Jump to content



Android soft keyboards - Good, Better, Best !


obelix7

Recommended Posts

Παιδιά δεν ξερω αν εχει αναφερθεί ή αν έχετε δοκιμάσει αλλα όσοι θέλετε δωρεάν και καλο πληκτρολόγιο υπαρχει το touchpal X keyboard. Όσο το ανακατεύω τοσο περισσότερο μ αρέσει

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply
Παιδιά δεν ξερω αν εχει αναφερθεί ή αν έχετε δοκιμάσει αλλα όσοι θέλετε δωρεάν και καλο πληκτρολόγιο υπαρχει το touchpal X keyboard. Όσο το ανακατεύω τοσο περισσότερο μ αρέσει

To έχω βάλει κι εγώ, αφού βάρυνε λιγάκι το swiftkey.

Πολύ καλό και με 1002 ρυθμισούλες.. στα θετικά, ότι αλλάζεις ΕΣΥ το μέγεθός του και το κάνεις ΌΣΟ θες...

Στα αρνητικά, ότι θες λίγες μέρες μέχρι να το συνηθίσεις και να το φέρεις στα μέτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Κανει και για tablets?

T9 εχει?

Αποκλείεται να μην κάνει και για tablet.. άλλωστε ξαναλέω αλλάζει το μέγεθος (ύψος/πλάτος) κατά το δοκούν.

Όχι απλά T9.. μιλάμε για φουλ έξτρα σούπερ ντούπερ

HIGHLIGHTS:

• Emoji X: Flip up Space for emoji & smileys, 500+ extended emojis

• TouchPal Cloud

- Cloud Backup & Sync - Backup user words & input habit on Cloud and sync across devices

- Cloud Prediction – Enhance next word prediction and other prediction with TouchPal Cloud

- Word Trends –Update trending words, phrases and language model automatically

• TouchPal Wave - Sentence gesture, use simple gestures to input commonly used phrases/sentences

• TouchPal Curve

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή γλώσσας σε μισό δευτερόλεπτο, δεν έχει; Επίσης, η (άχρηστη) πάνω μπάρα βγαίνει;

Παρατεταμένο πάτημα στο κόμμα > το κάνεις αλλαγή γλώσσας. Κόμμα βάζε από την τελεία. Εκτός αν θέλεις κάτι άλλο. Ενδέχεται να χρειαστεί να ξανακατεβάσεις ελληνικά μετά την τελευταία ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή γλώσσας σε μισό δευτερόλεπτο, δεν έχει; Επίσης, η (άχρηστη) πάνω μπάρα βγαίνει;

έχει ένα κουμπάκι ΑΚΡΙΒΩΣ δίπλα στο space.. αριστερά του!

Επίσης η μπάρα δε χρειάζεται να βγει γιατί με το που πατήσεις ένα κουμπί, αρχίζει η "μαντεψιά" λέξεων.. εκτός αν κλείσεις τελείως σαν feature ακόμα κι αυτό.. οπότε θα βγει λογικά...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22279]acct[/MENTION] Τα παρατεταμένα και τα 2 κλικ ήθελα να αποφύγω

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION] Για κάποιον ...ι5... λόγο δεν μου δούλευε πριν. Και πάλι προτιμώ το space swipe, αλλά οκ. Θα το δοκιμάσουμε μερικές μέρες και βλέπουμε

Παρεμπιπτόντως δεν είναι δωρεάν η φουλ έκδοση (cloud sync πχ)

Link to comment
Share on other sites

@acct Τα παρατεταμένα και τα 2 κλικ ήθελα να αποφύγω

@Delijohn Για κάποιον ...ι5... λόγο δεν μου δούλευε πριν. Και πάλι προτιμώ το space swipe, αλλά οκ. Θα το δοκιμάσουμε μερικές μέρες και βλέπουμε

Παρεμπιπτόντως δεν είναι δωρεάν η φουλ έκδοση (cloud sync πχ)

Δοκίμασέ το ρε συ, διάβασες παρατεταμένο και αγχώθηκες? :p

Με παρατεταμένο ρυθμίζεις το συγκεκριμένο κουμπί και μετά το κάνεις με απλό κλικ.

