Jump to content



Έχω χάσει την μπάλα...Help Please...


vagos2221416003330

Recommended Posts

Παιδιά είχα να ασχοληθώ με H/W 4 χρόνια τώρα παίζει και περισσότερα....(Έχω μείνει σε εποχή Intel Q9550 και ati 4870x2 από κει και μετά δεν ξέρω τί έχει παίξει....)

Έχω λιώσει στο διάβασμα και βλέπω ότι βγαίνουν μοντέλα px 7970 από asus,club 3d και και..(όπως παλιά...) αλλά η μία εταιρία από την άλλη έχει λένε μεγάλες διαφορές σε ποιότητα,αντοχή ,ψύξη , απόδοση.... Το asic δεν έχω καταλάβει τί είναι και με τί έχει σχέση...Πως πετυχαίνετε καλό asic ?Πάει με την μάρκα το μοντέλο?Και που βοηθάει την κάρτα?

Τεσπα επειδή φτιάχνω ένα νέο setup... :

AMD 8350

Gigabyte 990XA-ud3

2x4Gb GEIL veloce 2400Mhz

950Watt Psu

Vertex 2 60gb (προσωρινά ελπίζω να αντικατασταθεί σύντομα με κάποιον μεγαλύτερο και γρηγορότερο)

Οθόνη Lg w2042s (η οποία θα αντικατασταθεί από κάποια 23+ ίντσες full HD 1920x1080 που ίσως να είναι και tv μαζί )

Και έχω κολλήσει με την κάρτα γραφικών ......

Κοιτάζω την 7970 που φαίνεται καλή αλλά έχει βγάλει άπειρες υλοποιήσεις από πολλές εταιρίες και άλλες o/c άλλες απλές ,άλλες με περίεργα συστήματα ψύξης κτλπ....

Και κοίταζα και την 6990 η οποία από πλευράς h/w φαίνεται πολύ ανώτερη από την 7970 αν δεν λάβουμε υπόψιν ότι τρέχει σε χαμηλότερα mhz....

Διαβάζω όμως ότι οι 6990 έχουν θέματα με τα vrms όπως είχαν οι 4870χ2 και το κλασικό θέμα ότι δεν αρέσουν σε όλα τα games crossfire .... Κοιτάζω benches και λένε ότι στα 1920χ1080 η 6990 είναι παντού μπροστά σε σχέση με την 7970 αλλά σε μεγαλύτερες αναλύσεις η 7970 παίρνει πρωτιά...

Ποιά από τις 2 μου προτείνεται και γιατί ? Θέλω να παίζω όλα τα games όσο πιο τέρμα γίνεται και να μου κρατήσει η κάρτα όσο τον δυνατόν περισσότερο...(να μπορώ δλδ να παίξω στα full έστω και χωρίς antial. τέρμα και τα παιχνίδια που θα βγούν του χρόνου...)

Link to comment
Share on other sites

Και που να δεις πόσο έχουν μπερδευτεί σήμερα τα πράγματα. Για παράδειγμα η 280Χ είναι rebrand της 7970. Ακόμα περισσότερα μοντέλα για να μπερδευτείς. Μετά την 6990 δεν την θέλεις διότι το Crossfire της AMD τελικά κάπου χάνει (δεν έχουν κάνει και τόσο σωστή υλοποίηση ή γενικά ο driver της AMD δεν είναι σωστά φτιαγμένος). Ναι μεν η AMD πάει να μπαλώσει το πρόβλημα αλλά μόνο για την σειρά 7000 και για το DX11. Δεν φαίνεται να προλαβαίνουν/νοιάζονται/διαθέτουν λεφτά για τις προηγούμενες γενιές. Άσε που η σειρά 6000 και πίσω δεν υποστηρίζει το Mantle που θα δούμε στο τέλος Δεκεμβρίου. :nerd:

Τι είναι το Mantle? :spell:

Υ.Γ. Αφού δεν πολύ ψάχνεσαι με αλλαγές στο hardware Και αφού κρατάς το hardware σου για χρόνια, περίμενε άλλες 20-30 μέρες. Θα ξέρουμε τότε τι παίζει με το Mantle θα έχουν βγει και οι custom 290 (yeap, περισσότερο μπλέξιμο), οπότε πιθανόν το καλύτερο θα είναι κάπου εκεί τέλη Δεκεμβρίου αρχές Ιανουαρίου να ρωτήσεις "ποια είναι η καλύτερη custom 290?"

