Jump to content



Τι λαστιχα να του βαλω?


ea6gka

Recommended Posts

Στο αμαξι μου, Εχει επανω απο τη μανα του τα Continental Premium Contact 195/50 R15 και ειναι πολυ μαλακα λαστιχα απο οτι εχω διαπιστωσει. Στις ιδιες διστασεις τι αλλα υπαρχει σε καλο λαστιχο , κοντρες--αγωνες- παντες κλπ δεν κανω αλλα κανω πολλα ταξιδια θεσσαλονικη αθηνα. :clap: :D

Link to comment
Share on other sites

Yokohama C-Drive. Καινουρια λαστιχα αψογα παντου. (σκληρο)

Απο εκει και περα και το Michelin Pilot Exalto 2 ειναι παρα πολυ καλο και (επιτελους) αθορυβο.(μαλακο)

Δυστυχως μαλλον ειτε για Yokohama σε κοβω ειτε για κατι σε Bridgestone γιατι με τα ταξιδια που κανεις μ α λ α κ ά λαστιχα οπως τα michelin θα φαγωθουν αρκετα γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει αναφερθει κατι τετοιο σε site του εξωτερικου αν και δεν μπορεις να κρινεις απο τωρα λογω του οτι ειναι καινουριο σαν πελμα(μοντελο).

Π.χ. τα Pilot Exalto 1 της Michelin μετα τα 10.000-15.000 αρχιζαν να κανουν θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Ford Fiesta 1.4 καινουριο. Μου ειπανε και για pirelli να κοιταξω αλλα τα ΥΟΚΟΗΑΜΑ που λεει ο ζαχος σιγουρα θα τα δω πρωτα. Πρεπει να βαλω σκληρα λαστιχα, στα 22.000 χλμ σε ενα χρονο εχουν λιωσει τα Continental

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Samael για τα Goodyear αλλα σε αυτοκινητο με 100 αλογα ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΑ ΖΕΣΤΑΝΕΙΣ. Υπ'οψιν μιλαμε παντα για τα GoodYear F1 GS-D3 και οχι τα GS-D2 τα οποια ειναι με την παλια(αθλια) γομα.

Y.Γ. Για Γλυστρελλι μην κοιταξεις καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Tα D2 δεν υπαρχουν πλεον κ αν υπαρχουν θα κοντεβουν να "ληξουν"... :)

Eιναι ευκολο να δεις τι περνεις απο την ημερομηνια που γραφει.Και αφου τα θελεις για ταξηδια πιστευω οτι θα ζαστενονται επαρκως για να "πιασουν".Αλλωστε δεν εχει τοση συμασια ποσα αλογα ειναι το εγαλειο αλλα ποσα κιλα ωστε να τα παταει κ να τα ζεστενει ευκολα.Στην πολη μπορει να γλυστρανε λιγο παραπανω αλλα τπτ το ανυσιχητικο αν συγκρινω με το 106.Αν θυμαμαι καλα βγαινουν με χαμηλο δεικτη ταχυτητας στη διασταση που θες,οποτε no worries ;)

Στο 307 φοραω Bridge S03 τα οποια ειναι καταπληκτηκα στην βροχη κ πολυ καλα στην εθνικη ΑΛΛΑ μεχρι να ζεσταθουν(στην πολη πχ...) δεν ποιανουν καθολου...Θελουν 1400+ κιλα αμαξι για να τα αναψει....

ΥΓ :p

Γλυστρελη κοιτα ΜΟΝΟ κατηγορια P-Zero ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου ( peugeot 106- 1.1 cc) φοραω Bridgestone τα Potenza (προηγουμενο μοντελο). Πολυ καλό λαστιχο και με σχετικά σκληρη γομα.

Φιλος σε Rover 25 (1.4cc-103 hp) φοραει Firestone (θυγατρικη της Bridgestone) σε 195/50 r15 και ειναι παρα πολυ ευχαριστημενος. τα πηρε προσφατα γυρω στα 220-230€...

Link to comment
Share on other sites

αλλος ενας για yokohama,

πολυ καλα και σε βρεγμενο,ακομα και σε χωμα,πανε καλα (προσωπικη εμπειρια)

Α,οτι κι αν παρεις ,μακρυα απο Marangoni(η καπως ετσι) ,τα λαστιχα αυτα ειναι για τον πουtσο,και δεν ειναι "ευθυγραμισμενα",2 φορες τα δοκιμασα(επειδη ειχαν εγγυηση) και το αυτοκινητο στην εθνικη,με ευθυγραμισμενο τιμονι πηγαινε δεξια!!!!!! (το προβλημα λυθηκε οταν αλλαχτηκαν τα λαστιχα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skinny13

αλλος ενας για yokohama,

πολυ καλα και σε βρεγμενο,ακομα και σε χωμα,πανε καλα (προσωπικη εμπειρια)

Α,οτι κι αν παρεις ,μακρυα απο Marangoni(η καπως ετσι) ,τα λαστιχα αυτα ειναι για τον πουtσο,και δεν ειναι "ευθυγραμισμενα",2 φορες τα δοκιμασα(επειδη ειχαν εγγυηση) και το αυτοκινητο στην εθνικη,με ευθυγραμισμενο τιμονι πηγαινε δεξια!!!!!! (το προβλημα λυθηκε οταν αλλαχτηκαν τα λαστιχα)

μαλλον ηθελες ζυγοσταθμιση

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα κι εγω michelin (exalto) αρκει να μη καβαλας πεζοδρομια.Exω δοκιμασει και τα f1 gsd3 τα οποια ειναι κι αυτα πολυ καλα (και πολυ μουρατα),οπως επισης τελευταια τα continental sportcontact 2.(κορυφαια στο στεγνο,αλλα γομολαστιχες!) Τωρα για τα yokohama πιστευω οτι ειναι λιγο απ ολα αλλα δεν ξεχωριζουν πουθενα.Αυτα...;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Λοιπον βαλε η τα Bridgestone Potenza RE 720....

Επισης πολυ καλα λογια κ για αυτα εχω ακουσει,αλλα δεν εχω καμια εμπηρια ή στενη σχεση με κανεναν που τα φορουσε,οπωτε μπορει να ειναι κ φημες...

Link to comment
Share on other sites

@Samael....εχθες τα τεσταρα στην εθνικη,στις καμπες με 160 με βροχη.....Εφαγα πολυ κραξιμο απο τους φιλους μου:D

Οσο για το φρεναρισμα ειναι μια χαρα αφου μου βγηκε ενας και φρεναριστος τον απεφυγα αριστερα......:TD:Ξενερωσα!!!!Ηθελα να τον σπασω στο ξυλο!!!

Ολα αυτα με βροχη...........με το 106 ενος φιλου:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.