Jump to content



αναθάμιση κάρτας γραφικών.


Ilias1

Recommended Posts

Επιτέλους συγκεντρώσαμε ένα ποσό της τάξεως τον 170ευρώ και είπα να κάνω την αναβάθμιση που σχεδιάζω πόσο καιρό.

Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να αλλάξω και τροφοδοτικό. Έχω μια κινεζιά (ζήτημα να αποδίδει το 70%). Επειδή είναι πιθανόν να λειτουργήσω με 2 κάρτες σκεφτόμουνα κάτι από 600watt και πάνω αλλά έχω το φόβο αν θα ταιριάξει με το UPS και ασφαλώς το θόρυβο.

Από κάρτα θα πάω σε 7770 ή 7790(έχω μικρή ανάλυση οθόνης)

cpu amd a8 3.2ghz

ram 4 gb

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν παίζεις σε οθόνη full hd ποιος ο λόγος να πας σε δυο καρτες? Με την 7770 πιστεύω θα είσαι καλυμμένος για τον λογο οτι δεν παίζεις σε full hd. Τωρα για το τροφοδοτικό καλά θα είναι να πας σε κάτι επώνυμό αν και εγώ με την gtx 660ti με τροφοδοτικό 500watt άγνωστης εταιρίας δεν έχω πρόβλημα.

Sent from my Nexus 7

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάρω δύο κάρτες 170 ευρώ για 1 κάρτα και 1 τροφοδοτικό. Απλώς ίσως χρησιμοποιήσω μαζί και την παλιά ή στο μέλλον να είμαι καλυμμένος.

Καλά βασικά το 90% των υπολογιστών δουλεύει με τροφοδοτικό της πλάκας. Αλλά σίγουρα κάτι επώνυμο (ή δοκιμασμένο) θα προτιμήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάρω δύο κάρτες 170 ευρώ για 1 κάρτα και 1 τροφοδοτικό. Απλώς ίσως χρησιμοποιήσω μαζί και την παλιά ή στο μέλλον να είμαι καλυμμένος.

Καλά βασικά το 90% των υπολογιστών δουλεύει με τροφοδοτικό της πλάκας. Αλλά σίγουρα κάτι επώνυμο (ή δοκιμασμένο) θα προτιμήσω.

Πως θα χρησιμοποιήσεις την παλιά με την καινούργια μαζί.!!

Ταιριάζουν για crossfire ή χειρότερα ακόμη για sli ??

Link to comment
Share on other sites

ATI είναι και οι δύο, νομίζω ταιριάζουν αλλά και να μην ταιριάζουν λίγο με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρει σε μελλοντική αναβάθμιση περισσότερο να ταιριάζει αυτή που θα αγοράσω με την επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

ATI είναι και οι δύο, νομίζω ταιριάζουν αλλά και να μην ταιριάζουν λίγο με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρει σε μελλοντική αναβάθμιση περισσότερο να ταιριάζει αυτή που θα αγοράσω με την επόμενη.

Το ότι είναι Ati και οι δυο δεν σημαίνει αυτόματα ότι ταιριάζουν κιόλας.

Αν πχ αγοράσεις μια 7770 ταιριάζει μόνο με μια άλλη 7770 η με μια 7750.Με καμία άλλη.

Και βέβαια αυτή που θα πάρεις τώρα θα ταιριάζει πάλι με μια ίδια η μια άλλη της ίδιας ακριβώς σειράς που θα έχει ίδια τα δυο πρώτα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

7730 έχω τώρα άρα λογικά θα δέσει με την 7790 και ίσως την r7 260x.

Άρα λοιπόν δεν ξέρεις ότι όταν βάζουμε δυο κάρτες πρέπει να είναι παραπλήσιες σε επιδόσεις.Και αυτό γιατί η μικρή τραβάει την μεγάλη στις δικές της επιδόσεις.θα κατεβάσεις δηλαδή το core clock της 7790 από 1000 που εχει στα 800 που είναι της 7730 και το memory στα 1125 που έχει η 7730 από τα 1500 που έχει η 7790.

Τότε γιατί δεν παίρνεις μια 7730 εξ αρχής.

Και στο MS-TECH θα βαλεις δυο 7790 αργότερα??

Μάλλον ο ενθουσιασμός δεν σου αφήνει περιθώρια καθαρής σκέψης.Έψαξες να δεις αν το τροφοδοτικό που λες έχει τα pci που θες για δυο κάρτες και αν το ρεύμα του σε βατ και αμπερ φτάνει για τις δυο ???

Link to comment
Share on other sites

πρόσεχε τι πας να κάνεις, για τροφοδοτικό «επώνυμο, δοκιμασμένο, να σηκώνει μελλοντικά και CF/SLI με 30-50€» ξέχνα το. Ειδικά εφόσον παίζεις σε μικρότερη ανάλυση πάρε καλύτερα μία κάρτα ικανοποιητική για ό,τι θες κι ένα καλό τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

με 100 και κατι ψηλα χτυπασ 7790.. και ολλα τα παιχνιδια που θα υποστηριζουν μονο το προτοκολο direct 9 θα τα παιζεισ με ulltra!!! 60 καρε ακατεβατα..παντα αναφερομαι σε single player σε αναλυση 1920χ1080,σε direct 11 εκει θα γινουν καπιεσ παραχωρησεισ .. απο εμενα με κλειστα τα ματια!!! πουλασ και την 7730, και εισαι αρχοντασ.. δεν θελει αλλο σκεψη..

πιστευω οτι δεν θα σε τρεναρει ο επεξεργαστησ σου.

Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση μου δεν είναι σε καμία περίπτωση 1920 στα 1280 ή 1360 είναι (δεν θυμάμαι ακριβώς την οθόνη τώρα). Κάρτα 7790 99%, δεν έχω και άλλες επιλογές στα 100 και κάτι ευρώ.

Για τροφοδοτικό το corsair vs 650 τι λέει; κυρίως από άποψη θορύβου και θερμοκρασίας

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.