Jump to content



Ελαφρύ/ισχυρό ultrabook


minast

Recommended Posts

Ψάχνω για ένα φορητό μέχρι 13", με:

  • καλό επεξεργαστή
  • τουλάχιστον 2x USB 3.0
  • καλή ανάλυση οθόνης (ιδανικά >1366x768
  • Δίσκο >300GB, ιδανικά SSD
  • Να είναι ελαφρύ, ~1 kgr

Όλες οι ιδέες ευπρόσδεκτες...

Link to comment
Share on other sites

Xps 13

Αν αντεχει η τσεπη σου.

Sent from my Pantoflini N7100

Ευχτυχώς ή δυστυχώς δεν είναι για εμένα :)

Αυτό ήταν και η δική μου πρώτη σκέψη, αλλά έχει μόνο 1x USB 3.0, 1366x768 και οριακά πιο βαρύ από αυτό που ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το λάπτοπ το έχω μπροστά μου. Είναι με 1920x1080 και 3x USB 3.0.

H άλλη έκδοση είναι με 1366x768 και πάλι 3xUSB 3.0. 'Εκδοση με 1280χ800 δεν υπάρχει.

Με τα χαρακτηριστικά που ζητάς και κοντά στο 1Kg μόνο laptop-tablet θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το λάπτοπ το έχω μπροστά μου. Είναι με 1920x1080 και 3x USB 3.0.

H άλλη έκδοση είναι με 1366x768 και πάλι 3xUSB 3.0. 'Εκδοση με 1280χ800 δεν υπάρχει.

Με τα χαρακτηριστικά που ζητάς και κοντά στο 1Kg μόνο laptop-tablet θα βρεις.

Για το Latitude δεν τέθηκε θέμα.. εξάλλου έψαχνα μεγαλύτερη ανάλυση, όχι μικρότερη.

[MENTION=10170]swatoner[/MENTION], βρήκα το xps 13 και με 1920x1080, αλλά πάντα με 1 USB3.0 και 1 USB 2.0 (μιλάω για το προηγούμενο μοντέλο, όχι το 2014)

Το Vaio Pro φαίνεται να είναι κοντά σε αυτό που ψάχνω πάντως, αν και η συνδεσιμότητα του Latitude είναι καλύτερη...

Σας ευχαριστώ όλους :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και τα dell είναι κορυφαία, ιδίως αυτές οι σειρές, είναι η ακριβή επιλογή.

Πιο οικονομικά, μέσα στις απαιτήσεις που θέτεις, θα σου πρότεινα το lenovo s440. 2 usb 3.0, 14" 1600x900 touch, haswell U-series, 8670 2gb. Μπορείς να το βρείς και 100 λίρες πιο φθηνο με απλο HD panel.

πς. Σε 1 κιλό δύσκολο να βρείς ultrabook με κυβικά, εκτός αν θες 12αρια ultrabook/tablet..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Βασικά το λάπτοπ το έχω μπροστά μου. Είναι με 1920x1080 και 3x USB 3.0.

H άλλη έκδοση είναι με 1366x768 και πάλι 3xUSB 3.0. 'Εκδοση με 1280χ800 δεν υπάρχει.

Με τα χαρακτηριστικά που ζητάς και κοντά στο 1Kg μόνο laptop-tablet θα βρεις.

Καλημέρα,

θα μπορούσες να μου πεις εντυπώσεις από το latitude που έχεις;

Βασικά με ενδιαφέρουν οι εντυπώσεις για την οθόνη(αν είναι IPS, glare,κλπ) , αλλά και η ποιότητα κατασκευής σε σχέση με το XPS 13.

Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την ποιότητα κατασκευής του XPS(αλουμίνιο, λεπτό bezel, Gorilla Glass).

αλλά με χαλάει που είναι glare οθόνη.

Το latitude έχει και 3G(δεν χρειάζεται να έχεις ξεχωριστό στικάκι για internet)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

θα μπορούσες να μου πεις εντυπώσεις από το latitude που έχεις;

Βασικά με ενδιαφέρουν οι εντυπώσεις για την οθόνη(αν είναι IPS, glare,κλπ) , αλλά και η ποιότητα κατασκευής σε σχέση με το XPS 13.

Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την ποιότητα κατασκευής του XPS(αλουμίνιο, λεπτό bezel, Gorilla Glass).

αλλά με χαλάει που είναι glare οθόνη.

Το latitude έχει και 3G(δεν χρειάζεται να έχεις ξεχωριστό στικάκι για internet)

Ευχαριστώ.

Τα Ε7240 και Ε7440 που έχω παραγγείλει είναι με 3G και 1920χ1080 οθόνη MAT. Δεν είναι touch screen η οθόνη όμως. Νομίζω όταν παραγγέλνεις touch screen, αναγκαστικά είναι glossy.

