Jump to content



Ασύρματο δίκτυο


catgirl

Recommended Posts

Προσπαθώ να συνδέσω ασύρματα το XPC μου με ένα Laptop...

OK... όλα καλά στο ίδιο ή σε πλαινά δωμάτια! Αλλά σε απόσταση 20μέτρα μέσα από 2-3 πέτρινους τοίχους τίποτα... Το ένα στο δώμα μου, το άλλο στη βιβλιοθήκη του σπιτιού, 20% σήμα. Καθόλου σύνδεση...

Υποτίθεται πως έχουν εμβέλεια 100μέτρα;

Τι κάνουμε το ξεχνάμε;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από catgirl

2-3 πέτρινους τοίχους τίποτα... ;

σοβαρα τωρα,

νομιζεις οτι θα συνδεθεις ασυρματα ενω παρεμβαλλονται τοιχοι?

Ακομα και ενας να ειναι δυσκολο να κανεις link

Απο εμπειρια σου λεω οτι ακομα και τα φυλλα ενος δεντρου να ειναι αναμεσα ,πολυ δυσκολο να κανεις link

Πηγαινε καλυτερα με ενα καλωδιο και εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν θα έχει access point ή ad-hoc σύνδεση μεταξύ 2 καρτών, ούτε αν παρεμβάλονται 5 μεσοτοιχίες.

Αυτό που παίζει ρόλο σε μία ασύρματη συσκευή είναι η ευαισθησία του δέκτη σε δεδομένο bitrate, το gain της κεραίας και το bit error rate.

Έτσι με ένα cisco access point με μαμίσια κεραία και ένα laptop με pcmcia levelone (όχι κάτι φοβερό ως κάρτα) μπορούσα να συνδεθώ μέσα στο πανεπιστήμιο σε σημεία πολύ μακρυά του access point και ας παρεμβάλονταν 10 αίθουσες.

catgirl 100 μέτρα εμβέλεια τέτοιες συσκευές έχουν σε ανοιχτό χώρο. Αν μπορείς πες μας τον τύπο των συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 14:50]

Δεν έχει σημασία αν θα έχει access point ή ad-hoc σύνδεση μεταξύ 2 καρτών, ούτε αν παρεμβάλονται 5 μεσοτοιχίες.

Αυτό που παίζει ρόλο σε μία ασύρματη συσκευή είναι η ευαισθησία του δέκτη σε δεδομένο bitrate, το gain της κεραίας και το bit error rate.

Έτσι με ένα cisco access point με μαμίσια κεραία και ένα laptop με pcmcia levelone (όχι κάτι φοβερό ως κάρτα) μπορούσα να συνδεθώ μέσα στο πανεπιστήμιο σε σημεία πολύ μακρυά του access point και ας παρεμβάλονταν 10 αίθουσες.

catgirl 100 μέτρα εμβέλεια τέτοιες συσκευές έχουν σε ανοιχτό χώρο. Αν μπορείς πες μας τον τύπο των συσκευών.

Μα γιατί δεν δουλεύουν τα δικά μου τότε; Πόσο μακριά είναι το 10 αίθουσες; Φαντάζομαι πάνω από 20 μέτρα!

Εξοπλισμός

PCI card TRENDnet TEW-303PI

Laptop ACER Aspire 1511LMi, Athlon 64-bit 3000+ (built in wireless)

specs από trendnet manual

post-1654-1416071300,2811_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skinny13 [Σήμερα, στις 13:06]

σοβαρα τωρα,

νομιζεις οτι θα συνδεθεις ασυρματα ενω παρεμβαλλονται τοιχοι?

Ακομα και ενας να ειναι δυσκολο να κανεις link

Απο εμπειρια σου λεω οτι ακομα και τα φυλλα ενος δεντρου να ειναι αναμεσα ,πολυ δυσκολο να κανεις link

Πηγαινε καλυτερα με ενα καλωδιο και εισαι οκ

με δύο τοίχους αλλά 10 μέτρα απόσταση δουλεύει άψογα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από XTCgr [Σήμερα, στις 13:37]

μήπως θα πρέπει να σκεφτείς αγορά ενος access point?

Αυτό θα βοηθούσε αν το έβαζα στη μέση της απόστασης φαντάζομαι :jump:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι ως νούμερα οι ευαισθησίες του trendnet δεν είναι κακές. Όμως δεν αναφέρεται πουθενά το bit error rate.

Τα αντίστοιχα νούμερα για την κορυφαία PCI κάρτα της cisco είναι

Receive Sensitivity 1 Mbps: -94 dBm

2 Mbps: -91 dBm

5.5 Mbps: -89 dBm

11 Mbps: -85 dBm

όπως φαίνεται εδω -> http://www.cisco.com/en/US/products/hw/wireless/ps4555/products_data_sheet09186a0080088828.html

Αυτές οι τιμές είναι με BER 10^-5 δηλαδή 1 λάθος bit στα 10.000.