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να πάρω την 4870x2 άλλαζα h/w κάθε μήνα (που λέει ο λόγος ) κάτι σαν μικρόβιο με το που βγαίνει κάτι να το δοκιμάζεις και να το παίρνεις και ας μην το χρειάζεσαι..... και είχα αδυναμία σε Intel cpu + nvidia vga...Μετά κατέληξα σε laptop και σταμάτησα games κτλπ κτλπ...Μόνο Ιντερνετ και εργασίες....Απλά τώρα είπα να πάω πάλι σε desktop και επειδή στα χρήματα που φτιάχνεις amd platform παίρνεις high end amd parts ενώ σε Intel παίρνεις low προς medium...Και επειδή ξεκίνησα όλο το setup με amd είπα να κάνω το ίδιο και σε vga...

Δεν είμαι προκατειλημμένος πάντως με τις Nvidia αν και θεωρώ ότι ο μόνος λόγος που πάνε καλύτερα σε games είναι κυρίως λόγο καλύτερης υποστήριξης σε drivers και από τα ίδια τα games...

Αφού η 7970 είναι r280χ και η 7950 είναι r280-χ ...Ποιος ο λόγος να πάρω μία r280 ας πούμε και όχι μία 7970 μεταχειρισμένη που λογικά θα είναι και φτηνότερη σαν πιο παλιά...??

Αυτό με το Mantle το διάβασα λίγο....Θα κάνει δλδ την επανάσταση σε όποιον έχει μία 7970 ή μια 280x?? Η μια από τα ίδια απλά θα κερδίσει κανα 2 fps...

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η 7970 παίζει πολύ καλά σε αναλύσεις πάνω από 1920χ1080...Και δεν πρόκειται να μεταβώ τα επόμενα 3 χρόνια σε μεγαλύτερη ανάλυση από 1920χ1080....

Γιαυτό κοίταζα να πάρω μία κάρτα που να μπορεί να πιάσει - παίξει τα μέγιστα σε αυτή την ανάλυση από φέτος μέχρι όσο περισσότερο γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Για μενα φιλε μου πας δε 290 απλη ασε την 7970 περασε....και αν μπορέσει παρε και μια ασελερο ψυχτρα και εισαι μια χαρα.τωρα εαν μπορεις κανε υπομονη να βγουνε καστομ 290Χ για να πέσουν και οι τιμές στις υπολοιπες οπως και στην nvidia.Aλλιως σου ειπα η λυση vfm ειναι 290

Link to comment
Share on other sites

Vago από τη στιγμή που λες ότι σταμάτησες το gaming δεν βλέπω το λόγο γιατί να ξοδέψεις τόσα χρήματα για 7970.

Αν και δεν αναφέρεις τις εργασίες που ασχολείσαι νομιζω οτι με μια 7870 θα είσαι υπέρ καλυμμένος για τα υπόλοιπα. Με το σκεπτικό ότι μέχρι σήμερα τις έκανες και με την 4770Χ2.Ακόμα και με μια 560ti που την βρίσκεις 90-110 θα εισαι super.

Εκτός και αν θες κάτι ανώτερο καθαρά και μόνο για ψυχολογικούς λόγους.Νομίζω όμως ότι θα έχεις μια κάρτα που δεν θα σου δώσει ποτέ αυτό που μπορεί.

Edit: διόρθωσα....7870

Link to comment
Share on other sites

Ο ψυχολογικός παράγοντας σίγουρα είναι μεγάλο κριτήριο...Μπορώ να περιμένω μέχρι τέλος Δεκέμβρη για την κάρτα (άλλωστε ο cpu θα φτάσει απέξω περίπου τότε...)Απλά από το νέο έτος θέλω ένα λειτουργικό desktop με καλή κάρτα γραφικών για να παίζω ότι παιχνίδι μου έρθει σε full hd ανάλυση χωρίς να κάθομαι και να λέω ωχ πέφτει ώρες ώρες κάτω από 30fps κάτσε να χαμηλώσω τα γραφικά...