Το space swipe εμένα πιο πολύ χρόνο μου πήρε να το συνηθίσω παρά να το ξεσυνηθίσω!

Για εμένα το Touchpal έχει:

  • Καλύτερο swipe από το Swype
  • Εξίσου καλή πρόβλεψη με το Swiftkey
  • Εξίσου ελαφρύ με το στοκ

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω αγορασει και SwiftKey και Swype αλλα τα παρατησα για το Touchpal X.

Μια από τα ίδια. Το SwiftKey βάρυνε και του πήρε κάτι μήνες να διορθώσει το conflict με τα emoticons του Viber. Το TouchPal με βόλεψε πολύ. Είναι πολύ παραμετροποιήσιμο και με γρήγορη πρόσβαση στις αλλαγές. Τα premium χαρακτηριστικά μπήκαν στο τελευταίο update στην ουσία δεν στερούν κάτι από το πληκτρολόγιο γιατί μπορείς να κάνεις backup του λεξικού στην sd. Απίστευτη δουλειά για free.

Tapatalk/Note II.-

Link to comment
Share on other sites

Τα παρατεταμένα και τα 2 κλικ ήθελα να αποφύγω

Έπρεπε να είχα αναζητήσει την πιο σαφή διατύπωση από την πρώτη φορά μας είχε προτείνει το Touchpal ο Delijohn. Μάλλον θα είχα αποφύγει την παρερμηνεία. ;)

Παρατεταμένο πάτημα στο κόμμα > Define the behavior of this button > Switch language. Κόμμα βάζεις και από την τελεία, άλλωστε.

Κι έλεγα κι εγώ... σα να μου φαίνεται ότι το έχω ξαναγράψει αυτό. :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Εχει και μια πιο εξυπνη υποτιθεται πληκτρολογηση αλλά ειναι μονο για αγγλικα απο οτι ειδα. απλά τραβας το γραμμα στο space αν ειναι σωστη η πρόβλεψη και εισαι ετοιμος.

επίσης όσοι είπατε για την γλώσσα και το κομμά, αυτο το κανονιζετε απο την αλλαγή της γλώσσας και μετα More, οπου μπορείτε να αλλάξετε αν θελετε το πλήκτρο του κομματος σε αλλαγή γλώσσας ή τούμπαλιν

edit. αυτό που ανέφερα ειναι ενας δευτερος τροπος για το παρατεταμενο πατημα του κομματος αν θες να έχει μονιμα εκει την αλλαγή γλώσσας

Link to comment
Share on other sites

Ποιο SwiftKey βάρυνε; γιατί αυτό που έχω και χρησιμοποιώ είναι όσο ελαφρύ ήταν.

Sent from my Find 5 using Tapatalk

Kαποτε ηταν πολυ καλο, εποχες πριν swipe.

Και τωρα την παλευει αλλα δεν εχει καμια σχεση με το app που ηταν πριν 1 χρονο, ολο και βαρυτερο, ολο και πιο cluttered κλπ

Το παρατησα γιατι απλα εχει το χειροτερο swiping απο τα αλλα 2 μεγαλα (swype/touchpal)

Το touchpal απλα ΔΕΝ παιζεται, once you go wave you never go back[ame=http://www.youtube.com/watch?v=MDL0-h7h8sY] once you go wave[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα λίγο αλλά δυστυχώς δεν. Η διόρθωση του Swiftkey, που ακόμα και "ατπλβθνοπο" να έχω γράψει πχ το κάνει "αυτοκίνητο", δεν υπάρχει. Με το Touchpal βρέθηκα πολλές φορές να γυρνάω πίσω για να πάρω τη λέξη από την αρχή.. αλλά και πάλι το έχανε.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα λίγο αλλά δυστυχώς δεν. Η διόρθωση του Swiftkey, που ακόμα και "ατπλβθνοπο" να έχω γράψει πχ το κάνει "αυτοκίνητο", δεν υπάρχει. Με το Touchpal βρέθηκα πολλές φορές να γυρνάω πίσω για να πάρω τη λέξη από την αρχή.. αλλά και πάλι το έχανε.

Αν ακόμα πληκτρολογείς, συμφωνώ.

Στο swiping δεν τα καταφέρνει τόσο καλά.

Sent from my JY-G3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.