι πριν (ας πούμε είναι πια 10 βαθμούς!)

Συνεπώς το μοναδικό σημείο θα σχηματιστεί δροσιά στο PC είναι αυτό που σε καμία περίπτωση δεν θέλουμε! ! ! !

Έτσι τελικά -εφόσον δεν θέλουμε να αρχίσουμε τις στεγανοποιήσεις της CPU - έχουμε έναν πολύ καλό τρόπο ελέγχου της υγρασίας και της υγροποιήσής της!!!

Οπότε μάλλον το καλύτερο που έχει να κάνει ο φίλος μας ο "καπετάνιος" ( aka skipper758) :yu:

είναι να αφήσει το ψυγείο του εκεί που το έχει !

:)

Βεβαίως δεν μπορεί να είναι όλα τόσο καλά!

Κάπου θα είναι η "φάκα" :)

Σωστό είναι αυτό γιατί υπάρχει ένα σημείο που ο αέρας μπαίνει με θερμοκρασία 35 βαθμούς και βγαίνει με θερμοκρασία 25 ή 23 ή 20 βαθμούς ! ! !

Το πιάσατε το υπονοούμενο;:hehe:

Αν όχι σκεφτείτε που ο φίλος μας πρέπει να βάλει ένα λεκανάκι με απορροή για να μαζεύει την υγρασία που ενδεχομένως θα σχηματιστεί όταν η υγρασία στην ατμόσφαιρα θα ανέβει!

Μην το κάνω και κουίζ τώρα ε;

Κάτω από το ψυγείο του νερού που ψύχει τον αέρα του κουτιού!

:-O

Να είμαστε καλά!

:D

Link to comment
Share on other sites

Seafalco εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφεις. Το θέμα παραμένει βέβαια, οτι έχα ψυγείο σε τέτοιο σύστημα ουσιαστικά αυξάνει πολύ την επίδραση της θερμοκρασίας περιβάλλοντος στην θερμοκρασία νερού. Απο οτι καταλαβαίνω αυτή προς το καλοκαίρι θα αυξηθεί και εκεί θα αλλάξουν τα πράγματα.

Όπως και να χει πάντως πιστεύω οτι σε ένα τέτοιο σύστημα η μόνωση είναι απο πολύ προτεινόμενη εως απολύτως απαραίτητη.

Link to comment
Share on other sites

Seafalco εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφεις. Το θέμα παραμένει βέβαια, οτι έχα ψυγείο σε τέτοιο σύστημα ουσιαστικά αυξάνει πολύ την επίδραση της θερμοκρασίας περιβάλλοντος στην θερμοκρασία νερού. Απο οτι καταλαβαίνω αυτή προς το καλοκαίρι θα αυξηθεί και εκεί θα αλλάξουν τα πράγματα.

Όπως και να χει πάντως πιστεύω οτι σε ένα τέτοιο σύστημα η μόνωση είναι απο πολύ προτεινόμενη εως απολύτως απαραίτητη.

Πολύ ενδιαφέρον στοιχεία.

Αυτό που μπορώ να πω επειδή το δοκίμασα είναι το εξής.

Όταν έβαλα στην αρχή το chiller, "έπαιξα" λίγο με τις θερμοκρασίες.

Με το chiller στους 10-12 βαθμούς, ΌΝΤΩΣ σχηματίστηκαν σταγόνες σε κάποια σημεία (κυρίως σε ζεύξεις Bitspower).

Στον επεξεργαστή ήταν οριακά.

Οπότε κατέληξα πως το chiller πρέπει να είναι στους 15, ούτε βαθμό παρακάτω.

Το δοκίμασα και με καλοριφέρ στο σπίτι, και σε ποιό κρύες μέρες, και όλα είναι καλά.

