Jump to content



Επιλογή NAS θήκης


Bonito

Recommended Posts

Απο ότι βλέπω ύπαρχουν διαφορές μεταξύ των NAS με λιγότερο απο 100 euro. Οι δισκοι μου ειναι WD Green αλλα πιανουν 110-120MB/s. Θα ήθελα να λειτουργουν κοντά σε αυτές τις ταχύτητες.

Οπότε απο τα 2 NAS που προτεινα, ποιο θεωρείτε καλυτερο; Για το WD EX4 εχω διαβάσει πολυ καλες κριτικές και ειναι και 4-bay.

*edit: Το app/cloud για κινητα και tablets φενεται πολυ ευχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Δες την λίστα συμβατότητας του Synology 214, νομίζω δεν είναι συμβατό με τους Green της WD.

Από τα 2 προτιμώ Synology, από θέμα δυνατοτήτων του DSM είναι ΠΟΟΛΛΥΥ μπροστά από τους άλλους. Ακόμα και η QNAP πίσω είναι. Έχει και αντίστoιχη δυνατότητα cloud όπως της WD.

Link to comment
Share on other sites

6-7 mb /sec? δηλαδή για μια ταινία 600ΜΒ* περιμένεις κάμποσο;

Ω,ναι....τετοιες τρελες ταχυτητες πιανω....πιθανοτατα να φταιει το firmware και το funplug(transmission) συμφωνα με αναφορες που διαβασα απο αλλους χρηστες ή καποια λαθος ρυθμιση δικια μου,αλλα για την ωρα, δεν κανω κατι λογο χρονου και αμαθειας...

*

δε κανω τετοια πραματα..

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=29160]avpap[/MENTION]

ναι 100άρι εννοούσα, το ένα μηδενικό έφυγε βόλτα!

[MENTION=559]vagsk[/MENTION]

raid 1 τους έχω, 2 3άρηδεςTB seagate.

και πριν μπήκαν 2 των 2ΤΒ και πάλι οι επιδόσεις ήταν κορυφή, και με 1ΤΒ F3 καλά πήγαιναν. πάντα σε raid1.

δεν θέλει ... βιονικούς δίσκους, απλα καλό NAS και απλώς καλό switch.

d link είχα και απλά ΔΕΝ.

ταπεινή μου άποψη, αν κάποιος πάρει nas στα 100Ε δεν περιμένει καλές ταχύτητες αλλά μόνο την συγκεκριμένη χρήση-σενάριο: δικτυακά δεδομένα, διαμοιρασμός. απόδοση ΟΧΙ.

δίνεις ένα 200ρι παίρνεις ένα synology και καθάρισες για χρόνια. torrents το βράδυ με pc κλειστό, streaming σε tv/android box με pc κλειστό, usb backup και άλλα σκηνικά μέσω των usb, Android DS File και Online διαθεσιμότητα δεδομένων απο παντού ίντερνετ.

εγώ χαλιέμαι μόνο που .... με ψήνει να πάρω το μεγάλο με 4δίσκους χωρητικότητα που ξεκινάει απο τα 300Ε, και πραγματικά εκεί είσαι άρχοντας για μπολικο καιρό, μιας και απλά αλλάζεις δίσκους και κάνεις τρελή δουλειά.

οι εφαρμογές που έχεις μέσα στο synology δεν φαντάζεσαι τι περιλαμβάνουν.

Link to comment
Share on other sites

δίνεις ένα 200ρι παίρνεις ένα synology και καθάρισες για χρόνια. torrents το βράδυ με pc κλειστό,

Αυτό δουλεύει και με private trackers; Γιατί στο D-Link κάποιο πρόβλημα υπάρχει και δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

δεν κατεβάζω apo private trackers sorry.

δεν το έχω ψάξει αυτό που λες.

διαθέτει πάντως plugin torrent client που απλά σε ένα φάκελο που έχω διαλέξει βλέπει αν έχει κάποιο .torrent για κατέβασμα kai to ξεκινά μόνο του, σε ώρες που του έχω πεί ότι μπορεί να κατεβάζει!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.