Jump to content



Περί ρακόρ ο λόγος


eleven

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [05-02-2006 00:49]

μηχαλη οταν δεις το ποστ αν μπορεις στηλε μου τα 2 σημειομενα ρακορ γιατι τα χριαζομε σστο τανκ γιατι αυτα που εχω βρει ειναι πολθ ογκοδη

thanks....

αυτά δεν έχουν σφυχτηράκια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

http://en.wikipedia.org/wiki/British_standard_pipe_thread

Με λίγα λόγια, η ονομαστική διάσταση στα σπειρώματα σωλήνων πλέον δεν αντιστοιχει ουτε στην εσωτερική ούτε στην εξωτερική διάμετρο, αλλα ειναι μικιρότερη και απο τις δύο.

Επειδη για του σωλήνες ενδιαφέρει η εσωτερική διάμετρος, αυτη χρησιμοποιείται ως ονομαστικη. Όταν πρωτο χρησιμοποιήθηκαν τα σπειρώματα σε σωλήνες η ονομαστική διάσταση αντιστοιχούσε στην εσωτερική διάμετρο. Με την πρόοδο όμως των υλικών και των κατεργασιών έγινε δυνατή η κατασκευή σωλήνων με μικρότερο πάχος τοιχόματος. Για να διατηρηθει όμως συμβατότητα με τα υπάρχοντα σπειρώματα κρατηθηκε σταθερη η εξωτερική διάμετρος και αυξήθηκε η εσωτερική για να μειωθει το πάχος τοιχώματος. Έτσι πλέον η ονομαστική διάμετρος ειναι μόνο ονομαστικη και δεν αντιστοιχει ουτε στην εσωτερική ουτε στην εξωτερικη

Link to comment
Share on other sites

Αρα μιλάμε για σπείρωμα με βήμα 1,337mm και εξωτερική 13,157mm σωστά?

Δεν έχει να κάνει με τή διάμετρο της τρύπας...?

Τα ρακορ που βάζουμε συνήθως σε watercooling τι εσωτερική έχουν?

Να υποθέσω πώς έχουν σταθερή εσ. διάμετρο σε όλο το μήκος τους, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από gkatsogr

Ξέρετε κάποιο μαγαζί στην Σπύρου Πάτση που να έχει ρακόρ?Θέλω να βάλω στο τανκ του eleven για να πάρει 3/8 σωλήνες.

Αν εννοεις λαστιχα με εσωτερικη 3/8(δηλ 9.5mm) τοτε μπορεις να τα βαλεις και στα υπαρχοντα ρακορ .Θα χρειαστει οπωσδηποτε να μαλακωσεις την ακρη του λαστιχου (στο σημειο που θα μπει στο ρακορ )σε ζεστο νερο για να μπορεσεις να το περασεις .

Link to comment
Share on other sites

Κατω απο την καβαλας στην σπ. πατση εχει μπολικα μαγαζια με ρακορ κτλ, ενα απο τα πρωτα στα αριστερα οπως κατεβαινεις που εχει μια...συλλογη απεξω κρεμασμενα εχει τα παντα και σε καλες τιμες.:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ζεστό νερό έλεγα να το δοκιμάσω αλλά φοβόμουν για την ανθεκτικότητα του λάστιχου!Όντως η εσωτερική διάμετρος είναι 3/8!

Μόλις έστειλα ένα φιλαράκο να πάει να μου βρεί ρακόρ στην Σπύρου Πάτση!

Φίλε tasosmos ευχαριστώ!

’σχετο μέν αλλά το tank είναι κορυφή!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gkatsogr

’σχετο μέν αλλά το tank είναι κορυφή!

Νασαι καλα .....:)

Παντως θα μπορουσες να ζητησεις να τοποθετησω πιο μικρα ρακορ η δυο μικροτερα ρακορ για 3/8 κατα την αγορα του τανκ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μπορει καπιος να μου πει αν αυτα

http://www.koolance.com/water-cooling/advanced_search_result.php?keywords=Nozzle+Pair+Koolance+Nzl-V06Kg

http://www.sidewindercomputers.com/ty1id3odlatu2.htm

τα εχω επιλεξει σωστα η θα κανω καμια πατατα (ως συνηθως):hm:!

Βασικα κ κατι αλλο να πρωτεινει καποιος σε 3/8 θα ηταν καλο.

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σπυρου Πατση 71 βρηκα τα εξης:

ρακορακια μπρουτζινα ολων των διαστασεων...τα 1/4'' σπειρωμα-1/2'' λαστιχο =0.88 ευρω+ΦΠΑ (προσοχη,εχουν πιο μακρυ σπειρωμα απο τα ρακορακια που βρισκεις στην στουρναρη και δεν εχουν λαστιχακι)

σωληνας PVC 1/2 '' 1.5ευρω/μετρο-Σιλικονης 10-11 ευρω (Αν θυμαμαι καλα)/ μετρο

επισης αυτος εχει σχεδον τα παντα απο αξεσουαρ για ιδιοκατασκευες με υδροψυξη(Υ,γωνιες,τεφλον κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

---Ρε παιδια που ειναι ολα αυτα τα μαγαζια στο διαδυκτιο γρψτε κανα λινκ,εγω που μενω λουτσα τι θα κανω

---ELEVEN εχω το μπλοκακι σου κανα χρονο τωρα κ ακομα δεν τοχω κολισει γιατι με πηρε η πατριδα τωρα ομως που απολυομαι πες καμια μοντα που θα βρω για λαστιχο απο 1/4 σε 1/2 κονεκτορα γιατι θα παει τσαμπα το μαλι που εχω ξοδεψει για τονομα σου κ για να βαλω το μηχανακι μου πρωτη μουρη στο φορουμ:-O:-O:-O

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

G1/4" είναι τυποποίηση του σπειρώματος...δεν λέει πολλά για την διάμετρο σωλήνα.

Αλλά λογικά πάνω από ~1/2" δεν μπορεί να μπει σε g 1/4 σπείρωμα, γιατί δεν χωράει χωροταξικά.

Εσύ θες ρακόρ G1/4" για σωλήνα 1/2"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εχω μια απορια σχετικα με ρακορ και σωληνα. Αν εχουμε υδροψυξη και ολα ειναι με σπειρωμα ρακορ 1/4" (ψυγειο, μπλοκς, δεξαμενη, τοπ αντλιας) , υπαρχει λογος να βαλουμε 1/2 σωληνα και ρακορ? δηλαδη θα εχουμε καλυτερη ροη? και ισως 2-3 βαθμους πιο κατω?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια σχετικα με ρακορ και σωληνα. Αν εχουμε υδροψυξη και ολα ειναι με σπειρωμα ρακορ 1/4" (ψυγειο, μπλοκς, δεξαμενη, τοπ αντλιας) , υπαρχει λογος να βαλουμε 1/2 σωληνα και ρακορ? δηλαδη θα εχουμε καλυτερη ροη? και ισως 2-3 βαθμους πιο κατω?

Απο την μικροτερη διατομη σε οποιοδηποτε συστημα εξαρτατε η ροη. Μπορεις να κερδισεις μεγαλιτερη ροη με αντλια που να μπορει να διοχετευση περισοτερα λιτρα ανα λεπτο αλλα θα μεγαλωσεις την πιεση του κυκλωματος.... Δεν νομιζω να κερδισεις ουτε μισο βαθμο... Θα κερδισεις περισοτερη σε ογκο σωληνα μεσα στο pc σου για να την βλεπεις με καποιο φωσφοριζε reaveαδικο υγρο και να γουσταρεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.