Jump to content



Πλεονέκτημα/μειονέκτημα ενσωματωμένου Wi-Fi;


salde

Recommended Posts

Είμαι μάλλον αρνητικός σε αγορά μητρικής (πιθανότατα Ζ87, παίζουν Η87 Q87 κι απόμακρα X79) με ενσωματωμένο Wi-Fi.

-ακριβότερες, περιορίζονται οι επιλογές

-αν εμφανίσει πρόβλημα πάλι θα καταφύγεις σε USB stick

-όσα περισσότερα έχει επάνω η μητρική τόσο αυξάνουν οι πιθανότητες για προβλήματα.

+δε χρειάζεσαι το stick

Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

αν σου είναι εύκολο περισσότερες πληροφορίες; Υπάρχουν μητρικές που ξέρουμε με «καλή» εφαρμογή αυτού που γράφεις και κάποιες που θα έπρεπε να αποφύγει κάποιος; (ας πούμε χάριν ευκολίας στο Ζ87 αν γνωρίζεις κάτι συγκεκριμένο)

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μάλλον αρνητικός σε αγορά μητρικής (πιθανότατα Ζ87, παίζουν Η87 Q87 κι απόμακρα X79) με ενσωματωμένο Wi-Fi.

-ακριβότερες, περιορίζονται οι επιλογές

-αν εμφανίσει πρόβλημα πάλι θα καταφύγεις σε USB stick

-όσα περισσότερα έχει επάνω η μητρική τόσο αυξάνουν οι πιθανότητες για προβλήματα.

+δε χρειάζεσαι το stick

Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει;

Καλα τα λες

Link to comment
Share on other sites

Το stick ειναι πιο φθηνο απο τη διαφορα που θα πληρωσεις για το onboard. Οι μητρικες εχουν πλεον πολλες usb οποτε δε νομιζω να υπαρχει προβλημα εκει. Αν και το "παραλογο" ειναι οτι οι μητρικες με onboard ειναι high end μοντελα οποτε προσφερουν extra usbs σε αντιθεση με τα πιο low end μοντελα οπου ισως να "μεινει" καποιος απο διαθεσιμες θυρες (οποτε μια onboard θα εκανε καποια διαφορα).

Link to comment
Share on other sites

Πάρε εξωτερικό usb wifi της αρεσκείας σου και κατά προτίμηση αυτά που έχουν εξωτερική αποσμώμενη κεραία οπότε αν μελλοντικά θες λίγo περισσότερο σήμα να κοτσάρεις πάνω κεραία με καλύτερη απολαβή σήματος.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τα φθηνά ή φυσιολογικής τιμής mobo έχουν πολύ άθλια chipset ενσωματωμένα. Προσωπικά, μόνο προβλήματα θυμάμαι και να καταλήγω να τα απενεργοποιώ εντελώς.

+++ για στικάκι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλους για τις γνώμες. Δεν είναι δική μου αγορά, για stick είχα πει κι εγώ, κυρίως για να υπάρχει μεγαλύτερη ευχέρεια στην επιλογή μητρικής. Το καλύτερο είναι ότι το modem router είναι παλιότερο μοντέλο της AVM Fritzbox (3170) το οποίο δεν υποστηρίζει καν τα πιο σύγχρονα πρότυπα για Wi-Fi.

Link to comment
Share on other sites

ενοχλεί το καλώδιο, τα 600 restart του router το χρόνο, το σούρσιμο, τα χίλια δυο προβλήματα στη γραμμή δεν ενοχλούν.

χαχα, αυτο πρεπει να παει στις ατακες!

μου θυμιζει το ανεκδοτο με τις γυναικες που κανουν piercing, αποτριχωση, ντεκαπαζ, ψησιμο στον ηλιο, κτλ, αλλα αμα τους προτεινεις <κατι εναλλακτικο>...."Ααα, οχι, αυτο ποναει!"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.