Jump to content



Βοήθεια με επιλογή κουτιού


woe2011

Recommended Posts

Καταρχήν να ζητήσω συγγνώμη σε περίπτωση που δεν έπρεπε να ανοίξω νέο thread.

Είμαι καινούριος στην παρέα οπότε συγχωρείστε με και πείτε μου το σωστό μέρος για την ερώτηση μου..

Επί του θέματος,

είμαι στα σκαριά χτισίματος ενός καινούριου pc μέσα στον επόμενο μήνα,

έχω βρεί τα κομμάτια που θα το απαρτίζουν, πλην όμως του κουτιού!

Έχω ερωτευτεί όμως οτι υπάρχει σε corsair, και κυρίως το 600Τ.

Η μητρική μου θα είναι ΑΤΧ (εκτός ριζικών αλλαγών μέσα σε ένα μήνα!).

Είμαι ανάμεσα στα:

CORSAIR GRAPHITE SERIES 600T WHITΕ (έχει μερικά χρονάκια πάνω του όμως, κ αυτο με προβληματίζει)

CORSAIR CARBIDE SERIES 500R WHITE (πιο φθηνό)

CORSAIR OBSIDIAN SERIES 750D FULL TOWER (αυτή τη στιγμή είναι στην ίδια τιμή με το 600Τ αλλά το περισσότερο που σκέφτομαι να βάλω σε υδρόψυξη είναι ενα Η100 ή Η110, καθώς δεν είμαι gamer, οπότε νομίζω δεν χρειάζομαι full tower)

Ήμουν κάτοχος laptop για 4-5 χρόνια οπότε έχω χάσει πολλά επεισόδια στο θέμα σταθερού και γι αυτό ζητάω την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

στα Corsair έχει αρκετά καλά reviews η [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] . Φαντάζομαι το έχεις ήδη κάνει αλλά αν δεν τα έχεις διαβάσει ακόμη, τρέχα. Εδώ η παρουσίαση του λευκού.

Αν γράψεις και τα κομμάτια του συστήματος θα διευκόλυνες να σου απαντήσουν όποιοι ξέρουν αν έχεις κάποιο θέμα. Σε τι ποσόν προτιμάς να κινηθείς επίσης.

Το 750D είναι μάλλον μεγάλο. Τα χρόνια στα κουτιά δεν έχουν τόσο μεγάλη σημασία, αν έχει όλα όσα χρειάζεσαι για το σύστημα που χτίζεις (USB 3.0, διαστάσεις κ.λ.π.) και σου αρέσει μην το φοβάσαι το Graphite. Υπάρχουν και μικρότερα OBSIDIAN που ΄ναι η ακριβή σειρά της Corsair.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα τρία ψηφίζω το 750άρι (είναι πιο μεγάλο νούμερο όπως και να το κάνουμε :p)

Το 600άρι καλό είναι αλλά φαίνονται τα χρονάκια του.

Είναι φασαριόζικο κουτάκι, με γνωστά θέματα στον fan controller -που δυστυχώς συνεχίζονται- και χωρίς Internal usb 3.0.

Απο την άλλη το 750D άλλης φιλοσοφίας και αισθητικής κουτί πιο νέο και με πιο καλή ποιότητα λόγω απουσίας πλαστικού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μετά απο πολύ ψάξιμο, και πολλά reviews, το καταλυτικό review ήταν αυτο για το 540 air απο την karmen1983. Δεν το είχα λάβει υπόψην σαν κουτί αλλα ανέβηκε στην πρώτη θέση προτίμησης μονομιάς..

Οπότε κ είμαι ανάμεσα σ'άυτο κ στο 750D αλλά κατα πάσα πιθανότητα θα καταλήξω στο 540 και λόγω τιμής και λόγω midi...

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω αλλά νομίζω κάνεις πολύ καλή επιλογή με το 540air.

Είναι κιόλας μικρότερο νούμερο ακόμη κι από το 600, οπότε θα το δει η [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION], θα εκνευριστεί και τι θα κάνει; Θα πάει να αγοράσει ένα κιλό εκμέκ, θα δούμε και φωτογραφίες. Μια χαρά :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μετά απο πολύ ψάξιμο, και πολλά reviews, το καταλυτικό review ήταν αυτο για το 540 air απο την karmen1983. Δεν το είχα λάβει υπόψην σαν κουτί αλλα ανέβηκε στην πρώτη θέση προτίμησης μονομιάς..

