Jump to content



Περί ρακόρ ο λόγος


eleven

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 19:12]

:blink: Σαν χρησμος της Πυθειας.....

Αν ενδιαφέρεσαι σοβαρά Ντινοπουλε γράψε τι θέλεις να ενώσεις, τι διάμετρο ή τι σπείρωμα έχει, και θα σου πω.

Θέλει ψάξιμο, γιατί αυτά που γνωρίζω είναι από κυκλώματα κατανάλωσης σκαφών, καί κυκλώματα αφαλατωτή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει για αυτοσφραγιζώμενα ρακόρ τα οποία όταν απελευθερωθούν απλά δεν δεν αφήνουν το υγρό να φύγει πρός τα έξω παρά μόνο μερικές σταγόνες. Πιστεύετε ότι η χρήση τους βοηθάει σε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα το σφραγισμα επιτυχανεται με μπίλια και ελατήριο

Θα βρω ενα και θα στο δείξω αν σε ενδιαφέρει Χρησιμο θα σου ηταν αν εχεις το συστημα(watercooling ) εξω σε ενα κουτι πχ και θελεις να το μεταφέρεις ξέχωρα απο το πισι Το μειονέκτημα τους ειναι οτι τα ποιοτικά κοστίζουν αρκετά και οτι εχουν πολύ μικρες εσωτερικές τρύπες μια που ειναι προορισμένα για συστήματα αέρος

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είχα δεί και εγώ. Στην δικιά μου περίπτωση η υδρόψυξη θα είναι σε ενα κουτί ακριβώς πάνω απο τον υπολογιστή οπότε κάτι τέτοιο θα βοηθούσε πολύ. Αυτό που με χαλάει είναι οτι ελαττώνουν την ροή του συστήματος σημαντικά. Στην αθήνα υπάρχει ένα μαγαζί που πουλάει τέτοιου είδους ρακόρ. Το μόνο κακό είναι οτι δεν έχω καιρό για τα ψάξω λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven [15-10-2004 22:40]

Σε αυτα το σφραγισμα επιτυχανεται με μπίλια και ελατήριο

Θα βρω ενα και θα στο δείξω αν σε ενδιαφέρει Χρησιμο θα σου ηταν αν εχεις το συστημα(watercooling ) εξω σε ενα κουτι πχ και θελεις να το μεταφέρεις ξέχωρα απο το πισι Το μειονέκτημα τους ειναι οτι τα ποιοτικά κοστίζουν αρκετά και οτι εχουν πολύ μικρες εσωτερικές τρύπες μια που ειναι προορισμένα για συστήματα αέρος

Μήπως λες για αυτά eleven ;

zub49_1.jpg

zub49_2.jpgzub49_3.jpg

zub49_4.jpg

Αν ναι ήταν και αυτά στην λίστα μου για να τα βρω και να τα χρησιμοποιήσω σε συνδυασμό με αυτά τα fittings :

zub16.jpg

Αλλά στο pm σου μου λες πως θα έχω πρόβλημα με τα λάστιχα και ότι θέλουν μόνο μια συγκεκριμένη διάσταση (12μμ ). Τι εννοείς ακριβός ; Λάστιχα = σωλήνες και διάσταση = εξωτερική διάμετρος ;

Για εξήγησε μου γιατί στο site που τους βρήκα λέει πως κάνουν για σωλήνες εξωτερικής διαμέτρου 10 mm και έχω μπερδευτεί εντελώς :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 16:53]

ποια η γνωμη σας γι'αυτο?

για γρηγορη (και αναιμακτη) απασφαλιση του tank

απο ροη εχεις κανεις ιδεα αν θα την σκοτωσει ?

Είναι μικρής διατομής και θα μειώνει την ροή.

Εσωτερικά έχει υλικά που σκουριάζουν.

Είναι φτιαγμένο για κύκλωμα αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Είναι μικρής διατομής και θα μειώνει την ροή.Εσωτερικά έχει υλικά που σκουριάζουν.

Είναι φτιαγμένο για κύκλωμα αέρα.

Xωρις να θελω να σε ειρωνευτω, αλλα απο που το καταλαβες ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 17:58]

Xωρις να θελω να σε ειρωνευτω, αλλα απο που το καταλαβες ???

.....οποιος εχει δουλεψει με compesser και εργαλεια αερος ....το καταλαβενει αμεσως....ειναι τελιως κλασσικοι ταχυσυνδεσμοι που χρησιμοποιουνται στα περισσοτερα συνεργεια αυτοκινητων...και γενικοτερα οπου παιζουν εργαλεια αερος.....κατι ξερει και το λεει.....;):) ......

Link to comment
Share on other sites

κι'ομως ειναι για κυκλωμα αερα!

η διατομη ειναι ειναι 1/2 αριστερα και κατι λιγοτερο δεξια , το χερι μου ειναι μεγαλο :hehe:

εξωτερικα δεν με πολυπειραζει ... εσωτερικα λες θα σκουριασουν ΓιαγκΤ?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα ομως, οπουδηποτε ειναι, κατα το βαλε-βγαλε, θα υπαρχει μια μικρη διαροη αερα. Εχω παρατηρησει ειτε σε βουλκανιζατερ που αλλαζουν αυτο το πργμα σαν πιστολι, ειτε σε βενζιναδικα που κανει ενα "πουφ".......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Θέλω να βάλω στο μπλοκ της κάρτας γραφικών γωνιακά ρακόρ γιατί τα κάθετα που έχει μου τρώνε PCI slots. Υπάρχουν έτοιμα ρακόρ ή πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι σαν και αυτό με το κόκκινο πλαστικό στην πρώτη φωτό του Μιχάλη και μετά σε αυτό να βιδώσω το ίσιο ρακόρ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αξιοι!!!!! ο Λάμπης έχει τα πάντα!!!!!

βρήκα και μαγαζί για τα fittings που χρειάζεται το μαμίδι το asetek reservoir

και μια που το αναφέραμε αν αλλάξω τον κύλινδρο με μακρύτερο πειράζει?

τι πορδή είναι αυτή ρε μαμώτο????

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.