Jump to content



ποια θεωρείται η καλύτερη θερμοαγώγιμη ?


ARMAGEDDON

Recommended Posts

πριν καταλήξω στην pk3 ήμουν ανάμεσα στη Thermalright Chill Factor 3, NOCTUA NT-H1 και Pk3. Και η Noctua πρέπει να κάνει καλή δουλειά.

η noctua απο ότι διαβάζω είναι λίγο καλύτερη από την artic silver 5

τέλος πάντων σήμερα μάθαμε αρκετά πραγματάκια :computer:

edit conclusion ημέρας όσοι ασχολούμαστε με τα Pc μας μία απο αυτές και είμαστε εντάξει πάνε με σειρά καλύτερης προς μη αλλά και πάλη κάποιες είναι οριακα Gelid Extreme, JunPus D9000, Noctua NT-H1 = (περίπου ίσες πάνω κάτω ανάλογα την κατάσταση και την ποσότητα κλπ κλπ)= Prolimatech PK-3, Akasa 5022, Artic MX-4, Cooler Master IC Essentials E1, Xigmatek PTI-G4512 and Alpenfφhn Schneekanone.

Link to comment
Share on other sites

μου εξηγει καποιος τα αρνητικα των liqid metal γιατι πραγματικα μπερδευτηκα? εχω βαλει παντου μη βρεθω προ εκπληξεως. Παντως να σας δωσω και μερικα δικα μου νουμερα, με υδροψυξη 2 280mm ψυγειων με silent ανεμιστηρες:

ι5 3570κ (koolance 380i) @ 4700 24/7 max temp 62C (εκανα και delid και εβαλα και κει Liquid ultra, εκανε μεγαλη διαφορα εκει)

7970 reference (heatkiller gpu x3) @ 1150/1600 max 40C

Link to comment
Share on other sites

μου εξηγει καποιος τα αρνητικα των liqid metal γιατι πραγματικα μπερδευτηκα? εχω βαλει παντου μη βρεθω προ εκπληξεως. Παντως να σας δωσω και μερικα δικα μου νουμερα, με υδροψυξη 2 280mm ψυγειων με silent ανεμιστηρες:

ι5 3570κ (koolance 380i) @ 4700 24/7 max temp 62C (εκανα και delid και εβαλα και κει Liquid ultra, εκανε μεγαλη διαφορα εκει)

7970 reference (heatkiller gpu x3) @ 1150/1600 max 40C

κοίτα το θέμα είναι λίγο περί ορέξεως κολοκυθόπιτα εγώ ξεκίνησα για να αντικαταστήσω την Αrtic Silver 5 που την είχα σαν Νούμερο 1 στην κεφάλα μου και τα ελαττώματά της. Τώρα με την βοήθεια όλων κατέληξα ότι η Prolimatech PK-3 και η Noctua NT-H1 είναι καλύτερες από την Artic Silver 5 και μη αγώγιμες (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος) τώρα το κυνήγι για -1 εώς -3 βαθμούς άστο καλύτερα παίζει ρόλο η ποσότητα το άπλωμα κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ ...

ο καθένας παίρνει ότι νομίζει καλύτερο για το σύστημά του :T:

και ξαναρωτάω αυτές οι μεταλλικές liquid metal πως βγαίνουν με τον πατροπαράδοτο τρόπο καθαρό ασετόν ή καθαρό οινόπνευμα και βαμβάκι ? :rant: :tomato:

και επίσης που την βρίσκεται την Liquid ultra

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω βγαλει ποτε :) γιατι λεει οτι καπως κολλαει μετα απο κανα 2 μερες και βεντουζωνει. οταν ειναι ο καιρος θα δουμε. παντως πιστευω οτι ειναι αλλη κατηγορια και πολυ καλυτερες και δε βλεπω καποιο αρνητικο γενικα. δε νομιζω οτι ειναι μονο 1-2 βαθμοι η διαφορα με τις αλλες. τεσπα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ μία θερμοαγώγιμη που στην ουσία δεν μπορεί να θεωρηθεί θερμοαγώγιμη πάστα, διότι είναι απλά καθαρός υδράργυρος.. Η διαφορά που έχω δει είναι πολύ μεγάλη. Είναι μέσα σε σύριγγα, το έχω πάρει από την AlphaCool στη Γερμανία, και βάζεις μια μπιλίτσα πάνω στην ψύκτρα του επεξεργαστή (στο κέντρο). Το μόνο πρόβλημα είναι όταν θες να το μαζέψεις... Διότι βγάζοντας την ψύκτρα, ξε-απλώνεται και γίνεται πολλές μικρές μπιλίτσες.. Και πρέπει να κάτσεις με τη σύριγγα πάλι να το ρουφήξεις.... Και δεν πρέπει να ξεφύγει καμία στην μητρική γιατί θα κάνει ΜΠΟΥΜ... (είναι αγώγιμος ο υδράργυρος) :smoke: Επίσης όταν έχουμε τοποθετήσει την ψύκτρα δεν μπορεί να φύγει.. Μόνο όταν προσπαθούμε να το μαζέψουμε με τη σύριγγα, και το σπρώχνουμε για να "κολλήσουν" μεταξύ τους οι μπιλίτσες.... Οι διαφορές που είδα ήταν της τάξεως των 5-6 βαθμών, σε σχέση με άλλες που είχα δοκιμάσει τότε στην ίδια κατηγορία τιμής (20-30€)..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ μία θερμοαγώγιμη που στην ουσία δεν μπορεί να θεωρηθεί θερμοαγώγιμη πάστα, διότι είναι απλά καθαρός υδράργυρος.. Η διαφορά που έχω δει είναι πολύ μεγάλη. Είναι μέσα σε σύριγγα, το έχω πάρει από την AlphaCool στη Γερμανία, και βάζεις μια μπιλίτσα πάνω στην ψύκτρα του επεξεργαστή (στο κέντρο). Το μόνο πρόβλημα είναι όταν θες να το μαζέψεις... Διότι βγάζοντας την ψύκτρα, ξε-απλώνεται και γίνεται πολλές μικρές μπιλίτσες.. Και πρέπει να κάτσεις με τη σύριγγα πάλι να το ρουφήξεις.... Και δεν πρέπει να ξεφύγει καμία στην μητρική γιατί θα κάνει ΜΠΟΥΜ... (είναι αγώγιμος ο υδράργυρος) :smoke: Επίσης όταν έχουμε τοποθετήσει την ψύκτρα δεν μπορεί να φύγει.. Μόνο όταν προσπαθούμε να το μαζέψουμε με τη σύριγγα, και το σπρώχνουμε για να "κολλήσουν" μεταξύ τους οι μπιλίτσες.... Οι διαφορές που είδα ήταν της τάξεως των 5-6 βαθμών, σε σχέση με άλλες που είχα δοκιμάσει τότε στην ίδια κατηγορία τιμής (20-30€)..

Eχμμμ.... απο τη Γερμανια η απο τις Φιλιππινες το πηρες αυτο?

Ο υδραργυρος εχει απαγορευτει ακομα και για βιομηχανικη χρηση ποσο μαλλον για οικιακη, εχει απαγορευτει η πωληση του και θεωρειται απο τα νουμερο ενα τοξικα μεταλα

Link to comment
Share on other sites

Eχμμμ.... απο τη Γερμανια η απο τις Φιλιππινες το πηρες αυτο?

Ο υδραργυρος εχει απαγορευτει ακομα και για βιομηχανικη χρηση ποσο μαλλον για οικιακη, εχει απαγορευτει η πωληση του και θεωρειται απο τα νουμερο ενα τοξικα μεταλα

Από Γερμανία. Δεν το ήξερα.. Άρα όποιος πρόλαβε, πρόλαβε... :p Πάντως έχει μεγάλη διαφορά.. Η αλήθεια είναι, οτι έχω καιρό να δω να πουλάνε θερμ. πάστα υδραργύρου, αλλά δεν νομίζω πως μπορεί να προκαλέσει κάτι βλαβερό, μιας και δεν γίνεται κάποια επεξεργασία του, και η θερμοκρασία που ανεβάζει, άντε να είναι εως 60C max, οπότε τί βλαβερό θα μπορούσε να προκαλέσει...? Πάντως γράφει να μεταχειρίζεται με γάντια..