Οπότε κ είμαι ανάμεσα σ'άυτο κ στο 750D αλλά κατα πάσα πιθανότητα θα καταλήξω στο 540 και λόγω τιμής και λόγω midi...

Δεν μας λες καλου κακου και σε τι εχεις καταλήξει απο το υπολοιπο Pc???Το λεω γιατι εχω δει σε γειτονικο forum πολλες περιπτωσεις ατομων που εβαζαν ακριβα κουτια σε gaming Pc που τους εκοβαν πολυ απο το υπολοιπο συστημα(λογω budget)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες καλου κακου και σε τι εχεις καταλήξει απο το υπολοιπο Pc???Το λεω γιατι εχω δει σε γειτονικο forum πολλες περιπτωσεις ατομων που εβαζαν ακριβα κουτια σε gaming Pc που τους εκοβαν πολυ απο το υπολοιπο συστημα(λογω budget)

Έχω καταλήξει στα εξής:

cpu: INTEL CORE I5-4670K

mobo: GIGABYTE GA-Z87X-D3H

ram: CORSAIR VENGEANCE PRO 8GB (2X4GB) DDR3 1600MHZ

psu: CORSAIR CX750M ή CORSAIR RM650

ssd:Samsung 840 Series Evo 120GB

(όχι απαραίτητα απο eshop)

καρτα γραφικών δεν θα τοποθετήσω για αρχή γιατί δεν παίζω παιχνίδια κ νομίζω θα με καλύψει η onboard.

κ εχω κ ακόμα 2 western digital σκληρούς για αποθήκευση.

Το budget μου είναι γυρω στα 600 - 650 ευρώ, χώρις το να καταμετρήσουμε το κουτί, για το οποίο διατίθεμαι να δώσω 100 - 150 ευρώ περίπου.

Link to comment
Share on other sites

δε ρώτησες για αυτά, αλλά imho το τροφοδοτικό ξαναδές το. Δεν είναι ανάγκη να είναι Corsair.

Αν θες να γλυτώσεις χρήματα κι εφόσον δεν κάνεις OC μπορείς να αποφύγεις και K επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

δε ρώτησες για αυτά, αλλά imho το τροφοδοτικό ξαναδές το. Δεν είναι ανάγκη να είναι Corsair.

Αν θες να γλυτώσεις χρήματα κι εφόσον δεν κάνεις OC μπορείς να αποφύγεις και K επεξεργαστή.

Δεν έχει σημασία που δεν ρώτησα, κάθε άποψη δεκτή, (αν κ μάλλον βγαίνουμε off topic τωρα!).

Το τροφοδοτικό είναι μια σπαζοκεφαλιά παντως, αν βρώ κάτι καλύτερο/φθηνότερο/οικονομικότερο θα το προτιμήσω, δεν έχω θέμα να είναι απαραίτητα corsair (αν και τρέφω μια συμπάθεια,δεν το κρύβω!), ακόμα το ψάχνω όμως.

Όσο για τον επεξεργαστή, εβαλα Κ γιατί θα ήθελα να έχω την επιλογή για να κάνω και ενα OC κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

ναι είμαστε offtopic, έχει κάμποσα θέματα με τροφοδοτικά να πάρεις ιδέες αν δε γνωρίζεις, έχει και κάμποσες καλές παρουσιάσεις ο crmaris, από μάρκες δες τα Seasonic (ποιοτικά/ακριβά) XFX, Be Quiet, Enermax, κάποια μοντέλα Antec, κάποια μοντέλα CoolerMaster, αν βρεις κανένα SuperFlower. Σε φτηνά και ικανοποιητικά, αυτή τη στιγμή τα XFX είναι σχετικώς ασφαλής επιλογή. Προσωπικά θα πήγαινα σε κάποιο Seasonic γύρω στο 100άρικο+ αν αυτή είναι η περιοχή τιμής κι ας ήταν με λιγότερα Watts από κάποιο άλλο κι ας μην είναι απαραιτήτως fully modular.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.