Jump to content



corsair tx 750 problem !


manos_ir

Recommended Posts

μόλις σήμερα παρέλαβα από e-shop ένα corsair tx750 μαζί με οτι άλλο h/w που χρειάζεται για να στήσω ένα νέο pc ...

επιλογή να μην συναρμολογηθεί από αυτούς !

στήνω pc ... περνάω καλώδια από πίσω ....κλπ ...

έτοιμος για first boot ...

πατάω ... ξεκινάνε τα πάντα .... ΕΚΤΟΣ ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού .

το pc όλα κομπλέ , τα πάντα δουλεύουν , ποστάρει ...μπαίνει bios ...

ο ανεμιστήρας του corsair τπτ ...

η μόνη μου ελπίδα να μου πει κανείς από εδώ ότι είναι νέο κόλπο της corsair (γιατί έχω ένα προηγούμενο TX750 στο δικό μου pc) και ο ανεμιστήρας ξεκινάει μόνο όταν χρειάζεται ...

γιατί αλλιώς ... !

:help1: :help1: :help1:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στο boot ανεβάζει full στροφές και μετά μπορεί να κλείνει τελείως αναλόγως το φορτίο και τη θερμοκρασία..

Για δοκίμασε να βάλεις τπτ prime,3d mark κτλπ να στρεσαριστεί για να δεις αν παίρνει μπρος...

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω σεταρει ακομα , φοβάμαι να το στήσω και να το σεταρω χωρίς ανεμιστήρα , γιατί αν ζεσταθεί .. θα πάρει κόσμο μαζί του .

ο ανεμιστήρας δεν ξεκίνησε ούτε στο boot ούτε στο bios !

Link to comment
Share on other sites

Εαν βαλει αλλο ανεμηστηρα να βαραει μπορει να μην φτασει ποτε την θερμοκρασια που υποθετουμε οτι ειναι ρυθμισμενο να ξεκινησει ο ανεμηστηρας του τροφοδοτικου. Προσωπικα δεν γνωριζω την απαντηση. Αλλα δεν θα φοβομουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να καει. Εχει αρκετες προστασιες που θα κλεισουν τον υπολογιστη οταν φτασει σε κρισιμα επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω το corsair 1000W τροφοδοτικο και ειχα το ιδιο προβλημα με τον ανεμιστηρα το πηγα πισω στο πλαισιο και μου εδωσαν καινουργιο.Βεβαια εμενα μετα και απο 3-4 ωρες λειτουργια δεν γυρναγε καθολου,οντως ειχε προβλημα.Μην κανεις πειραματα .Και οπως λεει ο οδηγος του καλου καταναλωτη παντα τα φουσκωνουμε λιγο (πχ το ειχα 4 ωρες ανοικτο το pc και δεν ακουγοταν το τροφοδοτικο και απορρουσα ...).φυλα τα ρουχα σου να εχεις τα μισα

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ΗΧ1050 και ο ανεμιστήρας δεν λειτουργεί όσες ώρες και να χαζεύω στο

ιντερνετ,λειτουργεί μόνο όταν παίζω κανα παιχνίδι η όταν το ζορίσω...

Στρέσαρε η βάλε κανα παιχνίδι να δεις τι γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

καλά τα λές airetikos

αλλά όταν bootarei θα έπρεπε να κάνει μερικές σβούρες , και επειδή έχω ήδη ένα corsairtx750 (3ετιας) απλά έλπιζα οτι θα πάρω μια απάντηση του τύπου ''η νέα σειρά ανάβει ο ανεμιστήρας μόνο όταν πρέπει..'' κλπ ....

και το κορυφαίο ; το case έχει δυνατότητα τοποθέτησης με 2 τρόπους (κάτω μέρος του κουτιού) , εγώ επέλεξα (για να αποφύγω την σκόνη) να τραβάει αέρα από το εσωτερικό του κουτιού ,και όχι από τον πάτο ! Αν το είχα βάλει ανάποδα , δεν θα έβλεπα ποτέ οτι δεν δουλεύει ο ανεμιστήρας και ποιος ξέρει τι άλλο h/w θα έκλαιγα !

τσπ ... το psu ξηλώθηκε ... για να πάει την δευτέρα πίσω και μπήκε ένα used zalman 600w (4x16a παρακαλώ το σκατό) . οπότε ....

ΒΑD HARWARE ! :TD:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αλλάξανε κάτι πάντως στην σειρά HX κατά το άνοιγμα ο fan ανεβάζει στροφές και μετά τις ρίχνει ή κλείνει τελείως αν δεν έχεις load. Πάντως στο άνοιγμα πρέπει να περιστρέφεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αλλάξανε κάτι πάντως στην σειρά HX κατά το άνοιγμα ο fan ανεβάζει στροφές και μετά τις ρίχνει ή κλείνει τελείως αν δεν έχεις load. Πάντως στο άνοιγμα πρέπει να περιστρέφεται.

Διαβασε ξανα την απαντηση #11 που σου ξεφυγε.

Link to comment
Share on other sites

μετά από πόση ώρα με prime λες να δω κάτι ?

η απάντηση στο forum της corsair για τον αν ρισκάρω .

Your PSU is the old model that the fan spins all the time. The newer updated models have a fanless mode so the fan does not spin until needed.

Use it!

AΠΟ ΤΟ SITE ΤΗΣ CORSAIR

The 140mm double ball-bearing fan automatically adjusts its speed to deliver the proper amount of airflow, so high-performance power delivery isn't at the expense of noise. In fact, when you're just surfing the web, doing light office applications or otherwise keeping your TX Series PSU at less than 50% load, the fan doesn't even spin.
Link to comment
Share on other sites

PROBLEM SOLVED ΛΟΙΠΟΝ ....

Τα νέα corsair δεν παίρνει μπρος ο ανεμιστήρας αν δεν χρειάζεται !

αν και όπως είπα στο forum της corsair ... είναι λάθος αυτό , έπρεπε να γυρνάει κατά την διάρκεια του boot για να μπορεί να ελεγχθεί η κατάσταση του ανεμιστήρα (πριν το μοιραίο)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.