Το υπόλοιπο λάπτοπ είναι ακριβώς ίδιο με το XPS. Δεν νομίζω πως διαφέρουν σε άλλα πράγματα. Έχει 3 θύρες USB 3.0, η μία εκ των οποίων είναι και για φόρτιση συσκευών, έχει mini DP και HDMI. Υπάρχει διακόπτης για το Wi-Fi στα πλάγια και η SIM κάρτα είναι ακριβώς κάτω από την μπαταρία. Συμβατό με τα παλιά docking stations της Dell. Card reader, finger print reader και φωτιζόμενο πληκτρολόγιο. Όταν το ανοίξεις από κάτω έχεις άμεσα πρόσβαση σε όλα, Wireless LAN, SSD, μνήμες, ανεμιστήρα για καθάρισμα.

Αυτά. Ότι άλλο θέλεις που σε ενδιαφέρει ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Τα Ε7240 και Ε7440 που έχω παραγγείλει είναι με 3G και 1920χ1080 οθόνη MAT. Δεν είναι touch screen η οθόνη όμως. Νομίζω όταν παραγγέλνεις touch screen, αναγκαστικά είναι glossy.

Το υπόλοιπο λάπτοπ είναι ακριβώς ίδιο με το XPS. Δεν νομίζω πως διαφέρουν σε άλλα πράγματα. Έχει 3 θύρες USB 3.0, η μία εκ των οποίων είναι και για φόρτιση συσκευών, έχει mini DP και HDMI. Υπάρχει διακόπτης για το Wi-Fi στα πλάγια και η SIM κάρτα είναι ακριβώς κάτω από την μπαταρία. Συμβατό με τα παλιά docking stations της Dell. Card reader, finger print reader και φωτιζόμενο πληκτρολόγιο. Όταν το ανοίξεις από κάτω έχεις άμεσα πρόσβαση σε όλα, Wireless LAN, SSD, μνήμες, ανεμιστήρα για καθάρισμα.

Αυτά. Ότι άλλο θέλεις που σε ενδιαφέρει ρωτάς.

Σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου και την άμεση απάντηση:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
[MENTION=51]jax7480[/MENTION] το 7240 που παρήγγειλες είχε International πληκτρολόγιο ή ελληνικο?

Εϊσαι ευχαριστημένος από αυτό γενικά?

Καλημέρα.

Είμαι στη Νορβηγία, οπότε το πληκτρολόγιο είναι Νορβηγικό.

Για το λάπτοπ τώρα:

Υπέρ:

Αυτονομία. Οι χρήστες που πήραν το λάπτοπ γενικά εχουν αναφέρει αρκετά μεγαλύτερη αυτονομία από τον προκάτοχο (Ε6230) κατά 1.5 με 2 ώρες περίπου με ίδια σχετικά χρήση.

Κατασκευή. Καλύτερη κατασκευή σίγουρα από το 6230, το οποίο ήταν όλο πλαστικό. Το κακό που έχει μείνει σε σχέση με την κατασκευή είναι το πληκτρολόγιο το οποίο είναι το ίδιο με το 6230, καθόλου στιβαρό και με κακή συναρμογή με το υπόλοιπο λάπτοπ.

Βάρος. Ελαφρύτερο από το Ε6230. Όχι όσο ελαφρύ θα ήθελα εγώ, αλλά οι χρήστες είναι ευχαριστημένοι. Επίσης και ο φορτιστής είναι μικρότερος και ελαφρύτερος.

Κατά:

Οθόνη. Η οθόνη είναι πολύ σκοτεινή ακόμα και με τη ρύθμιση του brightness στο τέρμα.

Έλλειψη VGA out. Ωραία τα HDMI και τα mini-DVI αλλά το VGA out είναι must για επαγγελματικό λάπτοπ. Επίσης η έλλειψη του προϋποθέτει και την αγορά HDMI to VGA adaptor κάτι που ο κάτοχος πρέπει να κουβαλάει μαζί του.

Θόρυβος. Δυστυχώς το λάπτοπ για τα δεδομένα των χρηστών μου είναι ΘΟΡΥΒΩΔΕΣ. Ο ανεμιστήρας του επεξεργαστή κάνει πιο έντονο θόρυβο από το προηγούμενο μοντέλο E6230, κάτι το οποίο δεν παρατήρησα στο 14αρι μοντέλο Ε7440. Βέβαια το συγκεκριμένο πρόβλημα ίσως οφείλεται και στον μεγάλο επεξεργαστή που τα παρήγγειλα (i7) αλλά και πάλι σε ένα λάπτοπ που κοστίζει περίπου 2000€ δεν θα έπρεπε να ακούγεται σχεδόν τίποτα ή αν ακούγεται να μην γίνεται τόσο έντονα αισθητό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.