Πάντως βάση της συμβουλής σας, θα το παρακολουθώ συνέχεια, μήν τυχόν και όντως χρειαστεί να ανεβάσω κι άλλο το chiller προς αποφυγή σχηματισμού σταγονιδίων.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν ίσως να ενημερωθείς και να ακολουθήσεις τις διαδικασίες μόνωσης που ακολουθούν οι έχοντες μονοβάθμιο ή cascade δεδομένου ότι χρησιμοποιείς το σύστημα

για βασική χρήση και όχι για benching και ότι στο σπίτι σου έχεις σημαντικά υψηλότερες θερμοκρασίες από τις μέγιστες για υγροποίηση....

μπορείς να χρησιμοποιήσεις armaflex ταινία, faber-castell kneaded eraser ή και κανα plasti-dip για την επιφάνεια της μητρικής αν δεν θέλεις να κοιτάς τα ενδότερα του pc σου με άγχος κάθε λίγο και λιγάκι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

+1 οτι ειπε ο seafalco εχει κατεβασει το ambient ετσι δε εχεις τις μεγιστες επιδοσεις αλλα ειναι σαφως πιο safe για καθε μερα τουλαχιστον μεχρι κανα 25-27ο C θερμοκρασια δωματιου,διοτι χοντρικα το pc θα παιζει εσωτερικα max 20-22oC ambient οποτε +3-4οC διαφορα με coolant δε θα χει υγροποιηση λογικα με καλη κυκλοφορια αερα.

To καλοκαιρι παλι το πιο πιθανο να εχει ψυγεια στο κατω μερο μουσκεμενα οποτε αν δε εχει κανενα ψυγειο οροφη η πισω πανω απο ευαισθητα κυκλωματα δε θα χει προβλημα αν και εχω υποψια οτι οσα εχουν input οπως ειπα ο [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] τον αερα θα ειναι αυτα τα οποια θα χουν προβλημα.Κοινως αγαπητε skipper βαλε τα μπροστινα η κατω ψυγεια να σπρωχνουν αερα μεσ το κουτι και ολα τα αλλα να βγαζουν αν εχεις οροφη η πισω και θα σαι αρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

+1 οτι ειπε ο seafalco εχει κατεβασει το ambient ετσι δε εχεις τις μεγιστες επιδοσεις αλλα ειναι σαφως πιο safe για καθε μερα τουλαχιστον μεχρι κανα 25-27ο C θερμοκρασια δωματιου,διοτι χοντρικα το pc θα παιζει εσωτερικα max 20-22oC ambient οποτε +3-4οC διαφορα με coolant δε θα χει υγροποιηση λογικα με καλη κυκλοφορια αερα.

To καλοκαιρι παλι το πιο πιθανο να εχει ψυγεια στο κατω μερο μουσκεμενα οποτε αν δε εχει κανενα ψυγειο οροφη η πισω πανω απο ευαισθητα κυκλωματα δε θα χει προβλημα αν και εχω υποψια οτι οσα εχουν input οπως ειπα ο [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] τον αερα θα ειναι αυτα τα οποια θα χουν προβλημα.Κοινως αγαπητε skipper βαλε τα μπροστινα η κατω ψυγεια να σπρωχνουν αερα μεσ το κουτι και ολα τα αλλα να βγαζουν αν εχεις οροφη η πισω και θα σαι αρχοντας.

Έχω ήδη 2 120άριδες ανεμιστήρες που σπρώχνουν αέρα από αριστερά, και 2 120άριδες που τον βγάζουν από την άλλη άκρη στα δεξιά του κουτιού (κατά το μεγαλύτερο μήκος δηλαδή).

Μέχρι στιγμής δέν έχω υγροποιήσεις, εκτώς και κάποια στιγμή που για δοκιμή κατέβασα την θερμοκρασία του υγρού στους 10 βαθμούς. Εκεί δημιουργήθηκε, οπότε ανέβασα σιγά-σιγά και στους 12 σταμάτησε. Τώρα το έχω μόνιμα στους 15.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.