Από ότι έχω δεί αυτό τον καιρό παίζουν 7970 στα 200-230€ και η Ghz έκδοση που από ότι κατάλαβα είναι η πιο γρήγορη - αξιόπιστη κτλπ στα 250€ ....

Επειδή δεν θέλω να δώσω με τίποτα πάνω από 250€ γιαυτό σκεφτόμουν πως η 7970 είναι η καλύτερη επιλογή που έχω σε αυτά τα χρήματα...και γιαυτό ρώτησα αν ισχύει ή αν υπάρχει αντιπρόταση...Θα περιμένω όμως ακόμα αφού αναμένονται νέες κυκλοφορίες και πιθανόν και νέες πτώσεις τιμών.....Απλά για να προσανατολίζομαι σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Οι μεταχειρισμένες 7970 με τις καινούριες R9 280X έχουν ένα πενηντάρικο διαφορά και πολύ σου λέω..Πολλοί προσπαθούν να τις πουλήσουν με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος αφού τους κόστισε 400+ πριν λίγους μήνες...Για μένα αν πας σε AMD να προτιμήσεις R9 280 ή R9 290 custom αν μπορείς να περιμένεις για τον Γενάρη.Αλλιώς 680-770 nvidia είναι ιδανική λύση!Στα 250 όπως αναφέρει πιο πάνω ο [MENTION=24247]venex58[/MENTION] η lighting για μένα είναι υπέροχη λύση αν δεν σκοπεύεις να πας σύντομα σε ULTRA HD αναλύσεις (που δεν νομίζω να πάει κανείς μας σύντομα σε τέτοια ανάλυση:sarcastic:)!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάω καθόλου σύντομα σε ultra hd οπότε από αυτά που κοίταζα κατέληξα στο ότι θα περιμένω να δώ και τις 290 custom και καμία μείωση τιμών...

Με 250€ οι επιλογές είναι μεταχειρισμένη 7970 , R9 280X που είναι το ίδιο από ότι λέτε (αν και η 7970 Ghz λένε ότι είναι πολύ καλή και τα ρολόγια που βλέπω στις 280X είναι πολύ κάτω συγκριτικά...)

Επίσης παίζει στα 250€ και η 770gtx η οποία σαν H/W δείχνει υποδεέστερη της 7970-280 αλλά λόγο nvidia παίζει καλύτερα η το ίδιο στα games....??

Αν ήταν να πάω σε Nvidia τώρα θα ήθελα την 780gtx που το H/W μοιάζει με της 7970-280Χ αλλά η τιμή είναι στα 400+ για new και δεν πέφτει σχεδόν καθόλου στις μεταχειρισμένες...

Άρα με 250€ έχουμε 7970 -280Χ -770GTX και με 300€ έχουμε 290-290X - 780GTX ίσως...

Επίσης αν βρώ μία 7970 απλή γενικά με 200€ αξίζει ή με 50€ ακόμα που βρίσκουμε καμία GHZ edition αξίζει περισσότερο...?

Link to comment
Share on other sites

Και γώ αυτό κατάλαβα...Τελικά όταν είναι να πάρω vga τι να κοιτάζω?Πόσα fps ποιάνει στα games ή τί h/w έχει....Γιατί από πλευράς h/w η 280Χ έχει καλύτερο από την gtx 770...Αλλά από πλευράς επιδόσεων η 770 σκίζει σε σχέση με την 280Χ σύμφωνα με reviews...

Το σκεπτικό μου είναι....(αν γίνουν update σε games και drivers των καρτών που έχουν καλύτερο h/w (στα χαρτιά) αλλά ποιάνουν λιγότερα fps στην πράξη θα περάσουν μπροστά??) Οπότε παίρνουμε καλό h/w και περιμένουμε-παρακαλάμε για update ήη παίρνουμε το ''χειρότερο'' H/w που όμως στην πράξη παίζει καλύτερα???

