Jump to content



24αρα 1920x1200


masteroidz

Recommended Posts

Βρε πουλάκι μου, ΕΓΩ θα πάρω Eizo 24" αντί για Dell 27" για όλους τους λόγους που προανέφερα. ΕΣΥ όχι. Ο @masteroidz έχει Eizo, τη βλέπει σαν πιθανή επιλογή και του εξηγώ ΕΓΩ γιατί θα επέλεγα πάλι Eizo. Ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του.

Όσον αφορά στη μηχανή, ανάλογα τη χρήση. Το 848 έχει τα ίδια χρήματα με ένα 1000 Japan. Κάποιοι επιλέγουν το ένα, κάποιοι το άλλο για διαφορετικούς λόγους. Με το σκεπτικό σου, θα έπρεπε να παίρναμε όλοι το ίδιο και να υπάρχει μόνο ένα προϊόν σε κάθε κατηγορία :)

Off - Topic για λίγο χαβαλέ Japan FTW ! (HONDA!)

Link to comment
Share on other sites

Βρε πουλάκι μου, ΕΓΩ θα πάρω Eizo 24" αντί για Dell 27" για όλους τους λόγους που προανέφερα. ΕΣΥ όχι. Ο [MENTION=3039]masteroidz[/MENTION] έχει Eizo, τη βλέπει σαν πιθανή επιλογή και του εξηγώ ΕΓΩ γιατί θα επέλεγα πάλι Eizo. Ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του.

Όσον αφορά στη μηχανή, ανάλογα τη χρήση. Το 848 έχει τα ίδια χρήματα με ένα 1000 Japan. Κάποιοι επιλέγουν το ένα, κάποιοι το άλλο για διαφορετικούς λόγους. Με το σκεπτικό σου, θα έπρεπε να παίρναμε όλοι το ίδιο και να υπάρχει μόνο ένα προϊόν σε κάθε κατηγορία :)

Για 650 αρη μίλησα πάλι άτοπες συγκρίσεις μου κανεις.

Άλλο εσύ και άλλο όμως τι τιμές παίζουν στα ίδια κυβικά / ίντσες /απόδοση.

Τεσπα το σταματάω εδώ γιατί άκρη δεν βγαίνει :-)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η 24αρα Eizo παίζει στα 480-500Ε όταν αξιόλογες 27αρες κυμαίνονται κάτω από τα 600Ε. Αυτό σε σε συνδυασμό με την μεγάλη διαφορά σε ανάλυση με έχουν βάλει σε δίλημμα.

Κορυφαία σύμφωνα με τις παρουσιάσεις είναι η Iiyama ProLite XB2779QS, ενώ ακολουθούν οι Asus PB278Q και Viewsonic VP2770-LED.

Μια συγκεντρωτική παρουσίαση 14 WQHD monitors group test: Full HD is so 2012 | Hardware.Info United Kingdom και μια με προσθήκη της Iiyama Iiyama ProLite XB2779QS review: affordable WQHD monitor | Hardware.Info United Kingdom

Το μεγάλο αρνητικό, δεν έχει στην Ελλάδα επίσημη αντιπροσωπεία και ο μόνος αναγνωρισμένος διανομέας είναι το Πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα έχω πάρει Ultrasharp 23', 24' και τέλος u2713hm.

Αυτά που λένε για ελατωματικά monitor νομίζω ότι είναι μπούρδες από περίεργους που λέει ο κάθε ένας τα δικά του. Επίσης η dell είναι η μόνη εταιρεία που έχει customer support στην Ελλάδα... Εκτός και αν ξέρεις την Χ εταιρεία που θα προτιμήσεις ότι ΕΧΕΙ αντίστοιχο support με την dell, τότε ποιο επικύνδινες είναι οι άλλες επιλογές παρά η dell.

Σχετικά με το μέγεθος της 27' εμένα με έχει φτιάξει απίστευτα! είναι σα να εβλεπα τόσα χρόνια σε ένα μικροσκόπιο και τώρα πήγα σε σινεμά! Αν μπορούσα θα αγόραζα και την 30'.

Επίσης νομίζω ότι και φτηνότερα αντίστοιχα(IPS, 2560x1440) μοντέλα να πάρεις από LG, samsung, asus κλπ πάλι θα σου καλύψουν τις ανάγκες σου.

Αν πάλι είσαι γραφίστας ή ΞΕΡΕΙΣ λεπτομέρειες μεταξύ των διαφορών των διαφόρων κατασκευαστών και που ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ αυτές τις λεπτομέρειες ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ κοίτα eizo κλπ niche μοντέλα.

ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που προτείνετε την 27άρα, έχετε κάτσει ποτέ 10-12 ώρες μπροστά σε Eizo να δείτε τη διαφορά με τις φθηνιάρικες;
Και επειδή τις έχω δει δίπλα, δίπλα, είναι η μέρα με τη νύχτα. Ναι, ωραίες οι 27 ίντσες, αλλά...
Όπως έγραψα και παραπάνω, είναι η μέρα με τη νύχτα για τα δικά μου μάτια. Όσον αφορά στις πολλές ώρες, υπάρχει διαφορά αλλά δεν την καταλαβαίνεις με το να τη δεις λίγο. Εγώ έχω στο γραφείο Dell, σπίτι Eizo. Εδώ είμαι 8-10 ώρες τη μέρα και φεύγοντας βλέπω πουλάκια, σπίτι κάθομαι όλο το ΣΚ και δουλεύω/παίζω, 15-18 ώρες και δεν καταλαβαίνω τίποτα. Δυστυχώς όμως, αυτό δε μπορείς να το δεις σε μια έκθεση. Αυτό που μπορείς να δεις είναι η διαφορά στην εικόνα. Αν εσύ (κι ο κάθε αγοραστής) δε βλέπει ο ίδιος τη διαφορά, τότε σίγουρα δεν καταλαβαίνει γιατί να πληρώσει παραπάνω.

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] αυτά που αναφέρεις είναι το λιγότερο παραπλανητικά για κάποιον υποψήφιο αγοραστή οποιασδήποτε οθόνης, οποιασδήποτε κατασκευάστριας εκτός από την EIZO, και σου εξηγώ:

1. Η ξεκούραση στην θέαση επιτυγχάνεται πλέον με το flicker free που διαθέτουν οθόνες όπου σε οποιαδήποτε φωτεινότητα δεν λειτουργούν με pwm. (Για όποιον θέλει να μάθει τις δύο έννοιες που έγραψα να googlarei γιατί θα μου πάρει σελίδες να τα εξηγήσω). Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει ο φωτισμός του δωματίου σε σχέση πάλι με την φωτεινότητα της οθόνης που έχεις ρυθμίσει όπως και την απόσταση θέασης.

2. Έχω κάτσει για πολλές ώρες σε U2711, U2713H, BL2710PT, VP2770. Η κάθε μια οθόνη είχε τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα της. Δηλαδή, διαφορετική ποιότητα υλικών κατασκευής, ποιότητα του Panel, input lag, coating, contrast, refresh rate, χρωματική απόδοση και άλλες πολλές λεπτομέρειες που υπάρχουν.

3. Στις 27" (2560*1440) που κάθισες άνοιξες δυο έγγραφα παράλληλα να εργαστείς και είχες την ίδια άνεση με την οθόνη που πρότεινες ?

Οι γενικότητες δεν βοηθούν κανέναν πιστεύω και όταν κάποιος θα δώσει αρκετά χρήματα για να χρησιμοποιήσει ένα εργαλείο δουλειάς πρέπει να τον καθοδηγήσουμε ώστε να δει τα συν και πλην σε οποιοδήποτε μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.