Jump to content



Tο linux μου μέσα...


dpolal

Recommended Posts

Έτσι, για να μην λέμε μόνο πόσο καλό και άγιο είναι... :sick:

Σχετικά παλιό πισί με ΧΡ που μοιράζει τον δίσκο του σε δίκτυο.

Παλιά εγκατάσταση, βαριά πλέον, σέρνεται.

Τί ποιό καλό από το να βάλω επάνω Lubuntu, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και από ιούς.

Η εγκατάσταση τελειώνει, όλα παίζουν τζάμι και πάω να στήσω samba.

Τρώω το πρώτο :computer: (δεν λειτουργεί σωστά η samba στο εν λόγο λειοτουργικό, γνωστό bug :TD: )

Δεν το ήξερα, δεν μου πέρασε καν από το μυαλό ότι έπρεπε να κάτσω να δώ αν παίζει η samba.

Πάμε παρακάτω, τί να του βάλω, τί να του βάλω.

Διαλέγω Mint, είχα καιρό να το ξαναπιάσω στα χέρια μου, έλεγξα ότι δεν θα έχω θέματα με τη samba και βούρ για εκγατάσταση.

Τελειώνει η εγκατάσταση, όλα παίζουν οκ, ελαφρώς ποιό αργό από το lubuntu, δεν με πειράζει.

Στήνω samba, παραμετροποιώ και όλα παίζουν μια χαράάάάάά....

Επειδή όμως στο εν λόγο πισί κάθεται καμμιά φορά και δουλεύει internet/office ένα χειριστής, λέω να μην το αφήσω με έναν κωδικό admin αλλά να φτιιάξω και έναν απλό χρήστη που δεν θα μπορεί να το «πειράζει».

Στήνω το χρήστη και όλα καλάάάάά.

Όλα;;;;

Όχι βέβαια. :sick:

Μόλις συνδεθείς με το χρήστη, όλοι οι φάκελοι που μοιράζει η samba ενώ τους βλέπεις προσαρτημένους, μόλις του κλικάρεις πέρνεις άλλο ένα :computer:.

Πρέπει να κάνεις αναγκαστικά αποσύνδεση και μετά πάλι προσάρτηση αλλιώς η samba σου λέει γειά...

Μέχρι να το ανακαλύψω αυτό είχε γίνει το σύστριγκλο αφού οι υπόλοιποι χειριστές ήθελαν να δουλέψουν και έψαχναν τα αρχεία τους.

Aποτέλεσμα ;;;;

Σβήνω τον απλό χειριστή και το έχω αναγκαστικά μόνο με τον admin.

Προχθές, «εξαφανίζεται» ως δια μαγείας ένας φάκελος με μερικές χιλιάδες αρχεία.

Τον ψάχνω στα διεγραμμένα, ψάχνω από εδώ, ψάχνω από εκεί, τελικά τον βρήκα μέσα σε έναν υποφάκελο ενώς άλλου άσχετου φακέλου :to_pick_ones_nose3:.

Κάποιος τον μετέφερε κατά λάθος μάλλον...

Τελικά ;;;;

Τώρα κοιτάω να βρώ drivers για να του ξαναπεράσω ΧΡ και να πάει στα κομμάτια ο διάoλος.

Άι σιχτίρ.

Είπαμε, είμαι άσχετος αλλά όχι και έτσι ρε γαμώτο. Παιδευόμουν 3 εβδομάδες και δουλειά δεν έγινε... :meeting:

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ως συνηθως δεν ειναι το linux -αυτο αστο, το καλυτερο λειτουργικο ειναι ετσι κι αλλιως- αλλα οτι καποιος καθεται να ασχοληθει νομιζοντας πως θα βρει "ασφαλη windows" κι οταν βλεπει πως προκειται για κατι νεο και πως ειναι ασχετος με αυτο αρχιζει και νοιωθει ηττα

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ως συνηθως δεν ειναι το linux -αυτο αστο, το καλυτερο λειτουργικο ειναι ετσι κι αλλιως- αλλα οτι καποιος καθεται να ασχοληθει νομιζοντας πως θα βρει "ασφαλη windows" κι οταν βλεπει πως προκειται για κατι νεο και πως ειναι ασχετος με αυτο αρχιζει και νοιωθει ηττα

To άσχετος είναι σχετικό όμως, ασχολούμε με linux από το ubuntu 6.10 και μετά απλά μέχρι τώρα ήμουν σε επίπεδο single user.

Τα προβλήματα που αντιμετώπισα δεν είναι λοιπόν λόγο νεώτητας χρήστη αλλά μ@λ@κίας του λίνουξ.

Έτσι από περιέργεια ποια έκδοση Mint έβαλες και με ποιο γραφικό περιβάλλον; Δοκίμασε με το ΜΑΤΕ, για legacy μηχανήματα για να πηγαίνει "αεράτα".

Mint 15 olivia με mate έβαλα απλά το μηχάνημα είναι celeron με 1gb ram και 160άρι ide σκληρό για λειτουργικό...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί μου αρέσει περισσότερο το XFCE; Είναι και πιο ελαφρύ.

Όσες φορές προσπάθησα και με οποιαδήποτε διανομή να κάνω την samba να δουλέψει πάντα συναντούσα προβλήματα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται καλύτερο κάτι που είναι πιο δύσχρηστο από κάτι άλλο.

Το Linux < Windows όσο αφορά το user friendly ειδικά στην κατηγορία δίκτυα.

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που αναφέρεις με τη samba και το χρήστη που προσέθεσες έχουν να κάνουν με το πώς προσθέτεις τα αρχεία στο σύστημα (fstab) και τι άδειες έχει ο κάθε ένας πάνω σε αυτά. Αν δεν το έχεις σβήσει ήδη το linux ανέβασε τις ρυθμίσεις από τη samba, το fstab και τις άδειες των κοινόχρηστων φακέλων.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=416]dpolal[/MENTION]

Μια χαρά παίζει η samba στο lubuntu. Διαβασε το σχετικό documentation αν σε ενδιαφέρει networking με win7. Και το xubuntu που δουλεύω σε ένα laptop παίζει απροβλημάτιστα.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που περιέγραψες περισσότερο με user-error μου φαίνεται. Όσο για τα bugs / crashes όπως λες δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα στα 10 χρόνια με linux - συνήθως το πρόβλημα είναι στο configuration του samba.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.