Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

10 minutes ago, sotiris said:

Περιμένω να δω την επεξεργασμένη :p 

 

Φοβερή λήψη, και σαν πόζα και σαν όλα. Τα συγχαρητήριά μου. Αφού το ήθελες, δες και την επεξεργασμένη....:)

 

Edited 3.jpg

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ναι δικια εχεις. Η πρωτη πρωτη, για καποιο λογο κροπαριστηκε μονη της αυτοματα και μπηκε καθετα, δεν ξερω γιατι. Τις υπολοιπες ομως τις τραβηξα καθετα για να μη φαινονται πολλα πραγματα απο τα γυρω γυρω. Αλλα αμαξια, πινακιδες, προσωπα πανω σε μηχανες κλπ. Νταξει, οσοι συμμετειχαν η παρακολουθουσαν τον αγωνα ηξεραν οτι τραβουσαμε φωτογραφιες και ισως να φαινονταν σε καποιες. Επειδη ομως ο δρομος δεν ειχε κλεισει, περναγαν και οδηγοι-πεζοι-παιδια που δεν ειχαν γνωση. Και δε θελω να μπλεξω. Ειμαστε κλειστή κοινωνια και μου την ειχαν πει μια φορα. 

 

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, giorgos2187 said:

Ναι δικια εχεις. Η πρωτη πρωτη, για καποιο λογο κροπαριστηκε μονη της αυτοματα και μπηκε καθετα, δεν ξερω γιατι. Τις υπολοιπες ομως τις τραβηξα καθετα για να μη φαινονται πολλα πραγματα απο τα γυρω γυρω. Αλλα αμαξια, πινακιδες, προσωπα πανω σε μηχανες κλπ. Νταξει, οσοι συμμετειχαν η παρακολουθουσαν τον αγωνα ηξεραν οτι τραβουσαμε φωτογραφιες και ισως να φαινονταν σε καποιες. Επειδη ομως ο δρομος δεν ειχε κλεισει, περναγαν και οδηγοι-πεζοι-παιδια που δεν ειχαν γνωση. Και δε θελω να μπλεξω. Ειμαστε κλειστή κοινωνια και μου την ειχαν πει μια φορα. 

 

 

Aντιληπτό...

 

Την επόμενη φορά δοκίμασε panning, ετσι κι αλλιώς θα χρειαστεί πολύ τεστ μεχρι να το πετύχεις ;)

 

Αν γίνει σωστά ομως σου δίνει κίνηση και δεν φαίνεται και κανεις ακόμα και να θέλει :p

 

2 παλιότερες μου επι του θέματος, τότε που έπαιζε και κανενα κανονικό ράλλυ ακόμα

 

9000325965_3c4e638354.jpg

Integrale on the job by Andreas Tsonis, on Flickr

9193162576_d81c1c42cd.jpg

Hiding by Andreas Tsonis, on Flickr

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 4
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

Ναι ωραία φάση το panning αλλά δεν έχω κατάλληλα φίλτρα μια δυστυχώς.... Ωραίες φωτός πάντως!

 

Δεν θελει κοπο, θελει τρόπο :p 

 

Κανένα φίλτρο, σωστες κατα περίπτωση ρυθμίσεις και πειραματισμο...google it!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος PetrosD έγραψε:

Ποιά φίλτρα ρε Πανοραμίξ; Με το χέρι γίνεται!!!

Nd filters ρεη! 

 

Με νταλα ηλιο, ακομα και f22 με iso 100, δηλαδη η μικροτερη ευαισθησια που μπορω να εχω στη μηχανη μου δε νομιζω να μου εδινε χρονους τετοιους ωστε να μποτει να γινει panning. Ναι, δεν δοκιμασα ειναι η αληθεια, αλλα δε νομιζω να καταφερνα κατι... Θα το ξαναδοκιμασω σε καμια 29αρια χρονια που θα ξαναβρεθω να παρακολουθω αγωνα ταχυτητας ?

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα; Οκ, δεν εχω κανει ποτε  panning  και δεν ξερω. Αλλα ειχα την εντυπωση οτι μισο δευτερολεπτακι χρειαζοταν στο νερο για panning. Και μισο δευτερολεπτο σε αυτες τις συνθηκες θα μου τα εβγαζε ολα ασπρα! Αλλα οκ, μπορει και να εχω λαθος μιας και δεννεχω ξανακανει ποτε!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, giorgos2187 said:

Σοβαρα; Οκ, δεν εχω κανει ποτε  panning  και δεν ξερω. Αλλα ειχα την εντυπωση οτι μισο δευτερολεπτακι χρειαζοταν στο νερο για panning. Και μισο δευτερολεπτο σε αυτες τις συνθηκες θα μου τα εβγαζε ολα ασπρα! Αλλα οκ, μπορει και να εχω λαθος μιας και δεννεχω ξανακανει ποτε!

 

Το νερο δεν ειναι panning, ειναι long exposure ;)

 

Στο panning πολυ χοντρικα προσπαθείς με το μάτι/εμπειρια να πιάσεις τον κινουμενο στοχο με ταχύτητα 1/την ταχυτητα που τρέχει, γι αυτο και θελει επιτόπου υπολογισμό, δεν περνάνε ολα τα αυτοκινητα με την ιδια ταχυτητα. Για να σου βγει σωστα ενα shot σε ενα που παει με 60 χλμ πρεπει να παιξεις 1/60-1/80 shutter speed το πολυ

 

Επίσης οσο πιο καλο vr αλλά και autofocus εχει ο φακός/σώμα τοσο πιο πολύ σε βοηθάει να μη χανεις καρε

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.