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με μια 7950 που είχα της Gigabyte έπαιζα ότι υπήρχε σε 6080 x 1080 και όλα στο full. τα είχα όλα σε νεράκι βέβαια. Σκέψου τα καινούρια θηριάκια τι θα κάνουν.

Σε full HD αναλύσεις και με μια 7870 είσαι κομπλέ οπότε ότι κοιτάζεις παραπάνω είναι future proof. Αφού θα αργήσει και λίγο ο επεξεργαστής να έρθει περίμενε για τις custoμιές.

Εφόσον είσαι διατεθειμένος να δώσεις πάνω από 200€ ότι και να πάρεις δε θα σε απογοητεύσει

Link to comment
Share on other sites

να εστιάσεις στο ποια παιχνίδια ακριβώς σε ενδιαφέρουν περισσότερο, να δεις συγκριτικά για αυτά τα παιχνίδια και να το λάβεις υπόψιν όταν αποφασίζεις αν προτιμάς AMD ή NVIDIA.

Link to comment
Share on other sites

Μειωση τιμων δεν νομιζω να δουμε ποιο αυξημενες τιμες λογικα θα γινουν μην περιμενετε 280χ κατω απο 280 ευρω εδω αντι οι 7970 να πεσουν ανεβαιναν

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Link to comment
Share on other sites

Όπως λένε και τα παιδιά το ότι η 280Χ κάνει καινούργια λιγότερο από 300€ (που είναι η 7970 με άλλο όνομα..) και την 7970 την δίνουν μεταχειρισμένη με 300€....Αυτό είναι πραγματικά ασχολίαστο.....Και γώ άμα είχα πάρει μία 7870 500+€ και μετά από λίγους μήνες έβλεπα να τη πουλάνε καινούργια 300 θα σπαζόμουνα άσχημα αλλά δεν θα την έβγαζα για πούλημα 300€ γιατί το απόθεμα που έμεινε στα μαγαζιά κοστολογείτε στα 400....

Τεσπα...Όπως τα βλέπω τα πράγματα δεν έχω και πολλές επιλογές...Οπότε απλά αναμένω...Το τελικό σχέδιο λέει : η καμία 7970 ghz edition ή gtx770 με 200€ , ή καμία 280Χ με 250€ ή καμία r9 290 απλή -custom με 250€....

Κάτι τέτοιο έχω κατά νου...Οπότε περιμένω να βγουν οι νέες κάρτες και να βρώ καμια υπερπροσφορά σαν τις αποπάνω για να αρχίσω το λιώσιμο :p

Link to comment
Share on other sites

Όπως λένε και τα παιδιά το ότι η 280Χ κάνει καινούργια λιγότερο από 300€ (που είναι η 7970 με άλλο όνομα..) και την 7970 την δίνουν μεταχειρισμένη με 300€....Αυτό είναι πραγματικά ασχολίαστο.....Και γώ άμα είχα πάρει μία 7870 500+€ και μετά από λίγους μήνες έβλεπα να τη πουλάνε καινούργια 300 θα σπαζόμουνα άσχημα αλλά δεν θα την έβγαζα για πούλημα 300€ γιατί το απόθεμα που έμεινε στα μαγαζιά κοστολογείτε στα 400....

Τεσπα...Όπως τα βλέπω τα πράγματα δεν έχω και πολλές επιλογές...Οπότε απλά αναμένω...Το τελικό σχέδιο λέει : η καμία 7970 ghz edition ή gtx770 με 200€ , ή καμία 280Χ με 250€ ή καμία r9 290 απλή -custom με 250€....

Κάτι τέτοιο έχω κατά νου...Οπότε περιμένω να βγουν οι νέες κάρτες και να βρώ καμια υπερπροσφορά σαν τις αποπάνω για να αρχίσω το λιώσιμο :p

οι τιμές που αναφέρεις θα είναι σε ένα χρόνο και εάν επίσης η r290 δεν παίζει να παίσει κάτω από 360

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.