Jump to content



Περί ρακόρ ο λόγος


eleven

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Γεια σας Φιλοι !! Μια ερωτηση!! Αν αντι για μπρουτζινα ρακορ βαλουμε πλαστικα υπαρχει προβλημα;;; Γενικα το πλαστικο ισως να μην συνυσφερει στο κατεβασμα της θερμοκρασιας ετσι;; Αλλα λεω οτι ισως γλυτωσουμε την σκουρια!!

αυτα γιατι δεν ξερω και πολλα επι του θεματος ! Απλως ρωτησα... :blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

αθανατο αυτο το thread ,ακομα εχει ποστς

υπαρχουν καθε ειδους πλαστικα ρακορ , ας πουμε αυτα που χρησιμοποιουνται για τα αυτοματα ποτισματα

εχει μουφες , συνδεσμους , τα παντα και οτι σπειρωμα θελεις

για την περιπτωση που θες να συνδεσεις πλαστικο ρακορ σε σωληνακι χαλκινο εκει υπαρχει τροπος με ειδικο ρακορ πλαστικο με λαστιχο που οσο σφιγγεις τοσο παταει πανω στη σωληνα

γενικα εγω δεν βλεπω τιποτα το αρνητικο στα πλαστικα ρακορ , αντιθετα βρισκω πολλα αρνητικα στους ταχυσυνδεσμους που προοριζονται για εφαρμογες αερος...

υπαρχουν και ταχυσυνδεσμοι για υδατινα συστηματα αλλα ειναι πολυ ογκωδεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε ρακόρ μπρούτζινα, για σωλήνες 1/2"? Για Αθήνα αναφέρομαι.

bourlas θα βρώ τέτοια ρακόρ στην ηλιούπολη όπως γράφεις παραπάνω?

Οταν λέμε για σωλήνες 1/2" μιλάμε για εσωτερική ή εξωτερική διάμετρο?

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

το μπρουτζινο ρακορ γενικα δεν ειναι κατι δυσκολο να βρεθει

που λεει ο λογος και ο υδραυλικος της γειτονιας σου μπορει να εχει

αυτο με το εσωτερικα εξωτερικα παντα το μπερδευα...

θα μας πουν τα παιδια , και μενα με ενδιαφερει , αν και οπου πεις τι θες ή αν πας με το ψυγειο στο χερι θα βρεις οτι θελεις

Link to comment
Share on other sites

συνηθως αναφερομαστε στην εσωτερικη διαμετρο μιας σωληνας και στην εξωτερικη διαμετρο του ρακορ...βεβαια μερικες εταιριες καταφερνουν να μας μπερδεψουν πασαροντας μας την εξωτερικη διαμετρου του σωληνα και την εσωτερικη των ταχυσυνδεσμων και πασαρουν τα 3/8" σαν 1/2"...

τα ετοιμα ψυγεια silverprop,blak ice εχουν σπειρωμα 1/4"...αρα ζητας ρακορ μισης ιντσας με σπειρωμα 1/4"..μπορει να κανω λαθος αλλα εγω ετσι τα ειχα ζητησει οταν εψαχνα να βρω για το ψυγειο και μου τα εδωσε σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά βρε haris1984. Σε ευχαριστώ.

Με 'γειές και το νέο σου waterblock! Αντε νε δούμε πότε θα μας ετοιμάσει και το δικό μας ο eleven...:smoke:

To block αυτό, αν το μετρήσεις με παχύμετρο, τί διάμετρο έχει η υποδοχή για τον σωλήνα? Απλώς ρωτάω για να δώ τι ρακόρ βάζει ο eleven.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984

δεν εχω παχυμετρο αλλα τα ρακορ ειναι 1/2" με σπειρωμα 1/4" κι αυτα νομιζω...ρωτα τον 11 να σου πει σιγουρα...

οπως τα λες ειναι.

αντε να δουμε ποτε θα ερθουν τα νεα υλικα στον μιχαλη να μας φτιαξι ενα κοσμιμα για υδροψυξη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

πρόβλημα!!!!

έχω την l20 και το τανκ asetek DYO

λοιπόν η αντλία είχε μαζί δυο ρακόρ που βιδώνουν κανονικά πάνω της και από τη μεριά που πάει η σωλήνα έχει επίσης σπείρωμα.

το τάνκ δεν είχα μαζί ρακόρ!

όμως το σπείρωμα που έχουν τα ρακόρ της αντλίας ταιριάζουν με την υποδοχή του τανκ άρα από τη μία πλευρά δεν υπάρχει πρόβλημα όμως από την άλλη το ρακόρ που ζητάω μου είπανε στα μαγαζία στη σπύρου πάτση ότι δεν υπάρχει!!!

όποιος έχει αυτό το τανκ να βοηθήσει plz!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

ρε φιλαρακια μπορείτε να πείτε μερικά μαγαζιά στην αθηνα ή στον Πειραιά που να μπορώ να βρώ ρακόρ για το σύστημα της υπογραφής μου?

αν οχι, να μου πείτε τι ακριβώς ρακόρ να βρω?

σημείωση: χρησιμοποιώ σωλήνες 1/2" εξωτερικής διαμέτρου(από το πράκτικέρ):cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.