Jump to content



Τα πρώτα αποτελέσματα SLI


JohnnyX

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από enduracell [Σήμερα, στις 13:01]

vdeseris το reportaz μου, λέει ότι η ATI δε μπορεί να εφαρμόσει παρόμοια τεχνολογία με την SLI, δε μπορεί να δώσει καλά καλά drivers για όλα τα OS θα δώσει για SLI????? (φαίνεται της παίρνουν πολύ χρόνο τα Cheats :p )

είμαι σίγουρος οτι απο πίσω απο το ρεπορτάζ κρύβεται ο Πρετεντέρης :jump:

ασε καλύτερα να μην το σχολιάσω, αφήνω τα σχόλια σε άλλους γιατι δεν εχω χρόνο τώρα:D

**** καλή ατάκα αυτή αλλά κλεμμένη

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από enduracell

άλλο δύο πυρήνες και άλλο δύο κάρτες να επικοινωνούν απευθείας με το corelogic, ...

Εμενα ιδια περιπτωση μου φαινεται, αλλωστε οι 2 πυρηνες ειχαν την δικη τους μνημη και γενικα ηταν σχετικα ανεξαρτητοι μεταξυ τους, αλλωστε αν θυμασαι μεχρι και την 8500 υποστηριζε "maxx" η ATI οποτε ισως να ξαναδουμε κατι τετοιο αντι για SLI σε 2 PCIe.

Link to comment
Share on other sites

να κανω και εγω τωρα μια newbΙκη ερωτηση?

στην περιπτωση της 6800gt sli....

τα μολεξ τροφοδοσιας γινονται 4?

οι αναγκες του συστηματος σε τροφοδοτικο που φτανουν?

θα χρειαστει και dedicated psu για την παρτη τους και μονο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

να κανω και εγω τωρα μια newbΙκη ερωτηση?

στην περιπτωση της 6800gt sli....

τα μολεξ τροφοδοσιας γινονται 4?

οι αναγκες του συστηματος σε τροφοδοτικο που φτανουν?

θα χρειαστει και dedicated psu για την παρτη τους και μονο?

Κανω λαθος ή η 6800GT εχει μονο ενα molex. Νομιζω η Ultra ειναι αυτη που θελει 2.

Οποτε στην περιπτωση του SLI θελει 4. Αρα μαλλον χρειαζονται ενα Tagan ακομα μονες τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 13:49]

Ooooooooλεεεεεεε

το πλαισιο εφερε 6600GT με 199 ευρω.... Ουτε καν 200!! Καλη φαση.

Να 'χα και μια μητρικη με pci-e, θα τις χτυπουσα....

235 με το ΦΠΑ. Όσο κάνει και μία 9800pro. Αν δεν είχα κάρτα την 9800 θα έπαιρνα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλα εχω συνηθισει τις τιμες χωρις φαπα.

Καλη καρτουλα φαινεται παντως εστω και μονη της. Στεκεται πολυ αξιοπρεπως. Γνωμη μου ειναι οτι ειναι καλυτερη αγορα απο την 9800. Ασχετα με το pci-e/sli κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Suedehead

- off topic-

αχ παλιο καλο SLI ειχαμε απο την εποχη της 3Dfx......τωρα το θυμηθηκε η nVIDIA

παιζει να μην το εξελιξε καθολου... :tomato: :tomato:

πλακα πλακα η 3dfx ηταν απο τις πιο πρωτοποριακες εταιριες απλα εκανε λαθος επιλογες!

η voodoo 5 6000 αν προλαβαινε να βγει ποτε στην παραγωγη ηταν ασυλληπτη καρτα για την εποχη της!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Κανω λαθος ή η 6800GT εχει μονο ενα molex. Νομιζω η Ultra ειναι αυτη που θελει 2.

Οποτε στην περιπτωση του SLI θελει 4. Αρα μαλλον χρειαζονται ενα Tagan ακομα μονες τους.

Νομιζω οτι τα PCX slots παρεχουν πιο πολυ ρευμα απο οτι το AGP αρα καθιστα αχρειαστο υποθετω το λιγοτερο ενα molex.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 14:51]

παιζει να μην το εξελιξε καθολου... :tomato: :tomato:

πλακα πλακα η 3dfx ηταν απο τις πιο πρωτοποριακες εταιριες απλα εκανε λαθος επιλογες!

η voodoo 5 6000 αν προλαβαινε να βγει ποτε στην παραγωγη ηταν ασυλληπτη καρτα για την εποχη της!

εκανε τραγικες επιλογες πχ STB etc

η nVIDIA εθαψε τεχνικες της 3Dfx κυριως οσον αφορα το FSAA και την διαχείρηση των textures....τωρα ηρθε το SLI.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Suedehead

- off topic-

αχ παλιο καλο SLI ειχαμε απο την εποχη της 3Dfx......τωρα το θυμηθηκε η nVIDIA

Το εχω ξαναπει και παλιοτερα

Δε το θυμηθηκε τωρα...Τωρα βγηκαν τα PCI Express

Δεν υπηρχε chipset με 2xAGP ,αρα υπο ποια εννοια θα υπηρχε SLI ?

Link to comment
Share on other sites

για να μη θελει η nVidia να βαλει 2 πυρηνες πανω σε μια καρτα ...αλλα και η ATI το ιδιο...σημαινει πως δεν ειναι συμφερον...προτιμουν να αναπτυξουν νεα chips.

Αλλα για να πουμε και την αληθεια ..ειπαμε...ποσο ρευμα θα θελανε ?...Τι ανεμιστιρες !!!! μαλλον peltier θα ειχαν

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι δεν θελουν να γινει κατι τετοιο γιατι δεν τους συμφερει. Αλλο να χρειαζεται να παρεις ΜΙΑ καρτα με 2 πυρηνες, που σημαινει τουλαχιστον οτι μπορει να ειναι το πιο ακριβο σου μοντελο αλλα θα πρεπει να εχει και καποια ορια στην τιμη και αλλο να χρειαζεται να παρεις ΔΥΟ καρτες απο τα ακριβα σου μοντελα. Αγοραζεις σαν εξτρα οτι αλλο χρειαζεται μια καρτα για να δουλεψει εκτος απο την GPU και τις μνημες της.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyX

για να μη θελει η nVidia να βαλει 2 πυρηνες πανω σε μια καρτα ...αλλα και η ATI το ιδιο...σημαινει πως δεν ειναι συμφερον...προτιμουν να αναπτυξουν νεα chips.

Αλλα για να πουμε και την αληθεια ..ειπαμε...ποσο ρευμα θα θελανε ?...Τι ανεμιστιρες !!!! μαλλον peltier θα ειχαν

Δεν καταλαβαινω γιατι θα θελανε μεγαλυτερες ψυκτρες, σε Dual Cpu συστηματα 2 κανονικες ψυκτρες βαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.