Jump to content



Ποιες να παρω? SOS! ! !


fanisk

Recommended Posts

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από xylokastro

Φάνη σε ενδιαφερει fsb ή timings?

Εμ βρε Τολη για αυτο ρωταω...τι να κανω?????

Τι κερδιζω/χανω με το FSB κ τι με τα Timings?????

Εσεις τι θα προτεινατε?????

Δεν νομιζω να βαλω προμι οποτε με νερακι κ οσο παει...

Link to comment
Share on other sites

οι ocz pc3200 plat. rev2 σηκωνουν σιγουρα 250-260 fsb με 2.5-3-3-7 timings.

αλλα γιατι να δωσεις τοσα λεφτα με λιγοτερα παιρνεις παλι μνημες που σηκωνουν τετοιο fsb. μπορεις να επιλεξεις απο patriot xblk η pqi turbo (και οι 2 Pc3200). και θα γλυτωσεις και 50-60 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K [Χθες, στις 21:08]

Εμ βρε Τολη για αυτο ρωταω...τι να κανω?????

Τι κερδιζω/χανω με το FSB κ τι με τα Timings?????

Εσεις τι θα προτεινατε?????

Δεν νομιζω να βαλω προμι οποτε με νερακι κ οσο παει...

Τα timmings κοίτα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ας ξεκινησουμε απο το μεγεθος..

Μην το συζητας καθολου 1gb να παρεις θα σου χρειαστει.

Απο κει που πρεπει να ξεκινησουμε ειναι ο επεξεργαστης σου δηλ.ποσο παει?Αν ανεβαινει 260-270- θα χρειαστεις μνημες σαν του Τολη pc 4000 φυσικα με παραχωρηση στα timings τα οποια θα ειναι υψηλοτερα 2.5-4-3-5.

Αν τωρα δεν παει πανω απο 250 μπορεις να παρεις pc 3500 με καλυτερα timings 2.5-2-2-5.

Eμενα ο 3.4 δεν εχει παει πανω απο 238 ειμαι στα 236 αρα πηρα ocz pc 3700-2.5-2-2-5 η 3-2-2-5 δεν εχει καμια διαφορα.

Παντως αν υπαρχουν τα χρηματα μην το συζητας πηγαινε για ocz.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xylokastro [Σήμερα, στις 14:41]

Γιάννη , επισης μπορει να κοιταξει και για corsair , βεβαια αυτες οι pqi δεν ειναι πολυ γνωστές και δεν πιστευω να αξιζουν τα λεφτα τους

απο τις corsair καλυτερα τα αξιζουν τα λεφτα τους. ας ειμαστε λιγο σοβαροι να μην λεμε και οτι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xylokastro

... βεβαια αυτες οι pqi δεν ειναι πολυ γνωστές και δεν πιστευω να αξιζουν τα λεφτα τους

Δεν αξιζουν τα λεφτα τους επειδη δεν τις εχεις ξανακουσει;!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jdrogas

Καταρχην ας ξεκινησουμε απο το μεγεθος..

Μην το συζητας καθολου 1gb να παρεις θα σου χρειαστει.

Απο κει που πρεπει να ξεκινησουμε ειναι ο επεξεργαστης σου δηλ.ποσο παει?Αν ανεβαινει 260-270- θα χρειαστεις μνημες σαν του Τολη pc 4000 φυσικα με παραχωρηση στα timings τα οποια θα ειναι υψηλοτερα 2.5-4-3-5.

Αν τωρα δεν παει πανω απο 250 μπορεις να παρεις pc 3500 με καλυτερα timings 2.5-2-2-5.

Eμενα ο 3.4 δεν εχει παει πανω απο 238 ειμαι στα 236 αρα πηρα ocz pc 3700-2.5-2-2-5 η 3-2-2-5 δεν εχει καμια διαφορα.

Παντως αν υπαρχουν τα χρηματα μην το συζητας πηγαινε για ocz.

Μιας κ το quote του Γιαννη συνοψιζει πολλα για το θεμα ας απαντησω μονο εδω...

-Θελω 2*512

-Θελω γυρω στα 250 max...μετα δεν νομιζω να παει χωρις προμι...κ δεν νομιζω να βαλω προμι...με το νερακι κ οσο παω!

-Αν καταλαβα καλα ψαχνουμε για τα πιο χαμηλα timings

Αυτο που δεν εχω καταλαβει...οι OCZ πχ 3200 με 3500...ανεβαινουν τα ιδια?

Ειναι καλυτερο να παρω 3200 κ να την πουσαρω ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ μεχρι τα 250 πχ απο το να παρω 3500 κ να την πουσαρω λιγοτερο αφου απο "μαμα" δουλευει πιο πανω?

Μηπως να καταληξω στην δοκιμασμενη λυση του Γιαννη OCZ 3700?????

Συγγνωμη ρε παιδες που σας εχω ζαλισει αλλα δεν γινεται σε ενα forum με oCers να ειμαι default!

λολ

Link to comment
Share on other sites

Ααα επισης παιδες οι OCZ 3700 βγαινουν με tccd τσιπακια?

Επειδη βγαζω max 2,85...κ φοβαμαι τα πειραματα με booster κλπ...

Επισης αν καποια στιγμη παω σε MSI K8Neo2(αν το εγραψα σωστα) κ AMD 3500+ λεμε τωρα, με αυτες θα ειμαι οκ?(OCZ 3700)

Θελω μνημες με tccd τσιπακια παιδες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eφ οσον σκεφτεσαι να πας καποια στιγμη σε Α64 και θες tccd τσιπακια τοτε πιστευω οτι οι pqi ειναι μονοδρομος !!!

