Jump to content



Η OCZ ανακοινώνει χρεωκοπία


l2phile

Recommended Posts

Κρίμα που χάνεται ένας παίκτης από το χώρο. Αν και ξεκίνησε με πολλά προβλήματα στον χώρο των SSD με τους απαράδεκτους JMF602 ελεγκτές και άλλοι κατασκευαστές έπεσαν στην παγίδα τότε. Απλά αντί να συνεχίσει να βγάζει rebadged sandforce μετά εξελίχθηκε σε εταιρεία με δικό της IP που έβγαζε και πιο εξεζητημένες λύσεις (pcie SSD) και ανταγωνιζόταν στα ίσια τα θηρία samsung, crucial, intel, toshiba.

Είχα διαβάσει οτι είχαν πρόβλημα να προμηθευτούν NAND σε λογικές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, όντας ο go-to computer guy για άπειρους φίλους, φίλους φίλων και γνωστούς, από τότε που βγήκε ο Samsung 830 δεν έχω συστήσει άλλη μάρκα εκτός από Samsung σε κανέναν. Και αυτό έγινε όχι τόσο λόγω performance, αλλά λόγω reliability. Μετά τους άπειρους bricked Vertex 2, βαρέθηκα. Και ναι, είχα κι εγώ έναν.

Link to comment
Share on other sites

vertex 3 και μετά έχω αρκετούς, τους έχω σκίσει στην κυριολεξία με τα NAS κτλ. reviews και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Κρίμα γιατί γνώριζα πολλούς που εργάζονταν σε αυτή την εταιρία και ήταν αξιόλογα άτομα. Τώρα η Samsung μένει μόνη της να αλλωνίζει στο χώρο και αυτό είναι πολύ κακό!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα όντως γιατί το πήγαιναν καλά το θέμα. Δυστυχώς έχασαν αρκετά από την υιοθέτηση προβληματικών controllers (JM602, Sanforce SF-2281) και μέχρι να διορθωθούν τα προβλήματα, ο κόσμος τους γύρισε την πλάτη.

Από την άλλη κι εγώ ξέρω πως είχαν θέμα να προμηθευτούν NAND σε καλές τιμές.

Πριν 2 μέρες μου ήρθαν και οι νέοι Vector 150 (120 και 240GB) για review. Άραγε τι κάνω με αυτούς;

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να την εξαγοράσει κάποια σοβαρή εταιρία τουλάχιστον για να συνεχίσει να λειτουργεί.

Είναι πολύ αξιόλογη εταιρία, και την προτίμησα αρκετές φορές(έχω 5 SSD, οι παλαιότεροι εξ αυτών 4ετήας) και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα.

Μακάρι να την αγοράσει η Toshiba γιατί προβλέπω αύξηση των τιμών σύντομα.

Kαλα..κατσε να εχει η καθε εταιρια παραγωγης μνημων τη δικια της παραγωγη σε δισκους να δεις price fixing που εχει να πεσει...

Aει να δουμε ποιες "αλλες" εταιριες θα αντεξουν..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, όντας ο go-to computer guy για άπειρους φίλους, φίλους φίλων και γνωστούς, από τότε που βγήκε ο Samsung 830 δεν έχω συστήσει άλλη μάρκα εκτός από Samsung σε κανέναν. Και αυτό έγινε όχι τόσο λόγω performance, αλλά λόγω reliability. Μετά τους άπειρους bricked Vertex 2, βαρέθηκα. Και ναι, είχα κι εγώ έναν.

τα μονοπωλια ειναι οτι χειροτερο μπορει να συμβει...

Link to comment
Share on other sites

Η Toshiba τελικά συμφώνησε να την αγοράσει με 35 εκατομύρια.

Toshiba to buy OCZ's assets for $35 million, eyes solid-state supremacy

EDIT: Oops με πρόλαβαν : http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/i-toshiba-tsimpise-ti-xreokopimeni-ocz-ssd-129713.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.