Link to comment
Share on other sites

Από Γερμανία. Δεν το ήξερα.. Άρα όποιος πρόλαβε, πρόλαβε... :p Πάντως έχει μεγάλη διαφορά.. Η αλήθεια είναι, οτι έχω καιρό να δω να πουλάνε θερμ. πάστα υδραργύρου, αλλά δεν νομίζω πως μπορεί να προκαλέσει κάτι βλαβερό, μιας και δεν γίνεται κάποια επεξεργασία του, και η θερμοκρασία που ανεβάζει, άντε να είναι εως 60C max, οπότε τί βλαβερό θα μπορούσε να προκαλέσει...? Πάντως γράφει να μεταχειρίζεται με γάντια..

βρε συ ειναι νευροτοξινη λεμε (το καρκινογονο αστο στην παντα)... αλλα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να χρησιμοποιησαν υδραργυρο για κατι τετοιο γιατι θα ετρεχε στη μητρικη... μηπως ειναι κατι αλλο και τα εχεις μπερδεψει?

Link to comment
Share on other sites

liquid metal ειναι και το γαλιο και καποια αλλα κραματα, μηπως ειναι κατι τετοιο?

Μην τρελαθουμε δηλαδη οτι για να ριξουμε τη θερμοκρασια της cpu (που σιγα μην τη ριξουμε με τις παστες αλλα τεσπα) θα μολυνουμε τον εαυτο μας και τους γυρω μας...

σιγα μην κανουμε και ανθρωποθυσιες δηλαδη στο θεο του παγου :rofl:

Link to comment
Share on other sites

savaspar, ψάξε το λίγο περισσότερο. Είτε κάτι δεν περιγράφεις σωστά είτε είναι πολύ επικίνδυνο αυτό που λες. Α, κι αν το πετάξεις όχι σε κανονικά σκουπίδια.

Θα το ψάξω... Να το πετάξω δεν έχει χρειαστεί, διότι γίνεται μπίλια και το μαζεύω πάλι με τη σύριγγα... Θα παραθέσω και φώτο..

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω... Να το πετάξω δεν έχει χρειαστεί, διότι γίνεται μπίλια και το μαζεύω πάλι με τη σύριγγα... Θα παραθέσω και φώτο..

εννωει για να μην υπαρχει σπιτι σου...

κανονικα και οτι ηρθε σε επαφη...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

εάν γίνετε να μπω και εγώ στο θέμα τις θερμοαγώγιμησ

έχω βάλει στον celeron g530 την revoltec diamond

η θερμοκρασία μέσο του hwinfo32 μετά από 3 ώρες και βάλε video rendering πάει στους 49 κελσίου σε πλήρες φόρτο εργασίας, σε κατάσταση αναμονής είναι γύρο στους 31-33 κελσίου μητρική άσους ρ8h61-mle

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτή είναι η πάστα:

Coollaboratory Liquid Pro Liquid Metal Thermal Paste [Liquid Pro]

Βέβαια εμένα η ετικέτα είναι στα γερμανικά και είναι και πολύ περισσότερη η ποσότητα.

lol, αυτο βρε ειναι κραμα γαλιου οπως σου ειπα, τι σχεση εχει ο υδραργυρος? :hehe:

btw η αληθεια ειναι πως δεν πεθανε καποιος -απ οσο ξερω- απο δηλητηριαση υδραργυρου, αλλα εχουν καταστραφει αρκετα ΚΝΣ (κεντρικα νευρικα συστηματα), και το κακο ειναι οτι λειτουργει προσθετικα χωρις να φευγει απο τον οργανισμο

Link to comment
Share on other sites

lol, αυτο βρε ειναι κραμα γαλιου οπως σου ειπα, τι σχεση εχει ο υδραργυρος? :hehe:

Α δεν το ήξερα.. Εγώ για υδράργυρο το θεωρούσα τόσο καιρό...!! :thank_you2: Thanks για την διευκρίνιση! Πολύ καλή πάστα πάντως! Και να φανταστείτε εγώ δεν την απλώνω καν όπως κάνουν στο βίντεο..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.