Jump to content



Αγορά δίσκου για ''αποθήκη''


Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω ν'αγοράσω ένα σκληρό δίσκο για αποθήκη. Το ερώτημα μου είναι οι 3Tb έχουν μεγαλύτερη

πιθανότητα να πάθουν οτιδήποτε (να χτυπήσουν/failure και μετά να :wall:) απ'ότι ένας 2Tb.

Oi επιλογές μου στα 3ΤΒ είναι:

TOSHIBA DT01ACA300 3TB TOSHIBA DT01ACA300 3TB 3.5'' SATA3 - - 100€ (σαν τιμή μ'αρέσει)

WESTERN DIGITAL WD30EZRX 3TB WESTERN DIGITAL WD30EZRX 3TB CAVIAR GREEN SATA3 - - 110€

SEAGATE BARRACUDA 7200.14 ST3000DM001 SEAGATE BARRACUDA 7200.14 ST3000DM001 3TB SATA3 - - 113€

(γενικά με τους seagate έχω κακή εμπειρία και από το 2007 δεν έχω ξανά αγοράσει)

Στα 2ΤΒ:

SEAGATE ST2000DM001 2TB BARRACUDA 7200.14 SEAGATE ST2000DM001 2TB BARRACUDA 7200.14 SATA3 - - 82€

WESTERN DIGITAL WD20EZRX 2TB CAVIAR GREEN WESTERN DIGITAL WD20EZRX 2TB CAVIAR GREEN SATA3 - - 87€

Link to comment
Share on other sites

Οι wd κατα τη γνωμη μου ειναι οι καλυτεροι, και στις σπανιες περιπτωσεις που εχω βρει κανεναν χαλασμενο συνηθως ηταν πλακετα.

Βεβαια εχει ακουστει για μια παρτιδα caviar green οτι παρουσιασε καποια προβληματα (ελπιζω να μην εχω απο αυτη την παρτιδα γιατι εχω 6 χ 2Tb ολοι caviar green, αλλα και να τυχει κατι τους εχω κλωνοποιημενους)

Γενικα καλο ειναι οι αποθηκες να κλωνοποιουνται ή να κρατας backups σε καποιο μεσο

Link to comment
Share on other sites

Πάρε caviar black που έχουν 5 χρόνια εγγύηση.

Στοιχίζουν κάτι παραπάνω αλλά το βρίσκεις μπροστά σου.

Στους υπόλοιπους μείωσαν την εγγύηση από 3 χρόνια σε 2. Κάτι λέει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτούς Toshiba DT01ABA300 3TB (Art.-Nr. 90498383) - SATA (Serial-ATA) Festplatten - computeruniverse και [ame]http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/b00b0qp8c8/geizhals07-21/ref=nosim?m=A3P5ROKL5A1OLE[/ame]

κρύοι, και γρήγοροι σαν αποθήκη.

more http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/toshiba-dt01aba300-lene-gia-home-nas-126282.html

Οι DT01ACA300 στο 1ο σου ποστ είναι οι ίδιοι με αυτούς μόνο που είναι στις 7200 στροφές (= πιο γρήγοροι αλλά πιο ζεστοί και πιο θορυβώδεις)

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος οι δίσκοι 3.5' της Toshiba ουσιαστικά έχουν περάσει σε WD όπως και οι Samsung σε seagate.

[MENTION=28502]darkiller[/MENTION]

Μια μεμονωμένη περίπτωση δεν λέει τίποτα για την αξιοπιστία μιας εταιρείας.

Έγινε επεξεργασία από vagsk
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος οι δίσκοι 3.5' της Toshiba ουσιαστικά έχουν περάσει σε WD όπως και οι Samsung σε seagate.

[MENTION=28502]darkiller[/MENTION]

Μια μεμονωμένη περίπτωση δεν λέει τίποτα για την αξιοπιστία μιας εταιρείας.

μα ισα ισα μακαρι ολοι οι σκληροι να εχουν τουλαχιστον 7 χρονια ζωησ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος οι δίσκοι 3.5' της Toshiba ουσιαστικά έχουν περάσει σε WD όπως και οι Samsung σε seagate.

Toshiba HDDs = Hitachi HDDs και από πέρυσι την άνοιξη τους πουλά η WD. Οι παραπάνω δίσκοι όμως είναι καθαρά κατασκευής Hitachi και όχι σκουπιδο-green WD.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Επαναφέρω το θέμα, αγόρασα τότε τον wd red.

 

Τώρα είμαι πάλι σε αναζήτηση 2ου δίσκου, για να αντικαταστήσω έναν green κι έναν black, θα πήγαινα πάλι σε wd red 3TB  (120-130€ )αλλά διάβασα το παρακάτω:

TLER ( time-limited error recover) αλλού διάβασα ότι είναι ενεργοποιημένο στον red, ενώ στα specs και στην σελίδα για τους red δεν αναφέρει κάτι.