Για την κάρτα που έχει ενσωματωμένη το laptop μην περιμένεις και πολλά... Αυτά προορίζονται για hotspots, όχι να πιάνεις το δίκτυο του γείτονα.

Αυτό που θα σε συμβούλευα να κάνεις είναι να βάλεις τις ταχύτητές τους στο Auto αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Έτσι όσο απομακρύνεσαι θα πέφτει μεν η ταχύτητα αλλά θα είσαι συνδεδεμένη.

Αρχική απάντηση από catgirl

Αυτό θα βοηθούσε αν το έβαζα στη μέση της απόστασης φαντάζομαι :jump:

Επόμενη λύση αν δε δουλέψει το παραπάνω είναι αυτό που είπες.

Αρχική απάντηση από catgirl

Μα γιατί δεν δουλεύουν τα δικά μου τότε; Πόσο μακριά είναι το 10 αίθουσες; Φαντάζομαι πάνω από 20 μέτρα!

Τα δικά σου δε δουλεύουν γιατί δεν είναι cisco. Και ναι η απόσταση είναι γύρω στα 100 μέτρα, αν δεν κάνω λάθος, γιατί είναι σε ευθεία και ενώ τα μικροκύματα περνάνε τον τοίχο εγώ δεν μπορώ να τον περάσω για να μετρήσω την απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι που βρήκα ψάχνοντας λίγο...

http://www.freenetworks.org/moin/index.cgi/ReceiveSensitivity

Εδώ φαίνεται ότι ένα trendnet έχει αρκετά χαμηλότερες επιδόσεις. Όμως η σελίδα είναι λίγο φλου και δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρη.

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου λιγάκι τι ρυθμίσεις βάζεις στο δίκτυο, γιατί ενώ έχω άριστο σήμα και οι υπολογιστές βλέπουν το δίκτυο, δεν μπορώ να μοιραστώ αρχεία κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να σηκώσεις έναν ftp server και να μην καταναλώσεις φαιά ουσία γιατί δεν παίζει το netbios.

Για το δίκτυο τι εννοείς; Να είναι ο ένας στο internet και να μπει και ο άλλος;

Ενεργοποιείς στις ιδιότητες της σύνδεσης το Internet Connection Sharing. Στο pc που έχει internet κοιτάς οι ρυθμίσεις να είναι IP:192.168.0.1 mask: 255.255.255.0 και στο άλλο IP:192.168.0.2 mask: 255.255.255.0 gateway 192.168.0.1 DNS 192.168.0.1 (αυτό ίσως να μην παίξει, windows είναι αυτά). Μετά θεωρητικά πρέπει να παίζει. Κοίταξε και τα firewall μη σου δημιουργούν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το σπίτι δύσκολα μπορείς να δημιουργήσεις θόρυβο. Οι τοίχοι απορροφούν γρήγορα μεγάλο μέρος της ούτως ή άλλως μικρής έντασης των κυμμάτων.

Αρχική απάντηση από Skinny13

Απο εμπειρια σου λεω οτι ακομα και τα φυλλα ενος δεντρου να ειναι αναμεσα ,πολυ δυσκολο να κανεις link

Δεν το είχα προσέξει νωρίτερα.

Αυτό είναι σωστό μεν, αλλά ισχύει γιατί τα φύλλα ενός δέντρου έχουν μέσα τους νερό που εμποδίζει τη διάδοση των μικροκυμμάτων. Δεν είναι απόλυτο ότι ένα εμπόδιο είναι ταφόπλακα για τη διάδοση των κυμμάτων. Απλώς σε συνάρτηση με μέτριο εξοπλισμό δεν πιάνει αποστάσεις που πιάνουμε στα μητροπολιτικά δίκτυα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το δίκτυο παίζει από μόνο του... Με winXP και οι δύο Η/Υ δεν χρειάστικε να κάνω καμιά ρύθμιση πέρα από να τους έχω δηλωμένους στην ίδια ομάδα εργασίας... Τέλεια στο ίδιο δωμάτιο!

Το θέμα είναι ότι θα έπρεπε να παίζει σε απόσταση 20 περίπου μέτρων με ενδοιάμεσους 3-4 χοντρους πέτρινους τοίχους... Από περιοχή εργασίας φορητού (βιβλιοθήκη γραφείο μπαμπά) σε δωμάτιό μου. Σκοπός είναι το μοίρασμα του ιντερνετ, αρχείων κλπ.

Αλλά σε αυτή την απόσταση με τίποτα... Η σύνδεση πότε φαίνεται και πότε όχι και δεν μπορείς να μεταφέρεις ούτε ένα jpeg.

