Jump to content



Προβλημα με καινούργιους σκληρούς !


themis_

Recommended Posts

Καλησπέρα σας , αγόρασα 2 σκληρούς 3 tb western digital green και 3 tb seagate barracuda.

Όταν παω να κανω φορματ στον western μου τον βγάζει σε 2 tb και 746 gb ?! Επισης τον seagate 128 gb !! Στο bios μου εμφανίζει μόνο τον western αλλα 3 tb οχι σπαστά όπως μεσα στο φορματ , τον seagate πουθενα μόνο στο disk management αλλα οχι 3 tb , 128 gb. Όταν εγκατέστησα τα windows στον western στο disk management δεν μπορω να κανω φορματ τον 128 gb seagate μήπως παρει το αρχικό τ μέγεθος και στον western μου βγάζει unallocate το υπόλοιπο partition π δν έβαλα τα windows ! Σωστε με !! Εχω φαει 2 μερες σχεδόν !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις format ολόκληρο τον δίσκο πρέπει πρώτα να τον κάνεις GPT. Μέσα από το disk management κάνεις δεξί κλικ πάνω στον δίσκο αριστερά όχι στο partition δεξιά μετά μετετροπή σε gpt (convert to gpt). Αφού κάνεις αυτό θα μπορείς να δημιουγήσεις ένα μόνο partition των 3tb. Τώρα για τον Seagate δεν μου έρχετε κάτι στο μυαλό τι μπορεί να φταίει. Ρίξε μια ματία το νετ για διαφορές μεταξύ GPT και MBR δίσκους και δες αν σε συμφαίρει να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Για τον Seagate δεν ξέρω τι παίζει αλλά τώρα που είδα το configuration σου κατάλαβα. Δεν σου βγάζει την μετατροπή γιατί ο δίσκος των 3tb είναι ο δίσκος συστήματος. Δεν μπορούν τα windows να κάνουν boot από gpt δίσκο. Μόνο αν ήταν ο εφεδρικός σου θα μπορούσες να τον κάνεις gpt. Τώρα περιορίζεσαι σε partitions των 2tb. Στην περίπτωσή σου 2tb + 790gb.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι με το aomei partion μπορείς να κανεις μετατροπή αλλα εγω εχω τα windows περασει οποτε πακετο ! Ο άλλος ο σκληρος seagate μου βγάζει io error οποτε τ παω για αντικατάσταση ! Απο πλ@ισιο ξέρει κανεις γινεται άμεσα ;

Αμα παρω αλλον θα μπορέσω να κανω μετατροπή και μετα φορματ κ να φαίνονται με όλα τα τερα τους και οι δυο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε αυτο δν εχει θεμα φίλε μ γιατι με τ προγραμμα π σ ανέφερα το κανει μετατροπή απλα εχω τα windows και δεν δουλεύει και ο seagate ώστε να κανω πρώτα αυτόν μετατροπή να περάσω τα παράθυρα 7 και μετα να μπορω να κανω μετατροπή κ φορματ τ western !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο δν εχει θεμα φίλε μ γιατι με τ προγραμμα π σ ανέφερα το κανει μετατροπή απλα εχω τα windows και δεν δουλεύει και ο seagate ώστε να κανω πρώτα αυτόν μετατροπή να περάσω τα παράθυρα 7 και μετα να μπορω να κανω μετατροπή κ φορματ τ western !
Γράφε σωστά ελληνικά και άσε τις SMS συντμήσεις έξω από το forum.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη φίλε μου αλλα μιλά και λιγο καλύτερα ! Απλα ξεχάστηκα !!!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δηλαδη για να καταλάβω θα πρέπει πχ να βάλω εναν ssd για windows και τους άλλους δυο 3 tb ως storage με μετατροπή gpt για όλα τα τερα ;!

Μπορει κάποιος να μου απαντήσει στην παραπανω ερώτηση ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πχ 120 gb και τα υπόλοιπα τερα σε ενα partition όλα.με την μετατροπή σε gpt σε αφήνει να εκμεταλλευτείς όλα τα τερα σε ενα partition. Αν εχω καταλάβει σωστά. Το καλύτερο για να ηρεμήσω ειναι να παρω εναν ssd να βάλω εκει το λειτουργικό και να αντικαταστήσει τον προβληματικό seagate. Η αντικατάσταση γινεται άμεσα εφόσον εχω εγγύηση ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το προγραμμα που ανάφερα πιο πάνω γινεται εφοσον έχεις uefi bios να τον βλέπει σαν 3 tb.το θεμα ειναι αν αξίζει να κόψω τον ενα σκληρό κ να βάλω windows η' να παρω εναν ssd και να μπουν εκει τα windows και οι άλλοι δυο αποκλειστικά ως αποθηκεύτηκα μεσα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν σε παίρνει οικονομικά καν'το.

Αν έχει UEFI bios και πάλι δε γίνεται αν ο σκληρός είναι πάνω από 2ΤΒ;

Εγω δεν εχω τέτοιο BIOS, και εχω πανω 4ΤΒ και 3ΤΒ

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απλα θα κινηθώ σε ssd γιατι αν τυχόν πέσει κανένας ιός να παει σε αυτόν τον σκληρό και οχι στον 3τβ αν χρησιμοποιήσω που θα εχω και υλικό μεσα.πιστευω ότι το σκέφτομαι σωστά αν τυχόν κανω λάθος διορθώστε με !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.