Αυτό απ'όσο διάβασα είναι χρήσιμο (αν κατάλαβα καλά) όταν χρησιμοποιήσεις τους δίσκους σε raid ή σε nas (το ίδιο έχουν και οι purple & gold).

Για χρήση backup και όχι σε raid ή σε nas απ'όσο έψαξα δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα ή επηρεάζει σε κάτι, τι λέτε εσείς?

 

Παράθεση

RAID-specific, time-limited error recovery (TLER) Reduces drive fallout caused by the extended hard drive error-recovery processes common to desktop drives.

 

H χρήση του δίσκου θα είναι για backup, δεν θα χρησιμοποιηθεί σε raid, ούτε σε nas. Αυτό που με ενδιαφέρει πέρα από την αξιοπιστία είναι να είναι και αθόρυβος, κάτι που ο red το έχει 23db idle / 24db read. Μετά πάμε σε Blue 100€ (ή αλλιώς παλιοί green) 23db idle / 27db read αλλά με 1 χρόνο λιγότερη εγγύηση.

 

Εναλλακτικές μου:

-Toshiba P300 3tb 27db/28db 2χρόνια εγγύηση στα 90€

-Hitachi 3Tb H3IKNAS30003272SE 135€ και ως πιο αξιόπιστη λύση αλλά

και πιο ακριβό απ'όλους wd gold 2TB 150€ 25db/28db

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

Για χρήση backup και όχι σε raid ή σε nas απ'όσο έψαξα δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα ή επηρεάζει σε κάτι, τι λέτε εσείς?

Εχω δύο στον σταθερό και δύο στο NAS

Στον σταθερό τους έχω 2,5-3 χρόνια και είναι ακόμα 100%

Στο NAS τους έχω παραπάνω και είναι οκ και αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εχω δύο στον σταθερό και δύο στο NAS

Στον σταθερό, ως "αποθήκη" τους έχεις (όχι σε raid)?

 

Έναν red έχω κι εγώ, αλλά όταν τον είχα πάρει δεν είχα προσέξει αυτό με το Tler κι αν παίζει κάποιο ρόλο για

χρήση του δίσκου μόνο για αποθήκευση (κι αν έχει κάποια ουσία που κάθομαι και το ξεψειρίζω) .

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος SirDiman έγραψε:

Τα δεδομενα σου ειναι σημαντικα αμα τα χασεις ?  εχεις 2ο μπακαπ ?

https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-failure-rates-q3-2016/

Ναι, αυτά ειδικά που θέλω τα έχω σε δυο διαφορετικούς και ο ένας απ'αυτούς είναι εκτός λειτουργίας, όποτε χρειάζεται τον βάζω να κρατήσω αυτά που θέλω

και μετά στο "ράφι".

 

http://www.hardware.fr/articles/954-6/disques-durs.html

3 TB:

  • 3,04% WD Black WD3003FZEX
  • 2.89% Toshiba DT01ACA300
  • 2.29% Seagate Enterprise NAS HDD ST3000VN0001
  • 2.23% WD Red Pro WD3001FFSX
  • 2.18% WD Green WD30EZRX
  • 1.52% Seagate Barracuda 7200.14 ST3000DM001
  • 1.41% Seagate NAS HDD ST3000VN000
  • 0.96% Western Red WD30EFRX
  • 0.75% Seagate Surveillance HDD ST3000VX000

 

http://www.pcgamer.com/backblaze-hard-drive-reliability-report-finds-hgst-drives-least-likely-to-fail/

One of the things Backblaze observed is that higher capacity HDDs tend to be more reliable than lower capacity drives, except for 3TB HDDs. Here is a look at the failure rate by drive size throughout all of 2016:

3TB (6,605 HDDs): 1.4 percent

4TB (54,189 HDDs): 2.06 percent

5TB (45 HDDs): 2.22 percent

6TB (2,335 HDDs): 1.76 percent

8TB (8,765 HDDs): 1.6 percent

 

Hitachi που αναφέρθηκε είναι η πιο αξιόπιστη (σύμφωνα και με το backblaze αλλά από θόρυβο δεν γνωρίζω σε σύγκριση με τον red,

seagate μακρία κι αγαπημένα και τελευταίο καιρό αν χρειαστώ δίσκο προτιμώ wd.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω αυτόν http://www.e-shop.gr/hdd-western-digital-wd30purx-purple-surveillance-hard-drive-3tb-35-sata3-p-PER.303082 και ακόμα εναν σε 2ΤΒ. 3 χρόνια τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα σε NAS o ενας στον Η/Υ ο άλλος 24/7 χρήση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.