Jump to content



Στήσιμο υπολογιστή για κατεβασμα και προβολή..


themis_

Recommended Posts

Το υλικό π εχω τωρα στον υπολογιστη μ ειναι περίπου 3,5 tb οποτε πρέπει να βάλω κατι παραπανω για να εχω κ χώρο κ για αλλα κ για τα windows επισης. Sata έχει 3-4 tb ? γιατι sata2 κ 3 εχω δει

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν λες για το δίσκο, καλό είναι να εγκαταστήσεις το λειτουργικό σε κάποιο μικρής χωρητικότητας δίσκο αν έχεις και τον/τους μεγάλο/ους που θα πάρεις

να τους έχεις για αποθήκη. Υπάρχει και η λύση έναν από τους μεγάλους δίσκους να τον χωρίσεις σε 2 partition, ένα μικρό κομμάτι για τα windows και το υπόλοιπο για αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Αν λες για το δίσκο, καλό είναι να εγκαταστήσεις το λειτουργικό σε κάποιο μικρής χωρητικότητας δίσκο αν έχεις και τον/τους μεγάλο/ους που θα πάρεις

να τους έχεις για αποθήκη. Υπάρχει και η λύση έναν από τους μεγάλους δίσκους να τον χωρίσεις σε 2 partition, ένα μικρό κομμάτι για τα windows και το υπόλοιπο για αποθήκη.

+1,με πρόλαβες:pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο πολυ σκέψη , αποφάσισα να παω σε CPU i3 1150 , h87 mobo , και κουτί της thermaltake. Σας υπενθυμίζω παλι ότι πρόκειται για htpc π το θελω αλλα να πηγαίνει καλα κ να ανοίγει προγράμματα χωρίς δυσκολία ! Αναμένω σχόλια σας παλι κ κράξιμο ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε αυτα κατεληξα ! περιμενω τις απαντησεις σας αμα ειναι να προχωρησω στην αγορα !

χωρανε ολα ανετα στο κουτι αυτο ? καλη χρονια σε ολους και σας ευχαριστω για την βοηθεια σας !

1871781 Transcend DDR3 4GB Dimm 1333MHz

Παράδοση σε 72 ώρες

X

39,90 €

1740644 Seagate ST3000DM001 3TB HDD 3.5" (64MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s)

Άμεσα διαθέσιμο - Παράδοση σε 24 ώρες

X

225,80 €

2056240 Intel CPU Core i3-4130 (1150,3.4GHz/3Mb)

Άμεσα διαθέσιμο - Παράδοση σε 24 ώρες

X

103,98 €

1778838 SuperCase DM-317 (HTPC, Silver-Black, M-ATX)

Άμεσα διαθέσιμο - Παράδοση σε 24 ώρες

X

55,50 €

2027763 Gigabyte Z87M-HD3 (1150/Z87/DDR3)

Άμεσα διαθέσιμο - Παράδοση σε 24 ώρες

X

98,90 €

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από ψαξιματάκι για htpc ο στόχος είναι χαμηλή κατανάλωση και ησυχία.

Άρα καλύτερα να πας σε Α6 6400 που έχει καλύτερο gpu και θα βοηθάει στο decoding των ταινιών. Βάλε όποια mini itx μητρική θες και πάρε κουτί micro atx για καλύτερο air cooling και ησυχία σε σχέση με τα mini itx. Τέλος βρες ένα καλό passive τροφοδοτικό και 1-2 "αθόρυβους" ανεμιστήρες για το κουτί, σε συνδυσμό με passive after market cpu cooler.

Στήσε και ένα xubuntu με ένα media center front end και είσαι άρχοντας

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αγόρασα 4330 i3 , gigabyte z87 hd3 , crucial 4 gb 1600. Μ είπε αυτος απο τ πλαίσιο ότι θελω κ έξτρα κάρτα γραφικών για τις ταινίες γιατι ιςως θα την κάψω την onboard ;!

Κ τα έπαιξα !! Δν την αγόρασα όμως γιατι ήθελα να ακούσω την γνώμη σας. Εγω ξέρω ότι μόνο για παιχνιδια χρειαζεται αλλα αυτος επέμενε !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τ γνωριζω απλα δν βρήκα κανένα κουτί πρώτον π να μ αρέσει κ μετα έφυγα απο την ιδέα τ htpc. Κατέληξα να παρω τ corsair κουτί τ τετράγωνο π εχει τ πλαίσιο οποτε άλλαξαν κ τα εσωτερικά τ. Πάντως όλοι σας με βοηθησατε με τ παραπανω !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.