Η συγκεκριμένη ασύρματη κάρτα παίρνει extra κεραία (ξεβιδώνει η δικιά της) 4dBi από τα 2 που είναι τώρα... Λέτε να κάνει τίποτα? Μετά όμως φοβάμαι ότι δεν θα παίζει το φορητό που δεν μπορεί να πάρει άλλη κεραία... Αν και εδώ υπάρχει ένα άλλο στοιχείο που με προβλημάτισε!

Ένα κουφό... Γιός αδερφού του μπαμπά (ξάδερφός μου) που σπουδάζει στο Εδιμβούργο νοίκιασε ένα σπίτι κοντά στο Πανεπιστήμιο. Εκεί λοιπόν παίζοντας μια μέρα με την ασύρματη κάρτα (έχει το ίδιο λαπτοπ) βρίκε μια untitled wireless connection η οποία του δίνει και Internet στα περίπου 5MBps. Να πώ ότι τρελάθηκα μόλις πήρα το e-mail του; Ότι κοπανισα το κεφάλι μου στο τοίχο; Ας μην απογοητευόμαστε... Εμείς ζούμε στην Ελλάδα με την φοβερή της ιστορία κλπ, κλπ, μπλα, μπλα...

:OT:

Link to comment
Share on other sites

Αυξάνοντας 3dB την ισχύ που εκπέμπεις ή λαμβάνεις διπλασιάζεις περίπου την εμβέλεια.

’ρα ακόμα κι αν βάλεις στο ένα μόνο κεραία θα δεις διαφορά. Θα πρότεινα να πάρεις μία μικρή και διακριτική κεραιούλα όπως ( hhttp://www.lamos.com/products/wireless/maxrad/wisp_panel.htm ) η 9dB.

Βέβαια αυτή δεν είναι πολυκατευθυντική σε 360 μοίρες αλλά μόνο 60 μοίρες οριζόντια και 70 κάθετα, κάτι που νομίζω πως δε θα σε πειράζει αφού θέλεις να μοιράζεις το ασύρματο προς μία συγκεκριμένη πλευρά του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο trendy (είσαι trendy?)

Αλλά παρακολουθώντας και κάποιες άλλες κουβέντες που έχεις συμμετάσχει σχετικές με ασύρματα βλέπω ότι δεν θα με εξυπηρετήσει...

Σκέφτομαι αργότερα να βάλω το XPC στο σαλόνι και να το κάνω εγγραφέα προγραμμάτων, βίντεο και μπ3 σερβερ! (και να πάρω κάτι σε 64 εγώ, χε χε...)

Οπότε δεν θα εξηπηρετούν οι ταχύτητες του ασύρματου όσο καλά και να παίζει...

’ρα πάμε για καλώδια. Υπάρχει η δυνατότητα να περάσουν έξω από το σπίτι γιατί από μέσα ούτε με σφαίρες...

Εκεί θα καταλήξω

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο trendy (είσαι trendy?)

Ευτυχώς ή δυστυχώς είσαι ό,τι δηλώσεις ;)

Γενικότερα το ασύρματο δε μπορεί και ούτε πρόκειται να φτάσει ποτέ την ταχύτητα του ενσύρματου. Απλώς προσθέτει μία αίσθηση high technology σε αυτόν που το χρησιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skinny13 [18-10-2004 20:26]

μην μου πεις οτι δεν στο ειπα.....

ασε που θα γλιτωσεις και την ακτινοβολια μες στο σπιτι σου...

Το θέμα της ακτινοβολίας έτσι κι αλλοιως με χαλούσε!

Αφού μου την δίνει και το κινητό... Πάντα μακριά από το κρεβάτι... Κάτι συμμαθήτριες κοιμούνται με το κινητό αγκαλιά... Λέτε να την βγάλουν καθαρή;

Αλλά όπως καταλαβαίνεις τα καλώδια δεν μπορώ να τα περάσω μόνη μου! Οπότε η σύνδεση των Η/Υ αναβάλεται... Μέχρι να δεήσει ο ηλεκτρολόγος!

Link to comment
Share on other sites

Το 802.11b είναι φτιαγμένο για λειτουργία σε εσωτερικούς χώρους, κάτι που σημαίνει ότι έχει προβλεφτεί η εκπεμπομένη ισχύς να είναι ακίνδυνη. Για αυτό και η ισχύς είναι 20 μικρότερη των κινητών. Επιπλέον οι κεραίες δε βρίσκονται δίπλα στον εγκέφαλό μας, αλλά σε μικρή απόσταση. Και αν κάποιος γνωρίζει το Free Space Loss των ρεαδιοκυμμάτων, ξέρει ότι σε πολύ κοντινές αποστάσεις η ένταση του σήματος μειώνεται απότομα, ενώ εξομαλύνεται (η μείωση του σήματος) όσο απομακρυνόμαστε από την πηγή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.