Κοιτα βεβαια και το αναλογο θεμα στο memory του billyvan να δεις πως πανε οι μνημες σε Α64 και intel και αποφασιζεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hellrider

Eφ οσον σκεφτεσαι να πας καποια στιγμη σε Α64 και θες tccd τσιπακια τοτε πιστευω οτι οι pqi ειναι μονοδρομος !!!

Κοιτα βεβαια και το αναλογο θεμα στο memory του billyvan να δεις πως πανε οι μνημες σε Α64 και intel και αποφασιζεις!!!

Ναι φιλε μου καποια στιγμη...δεν ξερω αν θα ειναι τωρα, η την ανοιξη η δεν ξερω ποτε θα παω για 939 κ A64...οποτε καλυτερα να παρω απο τωρα tccd μνημες για να ειμαι καλυμμενος για μετα...

Ενα παιδι μου ειπε πως οι tccd ειναι optimized για A64...μεχρι να αλλαξω πλατφορμα θα ειναι οκ ομως με τον P4?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hellrider

Eφ οσον σκεφτεσαι να πας καποια στιγμη σε Α64 και θες tccd τσιπακια τοτε πιστευω οτι οι pqi ειναι μονοδρομος !!!

Oχι κ μονοδρομος......νομιζω τα παραλες λιγακι...!Δηλαδη ολες οι αλλες δεν αξιζουν μια???

Βρε φανη....τα tccd θα παιζουν μια χαρα κ σε intel.....θα παιζουν βεβαια μερικα mhz λιγοτερα αλλα αφου λες οτι θα πας σε Α64 ''καποτε'',μεχρι τοτε θα εχουν βγει αλλες καλυτερες ....οποτε κοιτα τωρα να παρεις οποιες βγαζουν τα απολεσματα που θες σε pentium κ οταν κ αμα πας καποτε σε Α64 παιρνεις καλες μνημες τοτε...!Ετσι κ αλλιως οι μνημες ειναι αντικειμενα που ερχονται κ φευγουν πολυ ευκολα...!

Οι 3700eb ειναι πολυ καλες για αυτο που θες!Aυτες δεν εχουν tccd,εχουν micron.....αυτες που εχουν tccd ειναι οι OCZ PC3700 Gold Rev.3 με 2-3-3-7 αν δεν κανω λαθος...!

Αλλες καλες με tccd ειναι οι 4200el platinum που 300αριζουν....αλλα ειναι κ αρκετα ακριβες...

Επισης οι γνωστες 3200 rev.2 που φτανουν τα 270-280σχετικα ανετα....

κ οι 3200voltlovers που ανεβαινουν με 2-2-2. κ πιανουν 260+..κοιτα μια εδω.... http://xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=46152

ομως υπαρχουν κ αρκετες αλλες λυσεις με tccd που πιανουν την συχνοτητα που θες με μικροτερη τιμη απο τις ocz....!Κ οι pqi ειναι πολυ καλες κ πολλες αλλες...κοιτα κ το thread με τις tccd μνημες...

Link to comment
Share on other sites

Kαλα συγνωμη δεν ειναι μονοδρομος λαθος εκφραση

Απλως εγω θα προτιμουσα να παρω pqi παρα ocz δεν λεω οτι δεν ειναι καλες αλλα δεν ξερω δεν μου εχουν κατσει καλα χωρις καποιον ιδιαιτερο λογο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης

Oχι κ μονοδρομος......νομιζω τα παραλες λιγακι...!Δηλαδη ολες οι αλλες δεν αξιζουν μια???

Βρε φανη....τα tccd θα παιζουν μια χαρα κ σε intel.....θα παιζουν βεβαια μερικα mhz λιγοτερα αλλα αφου λες οτι θα πας σε Α64 ''καποτε'',μεχρι τοτε θα εχουν βγει αλλες καλυτερες ....οποτε κοιτα τωρα να παρεις οποιες βγαζουν τα απολεσματα που θες σε pentium κ οταν κ αμα πας καποτε σε Α64 παιρνεις καλες μνημες τοτε...!Ετσι κ αλλιως οι μνημες ειναι αντικειμενα που ερχονται κ φευγουν πολυ ευκολα...!

Οι 3700eb ειναι πολυ καλες για αυτο που θες!Aυτες δεν εχουν tccd,εχουν micron.....αυτες που εχουν tccd ειναι οι OCZ PC3700 Gold Rev.3 με 2-3-3-7 αν δεν κανω λαθος...!

Αλλες καλες με tccd ειναι οι 4200el platinum που 300αριζουν....αλλα ειναι κ αρκετα ακριβες...

Επισης οι γνωστες 3200 rev.2 που φτανουν τα 270-280σχετικα ανετα....

κ οι 3200voltlovers που ανεβαινουν με 2-2-2. κ πιανουν 260+..κοιτα μια εδω.... http://xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=46152

ομως υπαρχουν κ αρκετες αλλες λυσεις με tccd που πιανουν την συχνοτητα που θες με μικροτερη τιμη απο τις ocz....!Κ οι pqi ειναι πολυ καλες κ πολλες αλλες...κοιτα κ το thread με τις tccd μνημες...

Halo Bill...

Δεν θελω volt lovers...δεν μου αρεσει η ιδεα με τα πολλα volts...

Απο αυτες που μου προτεινες ποια ειναι η καλυτερη με τα πιο καλα timings?

Η αλλαγη σε A64 θα γινει Δεκεμβρη/Γεναρη...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.